Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:5, Did:0, useCase: 0

Riteņbraukšanas miljoni: Neilanda komanda gatava pārvilināt superzvaigznes

Riteņbraukšanas miljoni: Neilanda komanda gatava pārvilināt superzvaigznes
Kriss Frūms vēl "Ineos" formā. Foto: PA/Scanpix

Kamēr daļa riteņbraukšanas komandu cīnās par izdzīvošanu un meklē potenciālos sponsorus, Krista Neilanda pārstāvētā "Israel Start-Up Nation" laiku nešķiež un iesaistās četrkārtējā "Tour de France" čempiona Krisa Frūma un citu zvaigžņu pārvilināšanā. Iespējams, 29. augustā Nicā uz starta līnijas blakus Frūmam stāsies Neilands, kuram tā būtu debija "Tour de France", iepriekšējās sezonās divreiz startējot "Giro d'Italia", bet šobrīd tas ir baumu līmenī. Tomēr nav dūmu bez uguns un nav pļāpu bez iemesla.

Frūmam vairs nav garantēta komandas līdera loma, tādēļ meklē vietu citur

Pēdējās dienās arvien aktīvāk tiek ziņots par Krista Neilanda pārstāvētās "Israel Start-Up Nation" centieniem pastiprināt komandu ar pieredzējušiem un uzvarām bagātiem braucējiem. Starp iespējām arī tiek minēta "Ineos" [agrāk "Sky"] ilggadējā līdera Krisa Frūma pāreja uz Izraēlas komandu. Ārzemju preses slejās starp galvenajām vēstīm izskan tieši britu braucēja vēlme vēlreiz uzvarēt "Tour de France" kopvērtējumā, kas acīmredzot vairs nav tik iespējams "Ineos" sastāvā.

Pagājušogad par pirmo latīņamerikāni, kurš uzvarējis "Tour de France", kļuva kolumbietis Egans Bernals, kamēr gadu pirms tam nepārspējams Alpos un Pirenejos bija velsietis Geraints Tomass. Abi šie braucēji, līdzīgi kā Frūms, ir "Ineos" sistēmas noslīpētie dimanti. Tā kā trīs čempionu ego un ambīcijas varētu būt par lielu vienai komandai, kādam ir jābūt liekajam, jo neviens nevēlas atkārtot "Movistar" triumvirāta fiasko pagājušā gada "Tour de France", kur Mikels Landa, Alehandro Valverde un Nairo Kintana, lai gan komandas biedri, tomēr nespēja sastrādāties pietiekami veiksmīgi, raustot deķīti katrs uz savu pusi, apliecinot, ka pārāk daudz labu braucēju vienā komandā, turklāt ar lielām ambīcijām, var maksāt dārgi.

Atgriežoties pie Frūma pārejas uz "Israel Start-Up Nation", pavisam nesen itāliešu riteņbraukšanas medijs "Tuttobiciweb" ziņoja, ka britu braucējs varētu parakstīt trīs gadu līgumu ar Izraēlā bāzēto komandu. Tas nozīmētu, ka "Ineos" un Frūma vairāk nekā desmit gadu ilgajai laulībai varētu pienākt gals. Ja medijos teiktais ir taisnība, "Israel Start-Up Nation" šobrīd ieņem "pole-position" cīņā par titulēto braucēju. Ja visas iesaistītās puses spēs rast kompromisu, Frūma līgums ar Izraēlas komandu varētu stāties spēkā sākot ar 1. augustu - dažas nedēļas pirms "Tour de France" un laikā, kad ir atvērts transfēru logs. Lai gan vienošanās vēl nav panākta, tomēr nav dūmu bez uguns - Frūms par komandas maiņu licis noprast arī pirms tam.

Pašreizējā komandā Frūmam, par spīti milzu panākumiem, nav garantēta līdera loma prestižākajās riteņbraukšanas sacensības. Un tas ir pašsaprotami. Līdz mazākajam sīkumam noslīpētā"Ineos" sistēma ir sevi pierādījusi kā ārkārtīgi sekmīgu. Kopš 2012. gada, kad Parīzē šampanieti ar komandas biedriem dzēra dzeltenā krekliņa nēsātājs Bredlijs Viginss, britu superkomanda ir uzvarējusi septiņas no astoņām iespējamajām reizēm. Vienīgo reizi neapturamā komanda piekāpās 2014. gadā, kad Vinčenco Nibali izmantoja sacensību galveno favorītu Krisa Frūma un Alberto Kontadora izstāšanos kritienos gūto traumu dēļ.

