Latvijas vieglatlētika... slēpošanas līmenī
Vai varat pateikt, kurš vieglatlēts šogad izcīnīja valsts čempiona titulu krosā? Vai arī kurš slēpotājs ziemā uzvarēja slēpojumā apkārt Alaukstam? Ne par ko neuzminēsiet!
Pagājušonedēļ ar posmu Dohā sākās šīs sezonas Dimanta līga vieglatlētikā. Bija tur arī divi mūsējie – šķēpmetējs Vadims Vasiļevskis un Poļina Jeļizarova. 71,07 metrs un devītā vieta vienam, 9:47,23 un 14. vieta otrai. Vēl jau sezonas sākums (tāds tas bija arī tiem, kas finišēja priekšā mūsējiem), bet vienalga nav izcili. Galvenais, lai būtu sezonas svarīgākajos mačos – pasaules čempionātā Maskavā, taču saistībā ar pasaules labāko atlētu pirmo kopānākšanu šosezon atmiņā atausa kas cits.
Kā tad tur bija ar to Latvijas čempionāta krosa uzvarētāju? Uzvarēja pagājušā gada pasaules čempions... orientēšanās sportā Edgars Bertuks. Tikai aiz viņa ierindojās skrējēji pēc pamatnodarbošanās sportā Kristaps Kaimiņš un Dmitrijs Serjogins, varbūt ne paši ātrākie vidusdistančnieki Latvijā, taču krosā ne katru labāko arī iemānīsi. It kā jau nekāds brīnums nav, ka Bertuks piedalījies tieši krosā, jo ikdienā viņa sportista gaitas tieši ir saistītas ar ainavas radītu šķēršļu pārvarēšanu. Arī tas nepārsteidz, ja kāds no spēcīgiem Latvijas vidusdistančniekiem izlaiž Latvijas čempionātu. Pārsteidz kas cits. Otrās vietas ieguvēju orientierists apsteidza par 29 sekundēm, trešās – par 49. Labi, astoņos kilometros skrējēji izretojas, un tomēr... Ja Edgars ir uzvarējis, tad kurš ir spēcīgākais Latvijas krosa skrējējs, kur viņš ir un kāpēc viņa aizvietotāji zaudē tik daudz?! Neviens taču neapgalvos, ka, teiksim, divdesmit labākie šīs vieglatlētikas disciplīnas pārstāvji Latvijā sacensībās nepiedalījās, viesmīlīgi pieņemot Bertuku un ļaujot viņam uzvarēt. Ja labākie Latvijas skrējēji vienos vārtos zaudē cita sporta veida pārstāvim, uz ko pretendē un kā trenējas labākie Latvijas vidējo un garo distanču skrējēji? Starp citu, statistiķis Andris Staģis piefiksējis, ka Latvijas krosa sacensību vēsturē cita sporta veida pārstāvis šajā disciplīnā uzvarējis pirmo reizi kopš 1920. gada. Vai tagad tā kļūs par tradīciju? Laikam jā. Vismaz tik ilgi, kamēr piedalīsies Edgars Bertuks.
Kāpēc par to jārunā? Redz, tā nu sanācis, ka uz nākamās nedēļas „Sporta Avīzes” numuru gatavojam materiālu par tiem Latvijas vieglatlētiem, kuri šajā sezonā varētu ar augstiem rezultātiem sildīt līdzjutēju sirdis pat augstākā ranga sacensībās (pasaules čempionātā). Sākām skaitīt – Radeviča vairs nelec, vismaz ne stadionā, pirmais starts pašvaks Jeļizarovai (atkārtošos – varbūt tā ir plānots), Ikauniece ziemā paspēja noslimot (robs treniņprocesā, un stadions pie mājām Jūrmalā arī joprojām nav uzcelts), ar šķēpmetējiem kā ar bitēm (piemērs Sirmā uzvara Eiropas ziemas kausu izcīņā mešanu disciplīnās ar metienu pāri 80 metriem, Vasiļevskis Dohā utt.), Olijars jau vairākus gadus kā „izbeidzies”... Vēl ir trīs daiļā dzimuma šķēpmetējas (Mūze, Ozoliņa-Kovala, Palameika), no kurām par lielo maču finālsacensību stabilu vērtību pagaidām uzskatāma tikai pēdējā. Ar to arī lielā skaitīšana beidzas, jo pārējie ir no „varbūt” un „cerams” sērijas. Cerēsim arī mēs, ka tikai pagaidām. Tikmēr Bertuks ir pasaules čempions un šī foruma sudraba medaļas ieguvējs, kurš maisā iebāž vieglatlētus, no treniņiem orientēšanās sportā brīvajā laikā atnākot un noskrienot „profesionāļus”.
