Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:128, Did:0, useCase: 3

RFS pret Grieķijas čempioni: krievu cars ar revolveri, Saloniku Mesi un Mirčas dēls

Agris Suveizda

RFS pret Grieķijas čempioni: krievu cars ar revolveri, Saloniku Mesi un Mirčas dēls
Ivans Savidis izskrien laukumā ar ieroci pie sāna. Foto: AP/Scanpix

Saloniku PAOK ir vienīgā RFS pretiniece līgas fāzē, kas nekad nav izcīnījusi starptautisku trofeju, tāpat PAOK nekad nav spēlējusi Čempionu līgas grupu turnīrā un Eiropas līgas tabulā pašlaik pat atrodas zem rīdziniekiem. Tomēr PAOK ir pašreizējā Grieķijas čempione ar 40-50 miljonu izdevumu budžetu, kas iepriekšējās astoņās sezonās izcīnījusi divus Grieķijas titulus un četrus kausus, tikai vienreiz šajā posmā nav tikusi Grieķijas labāko divniekā un divreiz sasniegusi Konferences līgas ceturtdaļfinālu. Un PAOK ir klubs, kas arī Eiropas izbraukumos ierasti dodas ar daudzskaitlīgu, skaļu un nereti arī agresīvu fanu pulku. RFS lēsa, ka "Daugavas" stadionā varētu būt ap 1000 grieķu – vai tiešām tik daudz ieradīsies tālajā Rīgā, to redzēsim jau rītvakar.

No Konstantinopoles līdz Salonikiem
Saloniki ir otrā lielākā pilsēta Grieķijā, un tās metropoles reģionā dzīvo aptuveni viens miljons cilvēku. Līdzīgi kā Atēnu AEK, arī Saloniku PAOK savulaik dibināja grieķu bēgļi pēc zaudējuma grieķu-turku karā (1919.-1922.) – abu klubu abreviatūrās K nozīmē Konstantinopoli, kas par Stambulu tika pārdēvēta 1930. gadā. 1926. gadā jeb pirms gandrīz 100 gadiem dibinātais PAOK gan ir jaunāks par abiem pārējiem Saloniku lielajiem klubiem – "Aris" dibināts 1914. gadā, bet "Iraklis" 1908. gadā. Tomēr tieši PAOK ir panākumiem bagātākais un arī pašlaik spēcīgākais Saloniku klubs. PAOK rēķinā ir četri Grieķijas tituli un astoņi kausi, "Aris" izcīnījis trīs titulus (pēdējo no tiem – 1946. gadā) un vienu kausu (1970.), bet "Iraklis" rēķinā ir trīs sudrabi, viens kauss (1976.) un nepārvarēta finanšu krīze, Superlīgā nespēlējot kopš 2011. gada, tiekot pazeminātam uz zemākajām līgām un jaunā veidolā nu jau vairākas sezonas cīnoties otrajā divīzijā.

PAOK četri tituli ļauj tam būt pirmajam klubam pilsētā, bet Grieķijas futbola vēsturē (titulus skaitot kopš 1927. gada) tas, protams, tāds nieks vien ir. 13 tituli ir AEK, "Panathinaikos" triumfējusi 20 reižu, bet tikai trīs titulu līdz pussimtam pietrūkst Pirejas "Olympiacos". 1987. gadā "Olympiacos" ieguva savu 25. titulu, tad sekoja deviņu sezonu sausuma periods, bet kopš 1996./97. g. sezonas Pirejas milzis absolūti dominēja, 21 gada laikā izcīnot 19(!) titulus un pārējās drupačas atstājot "Panathinaikos". Vēl nesen "Olympiacos" bija trīs tituli pēc kārtas (2020.-2022.), tomēr iepriekšējo septiņu gadu bilance pat par spīti "Panathinaikos" norietam jau bija daudz līdzvērtīgāka – trīs tituli "Olympiacos" un pa diviem AEK un PAOK. Bez Atēnu, Pirejas un Saloniku klubiem pārējai Grieķijai ir tikai viens tituls visā vēsturē – 1988. gadā triumfēja "Larissa", kurā pirms nepilniem astoņiem gadiem pēc Francijas uzspēlēja arī RFS līderis Jānis Ikaunieks.

PAOK 80 gadu svinības


Saloniku cars
21. gadsimta pirmās desmitgades vidus PAOK bija grūts posms, četras sezonas pēc kārtas nefinišējot augstāk par piekto vietu, piedzīvojot finanšu grūtības, mēnešiem neizmaksājot algas un arī tiekot izslēgtam no Eirokausiem. Tieši šajā posmā PAOK atgriezās "Euro 2004" čempions un vēsturiskā finālturnīra labākais spēlētājs Teodoross Zagorakis – pēc divām sezonām 2007. gada vasarā PAOK kapteinis lēma par karjeras beigām, taču jau pēc trim nedēļām kļuva par krīzē esošā kluba prezidentu. 2012. gada janvārī, faniem protestējot pret portugāļa Vieirinjas pārdošanu Volfsburgai par četriem miljoniem eiro, Zagorakis jau otro reizi pameta PAOK prezidenta krēslu, vēlāk desmit gadus kā politiķis pavadīja Eiroparlamentā un neilgi bija arī Grieķijas Futbola federācijas prezidents, taču šis stāsts nav par Zagoraki, bet gan kādu citu personu, kura PAOK ieradās tā paša 2012. gada vasarā.

