Nemeklējiet Slovākijas pārsteigumu Ziemeļamerikā
Slovākijas U20 hokeja izlase pasaules čempionāta spēlē par bronzas medaļām ar 4:2 pārspēja Zviedriju un tikai otro reizi vēsturē nokļuva uz goda pjedestāla. Tas ir lielākais aizvadītā pasaules čempionāta pārsteigums. Šķiet, tas taču bija pavisam nesen, kad spēkojāmies ar slovāku vienaudžiem un uzskatījām viņus par saviemn konkurentiem cīņā par vietas saglabāšanu Elites grupā... Šajā sakarā nāk atmiņā arī kāda saruna ar toreizējo Rīgas "Dinamo" galveno treneri Jūliusu Šupleru, kurš bija stipri nobēdājies par jauno spēlētāju rezervēm savā dzimtenē.
Vārds vārdā tagad pana Šuplera teikto neatceros, taču doma bija apmēram šāda - Slovākijas hokeja "zelta paaudze" aiziet, ir vēl vairāki augstas klases spēlētāji no nākamajām paaudzēm, bet tad... Uz rokas pirkstiem var saskaitīt talantīgus jaunos hokejistus, tā ka Slovākijas izlasi gaida grūti laiki. Vai nu pans Šuplers kaut ko nezināja, vai vienkārši nedaudz pārspīlēja situāciju, jo tik bēdīgi - pat gluži otrādi! - nemaz nav. Varbūt sabrauca Ziemeļamerikas junioru hokeja līgās izaugušie hokeja talanti un visu nokārtoja? Tur jau tā lieta, ka Slovākijas U20 izlases "bronzas pārsteiguma" saknes nav jāmeklē Ziemeļemerikā, bet gan pašmāju bērnu un jaunatnes hokeja sistēmā. Spriediet paši - 15 no "bronza komandas" sastāva spēlē Slovākijas Ekstralīgā, viens ir Čehijas Ekstralīgā un tikai pārējie nāk no Ziemeļamerikas junioru līgām vai no Zviedrijas Elitsrie un Allsvenskan klubiem.
Jau pirms vairākiem gadiem Bratislavā tika izveidota komanda "Orange 20", kas bija U20 izlases bāzes komanda un kas visu sezonu spēlēja Ekstralīgā - rūdījās, krāja zilumus, pieredzi un meistarību starp valsts spēcīgākajiem klubiem. Augstāks līmenis nekā MHL, kur spēlē mūsu U20 izlases bāzes klubs (tāds tas vismaz ir domāts), tur jau nu noteikti ir, bet - galvenais - lielākā daļa attiecīgā vecuma labāko hokejistu visu laiku bija izlases treneru acu priekšā, viņiem nebija jāapbraukā "puspasaule", lai tiktu pie labu spēļu prakses, viņiem līdz ar to atlika laiks mērķtiecīgam treniņdarbam un mācībām. Zemākā līgā - otrajā pēc ranga - spēlē tamlīdzīga U18 izlase, tā ka Slovākijas jaunatnes hokeja panākuma saknes ir meklējamas turpat Slovākijā jeb valsts bērnu un jaunatnes hokeja sistēmā un treneru darbā.
Par U20 pasaules čempionāta labāko vārtsargu gan turnīra rīkotāju, gan masu mediju aptaujā, kā arī par turnīra vērtīgāko spēlētāju jeb MVP tika atzīts 19 gadus vecais Deniss Godla, kurš spēlē tieši Bratislavas "Orange 20'" rindās un šosezon Slovākijas hokeja Ekstralīgā atvaira caurmērā 91,5 procentus metienu. Bija viņš savulaik pieteikts arī Bratislavas "Slovan" rindās, taču nevienā KHL čempionāta spēlē nav piedalījies. Runā, ka jau šajā vasarā Godla dosies uz Ziemeļameriku. Slovākijas U20 izlasē Godla izkonkurēja Danielu Giblu no OHL kluba "Barrie Colts" (2013. gada OHL Rietumu konferences čempions un OHL finālists).
