Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:14, Did:0, useCase: 3

Par prettiesisku atzīts Rīgas domes lēmums daļu Grīziņkalna nodot lietošanā "Ghetto Games"

Matīss Kleinbergs
Matīss Kleinbergs

Par prettiesisku atzīts Rīgas domes lēmums daļu Grīziņkalna nodot lietošanā "Ghetto Games"
Foto: Ghetto Games

LETA. Administratīvā rajona tiesa Rīgā 7.februārī par prettiesisku atzinusi Rīgas domes lēmumu par Grīziņkalna parka daļas nodošanu bezatlīdzības lietošanā "Ghetto Games" rīkotājiem, biedrībai "Streetbasket", aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Spriedums vēl nav stājies spēkā un to var pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.

Tiesā vērsās Grīziņkalna apkaimes biedrība, kura lūdza Rīgas domes lēmumu atzīt par prettiesisku.

Biedrība izplatītajā paziņojumā pārmet, ka Rīgas dome šajā jautājumā esot izvēlējusies ilgstoši nereaģēt uz iedzīvotāju sūdzībām par pārāk lielo troksni pasākumu norises laikā un nav vērtējusi, kā pārmērīgs troksnis ietekmē ikdienas pasākumu apmeklētāju un dalībnieku - bērnu un jauniešu dzirdi.

Pēc biedrības paustā, tās pārstāvji vairākkārt tikušies ar Rīgas domes pārstāvjiem, aicinot atrast visām pusēm apmierinošu risinājumu, tomēr Rīgas dome neesot pievērsusies šai problēmai pēc būtības un neesot piedāvājusi uzraudzības mehānismus.

Tiesa spriedumā atzīmējusi, ka esošais līgums nenodrošina, ka tā izpildes laikā netiks pārsniegts dzirdi nelabvēlīgi ietekmējošs trokšņu līmenis. Tāpat secināts, ka Rīgas dome nevarot kontrolēt līguma izpildi.

Lai arī nav apšaubāms, ka "Ghetto Games" veic nozīmīgu ieguldījumu jauniešu brīvā laika pavadīšanā un izglītošanā, tomēr bez ievērības nevar atstāt to, ka Rīgas dome neveica izvērtējumu par trokšņu ietekmi uz bērniem un apkārtnes iedzīvotājiem, pausts spriedumā. Domes uzdevums bija pievērsties skaņas līmeņa robežlieluma analīzei un mērīšanas biežuma formulēšanai, īpaši, ja pasākumu auditorija pamatā ir bērni un jaunieši.

Tiesa atzīmējusi, ka spriedums nenozīmē sporta aktivitāšu aizliegumu Grīziņkalna parkā, bet gan uzsver nepieciešamību pārstrādāt lēmumu, lai tas atbilstu gan jauniešu brīvā laika pavadīšanas iespējām, gan apkārtnes iedzīvotāju tiesībām uz mierīgu dzīves vidi.

Jau vēstīts, ka Grīziņkalna apkaimes biedrība Administratīvā rajona tiesā apstrīdēja Rīgas domes lēmumu par Grīziņkalna parka daļas nodošanu bezatlīdzības lietošanā "Ghetto Games" pasākumu rīkošanai.

Iepriekš tiesa pieņēmusi lēmumu par pagaidu noregulējumu, kurā tiesa ir saskatījusi juridiskus šķēršļus par teritorijas Grīziņkalnā nodošanu "Streetbasket", bet šo lēmumu apgabaltiesa 31.jūlijā atcēla.

Kā aģentūru LETA iepriekš informēja biedrībā, tās ieskatā Rīgas domes lēmums nav bijis sabiedrības interesēs un pārkāpjot labas pārvaldības principus.

Pašvaldība neesot vērtējusi "Streetbasket" līdzšinējo teritorijas izmantošanas praksi, kas liedza iedzīvotājiem piekļuvi daļai parka, tai kļūstot par privātu stāvlaukumu un noliktavu "Streetbasket" vajadzībām.

Tāpat lēmuma pieņemšanā Rīgas dome neesot vērtējusi Grīziņkalna parka kultūras pieminekļa statusu un no tā izrietošos Nekustamā īpašuma izmantošanas ierobežojumus.

Apkaimes iedzīvotāji esot sūdzējušies pašvaldībā par pasākumu un to organizēšanas laikā radīto pārmērīgo troksni. Rīgas domes lēmumā iestrādāts trokšņa kontroles mehānisms, kas esot bez reālas kontroles iespējām.

Rīgas dome iepriekš lēma, ka "Ghetto Games" Grīziņkalnā varēs saimniekot vēl piecus gadus, to paredz Rīgas domes lēmums par daļu Grīziņkalna nodošanu bezatlīdzības lietošanā biedrībai "Streetbasket".

Sākotnēji bija plānots šo 6678 kvadrātmetrus lielo īpašumu nodot bezatlīdzības lietošanā uz diviem gadiem, bet pēc saziņas ar "Getho Games" līderi Raimondu Elbakjanu, tika iesniegts priekšlikums šo termiņu pagarināt uz pieciem gadiem.

Saskaņā ar pašvaldības izvirzītajiem noteikumiem "Ghetto Games" pasākumiem būs jākļūst klusākiem.

Papildus tam līgumā paredzēts iekļaut nosacījumu, ka minētajā teritorijā nakts stundās no plkst.23 līdz 7 jāievēro klusums, neorganizējot sporta pasākumus vai ar sportu saistītas aktivitātes šajā laikā.

Iespējamie trokšņa avoti, piemēram, skaļruņi, mūzikas atskaņotāji un citas ierīces pasākumu rīkotājiem būs jānovieto tā, lai tie nebūtu vērsti pret dzīvojamām teritorijām, kā arī jānodrošina, lai radītā skaņas jauda nepārsniedz 80 decibelus, tādējādi nepakļaujot iedzīvotājus paaugstināta trokšņa ietekmei.

Biedrība neiebilda pret to, ka Grīziņkalna sporta kompleksam piegulošie celiņi netiek izmantoti kā autostāvvieta. Taču iebilda pret nosacījumu, ka Grīziņkalna sporta kompleksā nevar iebraukt mašīnas, kurām nav "Rīgas mežu" caurlaides. To esot sarežģīti un finansiāli dārgi nodrošināt, jo pasākumu vajadzībām tiek nodrošināta tualešu ievešana/izvešana un tīrīšana, miskastu izvešana/ievešana, katru nedēļu biedrības sadarbības partneri piegādā balvas, kopējais automašīnu apjoms visas aktīvās pasākumu sezonas ietvaros, ir ap 50 vienībām.

Šīs automašīnas teritorijā neuzturas ilgāk par pusstundu, bet katra šāda caurlaide izmaksātu 60 eiro, kopā veidojot tēriņus ap 3000 eiro.