Hokejs un izglītība – nav savienojami?
Studijas un profesionālais sports ir grūti savienojami jēdzieni. Patiesībā, jau arī vidējā izglītība nereti „piekāpjas“ jauno hokejistu sapņiem un cerībām... Viena no versijām, kurā mēģina kopt hokejistu prasmes un izglītību vienlaikus, ir Ziemeļamerikas koledžu – augstskolu hokeja saimniecības. Koledžu hokeja augstākajā līmenī NCAA D1 šosezon cīnās divi Latvijas pārstāvji – pērn NHL draftētais uzbrucējs Teodrors Bļugers un tikko 33 spēļu diskvalifikāciju „atsēdējušais“ aizsargs Ralfs Freibergs.
„Es gribēju sauli nest...“
Ir apsveicami, ja jaunam un topošam hokejistam ir „sapnis“ un degsme. Pat ja viņš nav sava vecuma redzamākā „zvaigznīte“ un pat ja treneri jauno censoni vēl „neredz“. Vēsture liecina, ka ir virkne hokejistu, kas savā vecuma grupā savulaik nebija ne tie spīdošākie, ne redzamākie, bet ar darbu, pacietību, pašaizliedzību un arī spītību ir sasnieguši vairāk, nekā tiem pravietoja un prognozēja. Protams, jau pēc tam parādījās daudz zinātāju un skautu, kas jau „pašā sākumā“ redzējuši lielu talantu.
Tomēr ir arī medaļas otra puse: ne visiem censoņiem un spītniekiem pietiek vietas hokeja „Olimpā“. Lai arī cik centīgi ņemtos un strādātu lielākā daļa jauno hokejistu, virsotnes sasniegt izdosies tikai dažiem. Protams, var diskutēt, kas ir virsotnes... Katrā gadījumā „lielajam hokejam“ būs noderīga tikai ļoti neliela daļa no bērnu, jauniešu un jaunatnes līgās spēlējušajiem. Banāli, bet šāda veida dabiskā vai nedabiskā atlase ir visos dzīves ciklos, un kļūšana par hokejistu nav izņēmums. Nežēlīgi, bet fakts. Un kurš būs tas drosmīgais un pareizais, kurš pateiks – ir vai nav? Tomēr agri vai vēlu pienāks laiks, kad zudīs „dzirkstele“ acīs. Un drausmīgs tukšums, ja hokejs ir viss... Protams, hokejs nav tikai NHL, KHL, AHL vai Eiropas Top līgas; profesionālu hokeju spēlē dažādos platuma grādos, un ja par dzīvesveidu un aicinājumu maksā algu, ar ko pietiek, ir teicami. Turklāt hokejs nav tikai darbs laukumā. Vēl ir treneri, masieri, aģenti, tiesneši, dažādi administratori un pat komentētāji, kuru visu arods ir cienījams un kuru profesionalitāte arī nepieciešama.
Šoreiz stāsts par to, ka blakus centībai noderīga ir arī izglītība. Kā kādas bankas kādā reklāmā: „Dažiem cilvēkiem veicas. Pārējiem ir vērts krāt“. Uzkrājums šajā gadījumā ir izglītība, ne tikai „diploma vāciņi“. Diemžēl, bet lielai daļai jauno sportistu izglītība tiek ielaista jau agri. Kam ir objektīvs skaidrojums – treniņi, spēles, turnīri, kas nereti pastumj mācības otrā plānā. Īpaši, ja jaunais talants jau agri uzrāda vērā ņemamu sniegumu, sāk spēlēt pie vecākiem puikiem komandās un līgās, kur jābrauc attālākos izbraucienos, piemēram, uz Krieviju, Baltkrieviju, Lietuvu. Vidusskolas pēdējie gadi kā reizi sakrīt ar laiku, kas ir svarīgs arī hokejista karjeras ievirzei. Gala beigās daļai puišu „izdodas“ vidējo izglītību apliecinošs diploms, bet atklāts ir jautājums, cik tad ir paņemts no šīm mācībām? Cik kvalitatīva izglītība ir iegūta? Un tā nav morāles lasīšana – vīri, mācieties! Var cerēt noraut „džekpotu“, bet tāpēc jau loterija ir, lai vienam viss, bet pārējiem 99% loterijas biļetes par piemiņu.
