Skotu vārtsargs: "Azerbaidžānā budžeti ir 10-15 reižu lielāki nekā Skotijā"
Skotu vārtsargs Greiems Smits britu medijos pastāstījis par iepriekšējā sezonā gūto pieredzi Azerbaidžānas čempionātā, kur spēlēja vienā komandā ar Latvijas vārtsargu Pāvelu Doroševu. Smits sacīja, ka pieredze Azerbaidžānā ļāva viņam saprast, cik labi klubi tiek vadīti Skotijā, kur komandām esot 10-15 reižu mazāki budžeti nekā Azerbaidžānas spēcīgākajām vienībām.
"Azerbaidžāna man atvēra acis. Devos turp, lai piedzīvotu kaut ko ārpus Skotijas futbola, un tas noteikti bija kas cits. Bet tas man lika atskārst, cik labi Skotijā tiek vadīti klubi ar tiem pieejamajiem budžetiem. Komandām Azerbaidžānā nav daudz skatītāju, futbols tur nav galvenais sporta veids - domāju, ka tas ir cīņas sports. Tomēr tām ir daudz naudas. Labāko sešu vienību budžeti varētu būt 10-15 reižu lielāki nekā Skotijas Premjerlīgas komandām," teica Greiems Smits.
"Īpašnieki klubos izsviež naudu, un klubiem tiek lieli līdzekļi no valdības - tas ir veids, kādā Azerbaidžānā cenšas veidot spēli. Tāpēc tas ir neticami, ko klubi Skotijā spēj paveikt, redzot, ar kādiem resursiem viņi strādā. Dažreiz viņi nošauj greizi, taču, ja cilvēki redzētu plašāku ainu, tad viņi varētu domāt citādi," Smits turpināja. " Tāpat Smits stāstīja par Azerbaidžānā piedzīvoto kultūršoku, taču tajā pašā laikā piebilda, ka tā noteikti bija vērtīga un patīkama pieredze. "Gabala ir tikai ciems. Treniņa laikā jūs varētu veikt iesildīšanos un pēkšņi parādītos govju ganāmpulks. Tas noteikti nebija kā Edinburgā, bet tā bija pieredze un es to izbaudīju.
Komandā bija reliģiju sajaukums - kādi varbūt 50% bija musulmaņi, tāpēc viņiem noteiktos dienas laikos bija lūgšanas, un tas, protams, bija jārespektē," sacīja Smits. "Daži puiši pirms spēlēm ģērbtuvēs lūdzās, tā ir viņu lieta, un tāpat bija ar noteikumiem par dušām un tamlīdzīgām lietām - viņiem ir sava ticība, un mums sava. Mums ģērbtuvē bija tulks, un angļu valoda vienalga bija otrā valoda. Man bija laimējies, ka devos uz klubu, kurā bija angļu treneris [Tonijs Adamss - A.S.], tāpēc tas nebija pilnīgs kultūršoks."
"Qabala" iepriekšējā sezonā 32 spēlēs izcīnīja 53 punktus un Azerbaidžānas čempionātā ierindojās piektajā vietā. Sezonas lielāko daļu pamatvārtsarga funkcijas pildīja Pāvels Doroševs, kurš aizvadīja 25 spēles. Pārējās septiņas sezonas beigās spēlēja Smits. Šosezon Azerbaidžānā nav palicis neviens no viņiem - Doroševs vasarā pievienojās "Liepājas metalurgam", bet Smits nesen pārcēlās uz Skotijas pēc spēka otro līgu. Šosezon "Qabala" ar 22 punktiem 14 spēlēs pagaidām ieņem trešo vietu. Azerbaidžānā palikuši trīs Latvijas futbolisti - Māris Verpakovskis, Deniss Ivanovs un Oskars Kļava.
Izmantotie resursi:
Daily Record - Scotland's newspaper
+4 [+] [-]
Bet nu var to saprast - Aizerbeidžānā ir nafta un citas derīgo izrakteņu ieguves vietas, un tad attiecīgi nauda viņiem ir mežonīga. Bet, lai nāktu augsta līmeņa spēlētāji uz turieni spēlēt, vajag maksāt lielas algas. Tādā veidā gan Krievija, gan Aizerbeidžāna "kačā" sava čempionāta līmeni. Dārgi, bet ātri un efektīgi. Tiesa, nesamērīga un pat pārmērīga naudas izmešana. Ja katram Latvijas Virslīgas klubam būtu kaut vai tas pats 1-2 miljoni sezonā - būtu jau super.
