Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:1468, Did:0, useCase: 3

Kur pazūd jaunie basketbolisti?

Aplūkojot pēdējo piecu gadu Latvijas jauniešu startus Eiropas basketbola čempionātos un izvelkot vidējo sasniegumu statistiku, esam stabili devītajā vietā. Nav slikts rādītājs. Vai būtu jāpriecājas?

Tiktāl, kas attiecas uz jauniešu un junioru līmeni, patiešām nebūtu par ko gausties. Līdz brīdim, kad noliekam blakus pieaugušās izlases rangu. Atgādināšu, ka Eiropā mēs šobrīd labākajā versijā starp pieaugušajiem vīriešiem esam ap trešā desmita beigām. Kā tas var būt? Kas notiek ar mūsu talantiem tā sauktajā pārejas posmā uz lielo basketbolu? Pat, ja mēs savāktu izlasē visus tusētājus un tos, kas dažādu iemeslu dēļ negrib spēlēt Latvijas izlasē, arī tad augstāk par četrpadsmito vai piecpadsmito vietu Eiropā, šo komandu neredzu. Kāpēc? Pirmkārt, vai nu mēs nemākam vai mums nav lemts sagatavot Eirolīgas kalibra cienīgus spēlētājus. Klubi ar to nenodarbojas, jo viņu plānos ir tikai konkrētā sezona un vajadzības. Šos mērķus var atrisināt ar dažiem leģionāriem, kur mūsējie piestrādā par sastāva ielāpiem. Atļaujos apgalvot, ka klubiem nav vispār skaidrs, kā sagatavot augstas klases basketbolistus. Te nav runa par spēlētāju nopirkšanu, kas atrodas tirgū. Kā no laba izejmateriāla sagatavot labu preci, kas spētu sevi apliecināt Eiropas klubu augstākajā līmenī? Jo materiāls mums ir! Jauniešu basketbola sistēma kopumā ir labi organizēta un savu darbu izdara. Bet – ir kāda nianse. Šie jaunieši ir labi sagatavoti taktiski, nevis tehniski. Lielajā jeb pieaugušo basketbolā galvenais faktors, kas nosaka uzvarētāju uz laukuma – tā ir spēlētāju prasme apspēlēt savu pretinieku viens pret vienu. Te mēs esam purvā! Kamēr jauniešu līmenī mēs savus pretiniekus apspēlējam ar komandas taktisko zīmējumu pielietošanu, tad pieaugušo konkurencē neizbēgami parādās katra basketbolista individuālā snieguma loma. Mūsu talantīgais jaunietis nonāk pie večiem, tur jebkurš redz, ka vīru spēlei viņš vēl nav gatavs un – talants sāk slildīt beņķītim, ar solījumu par pieredzes iegūšanu. Bet sēžot rezervē nekādu pieredzi iegūt nevar. Ir jāspēlē! Šobrīd jaunajiem ir modē jau jauniešu vecumā braukt uz ārzemēm, tur meklēt klubus un iespējas. Vai tas palīdzēs – vēl nav pirmā raža šajā sakarā ievākta, taču fakts ir nenoliedzams – Latvijas treneriem neuzticas, viņiem vairs netic. Līdz izlašu pirmajām veiksmēm un tad – prom, kur acis rāda! Jo Latvijas klubos nav treneru, kuri varētu strādāt ar talantīgu jaunieti un sagatavot viņu pieaugušo basketbolam. Kamēr tā būs, mums nav nekādu cerību Eiropā pieaugušo izlašu konkurencē būt augstāk par labāko 15nieku. Esam reāli! Ko darīt? Jau cita tēma...

Kapēc jaunie spēlētāji nevar iespēlēties vīriešu basketbolā?

  • 51

  • 29

  • 10

  • 31


  +2 [+] [-]

, 2011-08-08 13:25, pirms 13 gadiem
Tas jau nav tikai basketbolā,tāpat arī hokejā labāk nopērk trešās šķiras leģionāru ,nevis audzina savējos. Ja vēl būtu daudz naudas, tad tādu politiku varētu vest, vismaz klubs ar augstas klases leģionāriem kaut kur aizspēlētos. Izlasei protams labuma nekāda. VEF piemēram vajadzētu stādīt mēŗki - uzvarēt VTB pēc pieciem gadiem. Un tagad nodarboties ar jauno audzināšanu un slīpēšanu,nevis pirkt sešus - septiņus leģionārus, kur panākumsbūs nezaudēt vairāk kā ar -20.