Par gandrīz desmit miljoniem eiro PAOK kontrolpaketi[1] iegādājās krievu diktatoram Vladimiram Putinam pietuvināts grieķu izcelsmes krievu oligarhs Ivans Savidis, kurš trīs gadus vēlāk par vēl gandrīz 11 miljoniem eiro arī dzēsa PAOK parādus pret Grieķijas valsti[2]. Dzimis Gruzijas pašreizējā teritorijā, mācījies Rostovā, bijis arī Rostovas kluba prezidents un astoņus gadus bijis Krievijas Valsts domē. Kā jau ierasts, pie bagātības ticis ar privatizācijas palīdzību un 2018. gadā Krievijas tabakas ražotāju Donskoy Tabak Japānas uzņēmumam Japan Tobacco pārdeva par 1.6 miljardiem dolāru. Jaunākajā Forbes pētījumā par planētas bagātākajiem cilvēkiem Savida un viņa ģimenei piederošā bagātība tiek lēsta 1.4 miljardu dolāru vērtībā[3] (2021. un 2023. gadā – 1.7 miljardi), kas dod 2152. vietu pasaulē un 87. vietu starp Krievijas miljardieriem. Tostarp aiz "Riga" īpašnieka Sergeja Lomakina (1.7 miljardi, 2021. gadā pat 3.1 miljards), Adlana Šišhanova onkuļa Mihaila Gucerijeva (3.7) un Latvijas pilsoņa Pjotra Avena (4.3).


Aleksandars Prijovičs kausa izcīnīšanu dažus mēnešus pēc kluba prezidenta diskvalifikācijas nosvin ar Ivana Savida masku. Foto: Reuters/Scanpix

Populārā Saloniku kluba iegāde sekmējusi Savida popularitāti Grieķijā, un viņš savā etniskajā dzimtenē investējis ļoti daudzos virzienos – kā medijos un pieczvaigžņu viesnīcā, tā arī ostās, iegūstot kontroli pār Saloniku un Volas ostām[4] – Griekijas otro un trešo lielāko ostu aiz Pirejas ostas. Šā gada sākumā Ukraina nolēma konfiscēt tās valstī esošos Savidu ģimenei piederošos aktīvus[5], pamatojot to ar iebrukumu veicinošām un glorificējošām darbībām jau kopš 2014. gada. Šī gan ne tuvu nebija pirmā reize, kad Savida uzvārds izskanējis politiska mēroga skandālos. Tā, piemēram, 2018. gadā parādījās informācija, ka Savidis ar maksājumiem vismaz 300 tūkstošu eiro vērtībā kūdījis protestus pret Maķedonijas oficiālo pārsaukšanu par Ziemeļmaķedoniju[6] – nosaukuma maiņa bija nepieciešama, lai atrisinātu vēsturiskas pretenzijas Maķedonijas un Grieķijas starpā (starp citu, Saloniki ir tieši Grieķijas Maķedonijas reģionā), bet maķedoniešu pievienošanās NATO nebija Krievijas interesēs. Savida pārstāvji šīs ziņas gan kategoriski noliedza. Lai nu kā, Maķedonija pārtapa par Ziemeļmaķedoniju un 2020. gada martā oficiāli pievienojās NATO dalībvalstu pulkam.

Grieķijas futbols ilgus gadus bija sinonīms fanu grautiņiem, tiesāšanas un korupcijas skandāliem, finanšu problēmām un punktu atņemšanai dažnedažāko iemeslu dēļ, bet 2018. gada martā Savidis izcēlās ar epizodi, kas bija ārkārtēja pat Grieķijas standartiem. Ļoti svarīgā cīņā par titulu un medaļām tiesneši mača izskaņā pēc pārdomu pauzes mainīja lēmumu un neieskaitīja PAOK vārtus pret AEK pie rezultāta 0:0. Savidis miesassargu pavadībā izskrēja laukumā un demonstratīvi aicināja komandu doties uz ģērbtuvēm, taču zīmīgākais bija tas, ka Savidis laukumā izskrēja ar…ieroci pie sāniem. Lai gan ierocis no maksts netika izvilkts, tas tik un tā bija skaļš likumpārkāpums.


Savidim tika piespriests 25 mēnešu nosacīts cietumsods uz trīs gadu pārbaudes periodu, un tāpat viņš saņēma 100 tūkstošu eiro sodu un trīs gadus ilgu diskvalifikāciju no stadioniem, kas pēc apelācijas gan tika samazināta uz astoņiem mēnešiem. PAOK saņēma jau otro tehnisko zaudējumu divu nedēļu laikā (februārī, vēl esot tabulas vadībā, PAOK mājas spēle pret "Olympiacos" tā arī nesākās, jo Saloniku fani viesu treneri Oskaru Garsiju savainoja ar kases čeku rulli), tika sodīts arī ar trīs punktu atņemšanu un sezonas noslēgumā par sešu punktu tiesu zaudēja titulu AEK, kas pārtrauca "Olympiacos" dominanci. Nu jau regulāri Grieķijas lielākos mačus tiesā ārzemju tiesneši - no 2020. līdz 2022. gadam biežs viesis Griekijā bija arī Latvijas vadošais arbitrs Andris Treimanis.

Ar grupu turnīriem, bez Čempionu līgas
Pirms īpašnieku maiņas PAOK 2011./12. g. sezonā izcīnīja pirmo vietu Eiropas līgas apakšgrupā, sīvā cīņā ar 12 punktiem apsteidzot Kazaņas "Rubin" (1:1, 2:2) un Londonas "Tottenham" (0:0, 2:1) un otro gadu pēc kārtas iekļūstot 1/16 finālā, taču tieši Savida vadībā klubs aizvada panākumiem bagātāko posmu vēsturē. 2019. gadā PAOK pirmoreiz vienas sezonas laikā izcīnīja divas trofejas (titulu un kausu), titulu ieguva pēc 34 gadu pārtraukuma un to paveica pašreizējā galvenā trenera Rezvana Lučesku vadībā. Rumānijas titulētā speciālista Mirčas Lučesku dēlu pēc lieliskās sezonas par diviem miljoniem eiro izpirka Saūda Arābijas klubs "Al Hilal", kuru rumānis jau ar pirmo piegājienu aizveda gan līdz Saūda Arābijas, gan arī Āzijas Čempionu līgas titulam, bet 2021. gada februārī tika atlaists un jau maijā atgriezās PAOK.

