Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:1544, Did:0, useCase: 3

Lietuvas līdzjutēju rasisma izpausmes rada sašutumu Francijā

Rolands Eliņš

Lietuvas līdzjutēju rasisma izpausmes rada sašutumu Francijā
Lietuvas izlases līdzjutēji EČ laikā sirsnīgi atbalstīja savu komandu, taču dažiem zaudējuma garša izrādījās pārāk rūgta
Foto:Sportida/Sipa/Scanpix

Vakar Eiropas čempionātā basketbolā Lietuvas basketbola izlase finālspēlē ar 66:80 piekāpās Francijas basketbolistiem. Lai arī lietuviešu spēlētājiem zaudējums bija rūgts, vēl grūtāk ar to samierināties bija vairākiem lietuviešiem līdzjutējiem, kuru rasisma pilnās aktivitātes „FIBA Europe” oficiālajā „Facebook” lapā raisījušas plašu sašutumu Francijā.

„Ja vien nebūtu to franču pērtiķu,” „Skatos, ka Lietuva uzveic Angolu”, „Sveiciens Āfrikas nēģeriem”, „Izrādās, ka mērkaķi prot spēlēt basketbolu, ar to arī nēģerus apsveicu!” – šāda tipa ieraksti „FIBA Europa” „Facebook” lapā vakar un šodien nebija nekāds retums, savukārt privātos „Facebook” kontos emocijas izpaudās vēl plašāk. Vairāki Lietuvas izlases „līdzjutēji” arī pauda sašutumu par „kaunu, kuru basketbolisti nodarījuši Lietuvai”.

Eļļu ugunij pielēja arī režisore un Seima deputāte Dangute Mikutiene, kura Lietuvas izlasi apsveica ar šādu tekstu: „Sveicu Lietuvas komandu ar sudraba medaļām! Jūs esat īsti cīnītāji. Jūs esat nacionāla komanda – Lietuvas izlase, nevis no kolonijām, nevis no iekarotām teritorijām, bet gan no mazas un cīņasspara pilnas tautas – no Lietuvas.”

Par Mikutienes savdabīgo apsveikumu jau interesi izrādījusi Seima ētikas komisija, savukārt sociālajos tīklos gandrīz visā Eiropā apritē ir sašutums par rasisma un naida pilnajiem Lietuvas līdzjutējiem. „Lai arī šobrīd Lietuva ir Eiropas savienības prezidentvalsts, izskatās, ka pat tās jaunākā paaudze vēl dzīvo PSRS ieradumos” komentē populārā Francijas radio „Europe 1” žurnāliste.

Šī arī nav pirmā reize, kad Lietuva izpelnās rasisma veicinātu popularitāti. 2007. gadā EURO 2008 kvalifikācijas mačā Kauņā Francijas izlasi lietuviešu skatītāji sagaidīja ar plakātu, kurā Āfrikas kontinentu klāj Francijas karogs, bet pa virsu tam uzraksts „Sveicināti Eiropā” („Welcome to Europe”). Toreiz UEFA sodīja Lietuvas futbola federāciju ar 31 000 litu lielu naudas sodu (apmēram 6000 latu).

Tiesa, internetā ir daudz grūtāk palikt anonīmam nekā futbola stadionā, it sevišķi, ja rasisma pilni komentāri tiek veikti tik rūpīgi slēptā vietnē kā „Facebook”. Portāls Lrytas.lt ir apkopojis spilgtāko izteicienu autorus:

„Ja nebūtu to franču pērtiķu... ” Airids Staputis;
„Apsveicu ar zelta medaļām afrikāņu nēģerus,” Pauļus Tūtoraitis;
„Sveicieni Āfrikai,” Lauris Želamskis;
„Šodien Āfrika uzvar Eiropu,” Deivids Marcinks;
„Izskatās, ka arī mērkaķi prot spēlēt basketbolu, ar to arī nēģerus apsveicu!” Elijus Breiva.

Izmantotie resursi:
Tarp gėdą Lietuvai darančių tamsuolių – ir...

1 2 46 komentāri

 +16 [+] [-]

, 2013-09-23 21:42, pirms 9 gadiem
Uzvar stiprākais! Lai tik lamājās, parāda pasaulei savu intelektu!
Izcili fani, sportisti māk arī zaudēt!

