Benzemā jeb 35 miljoni par rezervistu...
Ik sezonu futbola darījumu tirgū notiek daudz skaļu pāreju. Eiropas bagātākie klubi nežēlo naudu jaunu spēlētāju iegādei, tomēr, protams, ne visi jauniegūtie futbolisti spēj attaisnot uz sevi liktās cerības. Netrūkst spēlētāju, kas sākotnēji pirkti ja ne līdera lomai, tad pamatsastāva futbolista gan, tomēr beigu beigās attapušies uz rezervistu soliņa...Piedāvāju atskatīties uz dārgāko Eiropas klubu rezervistu, kas iegādāti pēdējā pusotra gada laikā, "Top 5".
5., Roke Santakruss, Mančestras "City", 17 miljoni sterliņu mārciņu
Santakruss jau 18 gadu vecumā pievienojās Vācijas milzim Minhenes "Bayern". 1981.gadā dzimušais uzbrucējs neapšaubāmi bija viens no talantīgākajiem paragvajiešu spēlētājiem, taču Bavārijā nācās konkurēt ar tādiem spēlētājiem kā Džovanne Elbers, Rojs Makajs, Klaudio Pisaro. Tāpat traucēja savainojumi, un viņa karjera "Bayern" līdz ar to neizvērtās tā, kā pats bija cerējis. Pēc astoņām Minhenē pavadītām sezonām Roke pārcēlās uz Blekbērnas "Rovers un debijas spēlē jau ar trešo pieskārienu guva vārtus. Pirmā sezona Premjerlīgā Santakrusam izdevās teicama – 37 spēlēs (36 pamatsastāvā) paragvajietis guva 19 vārtus (tāpat viņa kontā arī septiņas rezultatīvas piespēles), kļūstot par ceturto rezultatīvāko spēlētāju visā līgā. Nākamā gada janvārī "Rovers" noraidīja divus Mančestras "City" piedāvājumus – 12 un 16 miljonu sterliņu mārciņu vērtībā. Tomēr otrā sezona Rokem nepadevās tik laba – atkal iejaucās savainojumi, un viņš Premjerlīgā aizvadīja tikai 20 spēles un guva četrus vārtus. Taču vasarā "City" viņu iegādājās par 17 miljoniem sterliņu mārciņu.
Roke Santakruss pārdzīvo zaudējumu Pasaules kausa izcīņas ceturtdaļfinālā pret Spāniju. Foto: AFP/Scanpix
Arī Mančestrā Santakrusu turpināja vajāt savainojumi – te paragvajietis pārāk agri atgriezās laukumā, te bija problēmas ar sportiskās formas atgūšanu. Ja Blekbērnā Santakruss debitēja ar 19 gūtiem vārtiem (Premjerlīgā), "City" rindās Roke debitēja ar 19...aizvadītām spēlēm, no kurām tikai sešas tika uzsāktas sākumsastāvā. Visos turnīros kopā Santakruss piedalījās 23 spēlēs (septiņas sākumsastāvā), aizvadīja 747 minūtes un guva tikai četrus vārtus. Šosezon bijis vēl trakāk: no 25 mačiem Santakruss piedalījies vien divos – 24 minūtes Premjerlīgā pret "Birmingham City" un 80 minūtes "Carling Cup" pret "WBA".Roke "Blackburn Rovers" un "Manchester City" pievienojās laikā, kad šo klubu galvenais treneris bija Marks Hjūzs, un paragvajietis, iespējams, jau trešo reizi pāries velsieša nometnē – Hjūzs, kurš šobrīd vada Londonas "Fulham", izteicis vēlmi janvārī īrēt Santakrusu.
4., Havjērs Maskerano, "Barcelona", 22 miljoni eiro
Maskerano (26) savu karjeru uzsāka vienā no slavenākajiem Argentīnas klubiem "River Plate", savukārt pēc diviem gadiem pārcēlās uz Brazīlijas "Corinthians". 2006.gadā Havjērs kopā ar citu argentīnieti Karlosu Tevesu kļuva par Anglijas "West Ham" spēlētāju. Šī pāreja bija diezgan negaidīta, jo Maskerano tobrīd bija daudzu Eiropas lielklubu redzeslokā. Tomēr pārāk ilgi argentīniešu pussargs "West Ham" neuzkavējās, jo klubs, viņu iegādājoties, bija pārkāpis noteikumus par trešās puses īpašumtiesībām, un jau nākamā gada sākumā Maskerano pievienojās "Liverpool". Nākamajās trīs sezonās "Liverpool" rindās Havjērs Anglijas Premjerlīgā un Čempionu līgā kopā aizvadīja 110 spēles, no kurām 106 uzsāka sākumsastāvā. Šā gada vasarā Maskerano Pasaules kausa izcīņā bija Argentīnas izlases kapteinis, izlaižot vienīgi nesvarīgo grupu turnīra cīņu pret Grieķiju. Par spīti brīžiem agresīvajiem un pārgalvīgajiem izklupieniem, Havjērs tiek uzskatīts par vienu no labākajiem aizsardzības tipa pussargiem pasaulē, un šovasar viņš pārcēlās uz titulēto "Barcelona" un parakstīja četru gadu līgumu. Katalāņi "Liverpool" samaksāja 22 miljonus eiro.