Pēc 2019. gada titula PAOK nākamajās trijās sezonās ieguva otro vietu, taču ar ļoti lielu punktu deficītu pret "Olympiacos" (18, 26, 19). 2023. gadā sekoja ceturtā vieta 16 punktus aiz AEK, bet šajā pavasarī Lučesku un PAOK atgriezās Grieķijas tronī. Pamatturnīru, pēc diviem apļiem daloties labāko sešiniekā un apakšējā astoņniekā, PAOK noslēdza pirmajā vietā, taču tikai ar četru punktu pārsvaru pār ceturtajā vietā esošo "Panathinaikos" un aprīlī, Superlīgā un Konferences līgas ceturtdaļfinālā neuzvarot piecos mačos pēc kārtas, trīs tūres līdz beigām (bet ar spēli rezervē) no AEK atpalika jau par septiņiem punktiem un noslīdēja uz trešo vietu. Taču sezonu PAOK noslēdza lieliski – 3:2 pār AEK, pārceltajā spēlē 2:0 pār "Olympiacos", 4:1 pār "Panathinaikos" un sagaidīts AEK klupiens pret "Olympiacos" (0:2). Līdz ar to PAOK pirms pēdējās kārtas atgriezās līderpozīcijā un derbijā mazākumā nosargāja vajadzīgo uzvaru – 2:1 pār "Aris", par divu punktu tiesu apsteidzot AEK, kurai būtu bijusi priekšroka savstarpējās spēlēs.


Šo rudeni ieskaitot, PAOK 15 sezonu laikā jau vienpadsmito reizi spēlē grupu turnīrā/līgas fāzē un sešreiz spējusi no grupas izkļūt – četri 1/16 fināli Eiropas līgā un divi 1/4 fināli Konferences līgā. Tomēr Čempionu līgas rudens joprojām nav sasniegts, šovasar jau astoto reizi nepārvarot kvalifikāciju. 2013. un 2018. gadā PAOK palika soli no Čempionu līgas grupu turnīra, play-off kārtā zaudējot Gelzenkirhenes "Schalke" (2:3 mājās, 1:1 viesos) un Lisabonas "Benfica" (1:4, 1:1), bet šovasar palika pavisam īsa sprīža attālumā no play-off kārtas. PAOK divreiz atspēlējās Malmē, mājās atspēlējās vēl vienu reizi un divreiz izvirzījās vadībā, taču kompensācijas laikā kuriozi nenosargāja uzvaru – Madī Kamarā, sitot bumbu prom no vārtu priekšas, trāpīja viesu 19 gadus vecajam aizsargam, no kura bumba ielidoja PAOK vārtos. Beigās zaudējums pagarinājumā – 2:2, 3:4.

PAOK veikums Eiropā, protams, būtiski ietekmē arī kluba finanses. Gan 2018./19., gan 2020./21. g. no UEFA prēmijās tika saņemti vairāk nekā 14 miljoni eiro (pateicoties Čempionu līgas play-off kārtai piecu miljonu vērtībā), 2021./22. g. Konferences līgas ceturtdaļfināls bija 9.5 miljonu vērtībā, bet 2022. gada vasarā PAOK jau otrajā Konferences līgas atlases kārtā zaudēja Sofijas "Levski" (0:2, 1:1). Finansiālā gada ienākumi līdz ar to no 42 miljoniem saruka līdz 28 un pat par spīti jostu savilkšanai, mazinot izdevumus, kopējie zaudējumi no 13 miljoniem pieauga līdz 22.5[7]. Pagājušajā sezonā PAOK gan atkal tika Konferences līgas ceturtdaļfinālā, un arī šosezon vērtīgs transfērs un Eiropas līgas pamatturnīrs ļauj uz finansēm skatīties optimistiskāk.


Kaut gan kritums nav tik smags kā Rumānijai, kas 2007. un 2008. gadā UEFA rangā bija septītajā vietā, bet 2019. gadā bija tikai 29. vietā, līdzīga līkne Eirokausos, kuras sākums ne jau nejaušības pēc sakrīt ar lielo finanšu krīzi, vērojama arī Grieķijai. No 1996. līdz 2006. gadam Grieķija bija Eiropas labāko desmitniekā, gadsimta sākumā divās sezonās bija pat sestajā vietā, bet 2021. gadā Grieķija noslīdēja uz 20. vietu. 2003. gadā – vēl pirms izlases varoņdarba – Čempionu līgas grupu turnīrā spēlēja pat trīs Grieķijas klubi (neviens gan neieguva vairāk par četriem punktiem), bet pēc 2020. gada Čempionu līgas rudeni vairs nav sasniedzis neviens. Tas gan nav traucējis izcelties citos turnīros – pagājušajā sezonā Eirokausu grupu turnīros atkal spēlēja četri Grieķijas klubi (trīs Eiropas līgā un viens Konferences līgā, 2010. un 2014. gadā bija viens Čempionu līgas klubs un trīs Eiropas līgas), Konferences līgas ceturtdaļfinālā spēlēja divi Grieķijas klubi un "Olympiacos" Atēnās izcīnīja Konferences līgas titulu, finālspēlē pagarinājumā uzvarot "Fiorentina" (1:0). Pagājušās sezonas griezumā Grieķija ieguva devīto lielāko punktu summu un piecgades rangā no 20. vietas atgriezās 15.