 +19 [+] [-]

, 2013-09-23 21:59, pirms 9 gadiem
visi spēlētāji dziedāja Francijas himnu beigās...

     [+] [-]

, 2013-09-23 22:00, pirms 9 gadiem
No vienas puses jau nepateica neko nepareizu- daudzi ir cēlušies no kolonijām. Un Pārkers no Beļģijas.

     [+] [-]

, 2013-09-23 22:04, pirms 9 gadiem
Diemžēl ar šo dažas apdzērušās leišu šaurās pierītes nodara kaitējumu arī Latvijai, jo rietumos mūs uztver pirmkārt kā Baltiju. Tā tiek uzturēts mīts (kas tad acīmredzot ir daļēja patiesība) par postpadomju mežoņiem no Austrumiem.

  -3 [+] [-]

, 2013-09-23 22:06, pirms 9 gadiem
hossa2009 rakstīja: No vienas puses jau nepateica neko nepareizu- daudzi ir cēlušies no kolonijām. Un Pārkers no Beļģijas.
Un saukt cilvēkus par pērtiķiem arī ir pareizi ne? Mudaks....

  -3 [+] [-]

, 2013-09-23 22:29, pirms 9 gadiem
Jāmāk zaudēt! Leishi to nemāk.
Jau spēles laikā lecīgais Kleiza parādīja, ka nemāk zaudēt. Viva La France!!!

     [+] [-]

, 2013-09-23 23:13, pirms 9 gadiem
idiotu bars.

     [+] [-]

, 2013-09-23 23:15, pirms 9 gadiem
hossa2009 rakstīja: No vienas puses jau nepateica neko nepareizu- daudzi ir cēlušies no kolonijām. Un Pārkers no Beļģijas.
Tavi seņči būtu melnādainie, tu būtu piedzimi latvijā kā melnādainais un pēc tam tewi visi saukātu par pērtiķi, tas būtu normāli?!

Leiši nemāk pieņemt pelnītu zaudējumu...
Slēpts komentārs: balts

     [+] [-]

, 2013-09-23 23:55, pirms 9 gadiem
hossa2009 rakstīja: No vienas puses jau nepateica neko nepareizu- daudzi ir cēlušies no kolonijām. Un Pārkers no Beļģijas.
Nu par pērtiķi saukt cilvēku ir nepiedodami un par to leiši ir pelnījuši sodus, bet nu tas, ka norāda uz to, ka lielākā daļa spēlētāju ir ar saknēm āfrikā, nav jau nekas rasistisks manā skatījumā. Domāju nevienam nav noslēpums, ka melnādainajiem gēnos ir labāki fiziskie dotumi, kā tad citādāk izskaidrosi to, ka viņiem visādas izlases sastāv no melnādainajiem? Bet nu anyway - zaudējums ir japieņem klusu ciešot.

  +2 [+] [-]

, 2013-09-23 23:59, pirms 9 gadiem
Pasveicini Āfriku un kļūsi par rasistu, labs advokāts un par cieņas aizskaršanu var smuku naudiņu dabūt......Protams ,nesmuki sarakstījusi un tagad jau droši vien ļoti nožēlo. Un tieši tāpēc nekad nerakstu emociju uzplūdā. A tā var teikt afro eiropietis? vai arī rasists? Visi esam cilvēki melni vai balti ,un vakar uzvarēja labākā komanda Eiropā( uz doto brīdi)

 +10 [+] [-]

, 2013-09-24 00:04, pirms 9 gadiem
Visi mēs no Āfrikas cēlušies.
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +3 [+] [-]

, 2013-09-24 00:59, pirms 9 gadiem
kraasutrepe rakstīja: Nekad neesmu bijis leišu fans un nebūšu, nav viņi patīkam icilvēki, n4eviens, un vsp diezgan pastulba tauta. Broļukas? drīzāk pizdjukas, tikai tpc kautvai par žirgu golvaam. Francijai cepuri nost.
Tu jau pēc pārāk gudra neizskaties. Divas klases esi beidzis? Laikam mongoļu tatāru sliktākais pēctecis?

  +2 [+] [-]

, 2013-09-24 01:00, pirms 9 gadiem
Saprotu leišu līdzjutējus!