Nākamais stāsts ir par augstāko izglītību. Par to hokeja laukumu gladiatori aizdomājas reti, jo spēlējot „uz pilnu klapi“, studēt nav viegli. Tomēr ir sastopamas hokeja līgas, kas piedāvā izglītības un sporta apvienojumu. Viens no redzmākajiem variantiem ir Ziemeļamerikas augstskolu un pusaugstskolu (koledžu) hokeja „džungļiem“, kas pazīstami ar dažādām jumta organizāciju abreviatūrām kā NCAA, ACHA, CIS, NAIH, CCAA, BCIHL.
Sapņu zeme Amerika
Kā zināms, aisberga redzamākā un jaudīgākā daļa ir ASV dibinātā un galvenokārt ASV un mazliet Kanādu aptverošā NCAA (National Collegiate Athletics Association), kas sadalīta divu līmeņu D1 un D3 čempionātos, kuri, savukārt, sadalīti reģionālās grupās. Lai, piemēram, Aļaskas skolai nav ikdienā jākapā pret Bostonas augstskolām ASV austrumu piekrastē. Vēl savulaik bijis arī NCAA D2 čempionāts, bet jau gadiem nepastāv. NCAA D1 tiek uzskatīta par koledžu hokeja „Meku“, ko arī apliecina fakts, ka no tās plašumiem ir nākusi virkne arī NHL-ā veiksmīgi spēlējušu vīru.
Bet jau aiz NCAA D1 un D3 seko pārējās studējošo hokejistu vai hokeju spēlējošo studentu organizācijas: ACHA (American Collegiate Hockey Association) 3 divīzijās, kas tāpat skaldītas reģionu grupās; Kanādas CIS (Canadian Interuniversity Sport) un CCAA (Canadian Collegiate Athletic Association) ar n-tajiem reģioniem. Ir vēl dažas reģionālas un alternatīvas organizācijas kā NAIH (National Association of Intercollegiate Hockey) Savienoto Valstu ziemeļaustrumos vai BCIHL (British Columbia Intercollegiate Hockey League) Kanādas Tālajos rietumos. Vai arī dažas ranga ziņā jaunākas papild-organizācijas kā NJCAA (National Junior College Athletic Association) Savienotajās Valstīs.
„Savējie” iekš NCAA
Koledžu hokeja augstākajā „plauktā” (NCAA D1) šosezon cīnās divi Latvijas hokejisti. Viens ir 18 gadus vecais Latvijas U-20 izlases centra uzbrucējs Teodors Bļugers (dz. 1994.; Ziemeļamerikā zināms galvenokārt kā Teddy Blueger), kuru 2012. gada NHL draftā ar kopējo 52. numuru (2. kārtā!) aizrunāja Pittsburgh Penguins klubs. Bļugers studē un spēlē Minnesota State University (Mankeito; viņi arī – Mavericks) komandā, kas cīnās NCAA D1 čempionāta WCHA (Western Collegiate Hockey Association) reģionālajā grupā. Kopumā uz NCAA D1 ledus Teodors Bļugers aizvadījis 36 spēles, salasot 19 rezultativitātes punktus (6+13) un lietderības koeficientu -1. Viņš gan ir „tikai” savas vienības rezultatīvāko desmitniekā, taču jāpiebilst – Bļugers ir komandas jaunākais spēlētājs.
