Blogs: Nīderlandei savs Kopitars – Daniels Sprongs
Nacionālās hokeja līgas (NHL) drafts parasti uzmanību piesaista lielajās hokeja valstīs, kur cer uz savu favorītu izvēli spēlēšanai pasaules labākajā turnīrā, taču 2015. gadā Nīderlandes hokeja sabiedrībai arī būs iespēja sekot šim pasākumam un just līdzi savējam, jo viens no šī gada drafta labākajiem spēlētājiem ir Daniels Sprongs.
Nīderlandē, lai arī slidošana jau vēsturiski ir bijusi lielā cieņā, hokejs uz ledus nav diez ko attīstījies (toties lauka hokejā valsts ir starp līderiem), tāpēc valsts izlases atrašanās IIHF pirmās divīzijas B grupā nav nekas pārsteidzošs. Tāpat nav nekas pārsteidzošs, ka Nīderlandes hokejisti arī individuāli negāž nekādus kalnus (valsts hokeja vēsturē tikai viens Nīderlandē dzimis spēlētājs ir ticis līdz NHL – Eds Kī, kurš spēlēja 70./80. gados) un pārsvarā spēlē vietējā čempionātā, taču jau tuvākajā laikā par šīs valsts hokeju var nākties dzirdēt daudz vairāk, jo 2015. gada drafta pirmajā kārtā var tikt izvēlēts, kā Ziemeļamerikā viņu paspēja jau nodēvēt, Nīderlandes hokeja brīnumbērns – Daniels Sprongs.
Daniels ir dzimis Amsterdamā, kur arī līdz septiņu gadu vecumam nodzīvojis, taču tad viņa ģimene, kuras galva bija vietējās ledus hokeja komandas treneris un ģenerālmenedžeris, vasarā devās uz Monreālu, lai iesākumā ļautu puikam paspēlēt hokeju ar turienes vienaudžiem un lai saprastu cik labs ir viņu dēls un vai hokejs ir tā lieta, kurā viņš var sasniegt augstus panākumus. Rezultātā ģimene pēc tās vasaras pārcēlās uz dzīvošanu Kvebekas pilsētā un viss tālākais tika pakārtots Daniela hokeja prasmju attīstīšanai. Pagalmā tika izbūvēts mazs ledus laukums, kur viņš ar draugiem no treniņiem brīvajā laikā spēlēja hokeju, bet viņa tēvs, Henijs Sprongs, bija draugos ar Derilu Belfriju, kas ir zināms kā Džona Tavaresa un Patrika Keina treneris. Protams, ka arī topošā nīderlandiešu hokeja uzlecošā zvaigzne tika pie treniņiem ar NHL spīdekļiem.
Cik labs ir Sprongs? Nu, jāsāk ar to, ka NHL drafta eksperti viņu ir novērtējuši kā pirmās kārtas otrā desmita hokejistu (ISS: 19. vieta; FC: 12.vieta), bet ESPN žurnālisti viņu ir ierindojuši devītajā vietā un pēc viņu domām tieši QMJHL čempionātā spēlējošais uzbrucējs ir trešais labākais Eiropas hokejists šī gada draftā. Viņa stiprā puse, kā tiek norādīts, ir uzbrukums, jo, kā norāda Belfrijs, "Viņš pat var spēlēt vienā maiņā ar karsējmeitenēm, vienalga viņš gūs punktus." Precizējot trenera teikto, viņš ne tikai gūst punktus, bet vairāk ir vārtu guvējs, jo 16 gadu vecumā, savā debijas sezonā Kvebekas augstākajā hokeja līgā, viņš 67 mačos guva 30 vārtus un atdeva 38 rezultatīvas piespēles (tika iekļauts pēcsezonas līgas simboliskajā debitantu izlasē). Klāt vēl jāpieskaita pieci punkti četrās izslēgšanas turnīra spēlēs, kurās katrā Šarlotaunas "Islanders" hokejists guva vārtus. Savukārt šīs sezonas 18 mačos viņa kontā ir deviņi vārti un deviņas piespēles.