Tas pats stāsts arī par februāra slēpojumu apkārt Alaukstam, kas mudina vilt paralēles. Tur 42 kilometrus visātrāk veica bijušais biatlonists, 42 gadus vecais, turklāt pirms mačiem apslimušais Ilmārs Bricis. Tālāk... riteņbraucēji, bet labākais no Latvijas izlases dalībniekiem slēpošanā Juris Damškalns – tikai septītais... Vēl viens „starp citu” – viņš no Latvijas izlases dalībniekiem šajā distancē bija vienīgais. Pārējie Latvijas izlases slēpotāji, kuri startēja, to darīja tā dēvētajā tautas klasē. Latvijas izlases dalībnieki! 42 kilometru distance par garu vai bail kārtējo reizi zaudēt gandrīz divreiz vecākajam Ilmāram Bricim? Iedomājieties, piemēram, pasaules čempionu riteņbraukšanā Romānu Vainšteinu savos ziedu laikos startējot tautas klasē savā sporta veidā, ja vienlaicīgi notiek, piemēram, Latvijas čempionāts!
Tas, ka biatlonisti ātrāk slēpo nekā slēpotāji, ir treniņu rezultāts, tas, ka Bertuks skrien ātrāk nekā Latvijas skrējēji – tas pats! Ja mūsu slēpotājus jau kuro gadu sauc par „tūristiem”, kuri aizbrauc uz vienām olimpiskajām spēlēm, lai pēc tam beigtu karjeru, tad iemesls ir ieguldītais darbs vai tā trūkums. Un ne tik daudz naudas vai sniega trūkums. Tātad mūsu labākie slēpotāji ir amatieri – gan rīcībā, gan domāšanā. Tas nav nekas slikts, jo pēdējos gados aug dalībnieku skaits masu pasākumos ne tikai slēpošanā. Arī riteņbraukšanā, skriešanā... Un nevajag stāstīt, ka ar tādu „darbu” jābrauc uz nākamā gada olimpiādi! Ja orientierists ar atrāvienu apdzen „īstos skrējējus”, atkal prasās salīdzinājums ar amatieriem.
Secinājumus par tā saukto izturības disciplīnu pārstāvju treniņiem Latvijā katrs var izdarīt pats, bet, atgriežoties pie vieglatlētikas, par laimi tā nesastāv tikai no izturības skrējieniem. Ir mums gargabalniece Jeļena Prokopčuka, bet aiz viņas? Jeļizarova, Valērijs Žolnerovičs, Dmitrijs Jurkevičs... Viss! Citās vieglatlētikas disciplīnās acīmredzot strādā labāk, kvalitatīvāk. Mēs uz kaut ko pretendējam šķēpa mešanā, tāllēkšanā, pēdējā laikā arvien augstāk raušas kārtslēcēji. „Uz sitiena” neviena disciplīna ar vairākiem augstas klases sportistiem prātā nenāk. Atruna varētu būt par septiņcīņu, kurā šo sezonu izlaiž Aiga Grabuste. Šajās disciplīnās nevar atnākt, teiksim džudists vai vingrotājs un uzvarēt Latvijas čempionātā.
+4 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
+2 [+] [-]
Ja pieskaramies kopējam vieglatlētikas augstu sasniegumu līmenim, tad uz OS Londonā aizbrauca, lasi izpidīja pietiekoši augstus dalības normatīvus, 22 atlēti (PIRMO REIZI VIEGLATLĒTIKAS VĒSTURĒ!) un vēl mājās palika 6 atlēti ar izpildītiem normatīviem (B un citu iemesli dēļ).
Vieglatlētika slēpošanas līmenī???
Arī masu pasākumos???
Atnāciet svētdien uz Nordea Rīgas maratonu - tas būs masu pasākums!!!
p.s.