Otrs Latvijas pārstāvis ir 21 gadu vecais aizsargs Ralfs Freibergs (dz. 1991.), kurš, starp citu, 2009./2010. gada sezonas gaitā pārcēlās uz Ziemeļameriku no Dinamo „paspārnes” – fārmkluba Dinamo Juniors, kas cīnījās Baltkrievijas ekstralīgā. Pēc pārcelšanās R.Freibergs uzspēlēja ASV junioru hokeja stiprākajās līgās – NAHL un USHL. Bet šosezon ir NCAA D1 čempionāta CCHA (Central Collegiate Hockey Association) reģionā startējošās Bowling Green State University (arī Falcons) vienības sastāvā. Tiesa, Ralfa Freiberga sezonas sākums „aizķērās” par 33 spēlēm, kas bija viņam piespriestās diskvalifikācijas summa. Proti, aktuālajā NCAA drīkst spēlēt hokejisti, kas nav spēlējuši profesionālajā hokejā. Bet tā kā R.Freibergs bija aizvadījis 33 spēles pie Dinamo Juniors, tad tieši tik spēles nācās izlaist NCAA sezonā. Tā kā viņa pārstāvētajai komandai regulārajā sezonā ir 36 spēles, tad Ralfs Freibergs bija ienācies kā labs pastiprinājums pašā sezonas „astītē” – regulārās sezonas izskaņā un izslēgšanas spēlēs. Freibergs ir aizvadījis NCAA D1 kopā 8 spēles, guvis 7 punktus (1+6; !!!) un lietderības koeficientu +3. Ļoti neslikti aizsargam un spēlētājam, kurš ielecis jau ejošā vilcienā.
Ralfs Freibergs – par NCAA, savu diskvalifikācijas laiku un iemesliem studēt
Ko darīji šīs sezonas pusgadu diskvalifikācijas laikā? „Smagi trenējos. Biju visu laiku ar komandu kopā – gan uz ledus, gan zālē. Vienīgais, ko nevarēju darīt, – aizvadīt spēles... Vairāk papildus individuālie treniņi. Nebija tā, ka neko nedarīju, un protams, ka skolu vajadzēja apmeklēt katru dienu,” tā Ralfs Freibergs.
Kā ir skolu apvienot ar treniņiem un tagad arī ar spēlēm? Kas ir smagāk? „Ir pavisam citādāk kā iepriekšējos gadus – tad man bija tikai hokejs. Sākot ar šo gadu, mācījos ekonomēt laiku, jo brīvā laika neatliek nemaz. No rīta treniņš līdz vieniem, tad skola, parasti no diviem līdz septiņiem vakarā ar pauzēm pa vidu, un tā man katru dienu. Kad nebija spēles, tad vieglāk gāja. Tad, piemēram, piektdienās mierīgi varēja iet uz lekcijām nesatraucoties par pārējām lietām, bet, sākoties spēlēm, sanāca nedaudz pastresot ar visiem mājasdarbiem, paspēšanu visu izdarīt utt. Arī izbraukumos visi čaļi ņem līdzi grāmatas, datorus un pilda uzdotos mājasdarbus. Atlaides mums neviens nedod!”
Bet spēļu sezonā nav daudz... „Jā, bet to nemaz nejūt, jo visas spēles ir nedēļas nogalē. Šogad komandai sanāca kaut kur 42 spēles aizvadīt, kas nav nemaz tik maz. Domāju, ka nākošo gadu komandai izdosies tikt tālāk, jo labi jaunie nāk klāt un tikai viens labs seniors iet projām – starp citu viņš šo svētdien (17. martā) parakstīja līgumu ar Otavu. Regulārā sezona mums ir 36 spēles.”
Kāds vispār ir Tavas CCHA grupas līmenis, salīdzinot ar pārējiem NCAA? Kā kotējas? „Domāju, ka spēka ziņā ir viena no augstākajām; cilvēki strīdas: CCHA vai WCHA. Mūsu līgā ir tādas komandas kā Notre Dame, Miami, Michigan, kas vienmēr savāc labākos jaunos spēlētājus. Visi jaunie mēģina parakstīt ar Western Michigan, jo viņu treneris ir slavenais Andy Murray; es arī ļoti vēlējos... NCAA ir interesanti, ka spēles nenotiek tikai savā līgā, bet arī ārpus konferences (grupas). Piemēram, mums šogad sanāca aizvadīt spēles ar Hockey East konferences komandām, vēl arī – Atlantic Hockey, kas nav diez cik laba konference. Nākošo gadu spēlēsim pret daudzām WCHA komandām. Bet vienu gadu viena konference var būt laba, otru – cita; tā, ka grūti spriest, kas ir vislabākā.”
