Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:14, Did:0, useCase: 0

Kārlis Bardelis airu laivā šķērso Kluso okeānu

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

Kārlis Bardelis airu laivā šķērso Kluso okeānu
Kārlis Bardelis vienatnē aizairēja no Peru līdz Malaizijai. Foto: Bored of Borders

Kārlis Bardelis pirmdien, 29. jūnijā, kļuva par pirmo latvieti, kurš airu laivā šķērsojis Kluso okeānu. Airējums vienatnē ar vairākām pieturām dažādās salās aizņēma divus gadus.

Piedzīvojumu meklētājs 2018. gada 14. jūlijā devās ceļā no Peru galvaspilsētas Limas, bet šonedēļ sasniedza Pontianas ostu Malaizijā (Pontian Kechil), kura atrodas dažus kilometrus ziemeļrietumos no salu valsts Singapūras.

Bardelis sākumā plānoja pabeigt airējumu Austrālijas ziemeļaustrumu piekrastē, bet 2019. gadā mainīja plānus. Airējot gar Papua Jaungvinejas ziemeļu piekrasti, viņš sasniedza milzīgo salu valsti Indonēziju, kuras ūdeņos pavadīja iepriekšējā gada nogali un 2020. gada pirmo pusi.

Latvieša pirmais starpfinišs bija Marķīza salās – pēc nepilniem pieciem mēnešiem okeānā viņš 2018. gada 2. decembrī sasniedza Hiva Oa salu. Tajā Bardelis uzkavējās divus mēnešus, turpinot ceļu nākamā gada februārī.

Aprīļa beigās airētājs smagos apstākļos sasniedza Tuvalu atolu, kur uzkavējās četras nedēļas. Sekoja trešais lielais airējuma posms, kurš veda cauri Melanēzijai un Zālamana jūrai. Netālu no Zālamana salām Bardelis pieņēma lēmumu doties uz ziemeļiem.

Uzņēmīgais latvietis 2019. gada 13. augustā iekuģoja Madangas ostā Jaungvinejas salā. Pēc 15 dienu pauzes Papua Jaungvinejā ceļš turpinājās Indonēzijas virzienā. Bardelis 9. oktobrī izmeta enkuru Morotai salā, bet 5. novembrī uz vienu mēnesi piestāja Sangihes salā.

Gada beigās, 15. decembrī, airētājs ieradās lielajā Sulavesi salā, kur uzkavējās divarpus mēnešus. Tālākais airējums gar Sulavesi krastiem aizņēma vēl astoņas nedēļas, kamēr aprīļa beigās tika uzņemts kurss uz rietumiem.

Paairējis garām Kalimantānai un Sumatrai, latvietis tuvojās Singapūrai. Airējuma pēdējā posmā viņam bija jācīnās ar spēcīgajām Dienvidāzijas straumēm. Bardelis zaudēja galveno enkuru, tomēr atrada risinājumu un pēc Malakas šauruma šķērsošanas sasniedza Malaizijas krastus.

Pēdējā diena ceļā bija viena no grūtākajām – Singapūrai garām ved viens no aktīvākajiem kuģu ceļiem pasaulē. Bardelim bija jātiek garām konteineru kuģiem un supertankeriem. Kādā brīdī viņam apkārt bija trīs konteineru kuģi – tuvākais milzenis atradās 120 metru attālumā.

Varētu padomāt, ka 120 metri nav nekas īpašs, taču kuģniecībā tas līdzinās tam, ja kāds sēdētu jūsu plaukstā. Tajā brīdī nav laika baiļoties. Tu esi festivāla vidū,” teica Bardelis.

Latvietis nevarēja uzreiz oficiāli izkāpt uz sauszemes – Malaizija līdz 31. augustam slēgusi robežas ārzemniekiem pandēmijas dēļ. Trīsdesmit četrus gadus vecais Bardelis oficiālu atļauju varētu iegūt nākamajā nedēļā.

“Novēroju situāciju un, lai gan zināju par jaunajiem noteikumiem, nevarēju tos mainīt. Kur gan varēju doties? Man nebija motora, buru un Malaizijas sasniegšanai nepieciešamo ēdiena rezervju. Nevarēju pateikt, “Labi, tagad došos uz Jaunzēlandi,”” Bardeli citē ietekmīgais Honkongas laikraksts “South China Morning News”.

“Būtu traks, ja pavadītu divus gadus airējot, lai sasniegtu finiša līniju,” teica latvietis. “Ceļojumā ieguvu apbrīnojamu pieredzi. Protams, tu domā par to, kas ir tavā prātā. Kad sasniedz mērķi, jūties savādi. Nav tukšuma sajūtas kā dažiem piedzīvojumu meklētājiem, kuri sasnieguši mērķi.”