  +1 [+] [-]

, 2011-08-08 13:26, pirms 13 gadiem
Man patīk leišu atstrādātā sistēma , Lielajiem klubiem Žalgiris un Rytas ir savi tā sauktie fārmklubi kuri spēlē LKL un starp citu diezgan spēcīgi rāda zobus lielajām komandām, tā ir bez kompromisu cīņa kuras cena ir iekļūšana Eirolīgā. Protams ir arī tādas komandas kā Rūdupis, Juventus, kur uzsvars ir uz pašmāju un jaunajiem spēlētājiem, kaut kas līdzīgs ir arī Šauļos, jo tik lielu budžetu kā treknajos gados šie diez vai savāks tik drīz. Principā ja paskatās kaimiņu virzienā, tur ir viss kā nav mūsu basketbola sistēmai sākot ar vadību beidzot ar treneriem un tehnisko nodrošinājumu.

     [+] [-]

, 2011-08-08 13:33, pirms 13 gadiem
maris777 rakstīja: Tas jau nav tikai basketbolā,tāpat arī hokejā labāk nopērk trešās šķiras leģionāru ,nevis audzina savējos. Ja vēl būtu daudz naudas, tad tādu politiku varētu vest, vismaz klubs ar augstas klases leģionāriem kaut kur aizspēlētos. Izlasei protams labuma nekāda. VEF piemēram vajadzētu stādīt mēŗki - uzvarēt VTB pēc pieciem gadiem. Un tagad nodarboties ar jauno audzināšanu un slīpēšanu,nevis pirkt sešus - septiņus leģionārus, kur panākumsbūs nezaudēt vairāk kā ar -20.
Īpašniekiem vajag tūlīt un tagad! Tajā pašā NBA un NHL ņem jau gatavu preci, ar audzināšanu nodarbojas junioru komandas, teiksim Eiropas basketbolā labākajiem Eirolīgas klubiem ir šī sistēma un tā jau ir atstrādāta, Latvijā nekas tāds nav un nebūs vēl vismaz gadus 10.

  +1 [+] [-]

, 2011-08-08 13:33, pirms 13 gadiem
Tak visas komandas VEF ar W prieksagal vai BKV runaja par jauniesu pilnveidosanu un piesasitsi...bet visi ka viens kazoku parmeta uz otru pusi.Reali no jaunajiem talantiem ko musu klubi izaudzinaja ir treneris Mazurs un Strelnieks...tas ta pa lielam skatoties, pietam Strelnieku ar aizsedeja parak ilgi uz benkja.Tad vel panemam agenturas+Barons sadarbibu...iegustam dazu perspektivu speletaju degradesanu.

Viss ir sprotams ka VTB ir vieta kur krizes laikos meklet naudu un prieks ka komanda domaa kur atrast, turpinot par to pasu VEF ja vinji ieks LV atrod vairak naudas ka RD ieks LV..tas jau nav slikts raditajs...bet nemaina lietas butibu-jadoma par jaunajiem ar...vismaz VEF blocinja var ievilkt+ saistba ar skolu superligas atblastisanu un izveidi.

BKV ideja par jaunajiem bija apsveicama lidz bridim kad izcinija LBL cempi...tad saka mainit trenerus ka zekjes un speletajus ar. jacer ka sogad nebus turpinajums tam un dzekiem dos iespeju kaut vai Blauu...

     [+] [-]

, 2011-08-08 13:41, pirms 13 gadiem
Krokodils rakstīja: Īpašniekiem vajag tūlīt un tagad! Tajā pašā NBA un NHL ņem jau gatavu preci, ar audzināšanu nodarbojas junioru komandas, teiksim Eiropas basketbolā labākajiem Eirolīgas klubiem ir šī sistēma un tā jau ir atstrādāta, Latvijā nekas tāds nav un nebūs vēl vismaz gadus 10.
Tu redzi rezultātu??? Pat ar lielu naudu ne vienmēr izdodas uzvarēt, paskaties uz Madrides Real futbola klubu. Bet ja mēŗķtiecīgi audzina jaunos, tad gan var arī uzvarēt. Bet ar tik švakiem leģionāriem gan neviens neuzvarēs.

     [+] [-]

, 2011-08-08 13:45, pirms 13 gadiem
maris777 rakstīja: Tu redzi rezultātu??? Pat ar lielu naudu ne vienmēr izdodas uzvarēt, paskaties uz Madrides Real futbola klubu. Bet ja mēŗķtiecīgi audzina jaunos, tad gan var arī uzvarēt. Bet ar tik švakiem leģionāriem gan neviens neuzvarēs.
nu Barons panema FIBA izaicinajuma kausu ne ar mega legionariem ne ar mega attistitiem jauniesim.Un grozi ka gribi tas viriesu basktebola(klubiem)ir skalakais notikums pec neatkaribas atgusanas.ka teikt ari slotas kati izsauj un ja kaulinji sakrit pareiza seciba brinumi ari var notikt

  +1 [+] [-]

, 2011-08-08 14:09, pirms 13 gadiem
savos gados materiāls (jaunie basketbolisti) ir, bet vēlāk citu valstu vienaudži viņus apsteidz. manuprāt tātad loģiskākais iemesls ir = treneri. par taktisko gatavību nepiekrītu - vismaz laukumā izskatās, ka arī tieši spēles izpratnē un taktiskajā gatavībā atpaliek ..

  +1 [+] [-]

, 2011-08-08 14:12, pirms 13 gadiem
klubi darbojās noteiktās sistēmas ietvaros - nevar pateikt, ka valsts vadošajā klubā jālaīz spēlēt zaļi 18 -21 gadīgi puikas. bet var veidot sistēmu un noteikt, ka katram LBL klubam jābūt piramīdai - tad jauniešiem pakapeniski augot būs iespēja spēlēt gan gadiem, gan meistarībai atbilstošā līmenī un labākajiem pakāpeniski sagatavoties lielajai komandai.

     [+] [-]

, 2011-08-08 14:14, pirms 13 gadiem
zigiss rakstīja: savos gados materiāls (jaunie basketbolisti) ir, bet vēlāk citu valstu vienaudži viņus apsteidz. manuprāt tātad loģiskākais iemesls ir = treneri. par taktisko gatavību nepiekrītu - vismaz laukumā izskatās, ka arī tieši spēles izpratnē un taktiskajā gatavībā atpaliek ..
Nez liekas ka tiko Mazurs ar U16 paradija ka var ja spele gramatiski pareizi un izmanto trukumus pietam speleja bez izteiktiem garajiem.

runajot par to ka treneri pie vainas un velak musu jauniesus panak...varbut drizak vaina ir izglitibas sistema kas izskolo trenerus vai respektivi kur daudzi iegust trenera diplomu?Piemeram cik daudzos sporta veidos vari nosaukt kur musu jauniesi budami paraki agrinaja stadija pectam ir paraki ari pieaugusajos?LM jaunie futbolisti un hokejisti griez visus pa vilem mazajos vecumos pat Grecka kausa panema augstas vietas....vai esam labaki pec tam kad pieauguso liemeni skatamies?Kaut kur viss tas noplok...ja runajam par komandas sporta veidiem...un kaa teikt ja trenera vaina tad jau jameklee problema sakne..neba jau treneris no olas izskjilas.

     [+] [-]

, 2011-08-08 14:17, pirms 13 gadiem
zigiss rakstīja: klubi darbojās noteiktās sistēmas ietvaros - nevar pateikt, ka valsts vadošajā klubā jālaīz spēlēt zaļi 18 -21 gadīgi puikas. bet var veidot sistēmu un noteikt, ka katram LBL klubam jābūt piramīdai - tad jauniešiem pakapeniski augot būs iespēja spēlēt gan gadiem, gan meistarībai atbilstošā līmenī un labākajiem pakāpeniski sagatavoties lielajai komandai.
lai tadu noteikumu praktiski ieliktu un nebutu tikai teoretiski...valstij janak paliga ar finansejumu jo preteja gadijuma LBL bus LAC scenarijs.Ne visi klubi pirmkart var nodrosinat piramidu no A-Z un ne visiem ir naudas tik daudz lai to pavilktu.Pietam grozi ka gribi pie pasreizejiem dzimstibas apstakliem var but ka kadam klubam piemeram 2011 gada audzekni atnak tikai 3...tad par kadu komandu vai sistemu varam runat valsti kura cilveku skaits saruk?