Ja tev jāsalīdzina USHL un NCAA, tad kas ir pašas būtiskākās atšķirības, izņemot spēlētāju vecumu? „Ziemassvētku brīvlaikā devos apciemot savu veco komandu Linkolnā (Lincoln Stars – USHL) un paslidoju ar viņiem kopā. Pirmā lielā atšķirība, kuru uzreiz jutu, bija spēka ziņā. NCAA ir daudz mazāk spēles, un tas nozīmē, ka ir daudz vairāk laika trenēties. NCAA čaļi ir ļoti spēcīgi, pat pašam, dodoties uz Bowling Green, bija pārsteigums, cik fiziski spēcīgi spēlētāji ir; un tad es apmēram spēju apzināties, cik man daudz pie visa jāstrādā. Nekad iepriekš ne Latvijā, ne kaut kur citur ASV neredzēju, cik būtiski treneri pievērš lomu tieši fiziskajai formai. Otra atšķirība, kuru jutu, bija ātrums. Koledžas hokejs ir pazīstams varbūt ne tik ļoti ar meistarības līmeni, bet gan – ar ātrumu. Salīdzinot NCAA ar USHL, varu mierīgi pateikt, ka te ir par pusotru sekundi mazāk laika, ko domāt. Esmu ļoti priecīgs, ka izvēlējos koledžas hokeju, jo domāju, ka pašlaik tas ir visgrūtākais hokejs man. Varbūt es neesmu tas pats lielākais, spēcīgākais un ātrākais čalis uz ledus, bet, spēlējot šeit, tas man ļaus pilnveidoties!”
Kādas saistības Tev ir ar savu universitāti? Noteiktu gadu līgums? Tas paredz stipendiju un pienākumu būt sekmīgam? „Jā, man ir dota iespēja studēt un spēlēt hokeju šeit četrus gadus. Man ir dota stipendija uz četriem gadiem. Bez stipendijas es diez vai spēlētu koledžas hokeju, jo tas ir ļoti dārgs prieks. Manā stipendijā nav iekļauts šāds punkts (par sekmēm), bet sekmes nedrīkst būt zemākas par noteikto skaitli, citādāk skola liktu man izlaist spēles, līdz manas sekmes progresē. Par sekmēm nesatraucos, jo pašlaik viss norit labi.”
Kas ir Tava studiju programma? „Esmu izvēlējies biznesa novirzienu. Pašlaik neesmu izvēlējies neko konkrētu, bet ir doma iet finanšu novirzienā.”
Pieņemsim, ir pagājuši 4 gadi. Ko Tu dari, kas Tu esi? Vairāk pie ledus, vai vairāk uz banku? „Noteikti uz ledus!!! Es izvēlējos spēlēt koledžas hokeju dēļ hokeja. Es saskatu ļoti labu iespēju progresēt, tikt saredzētam un, cerams, arī pamanītam. Lielāko daļu sezonas sēžot tribīnēs un vērojot spēles, esmu pamanījis ļoti daudz skautu. Viņi respektē koledžas hokeju. Kā jau pieminēju, šī gada vārtsargs (Andrew Hammond), kurš te spēlēja jau ceturto gadu, dažas dienas atpakaļ parakstīja līgumu ar Otavu (Ottawa Senators). Vēl viens komandas biedrs, kurš te ir tikai otro gadu un ir 22 gadus vecs, ir saņēmis lielu interesi no daudzām NHL komandām. Un, ja kārtīgi strādāšu, progresēšu un pierādīšu sevi, tad kāpēc es nevarētu tik ievērots? Man ir spilgts piemērs, kam es mēģināšu līdzināties – Erik Gustafsson. Viņš aizvadīja trīs sezonas šajā pat līgā, spēlēja līdzīgi man. Nebija tas lielākais un spēcīgākais spēlētājs, bet tika pamanīts. Jā, man ir vēl daudz jāstrādā, lai tiktu līdz viņa līmenim, bet galvenais – ir ticēt sev un viss izdosies!