Bardelis noairēja 26 637 kilometrus jeb 14 383 jūras jūdzes (nautical miles). Ceļotājs trīs reizes šķērsoja ekvatoru (D puslode - Z puslode - D puslode - Z puslode), taisnā līnijā pieveicot 20 694 kilometrus jeb 11 174 jūras jūdzes.

Airējums pāri Klusajam okeānam bija Bardeļa jaunākais lielais piedzīvojums. Pirms četriem gadiem viņš divatā ar bijušo žurnālistu Gintu Barkovski šķērsoja Atlantijas okeāna dienviddaļu no Namībijas līdz Brazīlijas pilsētai Riodežaneiro.

Bardelis ir otrais latvietis, kurš vienatnē šķērsojis Kluso okeānu. Pauls Sproģis – starptautiski pazīstams ar pseidonīmu “Fred Rebell” – 1931. gada nogalē Sidnejā iekāpa sešus metrus garā buru laivā un pēc vairākām pieturām 1933. gadā sasniedza Kalifornijas pilsētu Sanpedro.

Sproģim nebija derīgu dokumentu ieceļošanai ASV. Ventspilnieks tika deportēts uz Latviju, bet četrus gadus vēlāk nolēma atgriezties Austrālijā. Pievienojies kādai britu ģimenei, viņš šķērsoja Panamas kanālu un 1939. gadā atgriezās Austrālijas lielpilsētā Sidnejā.

Bardeļa laiva “Linda” nosaukta viņa draudzenes vārdā. Pirms došanās pāri Klusajam okeānam viņš kopā ar Lindu, izmantojot tandēma divriteni, šķērsoja Dienvidameriku no Riodežaneiro līdz Limai. Ceļojums ietvēra braucienu pāri četrus kilometrus augstajai Altiplano plakankalnei.

The slowest way to Rio from Bored of Borders on Vimeo.

Latvieša ceļojumus var atbalstīt mājas lapā Bored of Borders .

Izmantotie resursi:
https://www.scmp.com/sport/outdoor/...

  +3 [+] [-]

, 2020-07-04 13:22, pirms 10 mēnešiem
Tiešām traks vīrs! Vai arī ļoti normāls - kā skatās. Ļoti novēlu turpmākajos piedzīvojumos nepāršaut strīpu,jo ir pietiekami daudz bezvēsts pazudušo iepriekš.
Katrā ziņā visu cieņu!

     [+] [-]

, 2020-07-04 13:30, pirms 10 mēnešiem
Aplausi kājās stāvot!

     [+] [-]

, 2020-07-04 14:19, pirms 10 mēnešiem
Šis nu gan māk uz citu rēķina eksistēt gadiem no vietas... No viena "piedzīvojuma" otrā.

     [+] [-]

, 2020-07-04 16:58, pirms 10 mēnešiem
Visu cieņu! Labprāt palasītu vairāk par viņa piedzīvojumiem.

     [+] [-]

, 2020-07-04 17:46, pirms 10 mēnešiem
Raitcha rakstīja: Šis nu gan māk uz citu rēķina eksistēt gadiem no vietas... No viena "piedzīvojuma" otrā.
Kurš tev tā liedz,nu izņemot bailes,skaudību un mazo krāneli

     [+] [-]

, 2020-07-04 18:07, pirms 10 mēnešiem
sportists-amatieris rakstīja: Kurš tev tā liedz,nu izņemot bailes,skaudību un mazo krāneli
Kas man liedz nekur nestrādāta, neko nepelnīt un pa citu naudu gadiem izpildīt bezjēdzīgus ekstrēmus ceļojumus uz citu rēķina?

Pašcieņa!?

Un liec mierā manu krānu, kā tas liek mierā tevi!

     [+] [-]

, 2020-07-04 19:04, pirms 10 mēnešiem
Raitcha rakstīja: Kas man liedz nekur nestrādāta, neko nepelnīt un pa citu naudu gadiem izpildīt bezjēdzīgus ekstrēmus ceļojumus uz citu rēķina?

Pašcieņa!?

Un liec mierā manu krānu, kā tas liek mierā tevi!
Nepārdzīvo,japānā būtu normāls džeks!
Nežagojies,lūdzu,draugs,beidz apkaunot sevi. Labāk izvirzi un iemācies īstenot,ne žagoties par kārtīgiem vīriem esportā

     [+] [-]

, 2020-07-04 21:41, pirms 10 mēnešiem
Visu cieņu džekam! 👍🥇