Havjērs Maskerano, tikko ieradies "Barcelona" klubā. Foto: AFP/Scanpix
Pāreju uz "Barcelona" Maskerano nosauca par sapņa piepildījumu, taču turpinājums tik spožs vis nebija - argentīnietis jaunajā klubā pagaidām vairāk spēli vērojis no rezervistu soliņa, nekā pats atradies laukumā. Spānijas čempiones rindās Havjērs debitēja "La Liga" otrajā kārtā pret "Hercules". Maskerano tika iekļauts pamatsastāvā, taču jau pēc pirmā puslaika tika nomainīts. Mačs neizdevās ne spēlētājam, ne klubam – "Barcelona" savā laukumā sensacionāli ar 0:2 zaudēja "Hercules". Pēc šīs spēles Maskerano pamatsastāvā devies desmit reizes (no tām divreiz "Copa del Rey" izcīņā, kā arī četrreiz Čempionu līgā), taču lielākoties pret ne tiem spēcīgākajiem pretiniekiem. Spānijas čempionātā Maskerano piedalījies 11 cīņās, piecreiz izejot starta vienpadsmitniekā (pret "Hercules", "Gijon", "Getafe", "Almeria" un "Real Sociedad") un kopumā aizvadot vien 434 minūtes. Visos turnīros Maskerano piedalījies 18 spēlēs un pavisam aizvadījis 955 minūtes jeb 53,1 vidēji spēlē.
3., Džoleons Leskots, Mančestras "City", 24 miljoni sterliņu mārciņu
Profesionālā futbolista karjeru Džoleons Leskots (28) uzsāka "Wolverhampton Wanderers" komandā, bet 2006.gadā pārcēlās uz "Everton". Liverpūles klubā Leskots regulāri devās pamatsastāvā un ar laiku kļuva par vienu no vadošajiem angļu aizsargiem. Pagājušajā vasarā Džoleons bija viena no mančestriešu prioritātēm transfēru tirgū. "Everton" sākotnēji noraidīja divus "City" piedāvājumus. Prom vēlējās doties arī pats spēlētājs, kurš pat esot kluba vadībai iesniedza rakstisku prasību, taču arī tā tika noraidīta. Beigu beigās Leskots tomēr pievienojās "City", bet "Everton" par viņu ieguva aptuveni 24 miljonus sterliņu mārciņu. Iepriekšējo trīs sezonu laikā "Everton" rindās Džoleons Premjerlīgā aizvadīja 112 spēles (no 114), no kurām pamatsastāvā uzsāka 108. Tāpat Leskota kontā 14 precīzi sitieni un piecas rezultatīvas piespēles, bet pēc 2007./08.g. sezonas beigām viņš tika atzīts par kluba vērtīgāko spēlētāju. Anglijas izlasē Leskots debitēja 2007.gada 13.oktobrī pret Igauniju, nomainot Rio Ferdinandu. Pirms pārcelšanās uz Mančestru Džoleons Anglijas izlasē bija aizvadījis septiņas spēles, no kurām piecas uzsāka starta vienpadsmitniekā.
Džoleons Leskots šosezon arvien biežāk redzams treniņtērpā... Foto: AFP/Scanpix
Debijas sezona Mančestras "City" Leskotam pagāja ar divējādām sajūtām - trenera Marka Hjūza vadībā viņš regulāri devās komandas pamatsastāvā, taču vienalga nespēja attaisnot uz viņu liktās cerības. Pie vainas bija arī savainojumi - pirmajā sezonā Džoleons Premjerlīgā aizvadīja mazāk nekā pusi spēļu (tikai 18). Visos turnīros kopā Leskots pirmajā sezonā piedalījās 24 spēlēs (no 48), no kurām vienā izgāja uz maiņu. Savainojumi ne tikai negatīvi ietekmēja viņa sezonu klubā, bet to dēļ 188 cm garajam aizsargam nācās izlaist arī Pasaules kausa izcīņu Dienvidāfrikā. Šovasar "City" galvenā trenera amatā Roberto Mančīni nomainīja Hjūzu, un tas iespaidoja arī Leskota lomu komandā. Pēc savainojuma Džoleons joprojām nav spējis izturēt konkurenci par vietu laukumā un stabili atgriezties pamatsastāvā. Šosezon Premjerlīgā Leskots bijis pieteikts 13 spēlēm (no 17), no kurām piedalījies tikai sešās – piecreiz devies sākumsastāvā un vienreiz izgājis uz maiņu. Vēl četrreiz viņš starta vienpadsmitniekā devies UEFA Eiropas līgas spēlēs.
