Pasaules čempionāta ievadā florbola klasika - Somija pret Zviedriju
Šodien Čehijas galvaspilsētā Prāgā startē kārtējais pasaules čempionāts florbolā vīriešiem. Latviešu līdzjutējiem saistošākā būs mūsu valstsvienības spēle ar Šveici, bet florbola pasaule gaida iepriekšējā čempionāta fināla atkārtojumu šā turnīra ievadā - Somija pret Zviedriju!
Kanāda – Slovākija (D grupa) pulksten 13:30
Vienīgajā D apakšgrupas mačā Slovākijas izlase, kas uzskatāma par otrā ešelona galveno favorīti un pietiekami reālu pretendenti uz iekļūšanu ceturtdaļfinālā. Turnīra ievadā komandai gaidāma spēkošanās ar Kanādu. Pirms diviem gadiem, kad čempionāts norisinājās Latvijā, slovāki ierindojās devītajā vietā, izšķirošajā mačā papildlaikā tiekot galā ar latviešiem. Līdz augstākajam sasniegumam (astotajai vietai), kas sasniegta 2012. gadā, slovākiem pietrūka pavisam nedaudz, jo kvalifikācijas spēlē ļoti līdzīgā cīņā ar 3:4 nācās atzīt norvēģu pārākumu. Arī kanādiešiem pietrūka viena pozīcija, lai sasniegtu savu augstvērtīgāko rezultātu, čempionātu noslēdzot 12.vietā. 2010. gadā komanda bija uzreiz aiz labāko desmitnieka. Rīgā kanādieši izmocīja uzvaras pār aziātiem (2:1 pret Singapūru, 5:4 pret Taizemi), bet pārējai pasaulei nespēja izrādīt vērā ņemamu pretestību. Pēdējā cīņā par 11.vietu gan izvērtās ļoti spraiga, taču pret ASV, kuriem grupā zaudēja ar 1:8 piekāpās ar minimālo 0:1.
Ja pirms diviem gadiem Latvijā pasaules čempionātam kvalificējās gan amerikāņi, gan kanādieši, tad šoreiz Amerikas kontinentam tika atvēlēta tikai viena ceļazīme un to izcīnīja kanādieši, pateicoties divām saspringtām uzvarām (3:2 un 5:4). Slovāki kvalifikācijas turnīru savās mājās aizvadīja gana pārliecinoši, tiekot galā ar slovēņiem (7:2) un francūžiem (10:3), izšķirošajā mačā ar 3:2 pieveicot Vāciju. Spēlē, kas vairs neko būtisku neizšķīra, tika piedzīvots cienījams 4:11 zaudējums zviedriem.
Savā starpā komandas tikušās četras reizes, lielākajā daļā spēļu fiksējot visnotaļ līdzvērtīgus rezultātus, pie uzvarām allaž tiekot eiropiešiem. 2004. gada aprīlī pasaules čempionāta C divīzijā slovāki bija pārāki ar 13:8. Divus gadus vēlāk slovāki uzvarēja ar 4:2, bet vēl pēc diviem gadiem, kad čempionāts norisinājās slovāku mājās, viņi uzvarēja vien ar 7:6. Pēdējo reizi abas komandas nūjas krustoja pirms četriem gadiem pasaules čempionātā Gēteborgā. Toreiz vēl piecas minūtes pirms cīņas beigām rezultāts bija 3:3, bet tad slovāki realizēja vairākumu, mirkli vēlāk gūstot arī piektos vārtus, tādējādi svinot laimīgu uzvaru.
Somija – Zviedrija (B grupa) pulksten 16:00
Jau turnīra pirmajā dienā mūs gaida īsts saldais ēdiens starp divām titulētākajām florbola nācijām pasaulē. Ierastais čempionātu fināls starp šīm divām izlasēm tika pieredzēts arī pirms diviem gadiem Arēnā Rīga, kad dramatiskā pēcspēles metienu sērijā pārāki izrādījās somi. Sarūgtināti par piedzīvoto zaudējumu, atsevišķi zviedru florbolisti tik ļoti pārdzīvoja, ka pēc mača apkalpojošais personāls vairākas medaļas atrada atkritumu urnās… Skaidrs, ka zviedri alkst revanša un labāku atklāšanas spēli diez vai varētu vēlēties.