35 gadus vecais Frūms apzinās, ka viņam nav palicis daudz iespēju uzvarēt "Tour de France", tādēļ viņš vēlas pieteikt ultimātu, garantējot līdera lomu komandā, kas startēs "Tour de France". Pašreizējo komandas biedru Bernala un Tomasa lieliskā snieguma dēļ "Ineos" sastāvā tas nav iespējams, tāpēc tiek meklēti citi varianti, kas aizved pie Krista Neilanda pārstāvētās "Israel Start-Up Nation". Lēmums par Frūma nākotni varētu tikt pieņemts jau šonedēļ, tomēr bez "Ineos" menedžera Deiva Breilsdorfa atļaujas titulētais braucējs nevarēs pamest komandu jau šovasar, jo viņa līgums ar "Ineos" iztecēs 2020. gada beigās. Piemēram, 2013. gadā Breildorfs atļāva Markam Kavendišam doties citur, lai gan britu sprintera līgums bija spēkā vēl uz divām sezonām, un par priekšlaicīgo komandas maiņu netika pieprasīta kompensācija. Tomēr Frūma situācija ir pavisam citādāka, jo, aizejot uz citu komandu, "Ineos" var iegūt spēcīgu konkurentu, kurš perfekti pārzin viņu mehānismu, jo Frūms ir britu komandas sistēmas auglis. Tomēr to pašu var teikt "Ineos", kas zina, uz ko ir spējīgs septiņkārtējais grandtūru uzvarētājs, un tas var liecināt, ka "Ineos" netic viņa spējām uz vēl vienu lielu panākumu.

Nav noslēpums, ka Frūms izrādījis vēlmi turpināt sacensties vēl dažas sezonas, galvenajam mērķim esot piektajai uzvarai "Tour de France". Ja to izdotos paveikt, viņš pievienotos Žakam Anketilam, Edijam Merksam, Bernāram Ino un Migelam Indurainam, kuri kā vienīgie spējuši izcīnīt piecas uzvaras leģendārajās sacensībās.

Tomēr kopš šaušalīgā kritiena pagājušā gada jūnijā Frūms ir piedalījies tikai vienās UCI sacensībās, izcīnot 71. vietu AAE tūrē, kas tika priekšlaicīgi pārtraukta "Covid-19" izraisīto draudu dēļ. Ja Frūmam šogad izdotos neticamais - uzvarēt "Tour de France" piekto reizi -, viņš kļūtu par vecāko sacensību uzvarētāju kopš 1922. gada. Bukmeikeri britu braucēja iespējas uzvarēt vērtē kā otras augstākās (koef. 7.00), kamēr galvenais favorīts ir pašreizējais čempions un Frūma komandas biedrs kolumbietis Bernals (4.00).

35 skrotis organismā nav šķērslis uzvarai "Tour de France"

Jāatgādina, riteņbraukšanas bagātā vēsture ir pilna brīnumu. Liela daļa salīdzinoši labi atceras Lānsa Ārmstronga neticamo septiņu uzvaru sēriju (1999-2005) "Tour de France", lai gan tikai 1997. gada februārī tika paziņots, ka amerikānis uzveicis vēzi. Kā saka, pārējais ir vēsture, un Ārmstrongs šobrīd ir palicis bez uzvarām, lai gan bankas konts tik un tā ir pilns un riteņbraukšanas tābrīža sistēmas auglis joprojām nenožēlo paveikto.

Krietni mazāk zināms ir vēl viens amerikāņu braucēju brīnumdarbs. 1986. gadā pēc pirmās uzvaras "Tour de France" Grega Lemona dzīve apgriezās kājām gaisā. Guvis traumu 1987. gada Tirēnas-Adrijas tūrē, viņš atgriezās ASV, kur tītaru medību laikā tika sašauts, organismā ieurbjoties 60 skrotīm. Zaudējis 65% asiņu, Lemons ar helikopteru beidzot sasniedza slimnīcu. Ārsts pēc tam paziņoja, ka, ja helikopters ierastos 20 minūtes vēlāk, Lemons būtu noasiņojis. Pēc neskaitāmām operācijām amerikāņu braucēja organismā atradās 35 skrotis, kuras izņemt bija dzīvībai bīstami, jo dažas atradās pat sirdī un aknās. Praktiski izlaidis divas sezonas, Lemons spēja atgriezties profesionālajā tūrē, kas jau bija sākusi strauju kursu pretim masveida dopinga lietošanai, un triumfēja 1989. un 1990. gada "Tour de France", pierādot, ka pat vairāku desmitu skrošu viņa organismā nav šķērslis, lai būtu labākais.

