Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:102, Did:0, useCase: 3

Kā Pasaules kauss ietekmē "Top 14" komandas?

Juris Miņins
Juris Miņins

Kā Pasaules kauss ietekmē "Top 14" komandas?
Tulonas komanda sezonas sākumā izskatās pavisam citādāk kā ierasts
Foto: AFP/Scanpix

Pagājušnedēļ tika dots starts Francijas "Top 14" čempionātam regbijā un jau pirmajās divās spēļu kārtās ir piedzīvoti dažādi pārsteigumi, tajā skaitā Tulonas 12. vieta kopvērtējumā. Kāpēc tā?

Lai arī Francijas čempionāts tiek uzskatīts par pasaulē spēcīgāko nacionālo turnīru, nebūt ne viss šajā čempionātā norit kā pa diedziņu. Pasaules kauss ir vēl viens punkts, kur dažām komandām varētu rasties pretenzijas.

Citos sporta veidos ir ierasts, ka nedz pirms lielajiem forumiem, nedz to laikā spēcīgāko turnīri ņem pauzes, lai ne tikai piedāvātu izlasēm labākos spēlētājus, bet arī tāpēc, ka vietējais čempionāts, bez šiem spēlētājiem, piedzīvos kā strauju snieguma kritumu, tā arī skatītāju intereses kritumu, jo tāpat arī notiktu cīņa par uzmanību.
Francijas regbija čempionātā gan, no vienas puses, pauze ir paredzēta, taču no otras – tā ir ieplānota vien septembra otrajā pusē, laikā, kad Francijas izlasei Pasaules kausā ir jāizspēlē grupu turnīra spēles. Tas nozīmē, ka gan viss sagatavošanās posms, gan arī pirmās piecas spēļu kārtas, kas faktiski veido piekto daļu no visa čempionāta, komandām ir jāaizvada bez izlasēs piesaistītajiem regbistiem.

Cik liels ir šis trieciens komandām? Protams, ka katrai vienībai "robs" sastāvā ir atšķirīgs, jo, piemēram, no čempionāta jaunpienācējas, Po komandas, uz četrgades nozīmīgāko pasākumu nav uzaicināts neviens spēlētājs, tajā pašā laikā no pēdējo trīs sezonu čempioniem Tulonas vienības pašlaik izlasēs tiek nodarbināti 16 regbisti, t.i., vairāk kā viens sastāvs. Turklāt, ir arī jāņem vērā ne tikai kvantitāte, bet arī kvalitāte, jo viena lieta ir, kad no komandas "izkrīt" kādi pāris vidēja līmeņa regbisti, bet pavisam cita, kad Pasaules kausa dēļ komandā nevar spēlēt tādas zvaigznes kā Pols O'Konels, Mā Nonu, Dueins Vermulens, Braiens Habana, Lī Halfpenijs, Mets Gito (un, jā, viņi visi spēlē vienā komandā - Tulonā).

Faktiski, lai arī čempionātā ir aizvadītas vien divas spēļu kārtas, šī pārtraukuma neesamība "Top 14" čempionātā un komandu novājināšana no izlašu puses ir redzama. Zemāk ir redzama aktuālā turnīra tabula, pie katras komandas iekavās norādot arī to cik daudz spēlētāju pašlaik ir iesaistīti dažādu nacionālo izlašu rindās.

Top 14 turnīra tabula pēc 2. spēļu kārtas

VKomandaSUNZP
1.Clermont Auvergne (12)220010
2.Toulouse (7)22008
3.Racing 92 (10)22008
4.Castres (3)21016
5.Montpellier (6)21015
6.Oyonnax (6)21015
7.Grenoble (1)21015
8.Brive(4)21014
9.Pau (0)21014
10.Stade Francais (12)21014
11.Boreaux Beagles (5)21014
12.Toulon (16)20021
13.La Rochelle (3)20021
14.Agen (4)20020

Kāds uzreiz var iebilst, ka, redz, Klermona ar visiem saviem 12 izlašniekiem ir pirmajā vietā ar maksimālo punktu skaitu. Jā, ir gan, taču viņi spēlēja ne tuvu ne pret vadošajām komandām – Larošē un Grenobli.

