Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:4, Did:0, useCase: 3

Grabuste: "Atmiņā paliks katra izcīnītā medaļa"

Ints Megnis
Ints Megnis

Grabuste: "Atmiņā paliks katra izcīnītā medaļa"
Aiga Grabuste savos pēdējos mačos vieglatlētikā. Foto: Romāns Kokšarovs/f64

Vieglatlētes karjeru noslēgusī kādreizējā Latvijas rekordiste septiņcīņā Aiga Grabuste sarunā ar Sportacentrs.com pastāstīja, ka atmiņā īpaši paliks divas olimpiskās spēles un katra izcīnītā medaļa, tomēr par startu ziemas olimpiskajās spēlēs viņa pagaidām vēl skaļi nesapņo.

"Tā viss sakrita - gan ar bobsleju, gan dvēseles stāvokli. Tāpat traucē traumas - kāja, vasarā izslimotā angīna. Vēl mēģināju, jo lēmums pateikt uz redzēšanos nav viegls," par karjeras beigšanu stāsta Grabuste.

Sportiste pārstāvēja Latviju jau 2008. gada Pekinas olimpiskajās spēlēs, bet gadu vēlāk kļuva par Eiropas U23 čempioni septiņcīņā, turklāt ar 6396 punktiem sasniedza jaunu Latvijas rekordu, pārspējot Līgai Kļaviņai piederošo rezultātu. Vēlāk viņa rekordu uzlaboja līdz 6414 punktiem, ko Londonas olimpiskajās spēlēs atkārtoja Laura Ikauniece, bet pēcāk arī pārspēja. Pašlaik Ikauniecei piederošais valsts rekords jau ir 6815 punkti.

Pati Grabuste pieaugušo līmenī tika pie vienas godalgas - 2012. gada Eiropas čempionātā sākotnēji Ikauniece bija trešā, bet Grabuste no viņas atpalika desmit punktus un izcīnīja ceturto vietu, tomēr pāris gadus vēlāk pēc ukrainietes Ludmilas Josipenko diskvalifikācijas abas latvietes pakāpās par pozīciju augstāk.

"Visi karjeras brīži ir spilgti - paskaties uz kādu bildi, atceries to konkrēto brīdi, rodas emocijas. Pozitīvi, negatīvi, bet visi mirkļi sportā ir spilgti. Protams, kā pirmās atmiņā nāk abas olimpiskās spēles un jebkura izcīnītā medaļa," karjeru atcerējās Grabuste. "Tāpat atmiņā paliek epizodes, kad paskaties tribīnē un treneri paceļ uz augšu īkšķi, parāda, ka ir apmierināti. Tātad viss ir izdarīts maksimāli."

2013. gadā sportiste sagaidīja ģimenes pieaugumu un kopš tā laika startēja tikai tāllēkšanā. 2014. gada sezona viņai bija ļoti veiksmīga, jo sportiste aizlēca 6,75 metrus un izcīnīja piekto vietu Eiropas čempionātā, bet 2015. gada sākumā rēzekniete Tbilisi pat sasniedza Latvijas rekordu tāllēkšanā telpās (6,82 metri). Tomēr 2016. gadā Eiropas čempionātā Amsterdamā Grabuste iedzīvojās augšstilba muskuļa traumā un izstājās. Arī 2017. gada sezonas sākumā viņa startēja diezgan veiksmīgi, pāris sacensībās aizlecot gandrīz 6,50 metrus, tomēr kopš tā laika viņa palika bez augstiem rezultātiem. Savukārt pērn viņas labākais rezultāts tāllēkšanā bija vien 5,87 metri, kas deva desmito vietu Latvijas rangā. Sezonu sportiste nespēja pabeigt veselības likstu dēļ - atkal sāka sāpēt Ahilleja cīpsla, bet angīnu nācās ārstēt ar antibiotikām.

"Mēģinājums atgriezties septiņcīņā bija, bet laikam atkal jārunā par Ahilleja cīpslu, kas visu laiku lika sevi manīt. Mēs tiešām mēģinājām, nometnēs gājām uz to, lai atgrieztos, bija jau sacensības sarunātas, bet Ahillejs man to neļāva," Grabuste stāsta, kāpēc tā arī neizdevās atgriezties septiņcīņā. "Tas nav viens veids, bet septiņi. Savukārt kājas man ir tikai divas. Ja viena īd, nav variantu."

"Punkts vieglatlētikai ir pielikts, bet, kā būs ar bobsleju, rādīs nākotne. Simtprocentīgi nevaru apgalvot, ka būs bobslejs, bet tas šobrīd tas man ir izaicinājums. Redzēsim, kā sanāks, to rādīs nākotne," saka Grabuste, kura pagājušajā ziemā izmēģināja spēkus monobobslejā, braucot Lillehammeres, Kēnigszē un Siguldas trasēs.

"Traki forši. Jo vairāk zini trases, jo vieglāk. Īpaši traks piedzīvojums ir braukt pa Siguldu," stāsta sportiste. "Cenšamies darīt to, ko mums saka treneri. Nevaru vēl teikt, ka māku un zinu, kā braukt, tomēr nobraukt varu. Sigulda ir īpaši sarežģīta, to izbaudījām visos sānos un galos. Savukārt trakākais bija pats pirmais brauciens Lillehammerē. Tajā nedēļā neaprakstāmā stresa dēļ nokritos svarā par kādiem trim kilogramiem. Pēc tam jau saproti, kas aptuveni jādara un pierodi."

"Negribu tagad par to runāt, ļoti daudzas lietas nav atkarīgas no manis," Grabuste nekomentē vai cer aizbraukt uz 2022. gada ziemas olimpiskajām spēlēm. "Jābūt reāliem un jāskatās situācija kopumā. Tomēr pašlaik es trenējos un uzturu sevi formā."