Tuvojas ēras beigas. Kas boksa smagsvaru divīziju sagaida tālāk?
Kopš brīža, kad pērnā gada izskaņā Maikls Bafers paziņoja tiesnešu lēmumu Oleksandra Usika un Taisona Fjūrija otrajā duelī, nepameta sajūta, ka boksa smagā svara divīzija ir sasniegusi ēras beigas. Kādā stāvoklī šobrīd ir boksa slavenākā divīzija? Kas to sagaida turpinājumā? Uz šiem jautājumiem Sportacentrs.com centīsies rast atbildes raksta turpinājumā.
Kā jau minēts ievadā, esošās smagsvaru paaudzes beigu zvans, šķiet, noskanēja līdz ar pēdējo sekundi Usika-Fjūrija otrajā cīņā. Pie tam, Fjūrijs tikko paziņoja par karjeras beigām. Jā, šī ne tuvu nav pirmā reize, kad kolorītais brits it kā cimdus kar vadzī. Līdzīgi viņš rīkojās 2022., 2017. un 2013. gadā. Tomēr šoreiz vairāku apsvērumu dēļ Fjūrija paziņojuma ticamības līmenis varētu būt augstāks.
Arī citu Fjūrija laika biedru ceļš augstākajā līmenī tuvojas beigām.
Fjūrijs, Džošua, Vailders (un Usiks)
Pirms Usika kļūšanas par čempionu 2021. gada rudenī boksa fani smagā svara sakarā lielākoties pa muti kulstīja trīs vārdus – Taisons Fjūrijs, Entonijs Džošua un Deontejs Vailders. Protams, laika periodā starp viena ukraiņa, Vladimira Kļičko zenīta beigām un viņa tautieša, Oleksandra Usika kāpšanu “tronī” bija virkne solīdu smagā svara bokseru. Piemēram, Kubrats Puļevs, Endijs Ruiss, Dilans Vaits, Oto Volins vai arī Dereks Čisora.
Tomēr “barības ķēdes” pašā galvgalī bija Fjūrijs, Džošua un Vailders. Šie trīs vīri un Usiks bija (ir) īpaši katrs savā ziņā.
• Fjūriju varēja saukt par īstāko “šovmenu” gan cīņās, gan ārpus tām. Arī viņa spēja atgriezties sportā pēc cīņas ar depresiju un dažādām apreibinošo vielu atkarībām ir pieminēšanas vērta, nemaz nerunājot par brita unikālo prasmju un auguma gabarītu kombināciju ringā.
• Džošua, vismaz šo rindu autora acīs, uzskatāms par promotiera Edija Hērna “Monu Lizu” jeb slavenāko veikumu. Džošua brīžiem dominējošo sniegumu ringā spēja apvienot ar pareizām runām ārpus tā. Britu bokseris savos izteikumos allaž spējis atrast šauro līniju starp garlaicīgām standarta frāzēm un iešanu galējībās, tādējādi padarot sevi gana interesantu publikai.
• Vaildera izteikumi arī zināmā mērā spēja piesaistīt fanu uzmanību. Piemēram, apgalvojums, ka viņa sapnis ir ringā kādu nogalināt, jo bokss ir viens no retajiem sporta veidiem, kur viņš par to netiktu sodīts. Tomēr amerikāņa lielākais trumpis bija viņa sitiena spēks, kas augstāk minēto apgalvojumu allaž lika paturēt prātā. Jā, Vailders nebija tehniskākais bokseris un viņa plāns lielākoties fokusējās uz vien lielā sitiena sagaidīšanu, bet 42 no 48 cīņām šis plāns nostrādāja perfekti.
• Savukārt Usiks ne tikai demonstrē pašas augstākās raudzes boksu, bet ir interesants arī ārpus cīņām. Neskatoties uz to, ka ilgus gadus ukraiņa teju vienīgā frāze angļu valodā bija “I am feel” vai “I am very feel”, viņam piemīt zināms šarms, kam valodas prasmes nav nepieciešamas.
