Kā Irbe bikses pazaudēja...
Sakarā ar to, ka 12. februārī Ufā notiks MHL zvaigžņu spēle, krievu sporta portāls sovsport.ru nointervējis šī mača abus trenerus, tai skaitā Rietumu izlases treneri Leonīdu Tambijevu, kurš pastāstījis žurnālistiem kuriozu stāstu par latviešu leģendāro vārtsargu Artūru Irbi.
Uz jautājumu, kāda ir jūsu mīļākā hokeja anekdote, HK „Rīga” treneris Leonīds Tambijevs atbildēja ar kuriozu stāstu no hokeja dzīves: „Anekdoti šobrīd neatcerēšos, labāk izstāstīšu vienu interesantu stāstu. 2005. gadā pasaules čempionātā Austrijā Latvijas izlases vārtsargs Artūrs Irbe atdeva savas vārtsarga bikses speciālā istabā, kur piešuj aprīkojumu un nosedz nevajadzīgo reklāmu. Taču šīs bikses tur pazaudēja! Ja vien jūs redzētu Arčas reakciju, kad viņš saskatīja savas bikses... uzvilktas austriešu vārtsargam treniņā! Hokejistiem tas ir tas pats, kas tīrīt zobus ar svešu zobu birstīti. Izrādījās, ka bikses kļūdas pēc iemeta nepareizajā grozā, bet austriešu vārtsargs vienkārši nepamanīja starpību. Visa mūsu komanda histēriski smējās, vēderus turēdami, kad Artūrs noburkšķēja: „Es pat svešas šņores un bikšturus no savējiem atšķirtu, bet viņš svešas bikses paņēmis!”.”
Tambijevs atbildēja arī uz citiem jautājumiem. Uz jautājumu, cik sen viņš pazīst Austrumu izlases treneri Jevgeņiju Koreškovu, Tambijevs atklāja: „Jau no 90-to gadu sākuma, kad spēlēju „Pārdaugavā”, bet Koreškovs – Ustjkamenogorskā un magņitkā. Pazīstu Žeņu labi, visu laiku viens pret otru spēlējām. Spilgtākais gadījums? Joprojām atceros, kā 2006. gada olimpiskajās spēlēs Turīnā Kazahstāna ar 5:2 apspēlēja Latviju. Toreiz Koreškovu brāļi nospēlēja spīdoši. Es arī iemetu, bet tas mūs neglāba.”
Kurš treneris bija Tambijeva kā trenera skolotājs? „Skolotāja kā tāda nebija. No visiem iemācījos pa druskai – no šveiciešu, somu, vācu treneriem... Sāku sekot līdzi treneriem jau pēc 30 gadu vecuma, veicu pierakstus par vingrinājumiem, interesantām idejām, viņu gājieniem. Savukārt jau pēc spēlētāja karjeras beigšanas daudzus padomus dod sievastēvs Vjačeslavs Nazarovs – viņš bija „Dinamo” kapteinis un ir strādājis treneru štābā ar Vladimiru Jurzinovu, kad 1988. gadā PSRS čempionātā tika izcīnīts sudrabs.”
Vai nenožēlo, ka nepārstāvēja Krievijas izlasi? Vai vispār bija izvēle? Tambijevs: „Izvēle patiešām bija. 90-to gadu sākumā nokalpoju divus gadus Sanktpēterburgas „SKA”, un komandas treneris Genādijs Cigankovs piedāvāja palikt. Taču mums ar sievu gribējās uz mājām – Rīgu. Nenožēloju, jo Krievijas izlasē bija tikt daudz grūtāk nekā Latvijas izlasē. Man izdevās uzspēlēt daudzos pasaules čempionātos, divās olimpiskajās spēlēs.”
Kad Latvija un Kazahstāna spēlēs pasaules čempionāta finālā? Tambijevs: „Tuvākajos 10 gados, domāju, diez vai tas notiks. Hokejā ir „lielais sešinieks”, kurš tad arī sadala medaļas.” (Koreškovs uz šo jautājumu atbildēja: „Kad izlašu treneri būs Koreškovs un Tambijevs”)
Visbeidzot uz lūgumu nosaukt MHL izlases simbolisko izlasi, Tambijevs sauca sekojošu sastāvu: „Malējo uzbrucēju pāris – Ņikita Gusevs un Ņikita Kučerovs no „Krasnaya Armiya”. Centrā – Ņikita Točickis no „SKA-1946”. Aizsardzībā vēl viens „sarkanarmijnieks” Aleksejs Marčenko plus Arturs Amirovs no „Loko”. Vārtsargs - Kristers Gudļevskis no HK „Rīga”.”
