Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:338, Did:0, useCase: 3

Edgars Točs: "Sportista dzīve ir daudz plašāka par olimpiskajām spēlēm"

Agris Suveizda

Edgars Točs: "Sportista dzīve ir daudz plašāka par olimpiskajām spēlēm"
Edgars Točs un Jānis Šmēdiņš. Foto: @smedinsjanis

Jaunizveidotais Latvijas pludmales volejbola duets Edgars Točs un Jānis Šmēdiņš vēlas izcīnīt vietu šovasar paredzētajās Parīzes olimpiskajās spēlēs, tomēr sabiedrībai nevajadzētu uz olimpiskajiem startiem likt tik lielu uzmanību, jo sportistu dzīve ir daudz plašāka, intervijā žurnāla "Sporta Avīze" aprīļa numurā pauda Točs.

2021. gada Tokijas olimpiskajās spēlēs Točs pārī ar Mārtiņu Pļaviņu izcīnīja ļoti cienījamo ceturto vietu, tomēr pēc šīm sacensībām duets paziņoja par šķiršanos. Kā stāsta Točs, šādu lēmumu pieņēmis viņa tā brīža komandas biedrs.

“Tā arī pateica, ka vairs negrib turpināt šo sadarbību. Spēlējot ilgi kopā, ir emocijas, pārbraucieni un kādam kļūst grūti otru izturēt. Raksturi ir dažādi, un ne visi labi saiet kopā. Mums tas notika bez kādiem aizvainojumiem,” atceras sportists, arī pašam secinot, ka dueta sniegumā tobrīd jau notika lejupslīde. Viņš saka, ka Tokijā tik veiksmīgi nospēlēt, iespējams, palīdzēja tieši apziņa, ka šis ir pēdējais kopīgais turnīrs. “Daudzi šķiršanos līdz galam nesaprata. Es to pieņēmu tā, ka konkrētais posms ir noiets. Nav jau vienmēr jāmeklē iemesli. Ja otrs cilvēks šādi jūtas, tas jāpieņem un pašam jāskatās tālāk, ar kādiem pāriniekiem var sākt jaunu posmu.”

Nākamās divas sezonas gan Točs, gan Pļaviņš pārsvarā spēlēja kopā ar Latvijas labākajiem jaunajiem sportistiem, tomēr ar augstiem rezultātiem starptautiskā līmenī izcelties neizdevās. Pagājušajā rudenī par šķiršanos pēc 11 sezonas ilgas sadarbības paziņoja cits Latvijas duets Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš. Kaut sākotnēji tika vēstīts, ka vairākkārtējais Pasaules tūres labākais uzbrucējs Šmēdiņš beidz karjeru, pāris mēnešus vēlāk kļuva zināms, ka viņš tomēr turpinās spēlēt, to darot pārī ar Toču.

“Es domāju, ka viņš mazbišķīt pasēdēja mājās un saprata, ka malā nenosēdēs. Mēs jau bieži vien domājam, ka tā cita dzīve ir labāka, taču realitāti saprot tikai tad, kad to izbauda. Cik šeit nav dzirdēts, ka cilvēki saka – viss apnicis, riebjas, grib prom. Aizbrauc uz ārzemēm, padzīvo pāris dienu un jau velk atpakaļ. Turklāt sporta emocijas un adrenalīnu nekur citur nevari dabūt. Tā mierīgajā dzīvē noteikti pietrūkst,” Točs intervijā stāsta par Šmēdiņa lēmumu tomēr turpināt karjeru un uzsver, ka Jānis bija tas, kurš izrādīja iniciatīvu sākt spēlēt kopā. “Jānis vēl var spēlēt. Esam sapratuši, ka jau tagad, kad vēl nerādām labāko spēli, varam arī uzvarēt. Ir potenciāls strādāt tālāk.”

Pirmos kopīgos startus duets aizvadīja šomēnes. Vispirms "Challenge" turnīrā Meksikā ar divām uzvarām pārvarēja kvalifikāciju, bet zaudēja abos pamatturnīra mačos, savukārt pagājušajā nedēļā tādas pašas kategorijas sacensībās Ķīnā cieta neveiksmi jau pirmajā kvalifikācijas mačā. Visu Latvijas pludmales volejbola pāru šī brīža galvenais mērķis ir maijā paredzētās iekšējās atlases sacensības CEV Nāciju kausa finālam. Atlasē gaidāmi trīs turnīri, kuros piedalīsies seši spēcīgākie dueti. Savukārt Nāciju kausa fināls jūnija vidū risināsies Jūrmalā, un tajā tiks sadalītas ceļazīmes uz Parīzes olimpiskajām spēlēm. Latvijas vīru pāriem tieši šī ir vienīgā iespēja kvalificēties četrgades nozīmīgākajām sacensībām. Edgars Točs gan aicina sabiedrību nepārspīlēt olimpisko spēļu nozīmi.

“Ja kāds sportists apgalvo, ka olimpiskās spēles ir pāri visam un gatavošanās olimpiskajam startam ir visa viņa dzīve, es tam neticu. Sportista dzīve ir daudz plašāka. Ja spēlē augstākajā līmenī, sevi no jauna nepieciešams pierādīt visas sezonas gaitā, Pasaules kausā, pasaules čempionātā. Olimpiskās spēles notiek reizi četros gados. Jā, nenoliedzu, svarīgas sacensības, taču uz kopējā laika nogriežņa tas ir ļoti īss posms, kurā tevi var ietekmēt ārkārtīgi daudz blakusapstākļu un faktoru. Manuprāt, olimpiskās spēles ir kā tāda stresa bumba, kurā uz visa tā fona jācenšas parādīt kaut cik cienīgu sniegumu laukumā,” pauž pludmales volejbolists.

“Pie mums publika ir ļoti agresīva. Un tas arī saprotams, jo resursu valstī ir tik, cik ir. Ja sportists četru gadu laikā rezultātu nesasniedz, visi domā, ka viņš tikai sēž labā valsts maizē un neko nedara. Es pats uzskatu, ka stabili noturēties pasaules augstākajā līmenī savā sporta veidā ir daudz vērtīgāk nekā izšaut vienās olimpiskajās spēlēs. Jā, mēs ieguvām ceturto vietu Tokijā, taču, ja paskatās griezumā, kā mums gāja, līniju noturēt visas sezonas gaitā bija daudz daudz grūtāk. Ir arī spilgts pretējs piemērs ar Jāni un Sašu, kuri vairākas sezonas atradās Pasaules tūres augšgalā, kas ir prātam neaptverams sasniegums, bet olimpiskajās spēlēs kopā beigu beigās tā arī nesanāca. Vai tāpēc pārējie viņu izcilie sasniegumi ir mazāk vērtīgi?” jautā Točs.

Visu interviju ar Edgaru Toču lasiet žurnāla "Sporta Avīze" aprīļa numurā, kas vēl pēdējo nedēļu atrodams labākajās preses tirdzniecības vietās.

Slēpts komentārs: cesinieks777

  +1 [+] [-]

, 2024-04-30 16:25, pirms 2 mēnešiem
cesinieks777 rakstīja: ..nu gan tu lej Toč...palasi ko saka pasaules sporta leģendas par OS...tādi PČ ir katru gadu,bet OS ..ai ko man tev skaidrot...vnk tu zini,ka tu augstāk par savu pakaļu neuzlēksi,tāpec sevi mierini...pēc taviem vārdiem Saulkrastu kokteilis ir svarīgāks ,jo notiek katru gadu...nu jā tas jau ari ir tavs līmenis...
nē, viņš prasa vai Jāņa un Sašas lieliskie panākumi Pasaules tūrē ir mazāk svarīgi, jo viņiem neizdevās labi nostartēt OS.

  +1 [+] [-]

, 2024-04-30 16:26, pirms 2 mēnešiem
Beidzot bez lozungiem pateica ko domā. OS svarīgas ir neitrālajam Latvijas sporta fanam, jo visa cīņa ir par valsts godu uz starptautiskās sporta skatuves. Naudā šo godu sportists var rēķināt, ja izcīna medaļu. Ja tiek izcīnīta sestā vieta, tad ir simboliska prēmija vai tikai paldies.
Cits stāsts ir komercturnīri, kuros arī tiek nopelnīta nauda dzīvei. Skeletonists Martins Dukurs pat skaidri pateica, ka nekādā gadījumà nemainītu savus sasniegumus PK pret OS zeltu. Panākumi ikdienas mačos dos labāku finansiālo atdevi nekā zelts OS un viduvēji rezultāti ikdienas turnīros.
Sportists ir tikai cilvēks un nav nekāds valsts reprezentācijas materiāls!

  -2 [+] [-]

, 2024-04-30 16:38, pirms 2 mēnešiem
Olimpiskās spēles ir marketings, reklāma, platforma un uditorija - tas arī viss..
Es domāju, ka pie mūsdienu sporta pieejamības un regularitātes nu točna forums kā tāds zaudē lielu daļu sava sportiskā nozīmīguma un sasniegumu augstuma.
Jautri būtu ja OS būtu vecuma ierobežojums - 30 vai 25...
Tad tas būtu kaut kas skatītājam jauns, interesants, citādāks. Citi sastāvi izlasēm, komandām.
Pārsteigumi ir labi un neparedzēti iznaķumi ir aizraujoši, bet no sportiskā viedokļa pilnīgi noteikti stabilitāte sezonā vai 10 sezonās ir daudz augstāk vērtējama kā sportista domince, nekā OS uzvar kā tāda...

     [+] [-]

, 2024-04-30 17:41, pirms 2 mēnešiem
a kas ir ar Pļaviņu nekas nav sen dzirdēts

  -1 [+] [-]

, 2024-04-30 18:22, pirms 2 mēnešiem
erty rakstīja: Beidzot bez lozungiem pateica ko domā. OS svarīgas ir neitrālajam Latvijas sporta fanam, jo visa cīņa ir par valsts godu uz starptautiskās sporta skatuves. Naudā šo godu sportists var rēķināt, ja izcīna medaļu. Ja tiek izcīnīta sestā vieta, tad ir simboliska prēmija vai tikai paldies.
Cits stāsts ir komercturnīri, kuros arī tiek nopelnīta nauda dzīvei. Skeletonists Martins Dukurs pat skaidri pateica, ka nekādā gadījumà nemainītu savus sasniegumus PK pret OS zeltu. Panākumi ikdienas mačos dos labāku finansiālo atdevi nekā zelts OS un viduvēji rezultāti ikdienas turnīros.
Sportists ir tikai cilvēks un nav nekāds valsts reprezentācijas materiāls!
Šobrīd publiski savu gatavību (vai vismaz vēlmi) pārstāvēt ASV izlasi ir izteikuši daudzi augsta līmeņa spēlētāji, kurus pat grūti uzskaitīt - Stefens Karijs, Lebrons Džeimss, Bredlijs Bīls, Devins Bukers, Kevins Durents, Entonijs Deiviss, Kavai Lenards, Pols Džordžs, Džeisons Teitums, Džeilens Brauns, Bams Adebajo, Dreimonds Grīns, Kriss Midltons, Demārs Derouzens, Bruks Lopess, Zeks Lavīns, Ārons Gordons, Kails Kuzma, Donovans Mičels, Džūliuss Rendls, tāpat mediji ziņojuši par Deimiena Lilarda, Kairija Ērvinga un D`Ārona Foksa interesi spēlēt izlasē. Un vēl papildus tam ASV izlases bosi pierunājuši Džoelu Embīdu pārstāvēt tieši šo valstsvienību.
...tad kāpēc

  -1 [+] [-]

, 2024-04-30 18:28, pirms 2 mēnešiem
...tad kāpēc?...ak jā,viņiem nav naudas,varbūt vinnēs un tad Baidens iedos kādus tūkstošus...99% sportistu gribētu olimpisko medaļu un piedalīties tajās...tāds Dukurs līdz pēdejam brauca uz OS lai dabūtu zeltu,bet nekā...nu un tad tukša dir...na,ka nemainītu tos sūda kausus pret OS medaļu...

     [+] [-]

, 2024-04-30 18:31, pirms 2 mēnešiem
Pilnīgi piekrītu Toča teiktajam par OS!
Man arī galvenie ir Pasaules Kausā rezultāti.
Un taisnība FIFA un UEFA, ka lielajam futbolam tur nav vietas!!!
Varētu citas federācijas tam pievienoties!
Lai tur cīnās reperi, ielu dejotāji (kā jau tas nolemts) vai amburgeru rijēji un citi ērmi!

  +1 [+] [-]

, 2024-04-30 19:04, pirms 2 mēnešiem
andze rakstīja: a kas ir ar Pļaviņu nekas nav sen dzirdēts
Trenējas ar Fokerotu. Turniros nepiedalās, lai uz OS kvalifikāciju būtu visvairāk punktu no Latvijas pāriem (pašlaik pirmie). gan jau pēc tam piedalīsies turnīros. Īpaši pēc OS, kad daudzi pāri sāks atpūsties un būs iespēja sasniegt labākus rezultātus.

  +2 [+] [-]

, 2024-04-30 19:20, pirms 2 mēnešiem
cesinieks777 , 18:28, pirms stundas
...tad kāpēc?...ak jā,viņiem nav naudas,varbūt vinnēs un tad Baidens iedos kādus tūkstošus...99% sportistu gribētu olimpisko medaļu un piedalīties tajās...tāds Dukurs līdz pēdejam brauca uz OS lai dabūtu zeltu,bet nekā...nu un tad tukša dir...na,ka nemainītu tos sūda kausus pret OS medaļu...

Bet, ja pajautāsi jebkuram no viņiem - vai viņi mainītu kādus savus sasniegumus pret OS zeltu? Esmu pārliecināts, ka nē. Cita lieta ir šis konkrētais gadījums - ASV basketbola izlase - šie džeki vnk vēlas aizbraukt uz Parīzi, lai tur paņemtu viņiem nolikto zelta medaļu - tīri kolekcijai.