Tāpēc daudz lielāka uzmanība ir jāvērš uz Tulonas un "Stade Francais" sniegumu, trīskārtējie Eiropas klubu čempioni, spēlējot pret nepavisam ne stiprajām komandām ("Racing 92" un Kastru) ir spējuši iegūt vien vienu punktu, turklāt pat tas nav sliktākais, jo mačā pret Kastras "Olympique" tulonieši izskatījās pēc hroniskiem tabulas lejasdaļas iemītniekiem, ne viņu oponenti (kādi pēdējās sezonās viņi arī ir bijuši).
Savukārt aizvadītās sezonas čempioni "Stade Francais" ir apspēlējuši vien līgas jaunpienācējus no Po pilsētas. Te gan taisnības labad ir jāpiebilst, ka viņu čempionu tituls pagājušajā gadā pēc daudzu domām arī ir jānoraksta uz līdzīgu situāciju, proti, neiekļuvuši Eiropas čempionu kausā, parīzieši (tāpat kā visas Francijas komandas) īpaši neiespringa uz labākā snieguma parādīšanu Izaicinājuma kausā, tāpēc pēc sešu maču aizvadīšanas bija brīvi un varēja koncentrēties vietējam čempionātam, kamēr viņu tiešie konkurenti cīnījās kā vietējā čempionātā, tā eirokausos.

Francijā pašlaik jau ir paspējusi par populāru kļūt ideja, ka pie visa vainīgs nevis turnīra formāts vai organizatoriskās lietas, bet gan lielais ārzemnieku skaits. Tiek stāstīts, ka komandas paļaujas uz iebraucējiem no ārzemēm, bet Francijas izlases treneris Filips Sanandrē jau ir paspējis paziņot, ka 70% no vingeriem "Top 14" komandās nāk no Tongas, Fidži vai Jaunzēlandes.
No otras puses to var pilnībā saprast, jo Francijas čempionāts tieši tāpēc arī tiek uzskatīts par pasaules vadošo nacionālo turnīru, jo tur spēlē labākie regbisti, kas saņem arī lielāko naudu, tāpēc cerēt uz kaut kādiem papildus ierobežojumiem sastāva komplektēšanā arī nav vērts. Turklāt, kas pavisam interesanti, ārzemnieku piesaisti Francijas čempionātam visvairāk lobē neviens cits kā Tulonas komandas prezidents.

Tiesa, komandu novājināšana Pasaules kausa laikā ir viena lieta, otra – spēlētāju sniegums pēc tā. Jau vairāki dažādu izlašu regbisti ir atzinuši, ka pēc šāda mēroga turnīra viņi, visdrīzāk, būs iztukšoti kā fiziski tā morāli. Šeit arī ir jāņem vērā savainošanās riski. Regbijs, kā mēs labi zinām, ir huligānu spēle, ko spēlē džentlmeņi, tāpēc, jā, gadās arī savainojumi un atpakaļ uz komandām spēlētāji atgriezīsies pavisam ne "svaigi kā gurķīši".

Kādi vēl var būt risinājumi? Ilgāka pauze? No vienas puses tas var šķist loģiski, taču no otras puses šādā gadījumā ne tikai izjūk turnīra struktūra, bet komandas arī cieš zaudējumus. Piemēram, Anglijas Premjerlīgas komandas pilnā nopietnībā apsvēra ideju izspēlēt savas spēles Pasaules kausa laikā (lai arī tas notiek tieši viņu mājās), tādējādi protestējot pret Anglijas regbija savienības lēmumu pieteikties turnīra organizēšanai, nekonsultējoties ar Premjerlīgas pārstāvjiem. Un visam pamatā bija tieši zaudējumi, kas radīsies neizspēlējot spēles. Lai vai kā, bet Anglijas Premjerlīga šogad startēs 16. oktobrī, vairāk kā mēnesi vēlāk nekā parasti, bet "Pro 12" gan mēģinās saglabāt iepriekšējo kalendāru.

Starp citu, problēmas ar Pasaules kausu un vietējiem čempionātiem faktiski ir tikai Eiropā, jo Dienvidu puslodes komandas spēlē "Super Rugby" turnīrā, kurš notiek pavasarī un vasaras vidū jau ir zināms čempions, tāpēc viņiem Pasaules kauss nepavisam netraucē (lai arī vietējie čempionāti gan notiek šajā laikā, labākie regbisti tajos nespēlē).

Protams, ka šeit daudzi var teikt: "Tāpēc tas ir regbijs, nevis...", ar domu, ka īstiem vīriem par to nav jāuztraucas, bet jāspēlē neskatoties ne uz kādām grūtībām. Tā tas, protams, varētu būt, taču šajā gadījumā runa ir par ko citu, proti, par regbija vietu sportā-šovbiznesā. Viss regbija un regbistu tēls, protams, ir iespaidīgs, taču vajag padomāt arī par formātu, kurā zaudējumi būs mazāki (kā klubiem, tā Pasaules kausam, jo daudzi regbisti vienkārši atsakās tajā piedalīties, priekšroku dodot klubu sezonai), jo pašlaik Pasaules kauss reāli "iezāģē" visam Eiropas regbijam kopumā.