Pēcpadomju veiksmes stāsts
Latvijas labākās skrējējas, divkārtējās Ņujorkas maratona uzvarētājas, Jeļenas Prokopčukas sasniegumiem veltīts liels Maikla Švirca (Michael Schwirtz) raksts ASV lielākajā laikrakstā "The New York Times" 4. novembrī.
eSports.lv piedāvā iepazīties ar saīsinātu raksta tulkojumu.
Gluži kā kolizeji Senajā Romā, Daugavas stadions Latvijas galvaspilsētā ir grūstošs piemineklis kritušai vieglatlētikas lielvarai. Ierodoties stadionā 10 km skrējienam savā „BMW” sporta auto, divkārtējā Ņujorkas maratona uzvarētāja Jeļena Prokopčuka atvainojas par stadiona slikto stāvokli. Pēc Padomju Savienības sabrukuma vieglatlētika nokļuva pabērna lomā.
Prokopčuka bija viena no pirmajām un joprojām viena no nedaudzajiem Latvijas vieglatlētiem, kas izauga no gruvešiem. Viņas uzvara Ņujorkas maratonā 2005. gadā bija pārsteigums. Viņa bija salīdzinoši nepieredzējusi un gandrīz nezināma maratoniste, piedaloties skrējienā bez daudzām zvaigznēm ar lielu vārdu – ar iespēju ātri atgriezties anonimitātē.
Viņa uzvarēja arī 2006. gadā, gūstot iespēju pacīnīties būt par tikai otro sievieti, kas pasaules lielākajā maratonā uzvar divus gadus pēc kārtas. „Pēc otrās uzvaras, cilvēki tika pārliecināti, ka viņa ir kaut kas,” saka Aleksandrs Prokopčuks, viņas vīrs un treneris.
Savās mājās Jūrmalā, kūrortpilsētā 30 minūšu attālumā no Rīgas, Prokopčuka stāsta, ka panākumi viņu padarījuši par sava veida Latvijas zīmolu. „Pēc manas uzvaras Ņujorkā, domāju, ka pat daži amerikāņi, lai arī neliels procents, uzzināja, ka ir tāda valsts,” viņa saka. Pirms tam, ikreiz, kad viņa pieminēja Latviju, daudzi jautāja „Vai tas ir Āfrikā vai kur?”
Prokopčukas talantu 11 gadu vecumā atklāja skriešanas treneris Leonīds Strekalovskis, kura audzēknes vairākkārt uzvarējušas Eiropas un pasaules mēroga sacensībās. Šodien Prokopčuka ir atzīta par vienu no labākajām garo distanču skrējējām pasaulē, pazīstama ar izturību un gaumes izjūtu.
„Viņa ir uzvarētāju uzvarētāja, dzelzs roka zīda cimdā,” par Prokopčuku saka Mērija Vitenberga, Ņujorkas pilsētas maratona direktore. Prokopčuka pirmo reizi uzvarēja 2005. gadā Osakas maratonā Japānā, sasniedzot personisko rekordu 2 stundas 22 minūtes un 56 sekundes. Papildus uzvarām Ņujorkā, viņa divreiz finišēja otrā Bostonā un bijusi sekmīga īsākās distancēs.
Viņas skrējiens uz šī smagā sporta veida virsotni atspoguļo un, iespējams, pat ir palīdzējis viņas valsts grūtajā pārveidošanā. Latvija atjaunoja neatkarību 1991. gadā, mainoties no okupētas valsts par demokrātiju ar diviem miljoniem cilvēku Eiropas Savienības austrumos.
„Kad uzvarēju, daudzi atklāja, ka mazā valstī beidzot ir iespējams sasniegt lielus panākumus sportā.”
Izmantotie resursi:
www.nytimes.com
Foto: Romāns Kokšarovs, "Sporta avīze"
+2 [+] [-]
+2 [+] [-]
[+] [-]
+3 [+] [-]
-1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Visu cienju...priecee, ka Latvijas vaards tiek iznests plashajaa pasaulee tieshi shaadaa veidaa!
-1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Mūsu laikraksts "Diena" varētu rakstīt: vienā no pasaules lielākajām valstīm, Ķīnā, kas neatkarību ieguva tālajā ... gadā, ir notikusi zemestrīce.
+2 [+] [-]
[+] [-]
-1 [+] [-]
Arriving at the stadium in her BMW sport utility vehicle - savā „BMW” sporta auto. Kopš kura laika SUV ir sporta auto? Tad jau arī Honda CR-V, Toyota RAV4 vai teiksim Toyota Land Cruiser ir sporta auto. Par SUV ASV tiek dēvēti apvidus auto.
[+] [-]
http://www.nytimes.com/2007/11/04/sports/othersports/04jelena.html?_r=1&oref=slogin
+1 [+] [-]