Komandas regulāri tiekas savā starpā dažādos pārbaudes turnīros un kopš episkā fināla Rīgā vienības paspējušas samēroties spēkiem jau sešas reizes. Piecās no tām pārāki bijuši zviedri… Domājams, ka somi par šādu statistiku absolūti nebēdā un arī iespējamā neveiksme šovakar nebūs nekas katastrofāls, jo lielākā daļa pasaules paredz, ka čempionāta pēdējā dienā komandas tik un tā tiksies izšķirošajā cīņā. Kopējā bilance arī iespaidīgi labāka zviedriem, kuri uzvarējuši 35 spēlēs, neveiksmes piedzīvojot 15 mačos. Vēl piecās spēlēs uzvarētāju nav sanācis noskaidrot.
Ceļā uz pasaules čempionātu Prāgā komandas nesastapās ar lielu pretestību no pārējās pasaules. Somi Igaunijā notikušajā turnīrā ar 24:0 sagrāva Lihtenšteinu, kam sekoja 32:1 panākums pār Nīderlandi un 27:0 pret Beļģiju. Pēdējā spēlē vieta tika ierādīja arī turnīra saimniekiem, tos saplosot ar 15:1. Tikmēr zviedri Slovākijā sāka ar rekorduzvaru 43:1 pret Franciju, kam sekoja 17:0 pret vāciešiem un 23:1 pret Slovēniju. Pēdējā spēlē jau minētais 11:4 pret Slovākiju.
Austrālija – Igaunija (C grupa) pulksten 16:30
Līdzīgi kā daudzas citas pasaules nācijas, arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi pirms diviem gadiem par vienu pozīciju atpalika no sava labākā sasnieguma. 2010. gadā izdevās aizsniegties līdz septītajai vietai, bet Latvijā izšķirošajā mačā netika nosargāts divu vārtu pārsvars pret vāciešiem (4:5). Tiesa, bija arī lieliska iespēja tikt vēl augstāk, jo spēlē par 5.-8.vietu igauņi pēdējās minūtēs likvidēja četru vārtu deficītu pret latviešu pāridarītājiem dāņiem, vēlāk gan ciešot neveiksmi papildlaikā (5:6). Lai vai kā, igauņi tieši Latvijā notikušajā čempionātā beidzot tika augstāk par mūsu valstsvienību. Ceļu uz Prāgu ziemeļu kaimiņi bruģēja ar kvalifikācijas turnīru savā laukumā, tiekot galā ar Lihtenšteinu (13:2), Nīderlandi (9:3) un Beļģiju (16:4), izšķirošajā spēlē pieveicot poļus (5:4), lai turnīru noslēgtu bez liekiem sasprindzinājumiem spēlē ar pasaules čempioniem somiem (1:15).
Ķenguru zemes pārstāvjiem atmiņas no Latvijā notiekošā čempionāta noteikti ir divējādas. Kā liels sasniegums uzskatāms 4:4 neizšķirts pret poļiem, bet turnīrā par 9.-12.vietu sāpīga 3:4 neveiksme pret pasaules čempionātu debitantiem taizemiešiem. Vismaz turnīra beigās svinētā 9:3 uzvara pār Singapūru ļāva tikt pie viena panākuma, turnīru noslēdzot ar 15.vietu. Tie arī šobrīd izskatās austrāliešu griesti un ko vairāk sasniegt būs grūti arī Čehijā. Šim turnīram komanda kvalificējās, izcīnot pirmo vietu sava reģiona turnīrā, kas gan nenāca viegli – 9:2 pret Koreju, 4:3 revanšs taizemiešiem, 26:1 pret šādu turnīru debitantiem no Ķīnas, bet finālā arī 5:4 pret Singapūru. Interesanti, ka šajā čempionātā komanda atkal ielozēta vienā grupā ar Taizemi un Poliju, ar kurām bija divas principiālas cīņas iepriekšējā čempionātā.
Līdz šim abām izlasēm nūjas nācies krustot trīs reizes. Tālajā 1998. gadā igauņi bija pārāki ar 9:2, sešus gadus vēlāk triumfējot ar 6:1. Vismazākā intriga fiksēta 2010. gada čempionātā, kad mūsu ziemeļu kaimiņi tālos pretiniekus apspēlēja ar 18:4.