Izmantotie resursi:
Советский спорт
+22 [+] [-]
uzmanīgāk vajag šādus jautājumus atbildēt, Ļoņa. Cilvēciski jau saprotams, bet varēja jau arī kripatu no valsts patriotisma..
-1 [+] [-]
-1 [+] [-]
+7 [+] [-]
[+] [-]
"[..] bet Koreškovs – Ustjkamenogorskas magņitkā".
tomēr jābūt "[..] bet Koreškovs - Ustjkamenogorskā un Magņitkā". [oriģinālā - а Корешков – за Усть-Каменогорск и «Магнитку».]
jo Ustjkamenogorskas "Torpedo" (tagad: "Kazcink-Torpedo") un Magņitogorskas "Metallurg" (Magņitka) ir divas dažādas vienības.
+17 [+] [-]
+2 [+] [-]
-1 [+] [-]
+2 [+] [-]
+9 [+] [-]
[+] [-]
-4 [+] [-]
+6 [+] [-]
[+] [-]
"Tikai sievietēm un ārstiem ir zināms, cik nepieciešami un derīgi ir cilvēkiem meli." Franss
+5 [+] [-]
-3 [+] [-]
Nu, ko, beidzot atklāta valoda.
Te nu beidzot ir pateikts skaidri tas, kas līdz šim nav bijis saprotams tikai alus un šņabja regulāriem lietotājiem - kāpēc Tambijevs (un, pieņemu, virkne citu mūsu Latvijas "patriotu") hokejā un futbolā izvēlējušies spēlēt "v zbornaju Latvii". Šo Tambijeva citātu es saglabāšu un izlietošu citās sportacentrs.com diskusijās, kurās kāds rakstīs, ka "Znaroks ir savs čoms", "Paldies Astafjev, mūsu kapteini", u.tml.
-1 [+] [-]
Negribas spļaut tavā nacionālistiski-patriotiskā akā, bet lielākai daļai Latvijas fanu ir pilnīgi pajāt, kas un kuram ir rakstīts pasē - ja vien cilvēks dod ieguldījumu Latvijas sporta attīstībā. Tā kā vari kopēt kamēr copy-paste nodils un pasūdzēties pašam Raivim Dzintaram - nevienu adekvātu fanu tas nesatrauc.
+1 [+] [-]
+3 [+] [-]
-3 [+] [-]
Runa nav par to, kas kuram ir ierakstīts pasē - bet gan par viņa attieksmi pret Latviju. Un jēdziens "Latvija" man acīmredzot ir kas cits nekā Tev un Tevis pieminētajai "lielākajai fanu daļai". Atļauj man aizrādīt, ka personas, kas, spēlējot valsts izlasē, to dara tikai savtīgu mērķu labad un pat nav papūlējušās normāli iemācīties tās valsts valodu, kurā spēlē, izraisa tikai nožēlu - tāpat kā "lielākā fanu daļa", kuriem uz to ir, izskaoties viņu mīluļu terminoloģijā, "po...j".
Piemērs par "TB/LNNK" bija vienkārši nevietā - nav runa par galēji nacionālu uzskatu paušanu, tikai par elementāru cieņu izlasei un valstij, kura visumā ļoti viduvējam hokejistam (futbolistam) ir devusi iespēju spēlēt olimpiskajās spēlēs un/vai pasaulses čempionātos.
Visbeidzot - aizbrauc uz jebkuru valsti - Franciju, Angliju un to pasu Krieviju - un pajautā uz ielas jebkuram līdzjutējam, kas pārstāv "lielāko fanu daļu", ko viņi domā par spēlētājiem, kas, spēlējot valsts izlasē un paŗstāvot valsti, rīkojas līdzīgi kā mūsu hokeja un futbola izlases gadījumā. Pēc atbildes uzklausīšanas varam diskusiju atsākt
[+] [-]
piekrītu - negribēju pārspīlēt un nosaukt kādu nevietā. Lai gan domāju, ka īpaši kļūdījies neesmu - par Znaroku viss ir skaidrs. Par Vitāliju Astafjevu - riskēšu kļūdīties, taču vai tas nebija viņš, kas regulāri staigā apkārt CCCP jaciņā?
-1 [+] [-]
Nevar nevienam prasīt kaut ko mīlēt. Arī darba devējs darbiniekam neprasa sevi mīlēt - bet izrādīt elementāru cieņu gan. Atšķirība starp šīm lietām ir jāsaprot - tā ir būtiska.
