Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:9, Did:0, useCase: 3

Pārdošanā nonāk pasaulē vienīgā ātrumlaiva ar "Ferrari" F1 motoru

Juris Grīns
Juris Grīns

Šobrīd pārdošanā nonākusi pasaulē pirmā un vienīgā ātrumlaiva, kas aprīkota ar "Ferrari" ražojuma "Formula 1" motoru. Tās vērtība ir tuvu vienam miljonam eiro.

Ar mērķi sasniegt pasaules rekordu, 1952. gadā itāļu ātrumlaivu pilots Arhils Kastoldi pasūtīja hidroplānu no "Cantieri Timossi". Viens no galvenajiem konkurentiem Mario Verga, tikmēr bija Kastoldi "nocēlis" līgumu ar "Alfa Romeo" par dzinēju piegādi, tādēļ talkā nāca sportista draugi, F1 čempionātā startējošie Alberto Askari un Luidži Viloresi, kuri iepazīstināja viņu ar Enco Ferrāri.

Līdz tam "Ferrari" nekad nebija radījuši motoru ūdens transportam, bet Ferrāri ļoti emocionāli uztvēra faktu, ka Kastoldi Otrā Pasaules kara laikā no vācu armijas bija centies paslēpt divus "Alfa Romeo 158" sacīkšu spēkratus, un piedāvāja viņam iespēju startēt ar F1 specifikācijas "V12 Tipo 375" motoru. Rezultātā tika radīts unikālais "Timossi-Ferrari Arno XI Hydroplane".

Sākotnēji dzinējam bija 385 zirgspēku jauda, bet pirmais mēģinājums kļūt par pasaules rekordistu nesekmējās, jo Verga spēja būt ātrāks. "Ferrari" rīkojās un motoru uzlaboja līdz 600 zirgspēkiem, veicot vairākas izmaiņas - lai tas varētu darboties ar metanolu, tāpat pievienoja divas turbīnas un divas aizdedzes sveces uz cilindru. 1953. gada 15. oktobrī Kastoldi uz Iseo ezera Itālijā kilometra distancē, braucot turp un atpakaļ, sasniedza vidējo ātrumu 241.7 km/h, kas arī 66 gadus vēlāk aizvien ir pasaules rekords.

Pats piedzīvojis avāriju ar citu ātrumlaivu, kā arī konkurenta Vegas nāves kādā citā incidentā, Kastoldi savu karjeru 1958. gadā noslēdza un "Arno XI" pārdeva. Kopš tā laika laiva bijusi vairāku īpašnieku rokās. Pēdējo reizi tā tika pārdota 2012. gadā izsolē Monako par cenu 868 tūkstoši eiro un līdz šim bijusi apskatāma "Ferrari" muzejā Modenā. Tagad tā atkal izlikta pārdošanā "Du Pont Registry".

Izmantotie resursi:
ESPN: Serving sports fans. Anytime. Anywhere.