Vācija – Čehija (A grupa) pulksten 19:15
Turnīra oficiālajā atklāšanas spēlē laukuma saimnieki čehi spēkosies ar vāciešiem. Vācijas izlase ar milzu grūtībām iekļuva starp finālturnīra dalībniecēm, nepārliecinoši spēlējot kvalifikācijas turnīrā. Pašlaik septītā spēcīgākā florbola nācija pasaulē ceļu uz Prāgu sāka ar izmocītu 6:5 uzvaru pār slovēņiem, kam sekoja 0:17 kapitulācija zviedriem. Kad ar 2:3 tika zaudēts slovākiem, vilciens teju jau bija aizbraucis. Pēdējā spēlē vajadzēja ar vismaz 13 vārtu pārsvaru pieveikt frančus. Pēc diviem periodiem "tikai" 9:2, bet divas minūtes pirms beigām nepietiekamais 15:3. Tomēr izdevās gūt divus vārtus un kā caur adatas aci iekļūt finālturnīrā. Jāpiezīmē, ka komandai pēdējā laikā veiksme ir stāvējusi klāt pietiekami bieži. Arī pirms diviem gadiem kvalifikācijas spēlē pret ASV uzvaras vārtus izdevās gūt ar dīvainu metienu vienu sekundi pirms spēles beigām, kas pavēra ceļu uz labāko astotnieku.
Spēlē pret čempionāta saimniekiem vāciešiem tikai ar veiksmi vien nepietiks pozitīva rezultāta sasniegšanai. Pirms diviem gadiem čehi aizvadīja nepārliecinošu turnīru, ierindojoties ceturtajā vietā, kas gan tik un tā bija krietni labāk kā izgāztajā 2012. gadā (septītā vieta). Kopš tā laika komanda ļoti rūpīgi gatavojusies šim turnīram. Kā turnīra organizatori čehi bija atbrīvoti no kvalifikācijas turnīra spēlēm, šogad kopumā aizvadot astoņas pārbaudes spēles, visas pret pasaules TOP-3 nācijām. Pret katru no lielajām izlasēm izdevies aizvadīt līdzvērtīgas cīņas, kaut arī kopējā bilance bijusi negatīva – divas uzvaras un seši zaudējumi. Interesanti, ka divas spēles pret principiālajiem šveiciešiem noslēgušās ar identisku 6:5 (pēcspēles metienos), pa reizei uzvarot katrai no nācijām.
Vāciešus čehi apspēlējuši visās deviņās savstarpējās cīņās. Pēdējā no tām notika neilgi pirms 2016. gada pasaules čempionāta, kad čehi bija pārāki ar 9:2. savstarpējo spēļu rezultātos gan atrodama arī vāciešu sagrāve ar 20:1. Redzēsim ko čehi iespēs šajā čempionātā, kurā viņus cīņā vedīs galvenais treneris Petri Ketunens no Somijas. Tieši viņa vadībā somi triumfēja uz Arēna Rīga grīdas pirms diviem gadiem.
Polija – Taizeme (C grupa) pulksten 19:30
Pirms diviem gadiem pasaules čempionātu debitanti taizemieši pārsteidza florbola pasauli, demonstrējot atzīstamu sniegumu, čempionātu noslēdzot 14. vietā. Ļoti rezultatīvu sniegumu demonstrēja Zviedrijā dzimušais Aleksandrs RInefalks un Pavats Taidids, kurš arī ikdienā spēlē Eiropas laukumos. Komanda aizvadīja vairākas spraigas cīņas un bieži vien neveiksme tika piedzīvota vien pašā cīņas galotnē. Interesanti, ka spēlē par 13.pozīciju Taizeme ar 4:5 piekāpās tieši poļiem, ar kuriem uzsāks šo čempionātu. Toreiz trešā perioda sākumā aziāti panāca 4:3 vadību, bet poļi divus vārtus guva vien pašā spēles izskaņā, tiekot pie minimālas uzvaras. Tā arī bijusi vienīgā abu komandu savstarpējā spēkošanās līdz šim.
Lai tiktu uz šo finālturnīru, Taizeme kvalifikācijas turnīrā vispirms ar 37:1 sagrāva Ķīna, kam sekoja kārtējais minimālais zaudējums (3:4 austrāliešiem). Turpinājumā 12:0 pret Koreju un 11:2 pret Jaunzēlandi ļāva nodrošināt biļetes uz Eiropu. Pēdējai spēlei pret Japānu (1:8) vairs nebija būtiskas nozīmes. Tikmēr poļi savu likteni atstāja konkurentu ziņā, jo neprata ieņemt kādu no pirmajām divām vietām savā grupā. Poļi kvalifikāciju sāka ar 1:13 pret somiem, turpinot pārliecinoši (9:2 pret beļģiem un 10:1 pret Lihtenšteinu), bet "atslēgas" spēlē zaudēja igauņiem (4:5). Vēlāk 6:2 uzvara pār nīderlandiešiem deva trešo vietu grupā, finālturnīram kvalificējoties kā viena no labākajām komandām starp trešajām vietām, aiz borta atstājot Krieviju.