Eirokausu rudens 15 sezonu laikā

Klubs10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.20.21.22.23.24.Kopā
OlympiacosČLČLČLČLČLELČLELČLČLELELELEL14=8+6+0
PAOKELELELElElELELELKLKLEL11=0+9+2
AEKELELELČLELEL6=1+5+0
PanathinaikosČLELELELKL5=1+3+1
Asteras TripolisELEL2=0+2+0
ArisEL1=0+1+0

Leģionāri un veterāni
PAOK pēc Nikosijas APOEL un Stambulas "Galatasaray" būs jau trešā RFS pretiniece no līgām, kuras Eiropā pazīstamas ar ļoti pieredzējušiem, nereti pat veterānu leģionāru sastāviem. Gan Turcija, gan "Galatasaray" ar Mauro Ikardi (un Viktoru Osimenu, kurš gan ir drusku cits gadījums) priekšgalā, protams, ir augstākais plaukts, Kiprā ir diezgan daudz spēlētāju no otrā līmeņa līgām, bet Grieķija abiem čempionātiem ir kaut kur pa vidu (tuvāk Turcijai) – taču ar ļoti lielu bijušo Top 5 līgu spēlētāju koncentrāciju vadošajos klubos. Pārlapojot "Olympiacos" agrāko gadu sastāvus, atradīsiet ne vienu vien pazīstamu uzvārdu, bet arī pašlaik Grieķijā tādu netrūkst. Gan tādi kā 36 gadus vecais Viljans "Olympiacos", 36 gadus vecais Taisons un 35 gadus vecais Dejans Lovrens PAOK vai pat 40 gadus vecais Matjē Valbuenā pēdējā vietā esošajā "Athens Kallithea", ko pārstāv arī Latvijas izlases uzbrucējs Roberts Uldriķis, gan tādi piemēri kā 28 gadus vecais Antonī Marsiāls un 32 gadus vecais Eriks Lamela AEK vai 33 gadus vecais Martins Montoja "Aris".

Grieķija ir izteikta leģionāru līga ar mazāk nekā trim vietējiem spēlētājiem laukumā vidēji šajā sezonā un vidējo vecumu lielāku par 28 gadiem. Taču vēl īpaši jāizceļ lielais piecinieks, kurā vismazāk vietējo ir Saloniku klubos "Aris" (0.15) un PAOK (1.14), bet vairāk par vidēji 2.3 vietējiem vidēji laukumā ir vienīgi līderim un bagātākajam klubam "Olympiacos", kam laukumā ir vidēji 3.26 grieķi un kas izceļas arī ar vietējo jauniešu iespēlēšanu, minūtes uzticot arī 2005., 2006. un 2007. gadā dzimušajiem. Un tad ir pārējais devītnieks, kurā vietējo ir vairāk, taču arī rekordistei "Levadiakos" ir tikai 5.13 – mazbudžeta konkurencē visārzemnieciskākā ir tieši Uldriķa komanda ar 2.32 grieķiem laukumā. PAOK Superlīgā ar vidēji 29.2 gadiem ir arī ceturtā vecākā komanda, tiesa gan, 2018. gada pasaules vicečempions un 2019. gada Čempionu līgas uzvarētājs Lovrens (35) pievienojās tikai septembra vidū, kad viņu pieteikt līgas fāzei jau bija par vēlu. Eirokausu pieteikumā nav arī 38 gadus vecā Vieirinjas, viena no ikoniskākajiem leģionāriem PAOK vēsturē, taču 2016. gada Eiropas čempiona spēles laiks šosezon ir niecīgs.

KlubsPVietējieVecumsViet. U21Visi U21Visi 30+
Olympiacos243.2626.082.523.242.61
PAOK231.1429.230.630.935.42
Panathinaikos222.2728.755.08
AEK211.7629.723.68
Aris210.1529.370.826.32
Panaitolikos184.0326.960.640.641.75
Atromitos172.9628.520.500.504.53
Asteras Tripolis163.4529.980.080.135.47
OFI164.9328.000.510.512.74
Panserraikos133.7628.100.340.343.53
Volos132.3929.101.001.006.45
Levadiakos95.1327.600.381.214.59
Lamia84.1327.130.460.461.91
Athens Kallithea72.3228.522.084.94
Vidēji2.9828.360.500.854.22

Vidējais vecums rēķināts sezonas līdzšinējā viduspunktā 6. oktobrī. Valsts piederība noteikta pēc pašreizējās izlases piederības - piemēram, Grieķijā dzimušais AEK vārtsargs Tomass Strakoša statistikā ir albānis, nevis grieķis. U21 - spēlētāji, kuri drīkstētu spēlēt U21 izlasē (dzimuši ne agrāk par 2002. gadu). 30+ - spēlētāji, kuri 6. oktobrī bija sasnieguši 30 gadu vecumu.

Grieķijā ir ļoti raiba un interesanta leģionāru ģeogrāfija, salīdzinoši mazāk esot afrikāņiem (jo īpaši no nearābu zemēm) un ļoti lielu akcentu liekot uz spāņiem un Latīņameriku. Piemēram, "Aris" vidēji laukumā ir tikai 0.15 grieķi, toties spēlē 5.77 spāņi (minūtes sakrājuši deviņi spāņi, vēl nav ieskaitīti divi ekvadorieši un kostarikānis). Vai "Panaitolikos", kas spēlē ar 4.03 grieķiem un 3.63 argentīniešiem (četri no pieciem visvairāk minūšu aizvadījušajiem ir argentīnieši). Vai "Asteras Tripolis", kas ir abu pieeju krustojums – 3.45 grieķi, 2.42 spāņi un 1.28 argentīnieši jeb kopā 3.70 spāņi un argentīnieši. Atgriežoties pie Savida dzimtenes, Grieķijā diezgan daudz ir arī krieviski runājošo – baltkrievu, moldāvu un krievu. Ja PAOK pamatsastāva centra pussargs Magomeds Ozdojevs izlasē nav spēlējis kopš 2021. gada, tad centra uzbrucējs Fjodors Čalovs vēl šomēnes sāka Krievijas uzvarā pār Bruneju (11:0). Pirms gada Čalovs pārbaudes spēlē Sanktpēterburgā iesita RFS jaunajam pamatvārtsargam Fabrisam Ondoā (1:0). Vai Lovrens, kurš arī pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā turpināja vilkt "Zenit" kapteiņa apsēju.