  +1 [+] [-]

, 2024-04-30 19:58, pirms 2 mēnešiem
Ja ignorējam finansiālo aspektu, tad OS medaļas vienmēr būs vērtīgākas par jebkuriem pasaules kausiem (izņemot futbolu un vēl dažus sporta veidus). Pārējais viss ir tukša iršana.
Protams, ja nauda ir galvenais.. nu tad varētu sākt ar LOK izkomplektēšanu, nafigam tad tērēt valsts naudu?

  +1 [+] [-]

, 2024-04-30 19:59, pirms 2 mēnešiem
Peecis30 rakstīja: cesinieks777 , 18:28, pirms stundas
...tad kāpēc?...ak jā,viņiem nav naudas,varbūt vinnēs un tad Baidens iedos kādus tūkstošus...99% sportistu gribētu olimpisko medaļu un piedalīties tajās...tāds Dukurs līdz pēdejam brauca uz OS lai dabūtu zeltu,bet nekā...nu un tad tukša dir...na,ka nemainītu tos sūda kausus pret OS medaļu...

Bet, ja pajautāsi jebkuram no viņiem - vai viņi mainītu kādus savus sasniegumus pret OS zeltu? Esmu pārliecināts, ka nē. Cita lieta ir šis konkrētais gadījums - ASV basketbola izlase - šie džeki vnk vēlas aizbraukt uz Parīzi, lai tur paņemtu viņiem nolikto zelta medaļu - tīri kolekcijai.
Cēsiniekam šo nieiestāstīsi. ASV olimpiskā basketbola izlase ir sava veida statuss, kuru zvaigznes arī grib patmīlības dēļ. Ja vēl esi bijis dream team biedrs, tad vēl ieej vēsturē. Šī ļoti iespējams būs pēdējā dream team, jo jaunie amerikāņi, izņemot Edvardsu, uz tāda mēroga zvaigžņu statusu kādi ir Džeims, Durants, Karijs u.c., pat šobrīd nepretendē.

  -2 [+] [-]

, 2024-04-30 20:15, pirms 2 mēnešiem
optimuss rakstīja: Ja ignorējam finansiālo aspektu, tad OS medaļas vienmēr būs vērtīgākas par jebkuriem pasaules kausiem (izņemot futbolu un vēl dažus sporta veidus). Pārējais viss ir tukša iršana.
Protams, ja nauda ir galvenais.. nu tad varētu sākt ar LOK izkomplektēšanu, nafigam tad tērēt valsts naudu?
Gribi dzirdēt drusku objektīvas domas par profesionālo sportu? Paklausies youtube podkāstu Bufete. Sarunu tieši ar A.Puči.

     [+] [-]

, 2024-04-30 22:48, pirms 2 mēnešiem
bettt: rakstīja: Trenējas ar Fokerotu. Turniros nepiedalās, lai uz OS kvalifikāciju būtu visvairāk punktu no Latvijas pāriem (pašlaik pirmie). gan jau pēc tam piedalīsies turnīros. Īpaši pēc OS, kad daudzi pāri sāks atpūsties un būs iespēja sasniegt labākus rezultātus.
No kurienes tāds info? Sapratu, ka Fokerots ir atpakaļ zālē, jo bīčā nav aršanas - zālē piķi vieglāk nopelnīt. Viņš arī bija viens no līderiem U(laikam)20. Btw, ierakstiet Google ""Fokerots". Interesants info.

     [+] [-]

, 2024-05-01 08:45, pirms 2 mēnešiem
neeeee rakstīja: No kurienes tāds info? Sapratu, ka Fokerots ir atpakaļ zālē, jo bīčā nav aršanas - zālē piķi vieglāk nopelnīt. Viņš arī bija viens no līderiem U(laikam)20. Btw, ierakstiet Google ""Fokerots". Interesants info.
vot, nevar saprast, kamēr neviens nav oficiāli paprasījis. Pateicis, ka šovasar spēlēs ar U izlasi čempī, bet arī trenējas pludmalē.

     [+] [-]

, 2024-05-01 10:41, pirms 2 mēnešiem
Vienīgais tituls uz mūžu ir Olimpiskai čempions. Tas nu tā par svarīgumu.

     [+] [-]

, 2024-05-01 13:55, pirms 2 mēnešiem
knaible rakstīja: Vienīgais tituls uz mūžu ir Olimpiskai čempions. Tas nu tā par svarīgumu.
Olimpiskais tituls ir priekš tautas (dīvāna ekspertiem). Ar vairākām uzvarām pasaules tūrē būsi paēdis. Tas ir tik vienkārši. Labi, par zeltu OS arī piešķir prēmiju, bet ar to savu dzīvi ilgtermiņā nenodrošināsi.