Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:138, Did:0, useCase: 3

Par "spridzekli", sadarbību ar šveiciešiem un sevis pārspēšanu

Par "spridzekli", sadarbību ar šveiciešiem un sevis pārspēšanu
Martins Dukurs
Foto: AP/Scanpix

Līdz jaunajai skeletona sezonai atlikuši vēl gandrīz divi mēneši, bet Latvijas sportisti pirmoreiz uz ledus gatavojas iziet jau nākamnedēļ. Šogad viss noticis tik laicīgi, ka pašiem sportistiem un treneriem sajūtas ir nedaudz dīvainas. Tas gan nenozīmē, ka darbs ir apstājies. Sporta veidā, kurā trasē ir meklētas ne sekundes desmitdaļas, bet simtdaļas, sīkumu nav un iespējas progresam ir neizsmeļamas.

Gatavošanas šai sezonai ne ar ko būtiski nav atšķīrusies, no rutīnas glābušas tikai fiziskās sagatavotības trenera Mihaila Arhipova jaunās idejas un improvizācija. Gadu gaitā izstrādātajā ritmā izmaiņas bijušas tikai pozitīvas, jo par tehniku skaidrība bijusi jau jūlijā. Tas tāpēc, ka lielais darbs paveikts jau uzreiz pēc iepriekšējās sezonas, kad vairums konkurentu atpūtušies. Tas atvieglo dzīvi arī Dainim Dukuram, kurš tagad var pilnībā koncentrēties darbam Siguldas trases direktora amatā, nevis plēsties uz pusēm, vienlaikus domājot arī par skeletona kamanām.

Jau martā uztaisījām to, ko gribējām, bijām simtprocentīgi pārliecināti, ka kamanas būs ātras. Taču patiesībā sanāca tā – braukšana kā ar kruīza kontroli, bet, trasē ņemot laiku, redzam, ka vēlamā rezultāta nav,” stāsta Martins Dukurs. „Katru dienu kaut ko nedaudz pamainījām, bet laika izteiksmē izmaiņu nebija. Šķita, ka kamanām jābrauc ātrāk, bet tā nebija. Varbūt kaut ko darījām nepareizi, bet bija uztaisīts interesants „spridzeklis”. Katrā ziņā pie tik krasiem eksperimentiem varbūt atgriezīsimies vien pēc sezonas beigām.”

Konkurentu nometnēs par būtiskām pārmaiņām nav dzirdēts. Zināms tikai tas, ka Dienvidkorejas sportists Juns Sunbins turpmāk sadarbosies ar karjeru beigušo britu Kristenu Bromliju, kurš nākamo ziemas olimpisko spēļu mājinieku apgādās ar tehniku. Tikmēr par Ķīnas skeletona izlases pirmo treneri vēsturē kļuvis divkārtējais pasaules čempions, kanādietis Džefs Peins.

Jau pagājušajā sezonā latviešiem pašiem nācās maksāt atalgojumu vācietim Matisam Bīdermanam, jo sadarbība ar „Sika” komandu apsīka. Starpsezonā Bīdermanu mūsējiem gribējuši nocelt šveicieši, kuriem pārtrumpot Bīdermana pašreizējo algu būtu tīrais nieks. Labi, ka nostrādājis cilvēciskais faktors un visām iesaistītajām pusēm izdevies vienoties par kompromisu. Latvieši turpina maksāt, šveicieši piemaksā, bet Bīdermans palīdz gan vieniem, gan otriem. Martins gan uzsver, ka galvenais nosacījums bijis, lai no šīs sadarbības necieš mūsējo intereses. Saņemts apliecinājums, ka tā nebūšot.

Lai gan arī jaunā sezona sāksies diezgan vēlu, tas būs par pāris nedēļām agrāk nekā pērn – novembra beigās Altenbergā. Starptautiskā Bobsleja un skeletona federācija centusies piedomāt arī pie mārketinga. Ne tikai nomainot 92 gadus veco FIBT (Fédération Internationale de Bobsleigh et de Tobogganing) zīmolu pret mūsdienīgāko un precīzāko IBSF (International Bobsleigh and skeleton federation). Jaunā gada sākumā, kad Eiropā ziemas sporta līdzjutēju uzmanību galvenokārt apēd tramplīnlēkšana un kalnu slēpošana, bobsleja un skeletona mači risināsies Ziemeļamerikā.

Bet pirms Ziemassvētkiem Siguldas trasē notiks Eiropas kausa posms, kas kalpos par ģenerālmēģinājumu, lai jau tuvākajā nākotnē pretendētu uz Pasaules kausa posma rīkošanu. Protams, bobsleja sacensībās abās dienās brauks divnieku ekipāžas, taču tas nebūs pirmais šāds gadījums.

Jaunie noteiktumi gan paredz, ka Latvijas vadošie sportisti Eiropas kausa posmā piedalīties nevarēs, ja pasaules rangā ieņems vietu starp piecpadsmit labākajiem. Tāpat pieņemts lēmums, ka vienā nedēļā sportisti nedrīkstēs piedalīties sacensībās divās dažādās trasēs. Šādas izmaiņas pieņemtas ar nolūku, lai neļautu atsevišķiem sportistiem braukāt pa tuvajām trasēm un vākt reitinga punktus, kā arī piebraukt trases, kurās konkrētajā sezonā gaidāms Eiropas vai pasaules čempionāts.

Pagājušajā sezonā Martins Dukurs neuzvarēja tikai divās sacensībās – Pasaules kausa posmos Kēnigzē un Sočos, abas reizes piekāpjoties Aleksandram Tretjakovam. „Protams, es saprotu, ka pēc otrās vai trešās vietas arī skatītājiem uzvara nākamajos mačos šķiet vērtīgāka. Taču es par konkurenci nedomāju. Koncentrējos uz tehniku un slidām, vēlos pārspēt pats sevi. Nevar dzīvot ar attieksmi – ja viņi neko nedara, tad arī es varu neko nedarīt. Turklāt pareizāk ir jau tagad sākt meklēt un domāt par olimpisko sezonu. Tās ir simtdaļas, kuras nemaz nejūti. Tās ir nianses, kuras ir grūti atstrādāt ārpus mačiem.”

2015./2016. gada skeletona sezonas kalendārs

DatumsSacensībasVieta
22.11-29.11PK 1. posmsAltenberga (Vācija)
30.11-06.12PK 2. posmsVinterberga (Vācija)
07.12-13.12PK 3. posmsKēnigzē (Vācija)
14.12-20.12EK 3. un 4. posmsSigulda (Latvija)
04.01-09.01PK 4. posmsLeikplesida (ASV)
10.01-16.01PK 5. posmsPārksitija (ASV)
18.01-23.01PČ junioriemVinterberga (Vācija)
18.01-23.01PK 6. posmsVistlera (Kanāda)
01.02-07.02PK 7. posms & EČSanktmorica (Šveice)
22.02-28.02PK 8. posmsKēnigzē (Vācija)
08.02-21.02Pasaules čempionātsĪglsa (Austrija)
12.02-21.02Pasaules Jaunatnes olimpiādeLillehammere (Norvēģija)
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja