Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:459, Did:0, useCase: 3

Divi metri. Dāmām

Anatolijs Kreipāns
Anatolijs Kreipāns

Divi metri. Dāmām
Rozmarija Akermane

1977. gada 26. augustā ISTAF sacensībās toreizējā Rietumberlīnē vāciete no VDR Rozmarija Akermane sasniedza jaunu pasaules rekordu augstlēkšanā un kļuva par pirmo sievieti, kura pārvarēja 2 metru augstumu - 2,00 m. Akermane palika vieglatlētikas vēsturē kā pēdējā, kura laboja pasaules rekordu, lēkdama "vecajā" jeb pārvēliena stilā.

Rozmarija Akermane, kura vieglatlētikas aprindās kļuva pazīstama vēl meitas uzvārdā Vitčasa (7. vieta 1972. gada olimpiskajās spēlēs), pirms dažām dienām Romā bija jau sasniegusi pasaules rekordu - 1,97 m. Kārdinošā un nesasniegtā divu metru robeža jau bija tuvu, taču katrs centimetrs rekordaugstumā nereti tiek iekarots gadiem ilgi. Rozmarija Akermane bija 1976. gada olimpisko spēļu čempione, Eiropas čempione, trīskārtēja Eiropas čempione telpās un likumsakarīgi, ka viņa bija starp tām augstlēcējām, kurām paredzēja 2 metru robežas atklājējas lomu.
Bijusī baletdejotāja, bet tad vingrotāja un handboliste, tikai 173,5 cm garā Rozmarija Akermane 1977. gada jūlija vidū atkārtoja itālietes Sāras Simeoni pasaules rekordu - 1,96 m, bet 14. augustā Eiropas kausa izcīņā Helsinkos to laboja - 1,97 m.
26. augustā Rietumberlīnē stadionā bija 30 000 skatītāju un precīzi fiksēts, ka pirmo reizi 2,00 m sieviete pārvarēja pulkstens 20.14 pēc vietējā laika. Rozmarija Akermane veica augstumu, kas bija 26,5 cm virs viņas auguma. Veica pārvēliena stilā. Viņai tas bija septītais lēciens tajā vakarā. Visas konkurentes bija palikušas 1,93 m augstumā. Pēc sacensībām notika bankets un neliela ballīte, kurā dejoja arī kāds īpašs pāris - pirmā sieviete, kas veica 2 metru augstumu, Rozmarija Akermane, un pirmais vīrietis, kurš savulaik pārvarēja 2,30 m augstumu, amerikānis Dvaits Stounzs. Vēsturisks deju pāris.
Par pasaules rekordu pienācās 10 000 DM liela prēmija, taču Akermane nedrīkstēja to pieņemt. Mājās viņai samaksāja 1500 DDR marku, taču Rozmarija par to īpaši neskuma - viņa bija iegājusi vēsturē kā pirmā sieviete, kas veica 2 metru augstumu.
1978. gada Eiropas čempionātā Prāgā itāliete Simeoni pārlēca 2,01 m un atguva pasaules rekordu. Akermane arī pārvarēja 2,01 m, taču... Viņa laikam no prieka pārāk satricināja piezmēšanās matračus un latiņa pēc mirkļa tomēr nokrita... Pēc diviem gadiem Akermane piedalījās savās trešajā olimpiskajās spēlēs un ar rezultātu 1,94 m ieņēma Maskavā 4. vietu. Uzvarēja Simeoni.
Vai Akermane būtu lēkusi augstāk, ja lietotu tā saukto flopu? Diezin vai. Viņa šajā tehnikā mēģināja lēkt, taču augstāk par 1,82 m netika. Viņai jau arī bija par vēlu tik kardināli kaut ko mainīt un viņa arī neuzskata pārvēliena tehniku par kaut ko vecmodīgu un nederīgu - arī pašreiz tajā varētu lēkt 2,05 m līdz 2,09 m augstu. Nav tikai nevienas, kas to uzdrīkstētos. Tā ka Rozmarija Akermane visticamāk uz visiem laikiem paliks vienīgā sieviete, kas pārvarēja 2 metru augstumu pārvēliena tehnikā.

     [+] [-]

, 2014-08-27 09:49, pirms 8 gadiem
Ir dzirdēts viedoklis, ka abas šīs lēkšanas tehnikas ir aptuveni vienādi efektīvas, taču pārvēliens esot tehniski sarežģītāks.