Tas, ka Bertuks ir pasaules klases atlēts savā sporta veidā, cepuri nost viņa priekšā, bet salīdzinājums ir nevietā, jo viņa "maizīte" ir kross. Vieglatlētiem kross ir tikai treniņs, ja speciāli netrennējas. Tas ir tā pat kā tāllekšana un trīssoļlekšana.
Experts
+1 [+] [-]
Beigu beigās, orientēšanās sports krosam ir daudz tuvāks nekā vidējo distanču skriešana stadionā.
Nemaz nerunājot, ka pasaules sportā tā ir ierasta prakse, ka, ja atlēts ir TOP līmenī, viņš var startēt dažādās disciplīnas, pie tam veiksmīgi. Piemēram, NCAA līmeņa amerikāņu futbola komandās nereti spēlē ASV vieglatlētikas (tāllēkšanas, sprintu) izlašu dalībnieki, valsts čempioni. Nemaz nerunājot, ka ir bariem tādu, kas varētu startēt PČ un ne tuvu nepaliktu pēdējie (tāpat kā esmu drošs, ka tādi vidēji laba līmeņa WR, DB, HB, ja viņiem tiktu iedota iespēja startēt par Latviju, uzreiz labotu visus valsts rekordus).
Un ko tagad? Slēgt ciet ASV vieglatlētikas programmu?
Es varu pat garantēt, ka, ja tiktu sataisīta tāda globāla Latvijas atlētu rezultātu salīdzināšana kross-sporta disciplīnās, tad nebūtu maz tādu disciplīnu, kur labākie būtu no citiem sportiem un tas, godīgi sakot, ir normāli.
+1 [+] [-]
Kādēļ ,lai kādi no vadošajiem Latvijas gargabalnieku viegatlētiem vispār piedalītos LČ krosā? Neviens no viņiem taču netrenējas speciāli šai disciplīnai, kurai tautā ir mazs prestižš. Es saprotu, ja Bertuks būtu uzvarējis piemēram 5000m stadionā, cita lieta. Un kā var vilkt vēl paralēles ar slēpojumu Apkārt Alaukstam, kas ir tautas slēpojums un, kur nepiedalās nopietni elites slēpotāji? Nesaprotu.
[+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
Arī tas ir normāli. Valsts visus atbalstīt nevar un, ja jau runā par orientēšanos kā augsto sasniegumu sportu (tautas sports ir atsevišķa tēma), tad tam noteikti ir jābūt aiz jebkura no Olimpiskajiem sporta veidiem, tomēr.
+1 [+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
Un raksts tomēr ir par ģēlu.
P.S. Bija arī gadījums, kad orientierists vinēja LČ slēpošanā
[+] [-]
Ir sistēma, kur prioritāri ir Olimpiskie sporta veidi, kas globāli skatoties arī ir pareizi.
Arī par to organizēšanu... Pašlaik aktuālajā PČ arī visi labākie nepiedalās, dažas izlases par to čīkst... un ko tagad? IIHF arī visu taisīt ciet?
Nevis par ignorēšanu vai piespiešanu ir runa, bet prioritātēm.
Vinnēja Bertuks - malacis, taču izdarīt kkādus tālejošus secinājumus... . Ja viņš grib (īstenībā, lai arī par viņu ir bijis nenormāli daudz strīdu, paša jaunieša viedoklis tā arī nekur nav lasīts) pasaules slavu, tad, ja jau tā labi iet, lai pārceļas uz vieglatlētiku, regulāri noskrien vietējos un pasaules "vājiniekus" un vāc tik medaļas... .
Beigu beigās - tāpēc jau pasaulē ir Olimpiskie un neopimpiskie sporta veidi. Vieni saņem valsts naudu un lielu atbalstu (cik lielu - atkarīgs no valsts, taču būtisku), citi dzīvo no sponsoru un privātajiem līdzekļiem.
[+] [-]
Viedoklis ir par limeni - kads tas ir LVS. Kads ir darbs un attieksme. Nevajag organizet LC tikai keksisa pec. Un vispar lai Dainim nebutu jaraksta nakotne lidzigi raksti.