  +2 [+] [-]

, 2011-08-08 14:41, pirms 13 gadiem
Mana doma.
Kultūra, treniņi, un mērķtiecīga spēlētāju atlase un izveide.
Mēs neņemam garu puiku un netaisam par centru, iemācot viņam mest, driblēt, kustēties. Ja izlasē trūkst 5. un 3. Nr. Tad nekāda mērķtiecīga jauniešu atlase un slīpēšana uz šīm pozicijām nav, ir dabīgā atlase. Bet te jau ir Kultūra. A pēc basketa kultūras mums ir metēji, garš vai mazs... Bertāns jaunākais, ne tuvu nespēlē par centru, lai gan augums ir, masu un kustības var ar darbu pieslīpēt, bet starptautiski izcēlies ar metienu. Tiesa viņa augums NBA ne tuvu nav centra augums , bet Kambala Eiropā ar savu 205 šur tur der Arī fiziski spēkā letiņi ir švaki uz pārējo fona. Tie jau ir treniņi. Treniņos, kad jārauj viens uz vienu, maz ir cīņa un garām gājieni. Mums taču visi ir metēji. Ja jātrenējas zālē, tad lielāka daļa smejas, ka liek darboties ar bumbu ar gumijām. koordināciju īpaši neviens netrenē, plikos dzelžus un truli uzlikt jau varēs. Kā iemest pēc kontakta... Uz kontaktu taču var neiet.
Indivīdus sagatavot Eiropai un pasaulei mēs varam labi, bet lai sanāktu komanda tad trūkst, turklāt jau kuro paaudzi trūkst.

     [+] [-]

, 2011-08-08 14:47, pirms 13 gadiem
Domāju, ka lielākā problēma ir basketbola sistēmas trūkums, spēļu un augstvērtīgu treniņu prakse jauniešiem 18-22 gadu vecumā. Tas ir tas kritiskais pārejas vecums, kad, ja neesi ticis jau kāda lielā kluba sistēmā, faktiski vari sevi jau norakstīt. Teorētiski šo funkciju vajadzētu studentu basketbolam.

     [+] [-]

, 2011-08-08 14:48, pirms 13 gadiem
Raitcha rakstīja: Mana doma.
Kultūra, treniņi, un mērķtiecīga spēlētāju atlase un izveide.
Mēs neņemam garu puiku un netaisam par centru, iemācot viņam mest, driblēt, kustēties. Ja izlasē trūkst 5. un 3. Nr. Tad nekāda mērķtiecīga jauniešu atlase un slīpēšana uz šīm pozicijām nav, ir dabīgā atlase. Bet te jau ir Kultūra. A pēc basketa kultūras mums ir metēji, garš vai mazs... Bertāns jaunākais, ne tuvu nespēlē par centru, lai gan augums ir, masu un kustības var ar darbu pieslīpēt, bet starptautiski izcēlies ar metienu. Tiesa viņa augums NBA ne tuvu nav centra augums , bet Kambala Eiropā ar savu 205 šur tur der Arī fiziski spēkā letiņi ir švaki uz pārējo fona. Tie jau ir treniņi. Treniņos, kad jārauj viens uz vienu, maz ir cīņa un garām gājieni. Mums taču visi ir metēji. Ja jātrenējas zālē, tad lielāka daļa smejas, ka liek darboties ar bumbu ar gumijām. koordināciju īpaši neviens netrenē, plikos dzelžus un truli uzlikt jau varēs. Kā iemest pēc kontakta... Uz kontaktu taču var neiet.
Indivīdus sagatavot Eiropai un pasaulei mēs varam labi, bet lai sanāktu komanda tad trūkst, turklāt jau kuro paaudzi trūkst.
papildinot tevi-kadreiz tak mums bija komandas kaut vai tas pats ASK vai VEFs kur bija i gari i isi bet visi grauza ledu un visi trenejas.gribot negribot japiekrit W teiktajam par treniniem padomju savieniba bet tagad visi cikst.Tad ari nekas mums nebus kaut vai par kluba un valsts izlases treneri ieliksim Filu Dzeksonu

     [+] [-]

