Girgensona rokās zobeni
Kad 22. jūnija vakarā Pitsburgas arēnā pulkstenis rādīja piecas minūtes pāri deviņiem vakarā, Girgensonu ģimene piecēlās, lai apkamptos... Latvijā saule uzleca pēc pusstundas. Pie mums tas jau bija 23. jūnija rīts.
Latvijas hokejam šī ir vēsturiska diena, jo pirmoreiz kāds no mūsējiem tiek izvēlēts Nacionālās hokeja līgas jauno spēlētāju saraksta (drafta) pirmajā kārtā. Latviešu pašapziņai tas vispār ir uzpūtenis, jo ņem kā gribi – Zemgus Girgensons ir starp kanādiešiem, čehiem, amerikāņiem, zviedriem, somiem, krieviem... Citu starp labākajiem tur nav – hokeja lielvalstis un viens latvietis! Glauni, jauki! Girgensons tika izvēlēts kā četrpadsmitais pēc kārtas un formāli mēs varam atzīt – šobrīd par viņu labāk pasaulē starp vienaudžiem tiek vērtēti trīspadsmit. Citi ir aiz muguras... Tālu. Tie bija Bufalo „Sabres”, kas latvieti izvēlējās un tos vēsturiskos teikumu par Zemga Girgensona tālāko karjeru pateica Kevins Divains – kluba galvenais skauts jeb izlūks, kam tradicionāli ir tas gods pieteikt komandas izvēli. Tobrīd pie Bufalo komandas galdiņa sākās lielas gaviles, jo viņi bija apspēlējuši savus konkurentus. Kas bija noticis?
Šī gada NHL drafta pirmās kārtas izvēle bija raksturīga ar aizsargu pārpilnību, ko, iesējams, diktē gan komandu laicīgās vajadzības, gan pieredzētais uz ledus – jauno Karlsona (Senators) un Dautija (Kings) sekmes starp pieaugušajiem liek noticēt, ka uzbrūkoša tipa aizsardzības spēlētāji var būt ātra atbilde kluba veiksmes piramīdai. Kad izvēlēti bija desmit hokejisti, no viņiem astoņi bija aizsargi un tikai divi uzbrucēji. Tieši starp šiem arī jāmeklē Girgensona ceļa segums – aizsargu izķeršana pilnībā izmainīja daudzu komandu tā vakara stratēģiju. Kalagrī „Flames”, kam pienācās 14. izvēle pēc kārtas, noskatoties sev rindā priekšā stāvošajā histērijā, saprata, ka savu gribēto hokejistu viņi nedabūs. Tas nozīmēja, ka viņi varēja atslābt vai arī racionāli notirgot savu vietu kādam citam. Zibenīgi šo tirgus akcentu novērtēja Bufalo „Sabres”. Viņiem tajā vakarā bija divi mērķi – talantīgais un fiziski pārliecinošais krievs Mihails Grigorenko un latvietis Zemgus Girgensons. Izvēles divas – 12. numurs un 21. Lielākie izaicinātāji nāca no Vašingtonas, kas arī pirmajā kārtā strādāja ar divām vietām – 11. un 16. Ņem kā gribi, bet lielākas priekšrocības bija „Capitals”, kas arī neslēpa kulisēs, ka savu otro izvēli viņi labprāt izmantotu Girgensona iegādei... Pirmā? Nu, to vašingtonieši uzreiz pieteica centra Filipa Forsberga personā – viņš aizgāja kā vienpadsmitais pēc kārtas. Bufalo savu divpadsmito numuru uzreiz zibenīgi izmantoja, lai piesietu Grigorenko. Tad bija Dalasas „Stars” kārta, kas ilgi šaubījās starp latvieti un čehu Radeku Faksu. Teksasieši lika savu 13. numuru uz čehu centru... Tajā brīdī pie Kalgarī „Flames” galdiņa pienāca Bufalo „Sabres” ģenerālmenedžeris Dersijs Rīgers un notika īsa domu apmaiņa – no malas vērotājiem bija acīmredzams kanādiešu sapīkums par līdzšinējām izvēlēm. Viņiem nebija izdevies iecerētais, tāpēc 14. kārtas numurs faktiski bija kā plāksteris mironim. Bufalo piedāvāja zibenīgu darījumu – atdot šo kārtas numuru viņiem, bet pretī „Flames” saņemtu 21. un 41. izvēli pēc kārtas. Tā kā Kalgarī puse tagad bija pārliecināti, ka savu otru nākamo izvēlēto spēlētāju viņiem neviens nenocels, viņi šai apmaiņai piekrita. Lūk, un dabūjuši četrpadsmito numuru, „Sabres” uzreiz nosauca Girgensonu... Simboliskie divi zobeni, kas rotā Bufalo kluba zīmolu, kā reizi šajā situācijā iederējās pie to divu komandu pautiem, kas stāvēja rindā ar 15. un 16. numuru. Tur atradās Otava un Vašingtona, kas arī gribēja Girgensonu. Vēlāk Bufalo „Sabres” menedžeris atzīs, ka viņiem šis darījums bija principiāls – cerēt, ka Zemgus paliks pieejams līdz 21. numuram tovakar bija naivi.