Tuvu nāvei bijis arī Frūms, kurš pagājušogad treniņbraucienā pirms "Criterium du Dauphine" ceturtā posma ar apmēram 54 kilometriem stundā ietriecās sienā, salaužot augštilba kaulu, elkoni, ribas, gūžu un kaklu. Vēlāk pēc sešu stundu operācijas ķirurgs norādīja, ka britam ir paveicies palikt dzīvam. Iemesls kritienam bija gaužām muļķīgs - atlaidis rokas no stūres un mēģinādams izšņaukt degunu, Frūms traucās lejā no kalna un tika pārsteigts ar vēja brāzmu, tālākajam esot vēsturei. Dažas minūtes pirms šaušalīgā kritiena braucējam tika piekodināts neriskēt ar savu dzīvību trases apskatē, tomēr pēc notikušā Frūms un, cerams, vairums riteņbraucēju aizdomāsies par potenciālo notikumu attīstību, ja tiks izaicināts liktenis. Teiksim tā, labāk mācīties no citu kļūdām, nevis attapties slimnīcas palātā vai dažus metrus zem zemes. Šoreiz viss beidzās laimīgi, un jau pēc trīsarpus mēnešiem Frūms atsāka treniņus uz šosejas.

Lielākās riteņbraucēju algas un īpašnieks miljardieris un sporta fanāts

Šajā krīzes laikā vairākas komandas nonākušas diezgan grūtā situācijā, tomēr "Israel Start-Up Nation" acīmredzot nav tik daudz cietusi, ko varētu veicināt komandas īpašnieka miljardiera Silvēna Adamsa maciņa biezums. Uz riteņbraukšanu ķertais biznesmenis dažu gadu laikā panācis, ka komanda no kontinentālā līmeņa pacēlusies līdz pat Pasaules tūrei. Lai gan augstākā līmeņa sacensībās komanda ar izciliem panākumiem vēl nevar lepoties, tomēr tiek darīts viss iespējamais, lai to mainītu. Aizvadītajā ziemā "Israel Start-Up Nation" apvienojās ar "Katusha-Alpecin", pārņemot vairāku braucēju līgumsaistības, un piesaistīja pieredzējušos un tituliem bagātos Denu Mārtinu un Andrē Greipelu. Tomēr izskanējušas runas pat par vairāku citu titulētu braucēju iespējamo pievienošanos - 2016. gada olimpiskais čempions grupas braucienā Gregs van Avermāts, Toma Skujiņa un Emīla Liepiņa pašreizējais komandas biedrs Jaspers Steivens un "Astana" triecienspēks kalnu etapos brāļi Jons un Gorka Izagires ir daži no minētajiem braucējiem, kuri starpsezonā varētu pastiprināt "Israel Start-Up Nation" vienību.

Ja šobrīd šāda kalibra braucēju pievienošanās Izraēlas komandai varētu šķist nepamatota, tad jāatgādina, ka mazāk nekā pirms gada retais varēja iedomāties, ka jau šogad "Israel Start-Up Nation" iegūs Pasaules tūres licenci. Jā, īpašnieks pirms tam bija paudis cerību, ka nākotnē tas varētu izdoties, bet nākotne pienāca agrāk nekā cerēts. Iespējams, tā būs arī šajā gadījumā, ka kāds vai pat vairāki iepriekšminētie braucēji izvēlēsies Izraēlu.

Vairumam vienmēr interesē rakāties pa citu maciņiem. Salīdzinoši nesen franču izdevums"L'Equipe" publicēja sarakstu ar 20 pelnošākajiem šosejas riteņbraucējiem pasaulē. Kriss Frūms šajā sarakstā ar 4,5 miljoniem eiro gadā ieņēma godpilno otro vietu, kamēr līderis ar pieciem miljoniem - trīskārtējais pasaules čempions Peters Sagans. 18. vietu šajā sarakstā ieņēma Gregs van Avermāts, kura alga tiek lēsta ap 1,6 miljoniem eiro, kamēr 20. vietā ierindojās Migels Anhels Lopess (1,5 miljoni).

Vai Kriss Frūms šā gada Tour de France brauks Ineos sastāvā?

  • 31

  • 53