Studijas ir kaut kas papildus. Es tikai priecātos, ja varētu saņemt diplomu, jo izglītība nekad nevar nākt par sliktu. Ja nu beigu beigās nesanāk hokejs, tad man ir vismaz iespēja sasniegt kaut ko dzīvē arī ārpus hokeja. Tādēļ man patīk koledžas hokeja sistēma, salīdzinot ar Kanādas CHL (junioru elite). Tur čaļi sitās katru dienu, nemācās, un ja beigu beigās neesi ar neko izcēlies, tad viss. Nevienam tu tāds neesi vajadzīgs. Šeit man vismaz ir garants, ka, ja nu darot visu uz 100% un beigu beigās nekas nesanāk, tad vismaz man ir ļoti laba izglītība.”
Nodevas Amerikai
Ziemeļamerikas koledžu hokejā ir uzspēlējuši vismaz 25 hokejisti no Latvijas. Kolēģis Jānis Matulis spriež, ka tādu kopumā ir bijis ap 30, no kuriem tikai aptuveni puse atgriežas mājās – Latvijā, bet pārējie paliek dzīvot un strādāt Ziemeļamerikā.
Šķiet, šobrīd profesionālajā hokejā tālāk tikušais ir jaunlaiku Rīgas Dinamo aizsargs Jēkabs Rēdlihs (dz. 1982.), kurš savulaik četras sezonas aizvadīja NCAA D1 Bostonas Universitātes komandā. Taču „studentu sarakstā” ir sastopami arī citi hokeja kontekstā labi pazīstami vārdi. Piemēram, sava laika Rīgas Dinamo aizsargs Ulvis Katlaps (dz. 1968.), kurš NCAA uzspēlēja jau pēc vairākām Dinamo sezonām, bet tagad ir treneris Milwaukee Admirals U18 komandā.
Jādomā, ka Ziemeļamerikas augstskolu hokejā ir pārstāvēti arī ASV un Kanādā dzimušie no Latvijas izceļojušu personu pēcteči. To atrašana vairs nav viegla, jo mainās personvārdi un arī transformējas uzvārdi. Vispirms pazūd mīkstinājumi un garumzīmes, tad galotne –s utt. Tālu nemaz nav jāmeklē. Piemēram, tas pats Latvijā dzimušais un jau nosauktais Teodors Bļugers „dīķa otrā pusē” sastopams kā Teddy Blueger vai līdzīgi. Taču ir arī pretēji piemēri. Piemēram, ASV dzimis ASV pilsonis Andris Sudmalis (dz. 1990.), cik noprotams no vārda un uzvārda kombinācijas, ir latviskas izcelsmes. Hokeja aizsargs Sudmalis 2008./2009. g. sezonā spēlēja Mesa State College (ACHA D3) komandā, bet 2011./2012. g. sezonā Worcester State College (NCAA D3) vienībā.
Stāsts par aktuālo Ziemeļamerikas koledžu hokeju nebūtu pilnīgs, ja nepieminētu 21 gadu veco uzbrucēju Nilu Semjonovu (dz. 1991.), kurš pāris sezonas nocīnījās pa ASV otro stiprāko junioru līgu NAHL. Bet šosezon cīnās State Univiversity of New York - Canton (saīsināti SUNY Canton) komandā ACHA pirmajā divīzijā. Oficiālie statistiķi N.Semjonovam saskaitījuši dalību 19 spēlēs, kurās iekrāti 8 punkti (4+4). Savukārt, vārtsargam Dainim Vasiļjevam (dz. 1990.) šī jau bija otrā sezona NCAA D3 līmeņa Finlandia University vienībā; tiesa, bijušas tikai pāris spēles. „Es spēlēju pirmās divas spēles. Pēc tam dabūju pleca traumu, un viens no mūsu ārstiem pateica, ka laikam nevarēšu spēlēt kādus divus mēnešus. Kad mana rehabilitācija bija pabeigta, tad jau šeit bija sezonas beigas. Komanda nevarēja tikt finālos un sezona beidzās. Tagad es tikai trenējos un cenšos pabeigt šo semestri," tā Dainis Vasiļjevs.