, 2011-08-08 14:50, pirms 13 gadiem
Rasheed_pacer rakstīja: Domāju, ka lielākā problēma ir basketbola sistēmas trūkums, spēļu un augstvērtīgu treniņu prakse jauniešiem 18-22 gadu vecumā. Tas ir tas kritiskais pārejas vecums, kad, ja neesi ticis jau kāda lielā kluba sistēmā, faktiski vari sevi jau norakstīt. Teorētiski šo funkciju vajadzētu studentu basketbolam.
bet tur jau rodas ta problema ka ne jau visi pirmkart iet studet, ne visi otrkart spele basiti un ne visas sistemas treskart bus gana daudz jauno speletaju

     [+] [-]

, 2011-08-08 14:56, pirms 13 gadiem
rainmaker rakstīja: papildinot tevi-kadreiz tak mums bija komandas kaut vai tas pats ASK vai VEFs kur bija i gari i isi bet visi grauza ledu un visi trenejas.gribot negribot japiekrit W teiktajam par treniniem padomju savieniba bet tagad visi cikst.Tad ari nekas mums nebus kaut vai par kluba un valsts izlases treneri ieliksim Filu Dzeksonu
Nu ja, kā minēju, treniņi un kultūra.
Ejot uz grozu, vieglāk ir uzmest, iet uz grozu, uz kontaktu tas nozīmē zilumus, elkoņus un sasistas rokas. Bet NBA (izņemot GSW ) parasti ejot ātrajā pie pustālā neapstājas, tur iet līdz galam. Lai to izturētu ir nemitīgi jāšancē gan zālē, gan laukumā, treniņos un vasarā, visu laiku, ja ne, tevi salauzīs zem groza.

     [+] [-]

, 2011-08-08 15:02, pirms 13 gadiem
Raitcha rakstīja: Nu ja, kā minēju, treniņi un kultūra.
Ejot uz grozu, vieglāk ir uzmest, iet uz grozu, uz kontaktu tas nozīmē zilumus, elkoņus un sasistas rokas. Bet NBA (izņemot GSW ) parasti ejot ātrajā pie pustālā neapstājas, tur iet līdz galam. Lai to izturētu ir nemitīgi jāšancē gan zālē, gan laukumā, treniņos un vasarā, visu laiku, ja ne, tevi salauzīs zem groza.
no padomju laikiem treneti utt izsitusies ir gana daudz kaut vai cik mums bija NHL speletaju...nu tur ir tuvu tuksumam.Tas pats attiecas uz to kur mes esam basiti..

     [+] [-]

, 2011-08-08 15:11, pirms 13 gadiem
rainmaker rakstīja: Nez liekas ka tiko Mazurs ar U16 paradija ka var ja spele gramatiski pareizi un izmanto trukumus pietam speleja bez izteiktiem garajiem.

runajot par to ka treneri pie vainas un velak musu jauniesus panak...varbut drizak vaina ir izglitibas sistema kas izskolo trenerus vai respektivi kur daudzi iegust trenera diplomu?
nuja - par to runa - kur tas pazūd?

ko mēs dzirdam no izlašu treneriem (dažādu vecumu, dažādu sporta veidu). jaunieši izlasēs nonāk negatavi - neprot elementāras lietas utt. bet absurds, ka šie izlašu treneri jau nenokrīt no gaida - paši arī ir strādājuši ar jauniešiem ..

     [+] [-]

, 2011-08-08 15:19, pirms 13 gadiem
piekrītu Raitcha - mērķtiecīga darbība (sistēmas ietvaros).

piem par to, ka LV ir vāji aizsardzībā runā jau gadiem. un? kas ir mainījies? tieši tā - jo pats ne sevis nekas nemainās. to var jebkurā brīdī - sanāk kopā sporta veida vadošie lemtspējīgie cilvēki un kopā nolemj "ar laiku X mūsu prioritāte ir aizsardzība". nodod tālāk sporta skolām, treneru informēšana un apmācība, treniņu sistēma un vingrinājumi, uzsvars spēlēs utt.

viss ir pašu rokās, ja grib ne tikai runāt, bet darīt.

     [+] [-]

, 2011-08-09 15:24, pirms 13 gadiem
Vienīgi Galvanovskis ir ar abām rokām par jaunajiem un dod iespēju.