+1 [+] [-]
Te viss notiek haotiski un destruktīvi, bet naudas kā spaļi
[+] [-]
[+] [-]
Tikai pārsteidza, ka ir tādas VIP viesnīcas istabiņas stadionā. Tā nu gan tāda neparasta lieta, salīdzinot ar citu valstu klubu stadioniem.
Otrs - vai tiešām viņiem tik liels biroju ofiss paredzēts ar tik daudz darbinieku vietām? Bet nu, ja ir tik daudz - tad jau lieliski. Vismaz menedžments un pārējie darbojas gana nopietni.
Tiešām interesanti, diezi cik izmaksā šāds stadions un visa teritorija kopā?
[+] [-]
[+] [-]
Provizoriskais ir treniņstadions 7 ļimoni ar visu interjeru, lielais - galvenais stadions ir paredzets uz 45 ļimoni ar infrastruktūru. Mazo stadionu planots nodot nakama gada vasara, paraleli tam saks buvet lielo.
Bet nu isteniba tie ir konkretie lauki.. ta ka mums Ludza
[+] [-]
[+] [-]
Tikai, ir viens BET - ja vien visos Latvijas futbolu stadionos būtu pilnas tribīnes un būtu riktīgs atbalsts, biļetes maksātu 2-5 Ls par spēli, tad tā lieta pamazām iegrozītos saprātīgākā izskatā. Klubiem vajag līdzjutēju atbalstu.
Padomājam reāli - ja uz teātri ejam un maksājam savus 5-pat 20 Ls par izrādi vienam cilvēkam, tad par sportu ar būtu jāmaksā adekvāti, jo tur arī izmaksas ir ne mazums mazās. Ir ko mums visiem tiekties.
[+] [-]
Tikai vienīgi žēl, ka mūsu puiši smādē Zviedrijas, Dānijas, Beļģijas, Nīderlandes, Austrijas, Šveices, Slovākijas un citu valstu čempionātus. Pamatā tagad ir tikai Krievija, Aizerbeidžāna, Polija - tas par vidējā līmeņa spēlētājiem. Anglija un Vācija, kā arī Šveice, Krievijas premjerlīga - tur mums ir TOP līmeņa spēlētāji. Bet pārējie - kaut kā maļās pa šādām valstīm. OK, slikti tas nav, jo ja maksā, kāpēc ne. Līmenis ar nav slikts. Tiesa, labāk jau skatīties rietumu virzienā un kā Rudņevs - Ungārija -> Polija -> Vācija, vai kā Gorkšs - Latvija (FK AUDA) -> Zviedrija (Osters un vēl kaut kāds klubs) -> Latvija (Ventspils) -> Anglijas Chempionship -> Anglijas Premjerlīga. Un tas būtu tas pareizais ceļš. Protams, var arī gaidīt un cerēt, ka nopērk kā Verpakovski, Stepanovu, Paharu, Cauņu, Bleideli utt., par lielām naudām, bet manā skatījumā Latvijas klubiem būtu jāpārdod par mazākām naudām - kaut vai regulāri, bet pa 50-300 štukām, un šādi budžetu audzētu un uzlabotu komandu, infrastruktūru utt. Tad vismaz no tā visa būtu jēga, nevis kā te viens otrs - ne mazāk kā miljons utt. Tad ir jābūt TĀDAM supertalantam, ka maz neliekas. Kaut vai kā Cauņa vai Pahars, Verpakovskis, vai pat vēl labāk - kā Rudņevs.
Un ir otrs BET - Latvijas čempionāts vēl nav tāds, lai maksātu tik traki lielas naudas. Kad sasniegsim kaut ko daudzmaz +/- Polijas, Slovākijas, Ungārijas vai pat Zviedrijas komandu un čempionāta līmeni un Virslīgas klubiem būs kā minimums 1 miljons latu budžeti, tad varēsim cerēt uz kaut ko jēdzīgu.
[+] [-]