Savukārt 14 gadu vecumā 1997. gadā dzimušais kļuva par ASV čempionu U-14 grupā, gūstot 15 punktus (4+11) sešās spēlēs, kā arī par AYHL čempionāta uzvarētāju, kur 11 mačos izcēlās ar 9+23 punktiem. Tomēr, arī tas nebija pats iespaidīgākais Spronga sniegums, jo 12./13. gada sezonā, spēlējot Kvebekas bērnu hokeja čempionātā (spēlēt QMJHL viņš vēl nevarēja vecuma dēļ), 30 mačos nīderlandietis guva 48 vārtus un atdeva 46 rezultatīvas piespēles.
Rakstot par Danielu Sprongu neviļus atmiņā atausts citas hokeja "mazās valsts", Slovēnijas, stāsts, kurai, lai arī nebija slikta izlase, taču ar Anžes Kopitara ienākšanu tajā, slovēņi ir ieguvuši līderi un papildus pārliecību par saviem spēkiem. Vēl interesantākas ir divas citas sakritības, jo kā Kopitaram, tā Sprongam tēvi ir vietējā hokeja treneri un abi divi sportisti pirms par viņiem tika runāts NHL drafta kontekstā, bija devušies uz ārzemēm, lai attīstītu savas prasmes un tiktu pamanīti NHL skautu vidē.
Vai Sprongs kļūs par "Nīderlandes Kopitaru", uz šo jautājumu pašlaik atbildēt nevar, taču viņš noteikti var kļūt par pirmo Nīderlandes hokejistu kopš 1973. gada, kurš ir draftēts NHL (1973. gadā draftēts tika Kanādā dzimušais nīderlandiešu izcelsmes hokejists Džons Vensinks, kurš arī pārstāvēja valsts izlasi 1989. gada Pasaules čempionātā). Tāpat viņš var papildināt to hokejistu pulku, kuri nāk no "mazajām hokeja valstīm", taču ir nonākuši NHL.
[+] [-]
Vari būt drošs
+1 [+] [-]
+2 [+] [-]
Ar Slovēniju gan paralēles beidzas līdz ar Kopitaru, jo hokeja un sporta saimniecības starp abām valstīm ir izteikti atšķirīgas. Slovēnijā valda tāda sociālisma garā ieturēta sporta kultūra ar sporta ministru, sporta zinātnisko institūtu un sporta skolām, kas ļauj attīstīt sportistus "no augšas" un ar ļoti augstu efektivitāti.
Turklāt slovēņiem hokejs arī bez Kopitara bija par galvastiesu augstākā līmenī, nekā šobrīd Nīderlandei.
[+] [-]
+1 [+] [-]
Neatceros vārdu, bet NCAA bija viens nīderlandietis, kurš ok spēlē (nav info vai vēl turpat ir), pirms tam pa NAHL ārdījās utt.
+1 [+] [-]
[+] [-]
No Lietuvas-Polijas līmeņa ar vienu spēlētāju uz Eliti nevar cerēt tikt.
+2 [+] [-]
bet tā daudzus var atrast dzimušus vēl eksotiskākās valstīs par Nīderlani - Venecuēla, Brazīlija, Bahamas u.c.
+4 [+] [-]
Spongs, tomēr, vismaz slidot (gan jau, ka vēl kko, ko tur sīkajiem tādā vecumā māca, jo uz Monreālu šams brauca SPĒLĒT) iemācījās mājās... .
Un par tām skolām... tas ir nepateicīgs darbs tā sortēt spēlētājus. Piemēram, Girgensons - Latvijas vai ASV skolas audzēknis? Jo 14/15 gados (kas noteikti nav vecums, kurā var teikt, ka spēlētājs ir IZAUDZINĀTS) viņš devās uz ASV.
+3 [+] [-]
Nīderlande ar bijusi A grupā pagājušā gadsimta 80.gados...tad starp citu elitē bija tikai 8 komandas nevis 16...B grupā viņa bija patstāvīgi.