2., Emanuēls Adebajors, Mančestras "City", 25 miljoni sterliņu mārciņu
Pie pirmā profesionālā līguma Togo dzimušais uzbrucējs tika Francijas klubā "Metz". Pēcāk Emanuēls pārcēlās uz "Monaco", bet 2006.gada vasarā 22 gadu vecumā pārgāja uz Londonas "Arsenal". Savu neapšaubāmi labāko sezonu lielgabalnieku rindās metru un 91 centimetru garais Adebajors aizvadīja 2007./08.gadā. Londonas "Arsenal" Premjerlīgā ierindojās trešajā vietā, toties pats 36 čempionāta spēlēs guva 24 vārtus. Emanuēls rezultatīvāko spēlētāju sarakstā ierindojās otrajā vietā, dalot to ar "Liverpool" bombardieri Fernando Toresu, bet pirmais bija Krištianu Ronaldu (31). Tovasar par "Arsenal" uzbrucēju interesējās daudzi Eiropas grandi, taču viņš nolēma palikt Londonā. Nākamā sezona gan klubam, gan Emanuēlam nebija tik spoža: "Arsenal" palika ceturtajā vietā, savukārt Adebajors 27 mačos guva 10 vārtus. Tiesa, Emanuēls kļuva par kluba otro labāko vārtu guvēju (pirmais ar 20 vārtiem bija Robins van Persijs), un vasarā pārcēlās uz Mančestras "City" (gan viņš, gan jau pieminētais Leskots parakstīja līgumu uz pieciem gadiem). "Arsenal" par transfēru ieguva visai nopietnu summu – 25 miljonus sterliņu mārciņu.
Emanuēlam Adebajoram šosezon nav bijis daudz iemeslu priecāties. Foto: AFP/Scanpix
Pirmā sezona Mančestrā Adebajoram izdevās pieklājīga. Dažādu iemeslu dēļ viņš nevarēja piedalīties visos 38 mačos, taču Premjerlīgā aizvadīja 26 spēles, 25 no tām uzsākot līdz ar pirmo sekundi. Emanuēls gan nespēja sacensties ar argentīnieša Tevesa spožo sniegumu (23 gūti vārti), taču Togo izlases uzbrucējs iekrāja 14 precīzus sitienus, labāko vārtu guvēju sarakstā ierindojoties devītajā pozīcijā. Tomēr pie jaunā galvenā trenera Adebajors šosezon spēlē maz, un nav izslēgts, ka viņš jau janvārī atradīs citu darba vietu (Adebajors vēlējās doties prom jau vasarā). Pirmajās sešās Premjerlīgas spēlēs Emanuēls kopā nospēlēja tikai 25 minūtes…Nu, kad aizvadīts jau gandrīz viss pirmais aplis, Adebajors no 17 Premjerlīgas spēlēm piedalījies astoņās, tikai divreiz dodoties sākumsastāvā. Kopā Premjerlīgā viņam tikai 240 minūtes un vieni gūti vārti. Regulāri Adebajors spēlē vienīgi Eiropas līgā – sešās spēles (piecas pamatsastāvā) četri precīzi sitieni.