Lielais četrinieks lēnām atvadās
Kāpēc rakstā lielākoties tiek lietota pagātnes forma? Iepriekš izskanēja baumas, ka punktu karjerai licis arī Vailders. Tomēr “Boxing Scene” ziņo, ka Vailders arpīlī cīnīsies pret Kērtisu Hārperu (18-11). 36 gadus vecais Hārpers karjeras lielāko slavu guva ar cīņu, kurā “zaudēja” vienā sekundē, jo atteicās cīnīties finansiālu jautājumu dēļ.
Šis ir duelis pret ievērojami zemāka meistarības kalibra pretinieku, līdz ar to droši var apgalvot, ka 38 gadus vecā Vaildera laiks boksa smagsvaru elitē ir galā.
Fjūrijs karjeru ir noslēdzis. Fani komentāros jau jokoja: “Tiekamies pēc sešiem mēnešiem.” Ja skatāmies racionāli, ko tieši Fjūrijam vēl darīt boksā? Protams, “galdā” vēl ir cīņa pret Džošua, bet, atskaitot naudu, kuras Fjūrijam netrūkst, kāda tieši ir šīs cīņas nozīme? Kamēr vairums čempiona jostu piederēs Usikam, Fjūrijam un Džošua nav reālu iespēju atgriezties savas divīzijas tronī, jo viņi abi ukraiņa pārākumu atzinuši divas reizes.
Nedrīkst aizmirst, ka Fjūrijam ir jau 36 gadi un viņa ģimenē aug septiņi bērni. Britu zvaigzne par naudas trūkumu nevar sūdzēties, bet iespēju kļūt par čempionu viņam tuvākajā nākotnē tikpat kā nav. Līdz ar to, iespējams, brita teiktais šoreiz jāuztver nopietni. Tā domā arī viņa brālēns un treneris Endijs Lī, kurš sarunā ar BBC sacīja, ka Fjūrijs pēc otrā zaudējuma Usikam esot ļoti vīlies.
Vēl sarežģītākā situācijā ir Džošua, jo Dubuā viņu brutāli nokautēja abu bokseru pēdējā duelī. Par trešo cīņu pret Usiku, protams, nevar būt runu. Viņa vienīgās vērā ņemamās un reālistiskās cīņas pretinieks aizvakar paziņoja par karjeras noslēgšanu.
Protams, brits vēl var cerēt, ka Usiks atgriežas “krūzeros” un aiz muguras atstāj trīs čempiona jostas. Šādā scenārijā viņš varētu lūkot atgūt Pasaules Boksa padomes (WBC) čempiona titulu, jo šobrīd, atskaitot IBF, kur valda Dubuā, Džošua atrodas tikai WBC smagā svara ranga top 10, ieņemot 6. vietu.
Džošua pagājušā gada oktobrī apritēja 35. Smagajā svarā tas vēl nav vecums, kas kliegtin kliegtu pēc “pensionēšanās”. Tiesa, viņam un promotierim Edijam Hērnam šobrīd nenoliedzami ir viela pārdomām, bet laiks, kā jau zinām, atpakaļ neiet.
Savukārt Usiks jau pirms otrās cīņas pret Fjūriju paziņoja, ka ir apņēmības pilns atgriezties “krūzeru” (līdz 93 kg) divīzijas absolūtā čempiona godā. Uzreiz pēc uzvaras pār Fjūriju Usiku ringā uz revanša dueli izaicināja Dubuā. Šī cīņa, uz pašreizējo situāciju skatoties reālistiski, Usikam ir pēdējais vērā ņemamais duelis smagajā svarā, jo esošo titulu aizstāvēšana pret galvenajiem pretendentiem, visticamāk, nebūs tik pievilcīga nedz finansiālo, nedz prestiža apsvērumu dēļ.