Latvijas hokejisti Ziemeļamerikas augstskolu hokejā (treknrakstā spēlētāji, kuriem fiksētas spēles 2012./2013. g. sezonā; saskaņā ar publisko statistikas vietņu datiem; iespējamas nepilnības un iztrūkstošas personas):
ampl.. | hokejists | dz. | sezona | komanda (līga) | 2012./13. g. sezona hokejā |
---|---|---|---|---|---|
A | Regnārs Alksnis | 1988. | 07./08.; 08./09.; 09./10.; 10./11. | Trinity College (NCAA D3) | ? |
U | Mārtiņš Baldonieks | 1977. | 99./00. | Butler Univ. (ACHA D3) | ? |
U | Vadims Beļajevs | 1980. | 01./02.; 02./03.; 04./05. | Norwich Univ. (NCAA D3) | ? |
U | Teodors Bļugers | 1994. | kopš 12./13. | Minnesota State Univ. (Monkato; NCAA D1) | turpat |
U | Juris Drīliņš | 1977. | 00./01.; 01./02.; 02./03. | Saint Anselm College (NCAA D3) | ? |
A | Ralfs Freibergs | 1991. | kopš 12./13. | Bowling Green State Univ. (NCAA D1) | turpat |
U | Jurijs Gusaks | 1975. | 95./96.; 96./97.; 97./98.; 98./99. | Univ. of Wisconsin (NCAA D1) | ? |
U | Ulvis Katlaps | 1968. | 92./93.; 93./94. | Univ. of Wisconsin (NCAA D1) | Milwaukee Admirals U18 treneris (ASV) |
U | Andris Kozlovskis | 1982. | 01./02.; 02./03.; 03./04.; 04./05. | Trinity College (NCAA D3) | ? |
A | Kristaps Kuplais | 1989. | 09./10. | Robert Morris Univ. Gold (ACHA D1) | Ozolnieki / Monarch (Latv. Virslīga) |
U | Krišs Lāns | 1988. | 08./09.; 09./10.; 10./11.; 11./12. | North Carolina State Univ. (ACHA D2) | ? |
A | Mārtiņš Lāns | 1977. | 98./99.; 99./00.; 00./01.; 01./02. | Trinity College (NCAA D3) | ? |
U | Modris Oļļa | 1978. | 97./98.; 98./99.; 99./00.; 00./01. | Saint Anselm College (NCAA D3) | Hanza / Prizma (Rīgas čemp. = RAMH) |
U | Ēriks Ozollapa | 1987. | 08./09.; 09./10. | Robert Morris Univ. Gold (ACHA D1) | Adendorfer EC (Oberliga = Vācijas 3.) |
A | Hārdijs Parādnieks | 1987. | 06./07. | Minot State Univ. (NJCAA) | Zemgale / JLSS (Latvijas Virslīga) |
07./08.; 08./09. | Univ. of Wisconsin - Superior Club Team (ofic. ārpus; bet līdzās ACHA) | ||||
A | Jēkabs Rēdlihs | 1982. | 02./03.; 03./04.; 04./05.; 05./06. | Boston Univ. (NCAA D1) | Dinamo (Rīga; KHL) |
U | Renārs Rukmanis | 1990. | 08./09.; 09./10.; 10./11.; 11./12. | Duquesne Univ. (ACHA D1) | ? |
U | Mihails Salijenko | 1976. | 97./98.; 98./99.; 99./00.; 00./01. | Univ. of Wisconsin - Stevens Point (NCAA D3) | ? |
U | Nils Semjonovs | 1991. | kopš 12./13. | State Univ. of New York - Canton (ACHA D1) | turpat |
A | Valdis Šustko | 1982. | 03./04. | Elmira College (NCAA D3) | ? |
U | Eduards Tomass | 1978. | 01./02.; 02./03.; 04./05.; 05./06. | Salem State College (NCAA D3) | ? |
V | Dainis Vasiļjevs | 1990. | 11./12.; 12./13. | Finlandia Univ. (NCAA D3) | turpat |
U | Dmitrijs Vasiļjevs | 1976. | 95./96.; 96./97. | Northeastern Univ. (NCAA D1) | ? |
98./99.; 99./00. | Univ. of Massachusetts Amherst (UMass Amherst; NCAA D1) | ||||
V | Aivars Ziediņš | 1980. | 01./02. | Northland College (NCAA D3) | ? |
04./05.; 05./06. | Mount Royal College (CCAA) | ||||
U | Māris Ziediņš | 1978. | 99./00.; 00./01.; 01./02.; 02./03. | St. Norbert College (NCAA D3) | Peterborough Phantoms (EPIHL = Lielbr. 2./3.) |
