Autora viedoklis par "Czech Open 2007"
Lielākais pirmssezonas florbola turnīrs "Czech Open 2007" ir noslēdzies. Piedāvājam eSports.lv korespondenta atskatu par notikumiem Čehijā.
Pirmā lieta ar ko Čehija florbolā atšķiras no Latvijas, ir televīzijas interese par šo sporta veidu. Neapšaubāmi Čehijā florbols ir daudz populārāks sporta veids nekā pie mums, tomēr tas, ka 16 šā turnīra spēles tiešraidēs (!) tika parādītas vietējās televīzijas kanālā, man bija negaidīts pārsteigums. Latvija šai ziņā pretī var likt vienīgi vienu valsts čempionāta finālspēli vairāku gadu laikā. Divās no šīm 16 spēlēm televīzijas ekrānos varēja vērot arī Latvijas vicečempionus "Cel Tik/Lekrings" florbolistus. Pirmajā no tām latvieši sarūgtināja vietējos vicečempionus "Havirov Torpedo" (2:1), bet otrajā reizē nācās atzīt mājinieku spēcīgākās komandas "Tatran" pārākumu (1:4). Pirmajā no šīm spēlēm latvieši pēc pirmā puslaika atradās vadībā ar rezultātu 1:0. Pārtraukumā vienīgo vārtu autoram Jānim Freivaldam nācās atbildēt uz televīzijas darbinieku jautājumiem par iespaidiem pēc vārtu guvuma. Jāpiezīmē, ka bez šīm 16 spēlēm, tika filmētas arī daudzas citas spēles, jo "Sparta" arēnā praktiski visu laiku spēles tika filmētas no trim kamerām.
Tālāk pāris vārdos par skatītājiem. Pašam šoreiz sanāca apmeklēt samērā nelielu skaitu spēļu, tomēr bija acīmredzams, ka florbols Čehijā ir cieņā. Piemēram, jau pieminētajā "Sparta" arēnā jau no agra rīta cilvēki sāka aizņemt vietas tribīnēs, lai vērotu aizraujošās cīņas laukumā. Tomēr liekas, ka lielākais skatītāju pulks Čehijā bija valsts čempioniem "Tatran" florbolistiem, jo uz viņu spēlēm allaž savācās praktiski pilnas tribīnes. Vienīgais, kas mani pārsteidza, bija tas, ka līdzjutēji samērā gausi atbalstīja savus mīluļus, jo emocijas tika izrādītas vienīgi pēc vārtu guvumiem. Šādā ziņā patīkami bija vērot sieviešu B divīzijas finālu, kur "Latvijas Avīzes" spēlētājas dedzīgi atbalstīja šā paša kluba vīriešu komanda, bet arī pretiniecēm no Norvēģijas bija savs fanu pulks, līdz ar to cīņa izvērtās ne tikai laukumā, bet arī skatītāju tribīnēs. Vienā no spēlēm aktīvi savu komandu atbalstīja arī cēsnieki. Tāpat interesanti bija novērot, ka brīdī, kad "Cel Tik/Lekrings" sacentās ar vienu no čehu klubiem, pēc latviešu gūtajiem vārtiem savu prieku neslēpa arī čehu skatītāji, kuri acīmredzot bija cita kluba atbalstītāji.
Atsevišķs stāsts par skatītājiem ir vīriešu finālspēles sakarā. Spēle tika sarīkota "T-Mobile" arēnā, kur vietas ir 10 500 skatītājiem. Spēles laikā tribīnes bija aizpildītas par procentiem 90, kas norāda uz lielo interesi. Protams, lielu daļu skatītāju veidoja citu komandu spēlētāju, taču tas nemaina lietas būtību. Loģiski, ka spēle tika demonstrēta tiešraidē vietējā televīzijā, bet vārtu guvumus skatītāji varēja vērot atkārtojumā. Neskatoties uz to, ka līdzjutēji ar dažādiem saukļiem un plaukšķināšanu centās uzmundrināt abas komandas, fināls, kā jau fināls, aizritēja samērā piesardzīgā spēlē. Katrā ziņā ceturtdaļfinālos un pusfinālos bija spēles, kurās spēlētāji daudz vairāk demonstrēja savu individuālo meistarību, apspēlējot pretiniekus.
