Cik kurš maksā un kāpēc?
esports.lv: eSports.lv jaunums - Nedēļas jautājums! : Šonedēļ parādījās diskusijas par to, kurš spēlētājs, cik daudz saņem un kāpēc tik daudz. Tas viss ir kā liels purvs, kur latviešu skatītājs neorientējās, kas īstenībā notiek, tāpēc tiek izteikti visdažādākie minējumi. Klubu vadības kaut ko slēpj, neko nesaka, bet patiesībā jau nav ko slēpt. Gribētu, lai nākamais solis būtu Latvijas klubu budžetu publiskošana, spēlētāju algu publiskošana, lai nav spekulācijas.
No savas pieredzes ar VEF un iepriekš „Brocēniem” varu teikt, ka cenšamies atrast labu spēlētāju par vismazāko iespējamo cenu. VEFā tas ir spēlētājs ar algu līdz 4000 eiro mēnesī kā maksimums, „brocēnos” tāds Holdens saņēma 3000 dolāru mēnesī. Latvija nav tā valsts, kas var maksāt lielu naudu. Šeit ir maz naudas, tāpēc ārzemju spēlētājus nevaram ņemt dārgus. Jebkurš aģents ir ieinteresēts iedot pat lētāku spēlētāju pie laba trenera, jo spēlētājs pacels savu statistiku un kļūs tikai dārgāks nākamajiem klubiem.
Pēdējie gadi basketbolā Latvijā sačakarēja visu tirgu. Lielie trīs vaļi ASK, „Barons” un „Ventspils”maksāja milzīgas naudas. Miledžs ASK saņēma 27 000 eiro mēnesī, kas ir neadekvāta cena viņam. Kāpēc saņēma tik daudz – nezinu. Šogad ar Brūveru bija noslēgts līgums par 25 000 eiro mēnesī, ar Māršu un Aleksiču vairāk nekā 20 000, vienīgi Bruno bija 16-18 000 eiro robežās. No pārējiem leģionāriem, iespējams, dārgākais bija Aleksanders, bet īsti nezinu cenu. Varētu būt pie 30 000 mēnesī. Kopumā klubi šajos trijos gados ir maksājuši neadekvātas summas par spēlētājiem, kuri knapi driblēt māk. Tagad, domāju, tā vairs nebūs. Ir tā saucamie „10 000 un dārgāki” spēlētāji un ir zem 10 000.
Otra lieta ir latviešu spēlētāji. Kāpēc daži maksā tik daudz, kāpēc Šķēle un Sandis Valters maksāja tik, cik maksāja? Katram spēlētājam ir sava tirgus cena. Par Sandi zinu ļoti labi – ASK bija iespēja šo summu nemaksāt, vienkārši palaižot viņu uz „Lietuvos Rytas”, kur viņam piedāvāja daudz lielāku divu gadu kontraktu, vairāk nekā 20 000 eiro mēnesī. ASK neatlaida, nezinu, kādas motivācijas vadīti. Beigās sanāca kā sanāca. Sandis neuzspieda savu cenu, viņam ir tirgus cena, ar ko klubi rēķinās. Tas pats Janičenoks – tirgus cena no 20 līdz 30 tūkstošiem eiro. Latvijā viņš nespēlēs par mazāku cenu. Kristaps Valters „Triumph” Krievijā saņēma 35 000 eiro, šogad Spānijā daudz mazāk – 25 000. Pēc šīs sezonas cena atkal varētu būt lielāka. Jo lielāks klubs, jo vairāk var samaksāt, jo mazāks klubs – jo mazāk.
Tādā veidā tā cena ir izveidojusies. Ja tu nospēlē labi labā klubā, cena ir augšā. Nospēlē slikti un sēdi uz beņķa, cena krītas. Mums tie spēlētāji ir tik, cik ir. Latviešiem nav daudz labas kvalitātes spēlētāju, tāpēc labākajiem tās cenas arī ir tik augstas, un tur neko nevar izdarīt. Mums ir ļoti slikts vidējais līmenis. Ir daži spēlētāji no 10 līdz aptuveni 30 tūkstošiem, izņemot Kambalu, kam 50 000, un Biedriņu, kas tomēr ir pavisam kaut kas cits. Štelmahers „Rytas” saņēma 20 līdz 30 tūkstošus mēnesī. Helmanis saņēma labu naudu Bambergā, Vītolam Spānijā 17 000 eiro. „Ventspils” bija spiesti maksāt to pašu vai arī neņemt viņu. Cipruss trīs gadus spēlēja Spānijas otrajā līgā ar lielu ciparu.