40 miljoni par Bakajoko, 26 miljoni par Babu
Ilggadējais Doneckas "Shakhtar" malējais pussargs Taisons, ko Ukrainas klubs nopirka par 15 miljoniem, Eiropas Top 5 līgās tā arī nespēlēja, bet PAOK rindās netrūkst tādu, kuri ir to darījuši. Un Taisona agrākais transfērs ne tuvu nav starp komandas biedru rekordiem – ja bijušā Ganas izlases un "Chelsea" rotācijas malējā aizsarga Rahmana Babas stāsts beidzās gadu pēc 26 miljonu pārejas no Augsburgas, jo ieradās itāļu galvenais treneris Antonio Konte, tad franču centra pussargu Tjemuē Bakajoko, kurš kopā ar "Monaco" skaļi trokšņoja Čempionu līgā, sasniedzot pusfinālu, par iespaidīgiem 40 miljoniem eiro noskatīja tieši Konte. Tomēr arī Bakajoko "Chelsea" nospēlēja tikai vienu sezonu, nepārliecinot sevi jaunajam trenerim Maurīcio Sarri ("Chelsea" gan īrēs izdevās atgūt gandrīz 13 miljonus no transfēra), un pagājušajā sezonā ar "Lorient" izkrita no Francijas augstākās līgas. Lovrenu Liverpūle no Sauthemptonas nopirka par 25 miljoniem eiro, Vulverhemptona par Džoniju samaksāja 21 miljonu, "Aston Villa" par Tanzānijas uzbrucēju Mbvanu Samatu, kurš šosezon spēlējis minimāli un kura arī nav UEFA pieteikumā, samaksāja 10.5 miljonus, bet PAOK un Gambijas izlases pamatsastāva centra aizsargu Omāru Kolliju "Sampdoria" savulaik samaksāja 9.25 miljonus.

Kreisais aizsargs Baba no Top 5 līgām nav spēlējis vienīgi Itālijā (Vācijā 67 spēles, Anglijā 15, Francijā 11+1 vārti, Spānijā 2), taču ar 95 mačiem viņā viņš tālu atpaliek no labā aizsarga Džonija. Sešās sezonās Bigo "Celta" aizvadījis 183 spēles un guvis trīs vārtus, viņš par septiņiem miljoniem pārgāja uz Madrides "Atletico", bet par spīti sešu gadu līgumam galvaspilsētas grandā tā arī nedebitēja, uzreiz tiekot izīrēts Vulverhemptonas "Wanderers", kas jau pēc pusgada viņu izpirka. Premjerlīgā Džonijs 107 spēlēs guva sešus vārtus un lielajās līgās kopsummā izcēlies ar 290 spēlēm un deviņiem vārtiem. Lovrenam ir 261 spēle un 10 vārti, Bakajoko 205 spēles un 11 vārti, rezerves vārtsargam Jirži Pavlenkam (arī nav UEFA pieteikumā) Brēmenē 175 spēles augstākajā līgā, Kollijam 129 spēles un trīs vārti, Vieirinjam 125 spēles un četri vārti. Izlašu līmenī dominē Eirokausiem nepieteiktie Samata (82+22 Tanzānijā) un Lovrens (78+5 Horvātijā), tālāk seko Kollijs (55+1 Gambijā) un Bulgārijas, Serbijas izlašu malējie pussargi Kirils Despodovs (54+15) un Andrija Živkovičs (53+1). Pussimtu pārsniedzis arī Baba (51+1). No aktīvajiem izlašniekiem šomēnes par pamatsastāva spēlētājiem varēja dēvēt Kolliju, Živkoviču, Kamarā un Despodovu, bet PAOK pamatvārtsargs Dominiks Kotarskis tika pie otrās spēles Horvātijas izlasē.

PAOK sastāvs Eiropas līgā

PSpēlētājsVecValstsLīgasfSuperlīgaSezonaIepriekšSumma
VD. Kotarskis24Horvātija4/411/1121/21Gorica2 milj.
A. Cifcis25Grieķija1/11/1Asteras Tripolis0.4 milj.
K. Balomenoss22Grieķija4r2r7rakadēmija
D. Monastirlis20Grieķija4r4rakadēmija
KAR. Baba30Gana3/4+17/9+316/19+6+1Chelseabr. aģents
CAT. Kendzjora30Polija4/49/918/18Dynamo K0.4 milj.
O. Kollijs32Gambija3/34/57/8Besiktasbr. aģents
J. Mihailidis24Grieķija1/15/58/8akadēmija
K. Timianis23Grieķija4r0/20/3Panserraikosbr. aģents
T. Filons19Grieķijaakadēmija
D. Kotass19Grieķija1rakadēmija
LADžonijs30Spānija3/39/1015/16Wolvesbr. aģents
Ž. Sastre27Spānija2/23/4+18/10+1Mallorca0.4 milj.
E. Tasiurass20Grieķijaakadēmija
CPM. Kamarā27Gvineja4/4+0+14/12+2+111/23+3+2Olympiacosbr. aģents
M. Ozdojevs32Krievija3/37/10+116/19+2+2Karagumruk0.45 milj.
Š. Švābs34Austrija1/410/11+415/18+4+1Rapid Wienbr. aģents
T. Bakajoko30Francija1/43/45/9Lorient?
V. Rumjancevs20Grieķijaakadēmija
UMPTaisons36Brazīlija4/46/9+115/19+4+1Internacionalbr. aģents
A. Živkovičs28Serbija3/48/11+2+116/22+3+2Benficabr. aģents
K. Despodovs28Bulgārija1/4+0+15/12+2+29/23+3+5Ludogorets3 milj.
Š. Šoreterī20Anglija0/22/63/9+1Man Utd U21br. aģents
L. Smirlis20Grieķijaakadēmija
UCPJ. Konstandeljass21Grieķija3/3+17/1113/21+2akadēmija
K. Gumass19Grieķijaakadēmija
CUF. Čalovs26Krievija2/45/10+1+18/18+1+2CSKA M3 milj.
T. Tisudalī31Maroka1/4+15/10+2+17/17+3+1Gent2.2 milj.
Brandons29Spānija1/12/48/10Malagabr. aģents