Lai veiksmīgi sarīkotu turnīru, čempionāta rīkotājiem bija nepieciešamas 16 spēļu zāles. Iespējams, tas ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ šāda līmeņa turnīru nav iespējams sarīkot pie mums, jo, neskatoties uz to, ka Latvijas galvaspilsētu Latvijas vīriešu augstākajā līgā pārstāv tikai divas komandas, ar piemērotu spēļu zāļu atrašanu jau šādā situācijā rodas pamatīgas problēmas. Pats šā turnīra laikā biju tikai trijās zālēs, taču divas no tām lika nedaudz aizdomāties. Nav runa par "T-Mobile" arēnu, par kuru nav kur piesieties, taču, piemēram, "Sparta" arēna, kura agrākos gadus bijusi turnīra galvenā zāle, mani pārsteidza ar savu šaurību laukuma ziņā. Latvijā daudzi runā par to, cik bīstamas ir tās zāles, kurās aiz laukuma apmalēm uzreiz ir siena, tādējādi padarot spēlēšanu daudz riskantāku. Čehijā par to neviens neko neteica, lai gan uzreiz aiz gala apmalēm bija zāles siena, kurā nereti kāds no spēlētājiem tika arī iegrūsts. Vēl dīvaināka man šķita "Vinohrady" zāle. Tai gan ar plašumu nebija nekādas problēmas, tomēr, ieejot zālē, pārņēma domas, vai tiešām esmu nokļuvis īstajā vietā? Šī vairāk izskatījās pēc kādas skolas zāles, tomēr tieši šajā zālē tika aizvadītas 14 spēles vīriešu Elites līgas turnīrā.
Lasot atsauksmes par "Riga Open 2007" turnīra organizēšanu, kas notika neilgi pirms turnīra Čehijā, pamanīju, ka daudzi izrādīja neapmierinātību ar to, ka ienākot spēles zālē mača vidū, nebija iespējams noskaidrot, kuras komandas atrodas laukumā. Vismaz šajā jautājumā čehi nebija ne par gramu labāki, jo arī šeit man neizdevās atrast tādu spēli, kurā būtu redzami komandu nosaukumi uz tablo. Protams, kā izņēmumu atkal varu minēt finālu dienu, kad spēles notika "T-Mobile" arēnā. Pirms katra mača spēles sekretariāts gan nosauca komandu nosaukumus, taču problēma bija tā, ka čehu valodā šis sekretariāts parasti runāja diezgan skaidrā valodā (diemžēl es ar šo valodu esmu stipri uz "Jūs"), bet angļu valodā, nez kāpēc, komandu nosaukumi tika izrunāti ļoti neskaidri, līdz ar to bieži vien nācās vērot spēles pat nezinot, kas ar ko spēlē.
Toties vienā citā aspektā čehi letiņiem "ieliek vienos vārtos" – visās cīņu vietās, kurās man nācās pabūt, varēja nopirkt gan atspirdzinošus vēsus bezalkoholiskos dzērienus vai alu. Tāpat bija iespējams iegādāties arī kaut ko ēdamu. Latvijas turnīros šī nereti ir diezgan liela problēma, jo, labākajā gadījumā, zālē ir viens dzērienu automāts un tas arī viss. Ja gribi ko iekost, parasti jāmeklē tuvākais veikals. Forši bija arī tas, ka turnīra laikā jebkuru pilsētas tramvaju vai metro varēja izmantot bez papildus samaksas, jo šī nauda acīmredzot jau bija iekļauta cenās. Runājot par cenām, biļete uz visām spēlēm visām dienām maksāja aptuveni astoņus latus. Daudz tas vai maz, spriediet paši.
Tiesneši. Cilvēki par kuriem allaž izraisās karstas vai ne tik karstas diskusijas. Vienu varu pateikt pilnīgi droši – Čehijā tiesneši ļauj spēlēt krietni asāku (bet ne rupjāku) spēli. Svilpe no tiesnešu puses atskan daudz retāk. Nereti bija tādi brīži, ka laukuma stūrī pie apmales cīņa notiek pat 20 sekundes, taču tiesnešu svilpe klusē, jo viņi uzskata, ka bumbiņa nav piespiesta, līdz ar to spēli nav nepieciešams apturēt. Vēl kā pozitīvu piemēru var minēt to, ka tiesneši ar saviem žestiem ļoti uzskatāmi parāda visus savus lēmumus. Tiesneši "dzīvo spēlē", nevis mača laikā sarunājas ar skatītājiem, vai domā par citām lietām. Šeit gan jāpiezīmē, ka to var teikt par tiesnešiem, kas tiesāja Elites līgas spēles, jo B divīzijā esot bijusi klaja palīdzēšana vietējām komandām.