U | Kārlis Zirnis | 1977. | 99./00.; 00./01.; 01./02.; 02./03. | Univ. of Alabama - Huntsville | Amarillo Bulls (NAHL = ASV jun. 2.) skauts |
Ieskatam:
- Teodora Bļugera individuālā statistika NCAA:
23 Teddy Blueger
- Minnesota State University (Monkato) komandas kopējā statistikas lapa:
Minnesota State - Team Game-by-Game Statistics
- Ralfa Freiberga individuālā statistika NCAA:
29 Freibergs, Ralfs
- Bowling Green State University komandas statistikas lapa:
Bowling Green State University Hockey
- Par Ralfam Freibergam NCAA piešķirto diskvalifikāciju:
sent-trib.com
- State Universtity of New York – Canton (SUNY Canton) spēlētāju statistika:
SUNY Canton - Cumulative Season Statistics
- Ēriks Ozollapa par ACHA hokeju:
TUVPLĀNĀ: Ēriks Ozollapa « Petrovich27 blogs
[+] [-]
Teikums "Ļoti neslikti aizsargam" ir glaimojošs hokejistam Freibergam, bet ne rakstītājam petrovičam Patiesībā par to viņš no savas latviešu valodas skolotājas (iespējams) dabūtu ar kļušku pierē. Jo tas ir tā saucamais kalks no slāvu mēles (ņeploho), latviski tā runāt vai rakstīt nedrīkst. Nav slikts, labs, lielisks, cerības rosinošs utt., izvēļu gana...
+3 [+] [-]
+3 [+] [-]
Meiteņu (filoloģijas) fakultātē ir virkne pasniedzēju, kuras uzskata, ka valoda ir dzīva - ar kalkiem, rusicismiem, anglicismiem, barbarismiem utt. Ar to arī atšķiroties no latīņu valodas.
Bet šaubu nav, savu prasmju pilnveidei un kopšanai nav robežu. Paldies par vērtējumu.
+1 [+] [-]
Tomēr pēdējā laikā latviešu valodu daudzi runātāji (rakstītāji mazāk) tā piesārņo un piecūko, ka reizēm nelabi paliek. Un, galvenais, tā kaite ir lipīga, lielākā daļa sāk atdarināt to ekrāna "zvaigžņu" penterēšanu.
Galvenais, ka pirms desmit - divdesmit gadiem tādas muļķības neviens negvelza.
Visspilgtākais piemērs - atpazīstams. Kur ir palikuši - populārs, slavens, pazīstams???
Atpazīt (vispār jau arī kalks, tikai oficiāli jau ievazāts arī likumdošanā) var divos gadījumos - iespējamo noziedznieku policijas iecirknī un īpašā procedūrā vai pētot kāda līķi tieslietu morgā.
Atpazīstamie tv mērglīši, katru vakaru un rītu no šiem šo vārdu dzirdu vairākkārtīgi...
Protams, ka valoda ir dzīva, tikai redzi, ir viena neliela atšķirība - runājošiem un rakstošiem žurnālistiem ir jālieto valodas literārā versija (literāti daiļdarbos drīkst izpausties brīvāk), visus pārējos variantus atstājot sarunām pie alus kausa vai kāda cita vienkāršrunu iespaidojošpriekšmeta.
[+] [-]
[+] [-]
+2 [+] [-]
Pirmie, kas ātrumā ienāca prātā, studēja arī Valdis Šustko (1982.) un Mārtiņš Baldonieks (1977.). Gan jau ir vēl kāds.
+1 [+] [-]
Valdis Šustko ir tabulā (septītais no apakšas).
Attiecībā uz Mārtiņu Baldonieku (Martin Baldonieks) nevaru atrast oficiālu info par studēšanu un hokeja spēlēšanu. Jautājums, vai viņš to ir darījis paralēli. Bet jāparok vēl.
P.S. Paldies par "piespēli".
[+] [-]
Sazinājos ar Mārtiņu Baldonieku. Tev taisnība, ir spēlējis ACHA D3 Butler University vienībā. To arī pievienoju.
+1 [+] [-]