Kas sekos "Thrashers"/"Jets" piemēram?
Šovasar Nacionālajā hokeja līgā (NHL) pirmo reizi desmit gados notika izmaiņas komandu ģeogrāfijā, jo Atlantas "Thrashers" beidza savu pastāvēšanu, bet viņu vietu līgā pārņēma Vinipegas "Jets"? Kura komanda būs nākamā?
Jau kopš 90-to gadu masveida paplašināšanās un pārcelšanās kampaņas NHL aprindās klīda runas par šādu soļu neefektivitāti un "saules jostas" komandām uzreiz prognozēja neilgu mūžu, pašlaik , 10-15 gadus vēlāk, jāsaka, ka tiem, kas neticēja hokeja iedzīvināšanai ASV dienvidu štatos, bija taisnība. Turklāt, problēmas ir skārušas ne tikai dienvidniekus.
Fīniksas "Coyotes", Dalasas "Stars", Floridas "Panthers", Sentluisas "Blues", Nešvilas "Predators", Ņujorkas "Islanders" – lai arī ne visas no tām ir pēdējo 20 gadu jaunpienācējas, visas šīs komandas pašlaik tiek minētas starp pretendentēm uz pārcelšanu. Salīdzinoši – gandrīz vai 25% no visām līgas komandām ir jācīnās par izdzīvošanu. Pie tam, tas viss ir laikā, kad Dalasas komanda 17 sezonu laikā 12 reizes ir piedalījusies "play-off" mačos un izcīnījusi Stenlija kausu, bet "Predators" pēdējās septiņās sezonās tikai vienreiz nav kvalificējušies pēcsezonas mačiem.
Iemesli šo klubu neveiksmēm ir dažādi un katrs gadījums ir jāizskata individuāli, taču viens gan šīm vienībām ir kopīgs – vāji rezultāti, komandas vadības neieinteresētība un neefektīvais darbs ar potenciālajiem līdzjutējiem. Izvēršot šo trijnieku plašāk, ja komandai ir vāji rezultāti, tad vienībai ir jāveic liels "sabiedriskais darbs", lai cilvēki nāktu uz arēnu neskatoties uz zaudējumiem, taču ja komandas īpašnieki un vadība ir pārāk koncentrējušies uz komandas sportisko rezultātu uzlabošanu (kas parasti ir vairāku sezonu darbs), tad izpaliek iepriekš pieminētās akcijas un tribīnes ir tukšas, kas ilgtermiņā nes lielus zaudējumus.
Šajā situācijā labi piemēri ir Karolīnas "Hurricanes" un Tampabejas "Lightning", kuriem veiksmīgas sezonas mijas ar ne tik veiksmīgām, tās bāzējas ne visai "hokejistiskos" štatos, taču šīs komandas ir izveidojušas klubam uzticīgu fanu bāzi, kas arī daudz maz "velk" visu hokeja biznesu šajā reģionā. Savukārt tādām komandām kā "Coyotes", "Panthers", "Predators" līdzjutēju bāze parasti tiek minēta kā viena no sliktākajām visā līgā (pēc Forbes.com datiem). Tāpat nevar nepieminēt, ka parasti, kad tiek stāstīts un rakstīts par vienu dienvidu komandu veiksmēm iedzīvinot šo sportu un otru komandu neveiksmēm, tiek pieminēts, ka labāki rezultāti ir vienībām, kas ir izcīnījušas Stenlija kausus (Dalasa, Karolīna, Tampa), taču patiesībā, kā rāda Dalasas (90-to gadu izskaņas viena no spēcīgākajām komandām visā NHL) piemērs, pat tas neko negarantē.
Vēl vairāk - dažādas problēmas ar līdzjutēju piesaistīšanu pēdējā desmitgadē ir bijušas pat Bostonas "Bruins", kuriem līdz lokautam bija pustukšas tribīnes, bet pēc tā – tikai šosezon ir izdevies pārdot visas ieejas kartes uz mājas spēlēm, Čikāgas "Blackhawks", kuru īpašniekam Bilam Virtzam ilgus gadus bija jāaizliedz raidīt komandas spēles vietējā televīzijā, lai kaut kā piespiestu līdzjutējus nākt uz arēnu. Šajā gadījumā mēs runājam nevis par jaunajām komandām no dienvidiem, bet gan par tā sauktajiem "tradicionālajiem tirgiem" un komandām, kas ir vienas no pašlaik veiksmīgākajām NHL biznesā.
Ja pievēršas līgai kopumā, tad šo sezonu ar zaudējumiem noslēdza 16 komandas, t.i., 53.34% no visiem līgas dalībniekiem. Vislielākie zaudējumi bija jau vairakkārt pieminētajiem Fīniksas "Coyotes", kuru izdevumi bija par 20 miljoniem lielāki nekā ieņēmumi, turklāt tas viss ņemot vērā, ka "koijotiem" bija viens no zemākajiem algu budžetiem visā NHL. Jautājums ir viens – cik ilgi tas turpināsies un vai 2004./2005. gada sezonas atcelšana ir devusi kaut kādas ilgtermiņa izmaiņas NHL biznesā?
Uz iepriekš uzdoto jautājumu katrs var atbildēt pats, taču reālākais iespējamais situācijas risinājums ir komandu pārcelšana uz citām pilsētām. Kā NHL glābiņš parasti tiek minēts variants – pārcelt "neejošos" biznesus uz Kanādu. Protams, ideja laba, taču arī Kanādas hokeja tirgus nav bezizmēra, bet finansiāli vājo komandu ir daudz vairāk nekā iespējamo vietu priekš NHL komandām Kanādā. ASV ziemeļu kaimiņi kā alternatīvas dienvidu štatiem piedāvā Hemiltonu (uz turieni jau vairākus gadus NHL vienību mēģina pārcelt Džims Balsilī, kurš dažādos laikos mēģināja iegādāties jau trīs komandas – "Penguins", "Predators", Coyotes), Kvebeku, Saskatūnu, kā arī Toronto, kurai tā būtu otrā komanda. Savukārt ASV biznesmeņi vēlas redzēt NHL vienības Kanzassitijā, Lasvegasā, Hjūstonā un Sietlā, t.i., atskaitot Sietlu visas pārējās pilsētas vēl aizvien atrodas dienvidos.