Kā pēc turnīra atzina "Cel Tik/Lekrings" galvenais treneris Normunds Grunckis, viņš ar komandas sniegumu turnīrā esot palicis visnotaļ apmierināts. Komanda ar izvirzītajiem uzdevumiem visā visumā esot tikusi galā, par ko liecinot divas izcīnītās uzvaras pār spēcīgajiem čehu klubiem.
"Latvijas Avīzes" vīriešu un sieviešu komandas galvenais treneris Normunds Zvejnieks arī ar turnīru bija vairāk apmierināts, nekā neapmierināts, atzīstot, ka sieviešu komandai pietrūka sportiskās veiksmes, lai uzvarētu turnīrā. Runājot par vīriešu komandu, treneris izskaidro, ka komanda spēlējusi B divīzijā, jo tai pavisam drīz gaidāmas cīņas Eiropas Čempionvienību kausa izcīņas kvalifikācijas turnīrā Itālijā. Bija paredzēts, ka uz Čehiju braukšot pārsvarā gados jaunie florbolisti, līdz ar to neesot bijusi liela jēga pieteikties Elites līgai. Beigās viss izvērties tā, ka komandu papildinājuši arī vairāki pieredzējušie florbolisti. Uzreiz pēc turnīra treneris arī atzina, ka viņš jau esot izlēmis, kuri spēlētāji dosies kopā ar komandu uz Itāliju, lai cīnītos par vietu finālturnīrā. Runājot par zaudējumu astotdaļfinālā čehu klubam "Liberec", treneris norāda uz to, ka jātrenējas pie soda metienu izpildes, jo neviens no sešiem mēģinājumiem nav sasniedzis mērķi. Tāpat Zvejnieks atzina, ka šajā spēlē Latvijas čempioni saskārušies ar klaju tiesnešu palīdzību vietējam čehu klubam.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
par tiesneshiem taisniiba... Latvijaa nekad taa neljaus speleet vajadziiga tiesneshu paaudzhu mainja !!!
Latvijas kausu organizaatoriem ir daduz ko maaciities no Cehiem!
[+] [-]
Čehiem vajadzētu piedomāt pie zālēm, it īpaši pie tām, kurās spēlē B divīzija, nu vienkārši sviests, kājas slīd un sajūta, ka esmu pirtī...
[+] [-]
p.s. florbols ir ļoti ģimenisks sporta veids, jo skatītāji un līdzjutēji ir tikai un vienīgi spēlētāju ģimenes locekļi
[+] [-]
[+] [-]
Gudriniek no kurienes Tu to rāvi? Viņi ar žestiem runāja par ko citu?
Labs raksts!
[+] [-]
[+] [-]
Raksts visai kodolīgs. Paldies tev par to.
*Par tiesnešiem runājot, es citēšu:
"Tiesneši "dzīvo spēlē", nevis mača laikā sarunājas ar skatītājiem, vai domā par citām lietām." - Koļa !!!
Peace,
Es
[+] [-]
Tiesāšana bija dažāda, gan ļoti laba, gan ļoti slikta un bija redzams, ka katrā valstī tiesā citādāk. Tādu spēli (kad tiek atļauts daudz fiziskas cīņas), nebūs viegli ieviest Latvijā, jo, pirmkārt, paši spēlētāji to nespēs viegli pieņemt. Karstie letiņi tak nepieļaus, kad kāds iegrūž bortā!
Tik lielos turnīros viss ir jāpieņem tā kā ir, jo kam gan tu izkratīsi savu bēdu? Tur viss iet kā pa konveijeru.
Domāju, ka latvieši savus turnīrus organizē ne sliktāk, taču vienmēr jau var to izdarīt labāk, turklāt šis tiešām ir ļoti grandiozs pasākums!
peace...
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Citāts:
Publicējis Pycckuu
a nebus autora viedokla par LAtvijas Open?
pagaidaam autoram veel nav viedokla, jo turniirs veel nav pat sacies Bet gan jau buus
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]