Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource628 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource628), Fid:2914, Did:0, useCase: 3

Aicina sporta organizācijas vairāk iesaistīties cīņā pret aizliegtām vielām

Aicina sporta organizācijas vairāk iesaistīties cīņā pret aizliegtām vielām
Foto: Picture-alliance/dpa

Latvijas sporta vide nav starp vājākajām antidopinga jomā, taču pašmāju antidopinga biroja vadītājs Mārtiņš Dimants jaunākajā podkāsta "Ārpus kadra" epizodē mudina vietējo sporta sabiedrību vairāk iesaistīties cīņā pret aizliegtajām vielām.

Pagājušajā gadā Latvijas Antidopinga birojs veica 480 dopinga kontroles 41 sporta veidā. No iegūtajiem 577 paraugiem trijos konstatēja aizliegtās vielas. Arī šo nozari ietekmēja Covid-19, kā rezultātā bija mazāk sacensību un līdz ar to - mazāk pārbaužu.

Atbildot uz jautājumu, cik Latvijā sportisti ir izglītoti antidopinga jautājumos, Dimants neslēpj, ka ik pa laikam ir gadījumi, kuros atlēts pat līdz galam nesaprot, kāpēc viņš tiek uzaicināts uz dopinga kontroli. Godīgas spēles princips attiecas uz jebkuru sportistu, arī amatieri.

"Ja es kā amatieris startēju sacensībās, man ir tiesības būt pārliecinātam, ka mans oponents ir godīgs," norāda Dimants. "Jā, varam to darīt savam priekam, nesaņemt par to naudu, bet sporta – olimpiskā – būtība ir būt godīgam. Katram no mums ir tiesības startēt un paļauties, ka esam drošā vidē. Tas ir Latvijas Antidopinga biroja uzdevums – ne tikai profesionālā līmenī, bet arī amatieru sportā organizēt kontroles."

"Pilnībā esmu par to, ka sporta organizācijām ir jāiesaistās daudz vairāk informēšanā par antidopingu. Ir jāpopularizē. Mums ir bijušas idejas, kā to darīt. Ir jāattīstās," uzsver Dimants.

Latvijas Antidopinga biroja direktors atzīmē, ka pasaulē pozitīvu analīžu īpatsvars pret ņemtajiem paraugiem ir apmēram 4%. Latvija tam neesot pat tuvumā, un šis skaitlis svārstoties aptuveni 1,5-2% robežās. "Es teiktu, ka esam tādās kā normas robežās," skaidro Dimants. Problemātiskākie pie mums ir dažādi spēka sporta veidi, kur mēdz būt anabolisko steroīdu lietotāji. Arī pie mums Latvijā netrūkstot gadījumu, kad, uzzinot par dopinga kontroles ierašanos, sportisti pēkšņi pazūd no sacensībām.

Plašu sarunu ar Dimantu, kur apspriedīsim arī dopinga kontroliera ikdienu, dopinga melno tirgu un kā no aizliegtām vielām pasargāt jaunos sportistus, skaties podkāstā "Ārpus kadra" šovakar 21:45 Sportacentrs.com TV.