-1 [+] [-]
Nīderlande nav tādi lūzeri par kādiem Latvijā daudzi viņus uzskata (pieļauju, ka TRTD fani pat būtu šokā uzzinot, ka tur hokeju spēlē vispār)...
Tā - izlase ir tur kur ir. Ne augstu, ne zemu, kā arī tuvākajā nākotnē izlasi var papildināt daži ZAmerikas skolu izgājušie + Sprongs, kas noteikti būs pilnīgi cita līmeņa izlase.
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
Tb savam vecumam viņš bija gana labs hokejists. Jā, pēc tam, protams, ka viņam daudz ko mācīja tur uz vietas, taču, beigu beigās, kāda starpība - aizbraukt 7 vai 10 gados, tāpat tie ir bērni, kurus vēl mācīt un trenēt vajag ĻOOOTI daudz, tāpēc balstīties uz to kur katrs ir vairāk trenējies, ir nekorekti (varbūt, kāds 14 gados aizbraucot uz Kanādu iegūst vairāk nekā 7 gados aizbraukušais... ).
+1 [+] [-]
Tam gan ar mūsdienām gandrīz nekāda sakara nav - paaudzes ir nomainījušās.
-1 [+] [-]
Te ir cits stāsts - tēvi hokeja treneri, ne tajās hokejistiskajās valstīs, izaudzina dēlus, aizsūta/aizbrauc uz ārzemēm jau diezgan agri un abi tiek līdz NHL drafta 1. kārtai.
+1 [+] [-]
+2 [+] [-]
Par LM-91 stāsts ir pilnīgi cits. Nevis viņi palika sliktāki, bet Latvijas žurnālisti un hokeja cilvēki salika nepareizo akcentu uz ziņām par uzvarām. Proti, nu aizbrauc viņi (kas faktiski bija Latvijas izlase 91. gadā dzimušajiem) uz Kanādu, a tur pretī vietējo "dzerauņu" komandas. Protams, ka ir gan meistarīgāki, gan mazāk meistarīgi pretinieki, bet nu reāli, tas ir tikai viens no turnīriem, kurā piedalās atsevišķas komandas (ne labākās, bet tās, kas grib vnk piedalīties turnīrā). Nu iedod tam turnīram Grecka vārdu. Vinnē LM91 to turnīru... Latvijā virsraksts - LM91 sasit visus kanādiešus!
Tādu turnīru Kanādā ir simtiem, komandu, kas piedalās - tūkstošiem. Uz tā fona LM91 izskatījās labi, taču viņi bija aptuveni tāda pati komanda kā visas. Un tāpat kā no visām tām, arī no šīs pa kādam PRO hokejam derīgam kadram izaug.
+1 [+] [-]
Par domāšanas ātrumu - ielikt sīko pie 2-3 gadus vecākiem spēlētājiem, i viņa domāšanas ātrums tāpat attīstīsies. Cita lieta, ka tam visam ir robeža un ap gadiem 12-14 var būt tā, ka jau ir par īsu un tad jābrauc prom, bet tā tas ir daudz kur, tai skaitā Latvijā.
+1 [+] [-]
+2 [+] [-]
Negribu neko prognozēt, bet piekrītu, iespēja, ka Sprongs izlems pārstāvēt Kanādu nevis Nīderlandi ir gana liela. Kaut vai ņemot vērā faktu, ka Nīderlande tomēr nespēlē elitē un no NHL (ja viņš tur iekļūs) uz Nīderlandes izlasi iespēja aizbraukt principā var nebūt nekad.
Arī spēlēdams QMJHL Sprongs īsti netiek ne uz u- izlasēm, ne nacionālās izlases PČ.
+1 [+] [-]
p.s. tāpat arī piekrītu playthegame, ka nav jau izslēgts , ka čalis kādā jaukā dienā (pirms drafta teiksim) neizškiras par labu Kanādas hokeja pilsonībai, jo praktiski viņš ir Kanādas hokeja produkts!