  +8 [+] [-]

, 2013-09-24 01:03, pirms 9 gadiem
kraasutrepe rakstīja: Nekad neesmu bijis leišu fans un nebūšu, nav viņi patīkam icilvēki, n4eviens, un vsp diezgan pastulba tauta. Broļukas? drīzāk pizdjukas, tikai tpc kautvai par žirgu golvaam. Francijai cepuri nost.
Kas Tev ar tám žirgu golvām? Rīgas jūras līcis kartē pēc zirgu galvas izskatās tādēļ arī tāds izteicins. Kaimiņi dzen jokus par kaimiņiem nav tas personiski jāuztver. Jūtīgs esi? Tad jau Igauņiem vispār jāpakarās
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  -2 [+] [-]

, 2013-09-24 09:39, pirms 9 gadiem
pelikans rakstīja: Visi mēs no Āfrikas cēlušies.
nerunā pilnīgākās muļķības

 +11 [+] [-]

, 2013-09-24 09:39, pirms 9 gadiem
Bijušās koloniālās lielvaras ieguva ne tikai materiālas vērtības, bet arī plašus cilvēku resursus. Tas atspoguļojas arī sportā, tā ir realitāte. Tomer dīvaini jau ir , ja sacenšas divas nacionālās izlases , piemēram Francija un Lielbritānija un puse spēlētāju nav šo valstu pamatnācijas pārstāvji un dažreiz nezinātājam uzreiz pat grūti saprast kuri melnie ir francūži, kuri angļi?! Labi vismaz , ka Francijas spēlētāji visi dūšigi dziedāja himnu. Šajā ziņā reizēm ar Latvijas sportistiem , piemēram futbolistiem, ir bēdīgāk. Kā reiz izteicās Rudņevs, ka var iztikt bez latviešu valodas. Vispār daudzi mūsu krievi nevēlas integrēties latviešu sabiedrībā un uzsver pat savu krieviskumu. Šajā ziņā franču, vai angļu , holandiešu un citu ārzemju cittautieši atšķiras pozitīvi no mūsu cittautiešiem, necenšas izcelt savu afrikānisko, vai aziātisko izcelsmi , bet lepojas ar piederību savai pašreizējai mītnes zemei.
Bet no sporta līdzjutēja pozīcijām, būtu žēl, ja šis nacionālās atšķirības izzustu un franču melnādainie sacenstos ar angļu vai kādas citas valsts melnādainiem, tāpat kā , ja Latviju galvenokārt pārstāvētu slikti zinošu latviešu valodu cittautieši, kā reizēm tas ir, teiksim futbolā.
Manas simpātijas vienmēr būs tās komandas pusē, kurā ir pārsvarā savi nacionālie kadri, kā tas ir Lietuvā, Spānijā un pagaidām vēl daudzās Eiropas valstīs!
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  -8 [+] [-]

, 2013-09-24 11:14, pirms 9 gadiem
Jānis Derums rakstīja: Labi vismaz , ka Francijas spēlētāji visi dūšigi dziedāja himnu. Šajā ziņā reizēm ar Latvijas sportistiem , piemēram futbolistiem, ir bēdīgāk.
Pameklē pēdējās spēles pret grieķiem ierakstu un izskaiti, cik no 11 spēlētājiem dziedāja himnu. Dziedāja gandrīz visi.

  +5 [+] [-]

, 2013-09-24 11:16, pirms 9 gadiem
francūži uzvarēja un pelnīti, to neviens nenoliedz, bet zināma taisnība ir arī lietuviešiem - viņi būdama maza tautiņa spēlē ar tiem spēkiem, kas viņiem ir, bet lielās valstis naturalizē savu bijušo koloniju iedzīvotājus un pasniedz viņus izlasē. Visi Francijas karaļi kapā otrādāk griežas to redzot!
principā heiteri no Latvijas tagad atkal vaino vēstures netaisnību, kas neļāva Kurzemes hercogistei paturēt sev ilgāk koloniju Gambijā.

  -4 [+] [-]

, 2013-09-24 11:29, pirms 9 gadiem
leiši būtu labāk priecājušies, ka vispār tika finālā, jo nu spāņi noteikti bija labāki par viņiem. nebūtu sakritis tāds pusfināls francija-spānija...
Slēpts komentārs: jureks

  +3 [+] [-]

, 2013-09-24 12:52, pirms 9 gadiem
par mankey - ok, bet īsti nesapratu? vai tad kāds no Francijas melnajiem kaunas, ka nāķ no Āfrikas, ka nedrīkst to pieminēt?