Kas attiecas uz patriotismu – tam ir jābūt pret Latvijas valsti, pret Latvijas izlasi. Tur ir jāspēlē un jābūt. Protams, izlasei ir jānodrošina visi apstākļi, un tas jau arī tagad tiek darīts. Attiecībā uz klubiem katram spēlētājam ir jādomā tomēr par sevi. Ja viņš beigs spēlēt vai dabūs savainojumu, neviens par viņu nedomās. Ne viņam būs kaut kādas sociālās garantijas, ne pensijas vai tamlīdzīgas lietas. Ļoti daudzi sportisti pēc karjeras beigām ir nonākuši badā, sliktos apstākļos. Daži bijušie VEF spēlētāji, kas atdeva basketbolam ļoti daudz, tagad strādā ļoti zemu atalgotu darbu. Tagad ir tādas iespējas nopelnīt naudu, un tas ir jādara. Ir jāiekrāj, lai varētu dzīvot kādu laiku, kad pārej no basketbola uz normālu dzīvi. Tas ir galvenais. Ja kāds to nevar, nu tad tā ir paša problēma. Katrs savu dzīvi veido, kā grib – cits caurām dienām ir kazino, cits atpūšas par pilnu programmu, bet tas jau ir audzināšanas jautājums.
Latvijas basketbola ceļš – klubs var atļauties gatavot spēlētājus kā „Partizan” un „Olimpija” savā laikā. Budžeti viņiem bija vismazākie Eirolīgā, bet rezultāti nebija tie sliktākie. Domāju, ka Krievija drīz atgriezīsies pie šī jautājuma. Vienīgi Krievijā ir tik daudz spēlētāju, kas ir sabojāti ar naudu, puikām ir sačakarētas smadzenes, bet reāli uz NBA var aiziet labi, ja kādi divi trīs. Krīze Krievijā būs vēl lielāka nekā pie mums, nezinu, kā viņi no tā aties.
+18 [+] [-]
+40 [+] [-]
+20 [+] [-]
+2 [+] [-]
+13 [+] [-]
+4 [+] [-]
+5 [+] [-]
Vēl kas, par Sandi Valteru - man liekas viņam jāpriecājas, ka neaizgāja uz Rytas, jo tagad viņiem tur pašiem ir ļoti lielas problēmas. Tā kā ir labi kā ir, tikai cerams pēc šīs sezonas uzspēlēs beidzot labā Eiropas līgā.
+22 [+] [-]
[+] [-]
+12 [+] [-]
-4 [+] [-]
-1 [+] [-]
Nē nu kā saka, Valdi - pirmie kucēni jāslīcina... (domāts pirmais raksts esportā...)
[+] [-]
[+] [-]
drusku pārsteigums, kādi cipari ir mūsējiem, kas spēlē ārzemēs...
nu ja, bet tās summas, kas grozās sportā kā tādā-tas ir NEREĀLI...
neuzskatu, ka sportists ir kkāds... no citas pasaules... un nav nopietni, ka kāds par spēli nopelna vairāk, kā kāds, kas katru dienu strādā 8st... tur ar steigu kko vajag ieviest... lieta, kas krietni spētu ietekmēt ekonomisko situāciju visā pasaulē... (prieks dzirdēt, ja kāds savus milijonus iegulda kkur... Mutombo perfekts piemērs)
+4 [+] [-]
+7 [+] [-]
-2 [+] [-]
+7 [+] [-]
+2 [+] [-]
+13 [+] [-]
+1 [+] [-]
Kas skar jautājumu par patriotismu, tad eksistē arī tāds jēdziens kā lokālpatriotisms, kas nozīmē kaut ko līdzīgu kā mīlestību pret pilsētu, rajonu, ģimeni, skoku un arī klubu. Šāda attieksme vienmēr tiek novērtēta visaugstāk. Ja tu pamet šo noslēgto loku un iepriekš esi bijis pieņemts un iemīlēts, tad iemesls aiziešanai ir jāpaskaidro sīki un smalki. Citādi jau arī rodas šie "nodevējs" izteikumi.