1., Karims Benzemā, Madrides "Real", 35 miljoni eiro
Madrides "Real" 2009.gada vasarā sarīkoja pamatīgu vētru transfēru tirgū, par brangu naudu iegādājoties vienu zvaigzni pēc otras. Viens no tās vasaras pirkumiem bija arī franču uzbrucējs Karims Benzemā, kurš tobrīd tika uzskatīts par vienu no talantīgākajiem spēlētājiem pasaulē. Los Blancos Karima iepriekšējam klubam Lionas "Olympique" samaksāja 35 miljonus eiro, bet ar pašu Benzemā tika noslēgts sešu gadu līgums. Benzemā gada alga tika noteikta 6,5 miljonu eiro apmērā. Iespaidīgi, taču bija arī par ko – Benzemā tikai 20 gadu vecumā ar 20 precīziem sitieniem kļuva par Francijas čempionāta labāko vārtu guvēju. Tāpat Benzemā tika atzīts par sezonas labāko spēlētāju Francijas čempionātā. Karims arī nākamajā gadā bija augstu bombardieru sarakstā, ar 17 precīziem sitieniem dalot otro vietu ar Gijomu Oaro. Kopumā pēdējo divu sezonu laikā Benzemā visos turnīros 86 mačos guva 54 vārtus! Savu algas čeku tikai 21 gadu vecais uzbrucējs bija nopelnījis godam un nespēja pretoties kārdinājumam pāriet uz karalisko Madrides "Real", kas esot spēlētāja sapņu klubs. Daudzi izteicās, ka Benzemā pārāk agri padevies naudas un slavas vilinājumam un ka vēl vismaz sezonu vajadzējis rūdīties turpat Francijā. Jāatceras, ka Benzemā otrajā aplī izcēlās tikai piecās spēlēs, kopumā gūstot vien septiņus vārtus (pirmajā aplī Karims precīzi sita 14 mačos un guva 16 vārtus).
Karims Benzemā, gūstot pirmo "hat-trick", pret "Auxerre" aizvadīja vienu no savām spožākajām spēlēm "Real" krekliņā. Foto: AFP/Scanpix
Melnā līnija turpinājās arī Madridē. Pirmā pusgada laikā Karims vēl itin bieži viesojās sākumsastāvā, 14 no 26 spēlēm uzsākot pamatsastāvā. Pirmajā aplī Benzemā vidēji laukumā pavadīja aptuveni 46 minūtes un guva sešus vārtus. Toties otrajā aplī Benzemā pamatsastāvā devās vairs tikai divreiz (tiesa, pie vainas bija arī savainojums). Situācija neuzlabojās arī pie Žozē Mourinju – pagaidām aizvadītajās 23 spēlēs Benzemā pamatsastāvā izgājis tikai astoņreiz, turklāt divreiz tas notika "Copa del Rey" izcīņā, bet vēl četrreiz – tādēļ, ka savainots bijis Gonsalo Iguains. Šosezon Benzemā, neskaitot kompensācijas laiku, laukumā pavadījis vien 843 minūtes jeb pilnas aptuveni deviņas spēles. Taču nu Karimam Igauina savainojuma dēļ ir radusies lieliska (un, iespējams, pēdējā) izdevība palielināt savas akcijas Mourinju acīs. Ja Benzemā tā arī neizdosies izcīnīt lielāku spēles laiku, iespējams, nākamajā sezonā viņš jau piemērīs citas komandas krekliņu. Kamēr Igauins pusotras sezonas laikā 57 spēlēs (4429 minūtēs) guvis 39 vārtus, Karims piedalījies 54 spēlēs, 25 reizes devies pamatsastāvā un guvis 15 vārtus, kā arī atdevis sešas rezultatīvas piespēles. Tā kā Benzemā laukumā pavadījis tikai 2504 minūtes (gandrīz 28 pilnas spēles), viņa statistika nebūt nav katastrofāla. Taču vai tā atbilst spēlētājam, par kuru samaksāti 35 miljoni un kurš gadā saņem sešarpus miljonus? Diez vai...
Piezīme: Dati par spēlētāju statistiku un pārejas summām nav oficiāli, tāpēc rakstā minētā informācija var nedaudz atšķirties no patiesās.
Izmantotie resursi:
ESPN: The Worldwide Leader In Sports
Sky Sports | Sport News
Футбол, хоккей, баскетбол, теннис, бокс,...
+12 [+] [-]
+5 [+] [-]
+7 [+] [-]
+1 [+] [-]
Ar Benzemā, protams, nav viegli. Viņam ir milzīgs potenciāls, bet sķiet, ka francūzis ir pamatīgs sliņķis. Tas treneris, kuram izdosies iegrozīt viņa galvu pareizajās sliedēs, iespējams, būs vislielākais ieguvējs. Domāju, ka Mourinju tas ir pa spēkam. Karims joprojām ir mans favorīts un gan jau reiz sevi apliecinās kā vienu no Eiropas spožākajiem uzbrucējiem (protams, ceru, ka tas nenotiks "Real" rindās).
+5 [+] [-]
+2 [+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
+3 [+] [-]
+2 [+] [-]
-1 [+] [-]
Transfer news: Arsenal to be offered Karim...
+1 [+] [-]
[+] [-]
+3 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
-1 [+] [-]
[+] [-]
ne vienmeer leens saakums noziime sliktas beigas.
[+] [-]