Jānis Zariņš: "Ir bijuši visādi gadījumi Dakārā, bet tik daudz tehnisku problēmu īsā brīdī vēl nav bijis"
Dakāras rallijā aizvadīti pieci posmi. Notikumiem bagāts līdz šim brīdim šis rallijs ir izvērties Antanam Juknevičiusam un Didzim Zariņam, kurus četrus posmus vajāja tehniskas problēmas.
Didža Zariņa dēls Jānis pastāstīja, ka Juknevičiusu un Zariņu pirmās četras dienas vajāja tehniskas problēmas, kas liedza uzrādīt pilnvērtīgu rezultātu. Tikai šodienas ātrumposmu izdevās veikt bez tehniskām problēmām, lai arī ekipāža pamanījās pārsist trīs riepas. Pēc pieciem ātrumposmiem Zariņa ekipāža kopvērtējumā zaudē 26 stundas un ieņem vietu ārpus Top 50.
''Viss sākās jau ar prologa ātrumposmu, kad nestrādāja navigācija (Road book), tāpēc bija jāvadās pēc pēdām, kas bija redzamas trasē. Otrajā dienā pašā posma sākumā saplīsa priekšējais reduktors, tāpēc atlikušā distance bija jābrauc tikai ar aizmugurējo piedziņu. Protams, gāja grūti, jo tādās lielākās kāpās uzbraukt bija grūti. Ar pilnpiedziņu Dakārā braukt tomēr ir vieglāk. Trešajā posmā sākās problēmas ar ģeneratoru, kā rezultātā nebija spriegums un nestrādāja arī navigācija. Taču defekts posma laikā tika novērsts un finišs tika sasniegts. Vakardienas posmā atkal sāka nākt dīvainas skaņas no priekšējā reduktora. Ekipāža apstājās, noņēma priekšējās pusasis un turpināja braukt ar aizmugures piedziņu. Bija grūti – kāpas, dubļi, rakšanās ārā no kāpām, braukšana pa tumsu. Tad vēl vienu dienu, braucot uz starta, tika konstatēts, ka tek eļļa no ātrumkārbas. Pagaidām Dakāras sākums ekipāžai izvērties diezgan smags. Kamēr nav nekādu defektu, ekipāža brauc ļoti labi. Ir bijuši visādi gadījumi Dakārā, bet, kad tik daudz tehnisku problēmu tik īsā brīdī, tā vēl nav bijis. Raiba tā Dakāra. Šobrīd tiešām gribās, lai tehnika beidz niķoties,” iesāk Jānis Zariņš, kurš piebilda, ka tik piedzīvojumiem bagāts Dakāras rallija sākums ekipāžai vēl nav bijis.
Jānis zināja teikt, ka Antanas šogad bija plānojis startēt ar jaunu auto, taču beigās tika nolemts šogad vēl izmantot veco auto. ''Cik es tā sapratu, tad pilots uz šī gada Dakāras ralliju gribēja startēt ar jaunu mašīnu jaunajā bagiju klasē, taču beigās tika nolemts tomēr startēt ar šī brīža auto, lai pavērotu jauno klasi, lai saprastu kļūdas/plusus, un tad jau uz nākamo gadu braukt ar jauno auto. Lai arī šī brīža auto nav vecs, priekš Dakāras rallija tas tomēr skaitās jau pavecs auto, tāpēc arī tās tehniskās problēmas izlien ārā biežāk nekā citiem.''
Iepriekšējās divas dienas ekipāža finišu sasniedza tumsā. Zariņš atzina, ka ''Tuksneša tumsa ir pilnīgi melna nakts. Tas tev nav redzēt kaut ko nedaudz. Tu neredzi ne kāpas, ne akmeņus. Vienkārši brauc uz dullo. Ja nav gaismu, tad ir ļoti bēdīgi.”
Vēl Jānis pastāstīja interesantu lietu, ka ātrumposma laikā telefonus izmantot nevar. ''Mēs ar tēvu parasti sazināmies pirms starta un uzreiz finišā, jo startā telefoni tiek ievietoti īpašā iepakojumā un aizblombēti ciet. Ātrumposma laikā telefonus tu nevari izmantot, tikai finišā, tāpēc arī es zinu tikai to, ko tobrīd redzu rezultātos vai tiešsaistes kartē. Vienīgais, ko mēs papildus citreiz uzzinām, ir tas, ko pastāsta lietuviešu fani, kuri kaut ko ir redzējuši. Ekipāžai tiek iedots satelīttelefons ar kuru tu nepieciešamības gadījumā vari sazināties. Protams, ja ir vitāla nepieciešamība pēc telefona, kas varbūt var apdraudēt sportistu dzīvības, tu vari lietot telefonu, tikai nezinu, kāds par to vēlāk ir sods. Īsti nezinu, kāpēc telefonus lietot ir aizliegts, bet, manuprāt, bija laiks, kad vairāki braucēji ar telefonu palīdzību un īpašām kartēm atrada tos taisnākos un pareizākos ceļus, kas, protams, nav godīgi pret pārējiem. Iespējams, tā iemesla dēļ organizatori ātrumposma laikā neļauj izmantot telefonus.''
Izmantotie resursi:
Sākums - Go4speed
Viss par un ap Dakaras ralliju un tā niansēm sporta sarunu šova "eXi" speciālizlaidumā ŠEIT! Studijā 2004. gada "Parīze - Dakara" dalībnieki Jānis Naglis un Krišjānis Caune.