Vēl viens jautājums ir par klubu budžetu publiskošanu. No vienas puses jau ļoti jauki, ja visi zinās katra cenu un izmaksas, bet no otras, vai tad finanses nav katra kluba iekšēja lieta, sava veida komercnoslēpums? Par to jau var diskutēt, bet nav vēl papētīts, cik tas ir "legāli" no juridiskā viedokļa. Katrā ziņā nekas nereāls jau tas nav.
Un pēdējā lieta. Valdi Valter, ja jau Jūs esiet tik ļoti pieredzējis un visu zīnošs (par ko maz kāds šaubās), tad kāda mārrutka pēc ir tik neaktīva rīcība no Jūsu puses, lai kaut ko ņemtu un sakārtotu Latvijas basketbolā? Ar atrunām "es jau teicu, bet mani neklausījās", "man tas nav vajadzījs" un "kad es biju pie šprices, tad viss bija forši" laikam nevienu vairs nepārliecināsi. Tā tāda gaušanās, tāpat kā principiālā nostāja par izlases trenera palīga vietas ieņemšanu.
Domāju, ka tieši patreizējos apstākļos mums (vairāk jau Jums tur) visiem kā pingvīniem būtu jāsanāk kopā un šīs lietas jāsakārto vienreiz pa visām reizēm, citādi brīžiem, no malas skatoties, šīs basketbola funkcionāru "cīņas" līdzinās bērnudārzam.
+1 [+] [-]
Piemirsās tev vismaz 2 treniņi dienā pa stundām 2-3 un visas citas figņas, kas ar fiziskās formas un meistarības uzlabošanu saistītas.
Turklāt risks gūt traumu un beigt pelnīt tavuprāt neadekvāto piķi priekšlaicīgi, arī nav nekāds mazais.
+6 [+] [-]
[+] [-]
un tas jau nav tikai sportā
+9 [+] [-]
+1 [+] [-]
Basketbolistiem, teju visiem ir augstākās izglītības un darbu viņi atrast varētu arī trumas gadījumā...
runa ir par samērību... gan sportistu starpā, gan uz citu fona...
[+] [-]
+3 [+] [-]
par rakstu runājot, it kā kaut kur VV var piekrist, tikai es arī nesapratu - ja Miledžs nebija 27000 vērts, tad kāpēc gan autors domā, ka Sandis ir 20 000 vērts? Lai arī man galīgi nav nekas pret SV, bet man jau liekas, ka kā spēlētājs Miledžs bija ļoti labs, bet kā šovmens viens no (ja ne vis) labākajiem kāds pie mums ir bijis.
+5 [+] [-]
+1 [+] [-]
Pie sekojošām spēletāju algām, varam tikai mēģināt izrēķināt kādas summas būtu jāmaksā budžetā:
Bruwer 36500 $; Mars 28000 $;Aleksic 22000 EUR;Helmanis ;5000 lvl;Mažutis5000 EUR;Bertāns 965.50 lvl; Jahovičs 8500 EUR;Kalve; 8000 EUR; Valters 19500 EUR; Grafs 11500 EUR
šobrīd ņemot nost leģionāru ciparus.
Tomēr, ne viens no kluba vadības neko nedara lietas labā, aizbildinoties, rodas priekšstats, ka klubā stradā tiiiik izglītoti tautieši, ka viņu gudrību varētu pielīdzināt politiķu marasmam!
Lai vai kā, šī uz tik pat rozā brillēm uzbūvētā ilūzija varbūt turpināsies, ja Parex vai cits labdaris segs kreditoru parādus, kuri sasnieguši gandrīz
1 milijonu Ls, skaisti dzīvot neaizliegsi!!
+3 [+] [-]