Tabulā nav atsevišķi norādīta statistika par Eirokausu kvalifikāciju un kausu, bet tā ir iekļauta sezonas kopējā statistikā. Eirokausu pieteikumā nav vārtsarga Jirži Pavlenkas, centra aizsarga Dejana Lovrena, kreisā aizsarga Džonatana Gomesa, labā aizsarga Vieirinjas, zemuzbrucēja Tomasa Murga un centra uzbrucēja Mbvanas Samatas.

Griekijas zelta prece – futbolists vārdā Kostass
Agrāk pirkti par lielām summām, lielo līgu veterāni Turcijā, Grieķijā un Kiprā parasti gan ierodas ar krietni mazākām tirgus vērtībām – gan sava vecuma, gan arī karjeras līknes dēļ. Grieķijas atšķirība no, piemēram, Kipras gan ir tā, ka Grieķijā ir diezgan daudz arī 24-28 gadus vecu leģionāru, kurus vēl var notirgot par relatīvi vidējām summām un pat gūt peļņu. Piemēram, PAOK 2019. gada titulsezonas vidū pārdeva serbu uzbrucēju un fanu mīluli Aleksandaru Prijoviču, kuru no Varšavas "Legia" 26 gadu vecumā nopirka par 2.9 miljoniem, bet Saūda Arābijas "Al Ittihad" 28 gadu vecumā pārdeva par 10 miljoniem. Vai brazīliešu centra pussargs Duglass Augustu, kurš 22 gadu vecumā no "Corinthians" tika nopirkts par trim miljoniem un pēc četriem gadiem Nantei pārdots par piecarpus miljoniem.


Šādu peļņas piemēru gan nav ļoti daudz, un te kārta nāk vēl vienai Grieķijas atšķirībai (priekšrocībai) no Kipras – tajā ir salīdzinoši daudz meistarīgu vietējo grieķu, kurus pārdot ārzemju klubiem. Lai gan rekords pieder portugālim Danielam Podensem, kuru "Olympiacos" Vulverhemptonai pārdeva par gandrīz 20 miljoniem, tieši vietējie talanti, jo īpaši vārdā Kostass, ir "Olympiacos" un PAOK uzticamākā transfēru prece. No "Olympiacos" par lielām summām aizgājuši Panajotis Recoss (17.5 milj., "Bayer"), Kostass Mitroglu (15.2 milj., "Fulham"), Kostass Manolass (15 milj., "Roma") un Kostass Cimikass (13 milj., "Liverpool"), bet PAOK šovasar laboja savu rekordu – centra aizsargs Kostass Kuljerakis, kuram rīt apritēs 21 gads, par 11.75 miljoniem pārcēlās uz Volfsburgu un kļuva par stabilu izlases pamatsastāva vērtību.

Kuljeraka fantastiskie vārti Čempionu līgā


Arī līdzšinējais rekords piederēja pašu audzēknim – 2021. gadā malējais pussargs Hristoss Dzolis 19 gadu vecumā par 11 miljoniem pārcēlās uz Noridžu. Šovasar viņu pēc īres Diseldorfa (22 vārti Vācijas 2. Bundeslīgā) izpirka par 3.5 miljoniem un par 6.5 miljoniem pārdeva "Club Brugge", kur viņš sestdien sasita pokeru pirmajās 50 minūtēs pret "Sint-Truiden" (7:0). Pirms dažiem gadiem PAOK par 1+7.5 miljoniem Noridžai pārdeva arī Dimitri Jannuli, kurš Salonikos ieradās nepilnu 19 gadu vecumā, bet jau tuvākajā laikā vajadzētu sekot nākamajam lielajam darījumam – PAOK tehniskajā uzbrukuma grupā izceļas 21 gadu vecais Grieķijas izlases rotācijas zemuzbrucējs Jannis Konstandeljass (ļoti atbilstošs uzvārds šai tēmai), kurš fantastiskā dribla un laukuma izjūtas dēļ tika iesaukts par Saloniku Mesi. Pagājušajā Superlīgas sezonā viņš sāka 20 no 34 spēlēm un sakrāja 9+7, bet šajā sezonā pagaidām ir sausā. Talantīgajam puisim līgums ar PAOK vēl ir spēkā līdz 2027. gada vasarai, un Transfermarkt viņa vērtību lēš 17 miljonu eiro apmērā. Nākamais klubā ar 10 miljoniem ir Čalovs, astoņi miljoni ir Živkovičam, pa septiņiem – Despodovam un Kotarskim.


PAOK sit ar galvu, bet uzbrucēji nesit gandrīz nemaz
Sezonas pirmajā spēlē PAOK divreiz izlaida vadību, tomēr mājās ar 3:2 pārspēja Bosnijas un Hercegovinas čempioni "Borac Banja Luka". Aizsardzības centrā sāka Kuljerakis un Nīderlandes nigērietis Viljams Trosts-Ekongs, kuru abu komandā vairs nav (nigērietis par 1.2 miljoniem tika pārdots uz Saūda Arābiju), un viņi divatā guva visus trīs mājinieku vārtus – uzvaras vārti Trostam-Ekongam, bet pirmos divus iesita Kuljerakis, kurš nākamajā kārtā ar izcilu tālsitienu guva arī trešos vārtus Čempionu līgā. Tādā garā ritējusi arī pārējā sezona, lielākajiem draudiem nākot no standartsituācijām, no uzbrūkošajiem pussargiem, no malējo aizsargu pieslēgšanās, no centra pussargu otrā tempa, bet ne centra uzbrucējiem – PAOK 23 spēlēs guvusi 42 vārtus, tikai četros mačos paliekot sausā, taču četri centra uzbrucēji (shēmā 4-2-3-1) kopā sakrājuši tikai četrus vārtus un trīs rezultatīvas piespēles.

31 gadu vecais Samata, kurš 2018./19. g. sezonā "Genk" rindās bija otrais labākais vārtu guvējs Beļģijas līgā (23 vārti, par septiņiem vairāk nekā tobrīd 21 gadu vecajam Osimenam), šosezon tikai četrās spēlēs gājis uz maiņu. Vārtus nav guvis arī 29 gadus vecais spānis Brandons, kurš sācis astoņus no saviem desmit mačiem un pagājušajā sezonā guva septiņus vārtus. Un šovasar iztērētie miljoni vēl jāatstrādā gan 26 gadus vecajam Čalovam, kurš par trim miljoniem tika nopirkts no Maskavas CSKA, gan arī 31 gadu vecajam Nīderlandes marokānim Tarīkam Tisudalī, kurš par 2.2 miljoniem tika iegādāts no "Gent". Tisudalī pagājušajā sezonā guva 15 vārtus, bet 2021./22. g., kad "Gent" spēlēja arī Darko Lemajičs, viņš iesita 21 vārtus. 2021. gada vasarā Tisudalī vienus vārtus guva arī pret RFS (2:2, 1:0) – rīdzinieku labā savukārt vienreiz iesita Lemajičs, kurš drīz vien uz Ģenti pārcēlās par 900 tūkstošiem eiro. Tisudalī PAOK rindās 17 spēlēs (septiņās pamatsastāvā) sakrājis 3+1, bet Čalovam 18 spēlēs (astoņās pamatsastāvā) ir tikai 1+2. Turklāt arī tie paši vienīgi vārti gūti kuriozi – ja Eiropas līgas atlasē pret Īrijas "Shamrock Rovers" Čalovs kompensācijas laikā neiesita pendeli un arī atlēkušo bumbu trāpīja pa stabu, tad Superlīgas spēlē Volā viņš izcēlās, bloķējot vārtsarga tālo piespēli.


Superlīgā PAOK rezultatīvākais spēlētājs ir austriešu centra pussargs Štefans Švābs, kurš visus četrus vārtus guvis ar pendelēm, bet visos turnīros kopumā seši vārti ir Babam. Atgādinu, ka 95 spēlēs Top 5 līgās viņš iesita tikai vienus vārtus (bet kādus – "Reims" uzvarā sezonas izskaņā pār PSG stiprāko sastāvu (3:1)), toties Grieķijas čempionāta 50 spēlēs izcēlies jau 10 reižu. Noteikti statistika, kas būs jāņem vērā RFS labajam pusaizsargam Robertam Savaļniekam. Ierasti lieli draudi PAOK nāk no spārniem jeb malējiem pussargiem – maija zelta vārtu autoram Taisonam šosezon ir 4+1, Despodovam ir 3+5 (ja svētdien gūtie vārti netiks pārrakstīti aizsargam savos), Živkovičam ir 3+2, pagaidām mazāka loma vēl ir "Manchester United" audzēknim Šolam Šoreterī, taču viņam ir tikai 20 gadu. Ļoti bīstams ierocis PAOK azotē ir standartsituācijas un piespēles no flangiem – ieskaitot arī pendeles, ar standartsituācijām gūti 13 no 42 vārtiem jeb 31%, un no dažādām situācijām 12 no 42 vārtiem jeb 29% gūti ar galvu. Trīsreiz ar galvu iesitis Kamarā, divreiz Kuljerakis un Tisudalī, vēl seši spēlētāji to paveikuši pa reizei.

Pat neskatoties uz uzbrucēju veikumu, PAOK ir uzbrūkoša un rezultatīva komanda, taču vienlaikus tā ir arī ļoti ievainojama komanda – 23 spēlēs ne vien gūti 42 vārti, bet 29 arī ielaisti, savus vārtus neskartus atstājot septiņos mačos. Daudz vārtu PAOK sezonas sākumā laidusi pēc muļķīgām kļūdām, daudz ielaidusi pēc piespēlēm uz tālo stabu (tā pati problēma, kas pretiniekiem ar Babu), daudz ielaidusi pēc centra aizsargu pozicionālām kļūdām un nereti ielaidusi arī pēc Horvātijas izlases vārtsarga Kotarska vārtu priekšā atsistām bumbām. Īsāk sakot, vietas progresam ir daudz – astoņi vārti ielaisti arī ar standartsituācijām, taču par vairumu parūpējās viena komanda ("Malmo" no sešiem vārtiem divus guva ar stūra sitieniem, vienus pēc tālā auta, vienus pēc atlēkušās bumbas pēc standartsituācijas).