Viens no turnīra rezultatīvākajiem spēlētājiem - 4 vārti un 5 piespēles - 19 gadus vecais Martins Revajs spēlē Prāgas "Sparta" rindās Čehijas hokeja Ekstralīgā, kurš šosezon izcēlies ar 5 vārtiem un 16 piespēlēm. Jau pirms gada viņš U20 izlasē pasaules čempionātā bija rezultatīvākais (4+6). Iepriekšējās divas sezonas Revajs pavadīja vienā no spēcīgākajām Ziemeļamerikas hokeja līgām - QMJHL - un abās guva vismaz 20 vārtus regulārajā turnīrā (22 un 20), tomēr nolēma atgriezties dzimtenē (tieši tā - dzimis viņš ir Prāgā, taču vēl viņa bērnībā ģimene pārcēlās uz Slovākiju) un, kā redzam, ir tikai progresējis.
Viens no turnīra rezultatīvākajiem aizsargiem Mislavs Rosandičs (1+2) ir dzimis Zagrebā, taču jau kopš 14 gadu vecuma spēlē hokeju Slovākijā un viņš pārstāv Baņskas Bistricas klubu HC 05 vietējā Ekstralīgā.
"Orange 20" nespēlē arī aizsargs Ēriks Černāks, kurš pārstāv Košices hokeja klubu, bet tikai daži pāri palikušie nāk no Ziemeļamerikas junioru hokeja līgām vai no Zviedrijas klubiem. 2013. gada Zviedrijas vicečempiona "Lulea HF" rindās ir 192 cm garais aizsargs Kristians Jarošs, kurš gan komandā iesaistījās tikai pagājušajā sezonā (6. cieta Elitserie čempionātā) un līdz šim galvenokārt spēlējis kluba U20 (SuperElit čempionāts) un Allsvenskan komandās. Uzbrucējs Peters Cehlāriks "Lulea HF" sistēmā ir jau ceturto sezonu un šosezon Elitserie čempionātā viņa rēķinā 4 vārti un 9 piespēles (2013. gadā, kad Luleo klubs kļuva par vicečempionu, 8 spēlēs bija 3+3). 196 cm garais uzbrucējs Radovans Bondra, kuram 27. janvāŗi paliks tikai 18 gadu, spēlē Slovākijas 2. līgā U18 izlasē un "Orange 20" komandā, viņš kādu laiku ir izgājis arī ASV U18 jeb Nacionālās izlases sagatavošanās programmu (NTDP), kuras ietvaros ir komandas no USHL, NCAA un NAHL. Uzbrucējs Roberts Lantoši spēlē Zviedrijas Allsvenskan (otrā pēc ranga) līgas klubā VIK "Vasteras", savukārt cits uzbrucējs Matejs Paulovičs no 2011. līdz 2013. gadam bija zviedru kluba "Farjestad" sistēmā, tad vienu sezonu izvad[īja OHL, bet šosezon spēlē vienā no jaunākajām (izveidota tikai 2010. gadā) USHL komandām "Muskegon Lumberjacks", kur šosezon viņa rēķinā ir 9 vārti un 18 piespēles.
Spriediet paši, kur meklējamas Slovākijas U20 hokeja izlases "bronzas pārsteiguma" saknes. Gaidiet jaunus Hosas, Šatanus, Bondras, Palfijus, Demitras, Petrovickus, Lašākus, Štumpelus, Naģus, Višņovskus, Cigerus... Varbūt pat Dzurillas un Ščastnijus.
+4 [+] [-]
Cik nav bijuši gadījumi kad panākumi junioru mačos tā arī paliek sportistu lielākie sasniegumi viņu karjerās!
+2 [+] [-]
+3 [+] [-]
Vācija 2010.g PČ (pieaugušo) izcīnīja 4. vietu - arī sauksi par spilgtu piemēru? Jeb Baltkrievijas 4. vietu Soltleiksitijas OS?
+3 [+] [-]
+2 [+] [-]
bet nu jā, Toļikam pēdējā laikā pārāk daudz visādu sīku neprecizitāšu.
[+] [-]
+1 [+] [-]
Bez tam, ne jau visi nākotnes labākie spēlētāji nokļūst draftā.
Bet nu jā - tādai valstij kā Slovākija, NHL drafts tomēr ir rādītājs.