Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:274, Did:0, useCase: 0

Kļuvuši zināmi slēpošanas lielvalstu gada budžeti

Ivars Bācis
Ivars Bācis

Kļuvuši zināmi slēpošanas lielvalstu gada budžeti
Norvēģi svin uzvaru komandu sprntā psaules čempionātā. Foto: Bjørn S. Delebekk

Norvēģijas medijs “Verdens gang” pirms divām dienām publicējis distanču slēpošanas lielvalstu gada budžetus. Priekšplānā ir divas Skandināvijas valstis – Norvēģija un Zviedrija, kurām gada budžets pārsniedz 5 miljonus eiro.

Norvēģijas distanču slēpošanas budžets ir vislielākais no visiem – 9 120 000 eiro, no kuriem 8,3 miljoni ir komerciāli ieņēmumi. Tikai trešā daļa no budžeta jeb 2,95 miljoni eiro aiziet trijām elites valsts izlasēm, kurās kopā pagājušajā sezonā bija 22 slēpotāji. Šajā summā ietilpst arī izdevumi pieciem treneriem, fizioterapeitiem un ārstam uz pusslodzi, 11 smērētājiem, loģistikai un komandas vadītājam. Junioru, reģionālās un rekrutēšanas komandas tiek finansētas no cita budžeta.

Par trešdaļu mazāks nekā Norvēģija ir Zviedrijas distanču slēpošanas budžets – 6 300 000 eiro. Divas trešdaļas jeb aptuveni 4,4 miljoni aiziet izdevumiem valsts izlasei, kurā ir 14 slēpotāji. Divas ar pusi reizes vairāk slēpotāju jeb 38 ir citās federācijas noteiktajās atlases grupās.

Trešajā vietā ir pasaules čempionāta rīkotāja Vācija ar 1 960 000 eiro. Šī summa aizgāja 17 izlases sportistiem, junioru izlasei, pasaules kausam, Kontinentālajam kausam, pārbraucieniem, treniņnometnēm, pasaules čempionātam, treneru un smērētāju algām.

Līdzīgi kā Vācijai virs pusotra miljona, bet zem 2 miljoniem eiro budžets ir arī Somijai, kura pamatīgi atpaliek no savām kaimiņvalstīm Norvēģijas un Zviedrijas. Somiem pēdējo piecu gadu laikā budžets ir nemainīgi 1,6 miljonu eiro robežās.

Tikai pirmajām četrām valstīm budžets ir virs miljona eiro, jo piektajā vietā esošajai Krievijai distanču slēpošanai atvēlētie līdzekļi ir nedaudz virs pusmiljona, kas ziemeļvalstu fona ir ļoti pieticīga summa. Taču Krievijas naudu sacensību rīkošanai un treneru algām dabū no Sporta ministrijas. Arī Krievijas Olimpiskā komiteja veic zināmu ieguldījumu, piemēram, apmaksājot ārzemju speciālistu pakalpojumus.

Par ASV budžeta apjomu informācijas nav. Vienīgi ir zināms, ka no 2019.gada līdz 2022.gada Olimpiskajām spēlēm Ķīnā amerikāņiem ir atbalsts no nodibinājuma “Shelby Collum Davis Charitable Fund”, kas sedz visus izdevumus. Citu sponsoru nav, kā arī nav valsts atbalsta.

Kādreiz arī Itālija bija slēpošanas lielvalsts, bet tagad viņiem palikuši divi – Federiko Pellegrīno, kā arī vēl Frančesko Defabiāni.