Lielais kļūdu daudzums vairākos mačos liedzis uzvarēt par spīti lielai dominancei, kā, piemēram, Eiropas līgas mājas spēlēs pret FCSB (0:1) un Plzeņas "Viktoria" (2:2, izglābās no 0:2). Eiropas līgā PAOK ir tikai viens punkts (vēl arī zaudējumi otrajā puslaikā Stambulā un Mančestrā – 1:3, 0:2), bet Lučesku ir pārliecināts, ka tas ir tikai laika jautājums, kad saturiski labās lietas nomāks sliktās. "Tas ir neticami, ka mums ar tādu sniegumu Eiropas līgā ir tikai viens punkts. Neticami!" preses konferencē Mančestrā sacīja rumānis. Grieķijas čempionātā daudz punktu zaudējušas arī konkurentes, tādēļ PAOK ir otrajā vietā tikai punktu aiz "Olympiacos". "Sezona nebeidzas šodien. Jābūt pacietīgiem," nupat pēc Babas izrautās uzvaras Tripolē (2:1) žurnālistus mierināja treneris.

PAOK sezonu sāka ar 11 pamatlaikā nezaudētām spēlēm pēc kārtas (8-3-0, ar pagarinājumu 8-2-1), bet kopš līgas fāzes sākuma saspringtais grafiks un pretinieku līmeņa pieaugums devis viduvēju bilanci 4-2-6. Kopējā grupā beidzot ir atgriezies Švābs, taču Taisons un Bakajoko joprojām nav atsākuši pilnvērtīgu treniņprocesu. PAOK nav labākajā formā sezonā, ir ļoti ievainojama komanda un spēlēs tālā izbraukumā un neiemēģinātā laukumā (pirmsspēles treniņu PAOK šorīt aizvadīs Salonikos), taču jāatceras, ka tā joprojām ir ļoti bīstama komanda, daudz turīgāka komanda ar kvalitatīvākiem izpildītājiem, būs ļoti motivēta – lai Eirokausu sezonu turpinātu arī februārī, zaudēt punktus arī Rīgā Grieķijas čempioni lāga nevar atļauties - un noteikti būs spēles favorīte. Lai gan grieķu klubi ierasti bijuši izteikti mājas spēļu cienītāji, PAOK kontā ir arī virkne lielu izbraukuma uzvaru – RFS labi zināmajā Frankfurtē (pirms gada 5000 grieķu fanu klātbūtnē ar 2:1), Florencē (2016. gadā 2:1), kā arī Dortmundē (2015. gadā 1:0) arī Londonā (2011. gadā 2:1 pār "Tottenham").




Izmantotie resursi:
[1] https://greekreporter.com/2012/08/1...
[2] https://www.paokfc.gr/en/news/20150...
[3] https://www.forbes.com/billionaires/
[4] https://greekreporter.com/2023/10/0...
[5] https://www.ekathimerini.com/news/1...
[6] https://www.occrp.org/en/investigat...
[7] https://www.businessnews.gr/athliti...

  +6 [+] [-]

, 2024-11-27 12:23, pirms 2 mēnešiem
RFS obligāti jāuzvar!
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +1 [+] [-]

, 2024-11-27 13:15, pirms 2 mēnešiem
virslīga GOATS rakstīja: Tomēr PAOK ir pašreizējā Grieķijas čempione ar 40-50 miljonu izdevumu budžetu, kas iepriekšējās astoņās sezonās izcīnījusi divus Grieķijas titulus un četrus kausus, tikai vienreiz šajā posmā nav tikusi Grieķijas labāko divniekā un divreiz sasniegusi Konferences līgas ceturtdaļfinālu(no raksta)

RFS pirmā līgu fāze, gan jau, ka nemaz negrib apstāties. Uzvarēsim. FC Riga ar bija brīvie izdevumi algās ap 16 miljoniem, gan jau, ka RFS uzvarēs.
Kopējais budžets un izdevumi algās nav tas pats
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +1 [+] [-]

, 2024-11-27 13:36, pirms 2 mēnešiem
virslīga GOATS rakstīja: Sezonas pirmajā spēlē PAOK divreiz izlaida vadību, tomēr mājās ar 3:2 pārspēja Bosnijas un Hercegovinas čempioni "Borac Banja Luka". Aizsardzības centrā sāka Kuljerakis un Nīderlandes nigērietis Viljams Trosts-Ekongs (no raksta)

Mums ir labu labie nigērieši ir Ondoā un ViktorsO. Gan jau, ka mums visas iespējas atkal būt neuzvaramiem Daugavas stadionā. Līdz ar ko spēle gan jau, ka būs tikai ļoti skatāma, mēs tikai aizsardzībā nespēlēsim. Atliek tikai gūt vārtus, un uzvarēsim.
Ondoa nav nigērietis, beidz spamot
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +1 [+] [-]

, 2024-11-27 14:35, pirms 2 mēnešiem
Opaps rakstīja: RFS obligāti jāuzvar!
nu gan nosapņoji

     [+] [-]

, 2024-11-27 15:07, pirms 2 mēnešiem
Visu naudu uz RFS!
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  -1 [+] [-]

, 2024-11-27 15:40, pirms 2 mēnešiem
Gan jau ka spēle būs interesanta.Laiks arī rīt solās būt piemērots,lai nodemonstrētu labu futbolu.Īsti futbolisks-ne karsts,ne auksts,un ne lietains.
Tribīnēs drosi vien grieķu līdzjutēji pārbļaus vietējos ar savu skaļo,organizēto "paok olē",bet laukumā tomēr domāju, ka RFS pacīnīsies par savu pirmo uzvaru.
Kā saka līdzjutēji-Ticam.Ceram.
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +1 [+] [-]

, 2024-11-27 21:12, pirms 2 mēnešiem
Jācer ka vēsais un drēgnais laiks nāks par labu RFS, grieķi sals un būs mazkustīgi. RFS tas jāizmanto. Ne tik bieži grieķi spēlē vēsajā zonā.
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2024-11-28 07:13, pirms 2 mēnešiem
Raksts paliels, paldies. Man pat uzkārās uz brīdi mobīlā ierīce to ielādējot. Domājams, ka tas uz labu veiksmi mums. Lai izdodas!