Vai Bufalo „Sabres” ir īstā organizācija, kas iznesīs Zemga Girgensona stāstu nākamajā līmenī? Kad kluba pārstāvji vēroja Latvijas junioru izlases spēli pasaules čempionātā pret krieviem, viņiem latvieša spēles maniere bija pārsteigusi visvairāk. Iztēlojoties situāciju, kad jums jānovērtē spēlētājs, kura pārstāvētā komanda mača gaitā zaudē saviem pretiniekiem 0:14... „Viņš bija ļoti mērķtiecīgs un agresīvs, bet, kad dažas minūtes pirms mača beigām šis puisis vēl krīt krievu mestās ripas ceļā – tas skaidri parādīja viņa attieksmi... Cīnītājs, līderis.”, atceras Divains. „Sabres” skautu direktors ir pārliecināts, ka vārdu „Zemgus” viņš drīz pilsētā redzēs uz daudzu automašīnu numura plāksnēm... „Nebrīnīšos, ka Bufalo jaundzimušo reģistrā būs daudz Zemgu... Jo Girgensons ir labs materiāls!” Protams, ka šie vārdi ir avanss un skaidrs, ka neko citu šajā situācijā atbildīgie cilvēki nemaz neteiks – tā ir viņu izvēle, viņu atbildība. Tostarp apskatnieki Zemgu Girgensonu salīdzina ar Marku Mesjē, Dastinu Braunu – tieši līdera īpašību dēļ, ko viņš pratis apliecināt junioru hokejā. Kas notiks pieaugušo pasaulē? „Vieni saka, ka es varu spēlēt NHL jau tagad, citi – ka ne ātrāk kā pēc pieciem gadiem... Ziniet, abiem kaut kādā mērā ir taisnība.” Diplomātiski no prognozēm cenšas vairīties Zemgus. Viņš ir uz zemes. Konkurence? Bufalo ir gana solīdi nokomplektēta ar malējiem uzbrucējiem, ar centriem – maigi izsakoties, šķidri. Grigorenko un Girgensona (ak, Dievs, cik daudz līdzīgu burtu šajos abos uzvārdos!) pievienošanās organizācijai nav rītdiena projekts – tā ir ilgtermiņa virzība. Tiesa, kā viens tā otrs pie pašreizējā Bufalo trenera Lindija Rafa spēles koncepcijas spētu pielāgoties, turklāt, latvietim ir vairāk priekšrocību tieši agresīvā aizsardzības spēlē, kas ir tradicionālā „Sabres” ēdienkarte. Sacerēties, ka Zemgus tagad visus savā priekšā raus un plosīs ir mazliet naivi – viņš vēl vakar bija junioru hokejā... Tajā pašā laikā nospraustie mērķi ir skaidri – iespējas tiks izmantotas, ja tādas tiks dotas! To viņš jau parādījis! Tostarp, spēkā paliek arī solīdais Vermontas universitātes mācību un hokeja spēles piedāvājums. Visdrīzāk, tieši no turienes Girgensons arī nokļūs NHL...
Kad Zemgus piektdienas vakarā kāpa uz lielās skatuves, viņa labo roku rotāja gredzens, ko viņš izcīnīja par uzvaru ASV junioru līgas kausā (Klarka kauss). Lai izcīnītu vietu Bufalos „Sabres” šo gredzenu vajadzēs nolikt plauktā un paņemt rokā zobenus... Girgensons izkapās!
P.S. Starp citu, 23. jūnija rītā Lavijā saule lēca 4.30... Zemgus Girgensons tieši tobrīd spieda roku Bufalo „Sabres” ģenerālmenedžerim...
+10 [+] [-]
+7 [+] [-]
+9 [+] [-]
Bet tagad jau sākas vecās dziesmas- ir pilns ar padomu devējiem, kā nu labāk viņam rīkoties, kur spēlēt utt, bet, kad kautkas noiet greizi, vēl vairāk parādās nolicēju, kas saka;Re, es jau teicu ka tā būs...
Veiksmi Girgensonam un nenogurstošu cīņas sparu. NHL par skaistām acīm neņems .
+2 [+] [-]
+12 [+] [-]
Paldies Armandam par rakstu.
Lasot visu to tirgošanos un smago analīzi, nāk ņirga par KHL draftu ko un kā viņi tur izvēlas nav skaidrs joprojām
-2 [+] [-]
Ja jau viņa līdera lomu salīdzina ar Braunu, Messieru, tad jau cer ka izaugs kā kapteinis Buffalo.
+4 [+] [-]
Daudz runats par Blackhawks velmi iegut Zemgu, tacu ja si velme butu bijusi tik liela, tad vini butu izdarijusi to ko izdarija Sabres - kautko iemainijusi pret agraku drafta numuru. Sabres iemainija savu 21 un 42 numuru pret 14 numuru (21 numurs itka negarante daudz sliktaku speletaju par ar 14 numuru draftejamu speletaju) un izvelejas Zemgu tadejadi pieradot ka vini tik tiesam velejas Girgensonu un izdarija visu lai vins neaizslid viniem gar degunu jo visticamak vinu butu panemis Sharks vai Hawks. Manuprat tas pierada, ka musu talants ir nonacis vieta kur vinu tik tiesam novertes. Sabres merktiecigi gaja uz so izveli nevis vienkarsi panema jo neka labaka nebija.
+1 [+] [-]
+7 [+] [-]
Tagad jāsāk interesēties par par Bufalo. Ja Otavas sastāvu,iespējams, varētu noskaitīt no galvas, tad par Sabres diemžēl nezinu neko. Un pārskatot sastāvu kluba mājaslapā, atliek vien paraustīt plecus. Tā kā derētu viens raksts "Kas ir kas Bufalo", vai ne!
-1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]