LVS - lai palielinatu prestizu un dalibnieku skaitu krosa sacensibam - dodas pie orientieristiem. Kross ir obligats nosacijums dalibai valsts izlase starptautiskas sacensibas. Lidzigu punktu ari LVS var uzstadit saviem sportistiem - gargabalniekiem sakot no 3000m, kas sanem finansejumu no valsts. Talak - ejam pie NBS (tai skaita Zemessardzes). Vini ari atbalstitu, jo kross ir karavira izturibas pamata. Kaut vai lai vienlaicigi riko NBS krosa cempionatu. Talak tie pasi slepotaji, jo ja tev nav izturibas 8km noskriet, tad nekads 50km slepotajs ari nebusi. Panemam vel triatlonistus. Protams - jo vairak, jo grutak izveidot kalendaru un vienoties par vienu datumu, bet sakuma mierigi 100-150 cilvekus uz so pasakumu savaktu. nakosais - bija arguments, ka ne lidzena trase - negribas traumas utt. Mes jau gadu desmitiem izmantojam to Bikernieku meza apli vel no seniem laikiem. Ja te nav skaidribas par meza ipasniekiem un tas aplis tur meza noslepts - dodamies uz Mezaparku - paraleli asfaltam iztiram joslu 2m platuma vai izmantojam esosas tacinas, pielidzinam uzberam smiltis un pa virsu skaidu kartu. Un uztaisam 1,5km - 2km apli. Tas nemaksa miljonus un ari Rigas domi varetu uz so pavilkt. Un butu mums trase ka pie jebkura sporta centra jebkura Eiropas valsti, kas nav tik cieta ka asfalts, bet tomer patikama skriesanai. To pasu var izdarit vel Venstpili pa kapam, Jurmala vel citur un skaties bus mums nakotne krosa skriesanas serials. Domaju ari citas federacijas butu ieinteresetas sada krosa apli ka ari vietejas pasvaldibas. UN viss bus lidzens un nekadas traumas. Un viss notiek. Pedejais - nedaudz marketinga socialajos tiklos - "Titanu cina" kurs stipraks vieglatlets vai orientieirists, slepotajs vai karavirs, triatlonits vai pieccinnieks? Un pec tam Dainis vares rakstit interesantu rakstu un vel pateikt paldies LVS par iniciativu un lielisko pasakumu. Vajag darit.
Masejiet ciskas!
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Par prestižu - ja jau no citiem sporta veidiem nāk atlēti (Pasaules čempioni, starp citu), tad gan jau, ka nav švaki ar to visu. LVS rīko sacensības (dažāda ranga un satura) - cilvēki piedalās. Cerības, ka visās sacensībās vienmēr salasīsies max labākais sastāvs - muļķīgas.
No malas viss izskatās pavisam vienkārši - orientieristi kārtējo reizi mēģina paspīdēt uz citu sporta veidu rēķina. Visādas "Titānu cīņas" utt. ir vajadzīgas TIKAI orientieristiem, tā pa lielam, jo vieglatlētiem nav jāstaipa krāniņš, viņiem ir savas sacensības, kur katrs arī ar lielākiem vai mazākiem panākumiem startē. Visiem citiem - tāpat.
Ziniet, īstenībā Latvijas sporta sabiedrībā ir 2 tādas interesantas grupas - orientieristi un ielu vingrotāji, kuri atļaušos to nosaukt par ideoloģiju, ir principiāli ir PRET, jebšu viss esošais - laža, bet īstie gaismas nesēji...lūk, mēs!
[+] [-]
Protams, LVS var neko nedarit un turpinat eksistet. Es tikai noradiju virzienu, ko varetu darit, lai LC (un neviss kaut kadas sacensibas ko organize LVS) butu prestizi un tur piedalitos labakie, butu intriga un tas viss veicinatu kadu attistibu. Un te nav svarigi piedalas vai nepiedalas orientieristi. Runa ir par principu. Bet ja tas viss tikai keksitim un atskaitei sporta parvaldei - ja bija un tapec budzeta vajag naudu, tad labak to naudu ziedojiet labdaribai.
[+] [-]
Jautājums no globālo mēroga - cik prestižs un populārs vispār ir kross kā v-atlētikas disciplīna, gan pašā v-atlētikā, gan kopumā? Man jau liekas, ka nekur tālu Latvija nav, tikai proprcionāli.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]