Jebkurā gadījumā, gribētāji ir, turklāt tie ir gan kā pircēju, gan pārdevēju pusē, kas nozīmē, ka viss ir atkarīgs no Gerija Betmena un viņa komandas, kura līdz šim ilgu laiku nevēlējās atzīt līgas problēmas un operatīvi rīkoties to novēršanai. Tieši tāpēc pašlaik jau ir jārunā nevis par atsevišķas komandas glābšanu, bet gan par visas NHL sistēmas stabilitātes noturēšanu. Tas, ka NHL vēl tikai ir lielo pārmaiņu priekšā, ir acīmredzams, taču atklāts paliek jautājums – kuras komandas un uz kurieni tiks pārceltas un kā tas ietekmēs pārējās vienības, vai nesāksies "lavīnas reakcija", vai NHL nolems atgriezties hokeja dzimtenē, vai arī turpinās "dienvidu piedzīvojumus" un cerēs uz labākiem tirgiem lielākās pilsētās?
+2 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Tāpēc izvēle ir acīmredzama.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Ko par to teikts "Maple Leafs" un "Sabres"?
Un šajā situācijā galvenais ir nevis kas un pat nevis uz kurieni tiks pārcelts, bet gan tas kā NHL reaģēs un kādus lēmumus pieņems (atgādināšu, ka 2005. gadā parakstītiais kolektīvais līgums vairs ir tikai spēkā vienu sezonu), lai nevis visu laiku pārceltu komandas no vienas pilsētas uz citu, bet lai izveidotu modeli, kurā komandas daudz maz var strādāt normāli un nopelnīt.
Šajā ziņā NHL ir "Lielā četrinieka" rekordisti ar 6 pārceltām vienībām kopš 90-to sākuma, pie tam pa šo pašu laiku ir dibinātas 9(!!!) jaunas komandas.
Salīdzinājums:
MLB: 1 pārcelta komanda, 4 jaunas
NFL: 2 pārceltas, 4 jaunas (abi - Klīvlendas "Browns" neskaitot)
NBA: 3 pārceltas, 3 jaunas
Jebšu - NHL bizness iet visai pašvaki, bet Betmena kantoris vienalga taisa jaunas komandas, bīda vecās citur, svētki turpinās!
+1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
1) atbirs finansiāli vājākās komandas, kas līgai jau tā tagad ir par slogu,
2) kaut vai nedaudz, bet pacelsies līgas kopējais spēles līmenis, jo būs vēl lielāka konkurence uz tikšanu sastāvos ...
[+] [-]
Taču, ja 90-tajos NHL būtu vismaz nedaudz vairāk aizdomājušies par ilglaicīgu līgas attīstību, nevis skrējuši pēc īstermiņa labumiem, tad pašlaik NHL būtu kāda ~24-26 komandu līga ar +/- veselīgu ekonomiku.
Ne jau visas jaunās komandas bija laža, Kalifornijā gan SJS, gan ANA daudz maz turas (otriem gan ir nelieli zaudējumi), MIN, OTT arī, protams. Taču daudzas no tām bija vienkārši Betmena "gribu!" (līdzības nesaskata neviens?).
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Pie tam, tās ir līgas, kur tikai trīs komandas (pa abām organizācijām kopā) strādā ar zaudējumiem, tb tas ir ejošs bizness (pretēji NHL) un arī sporta veidi, kas ir populāri visā valstī (un arī lielākajās kaimiņvalstīs, ja nu kas).
[+] [-]
Nu lūk-piekāpīga līgas vadība, bet ne gluži mēģinājumi gandrīz ar varu kaut kur iedabūt kaut kādu komandu. KHL gan šādu pieeju piekopj.
[+] [-]
[+] [-]
Starp citu, NBA arī domāja, ka viņi ir jau nu nenormāli forši un nekas viņus neskar, ar ko tas beidzās... . Un arī - tas ir BASKETBOLS, sporta veids, ko spēlē visā valstī un pasaulē (līdz ar to fanu bāze ir DAUDZ lielāka).
Kur beidzas piekāpība un kur sākas mēģinājumi "par katru cenu", tas ir atklāts jautājums... .
+3 [+] [-]
Un neiestāstīs man neviens, ka beisbols patiesībā ir baigi interesantā spēle ar kaudzi dinamikas un kārtīgu action!
Patiesībā konkrēti par NHL runājot, lielākā problēma ir Betmens un nekas būtiski nemainīsies, kamēr viņš būs pie vadības. Patiesībā drīzāk pasliktināsies!
[+] [-]
-2 [+] [-]
Tad beisbolu var skatīties ar interesi.
+1 [+] [-]
Beisbols pa manam ir spēle, kuru vari spēlēt ar draugiem sētā, bet tas līdz kādam mērogam tā ir izcelta štatos ir smieklīgi - tikai tāpēc ka amerikāņi ir pieradināti rīt fast food un maz kustēties - ideāls priekšnesums - vari izrīt spaini burgeru un kādu brīdi pat neskatīties spēli, tad atkal ēst un tad biki paskatīties... Bet, protams, ja visi apkārt tā dara, tad ir viegli ieslīgt tādā sērgā...