  +3 [+] [-]

, 2013-09-24 12:57, pirms 9 gadiem
Bet ASV tak ari melnie spele, bet vini Nigerijas melnos sagrava ar 156-73??

     [+] [-]

, 2013-09-24 13:28, pirms 9 gadiem
R.C rakstīja: Bet ASV tak ari melnie spele, bet vini Nigerijas melnos sagrava ar 156-73??
ASV iegulda naudu un laiku sporta attīstībā, Nigērija to nevar atļauties. Salīdzinājumam no wikipēdijas - Nigērijas IKP uz iedzīvotāju ~2500$, Latvijai ~18000$, ASV ~43000$.

  -3 [+] [-]

, 2013-09-24 13:58, pirms 9 gadiem
un,kuri pamulki Agrim ir salikusi tos minusus,kad pateica taisnibu,ka musejie futbolisti citigi pedejajas speles dzied himnu??? galigi apsitusies seksperti mazie???

  -1 [+] [-]

, 2013-09-24 14:32, pirms 9 gadiem
Jānis Derums rakstīja: Labi vismaz , ka Francijas spēlētāji visi dūšigi dziedāja himnu. Šajā ziņā reizēm ar Latvijas sportistiem , piemēram futbolistiem, ir bēdīgāk.
Točna zini, gudriniek?
Pēdējā futbola izlases spēlē (izbraukumā ar Grieķiju) 10 vai visi 11 dziedāja. Tas bija ļoti, ļoti pozitīvs moments, ko nevarēja neievērot.

  +4 [+] [-]

, 2013-09-24 15:33, pirms 9 gadiem
Te jau var tikkai piekrist, pēc pāris gadiem , baltie cilvēki būs retums. Aizvien vairāk un vairāk imigrantu ieplūst eiropā. Balto cilvēku skaits strauji samazinās. Jo baltiem cilvēkiem vairs nav savas mājas ,kur būtu tikkai baltie cilvēki, atšķirībā no melnajiem, dzeltenajiem utt ! ASV - jau sāk dzimt vairāk nebaltie cilvēki nekā baltie , Austrālija taspats, Eiropa - populārākais vārds eiropā - Muhameds !! Taka nejau tie cilvēki izsakās tika naidīgi tāpēc ,ka viņi pēkšņi ienīst citas rases , bet tāpēc ,ka viņi baidās par savas rases izdzīvošanu ! https://www.youtube.com/watch?v=wr9...
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2013-09-24 19:13, pirms 9 gadiem
Nav atšķirību, kāds cilvēks. Vienalga kāds viņš izskatās. Kas liedz šiem pamatiedzīvotājiem lekt augstu, vai būt fiziski spēcīgiem? Nekas. Protams, ja viss kārtībā ar veselību. Itkā eiropiešu rases cilvēki nevarētu lēkt augstu, vai būt spēcīgi. Nejau krāsa spēle uz laukuma, bet gan komanda un atsevišķas individuālās meistarības.

Ko mainīs, ja mums iedotu afro, kurš spētu lekt? Neko!

  -4 [+] [-]

, 2013-09-24 19:19, pirms 9 gadiem
kauns taads kauns !!!
lietuva,nebija pelnijusi finaalu,vienkaarsi paveicas!! To ari redzeejaam peec speeles.,tur bija jabut Spanijai ,vai citai!
reali zaudeja bez variantiem,,suuds ar visu zaudeeja jo bija vaajaaki!!
bet tagad vinji ir zaudeejusi ko vairaak!!! savu cienju loti daudzu cilveeku acis pasauleee!!!!
Kauns!!!!!!!!!!!!!!!! kauns!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kauns!!!!!!!!!!!!

  +3 [+] [-]

, 2013-09-24 20:22, pirms 9 gadiem
Agris Suveizda rakstīja: Pameklē pēdējās spēles pret grieķiem ierakstu un izskaiti, cik no 11 spēlētājiem dziedāja himnu. Dziedāja gandrīz visi.
ko dirs? Puse pat nerunā latviski...

Tas ir tāpat, kā Saeimā - likumdošanā strādā SC kreivi, kuru latviešu valdoas zināšanas ir ar lielu jautājumu zīmi, tad rodas jautājums kāda var būt kompetence?
1 2 46 komentāri