Nevar prasīt Tambijevam vai kādam citam mīlēt Latviju vai kādu citu valsti. Bet izrādīt cieņu valstij, kuras izlasē spēlē - to gan var prasīt un līdzjutējiem, kas ciena pašoi sevi, savu valsti un izlasi, tā būtu jāprasa.
Salīdzinājumam: Ko Anglijas futbola izlases līdzjutēji domātu par cilvēku, kas atklāti atzīst, ka izlasē spēlē tikai personisko labumu dēļ un nemāk angliski? Ko Krievijas izlases līdzjutēji domātu par līdzīgu cilvēku? Atbilde ir skaidra - un uz tās fona mūsu diskusija vēl būtu tīrie zīdaiņa šļupsti
+2 [+] [-]
Es tev pateikšu vēl vairāk... patriotisms nav mērāms valodas zināšanā. Kā tev šķiet, kurš pašlaik ir lielāks patriots: Irbe Amerikā, kas apmāca krievu vārsargus vai Tambijevs Latvijā, kas apmāca letiņus spēlēt hokeju? Sportistus NEKAD nevienā valstī neskatās pēc pases, bet pēc ieguldījuma valsts sportā. Un par Itāļiem spēlējošus kanādiešus neviens uz staciju ar čemodāniem nesūta, bet izmanto, ka viņi māk spēlēt hokeju.
-1 [+] [-]
Nejauksim piecus nesaistītus jautājumus vienā.
Kāds sakars manis iepriekš teiktajam ar to, ka Tambijevs nevienam latvietim "neaizlika kāju priekšā" ceļā uz olimpiādi? Es jau nesaku, ka Latvijai toreiz bija labāki spēlētāji. Es saku to, ka man 100kārt labāk patīk Latvijas izlase, kurā spēlē spēlētāji, kuri izrāda elementāru cieņu Latviju un neuztver to tikai kā veiksmīgu placdarmu savai karjerai. Tevis teiktais ļauj man ko ierosināt: naturalizēsim 30 kanādiešus un krievus - un tiksim PČ pusfinālā. Bet vai pašam būs prieks par tādu komandu?
Valoda ir cilvēka dziļākais identitātes pamats. Ja Latvijā neskan un netiek lietota latviešu valoda, tad šī valsts ir vienīgi kārtējais zemes pleķītis uz zemeslodes un nekas vairāk. Ko nozīmē patriotisms bez valodas - kas ir šī patrotisma objekts - 64k kvadrātkilometu teritorija Eiropā?
Kas tas ir par naivu viedokli, ka Tambijevs, apmācot Latvijas jaunatnes izlasi, mums izdara lielu pakalpojumu??? Kas tā par loģiku? Tieši otrādi - trenēt jebkuras valsts izlasi ir liels gods un pašam Tambijevam ir jābūt par to pateicīgam, nevis otrādi. Starp citu, varbūt zināsi - kādā valoidā viņš trenē?
Par Irbi - piemērs nevietā. Vai angļu treneris Stīvs Maklārens, trenējot "Wolfsburg", nav Anglijas patriots, bet, atgriežoties Anglijas robežās par tādu kļūst? Irbem nevajag neko pierādīt - viņš attiecās no spēlēšanas PSRS izlasē, kad par to varēja izrēķināties un Latvijas brīvība vēl nebija atjaunota un vienmēr ir braucis palīdzēt Latvijas izlasei, kad vien tas bijis iespējams, riskējot ar līgumiem savos klubos.
[+] [-]
Hmm - vai par itāļiem spēlējošie kanādieši prot itāliski?
+3 [+] [-]
Kā jau minēju un savas domas nemainīšu - patriotisms NAV sinonīms valodai. Ždanoka ar Rubiku arī latviski runā, ar ko viņi ieies Latvijas vēsturē? - man tādus patriotus nevajag. Znaroks latviski nerunā, bet ievilka mūs hokeja elitē... un man par to prieks. Un neatkarīgi no ieraksta pasē VISI cīnījās līdz pēdējam pārstāvot Latvijas valsti un Latvijas karogu, ar asinīm, sviedriem un izsistiem zobiem - tas ir patriota cienīgs gājiens.
Tambijevs trenē gan krievu, gan latviešu valodā - to viņš teica intervijā. Tas, ka mūsu jaunieši ir pirmajā vietā savā divīzijā ir arī Tambijeva nopelns un pakalpojums Latvijas hokejam un Latvijas atpazīstamībai pasaules mērogā.
Un kurš no krieviski runājošiem nebrauca uz izlasi, kad vajadzēja?