Pie tam, Usikam tūdaļ (17. janvārī) apritēs jau 38 gadi. Savukārt šā brīža “krūzeru” divīzijas galvenais “dūzis” Džeijs Opetaija ir 29 gadus vecs. Lai arī cik meistarīgs ir Usiks, katrs nākamais gads (vai pat mēnesis) potenciālajā cīņā par labu nāks tieši austrālietim. Ja Usiks tiešām nopietni apsver iespēju atgriezties “krūzeru” divīzijas absolūtā čempiona godā, viņam, iespējams, nav laika vēl vienai cīņai smagsvaros.
Kas nāks vietā?
Šobrīd nākamās paaudzes skaļākais vārds nenoliedzami ir Daniels Dubuā. 27 gadus vecā cīkstoņa nokauta uzvara pret tautieti Džošua radīja iespaidu, ka Lielbritānijas smagsvaru boksa elitē notikusi lāpas nodošana tālāk.
Dubuā ir vienīgais smagsvaru (IBF) čempions, kuru nesauc Usiks, līdz ar to viņš var izskatīt opcijas, kuru realitātē nemaz nav tik daudz. IBF organizācijā izveidojusies interesanta situācija, jo ranga pirmās divas vietas ir vakantas, līdz ar to nav skaidrības par reālu titula pretendentu.
Gados jaunā brita interesēs šobrīd, protams, būtu par katru cenu panākt revanša cīņu pret Usiku. Tomēr, ja ukrainis tik tiešām aiziet uz “krūzeriem”, viņa atstāto jostu pārdale būtu ļoti interesanta.
Par Pasaules Boksa organizācijas (WBO) pilnvērtīgā čempiona godu, visticamāk, cīnītos 33 gadus vecais Džosefs Pārkers, kurš šobrīd ir pagaidu čempions, un Žilei Žangs, kuram maijā apritēs jau 42 gadi. Ķīnietis gana augstu (3. vietā) ir arī WBC rangā.
Vēl pieminēšanas vērts ir arī neuzveiktais vācietis Agits Kabajels, kurš 17 no savas karjeras 25 uzvarām izcīnījis ar nokautu. Nekur pazudis nav Filips Hrgovičs, tomēr viņš salīdzinoši nesen (pērnā gada vasarā) pret Dubuā cieta savas karjeras pirmo zaudējumu. Šī cīņa noslēdzās astotajā raundā, jo ringa ārsts lēma, ka Hrgovičs brūču dēļ nedrīkst turpināt.
Visu četru prestižāko organizāciju ranga labāko pieciniekā atrodams arī Martins Bakole (21-1), kurš pērnā gada martā pirmo zaudējumu sarūpēja ASV boksa jaunajai cerībai Džeredam Andersonam.
Kā jau minēts iepriekš, Dubuā ir smagsvaru divīzijas tuvākās nākotnes galvenais vārds. Tomēr viņu negribētos saukt par uzlecošo zvaigzni, kas uz saviem pleciem turpmāk nesīs boksa prestižāko divīziju.
Jā, Dubua prasmes ringā ar katru cīņu paliek arvien labākas, bet cīņas sportā atlētam ir jābūt interesantam ringā un arī ārpus tā. Tieši otrajā aspektā Dubuā, kurš ne tuvu nav veiklākais mikrofona “žokejs”, ir visvairāk vietas izaugsmei.
Ja runājam par bokseriem, kuri vēl ir ceļā pretim boksa augstākā mēroga cīņām, jāizceļ vēl daži uzvārdi.
WBC divīzijas top 10 jau ielauzies 2021. gada olimpisko spēļu un divkārtējais pasaules čempions no Uzbekistānas Bahodirs Jalolovs. Viņš ir 201 centimetru garš bokseris, kurš, līdzīgi kā Fjūrijs, kustas krietni izveicīgāk nekā citi cīkstoņi ar šādiem gabarītiem. Tāpat pretinieku dzīvi pavisam noteikti vieglāku nepadara fakts, ka Jalolovs ir kreilis.
29 gadus vecais uzbeks visās 14 savas profesionālās karjeras cīņās uzvaru izcīnījis priekšlaicīgi. 6. februārī viņam nozīmēta cīņa pret kanādieti Deividu Spilmontu (16-8-1).
Tāpat pieminēšanas vērts noteikti ir 25 gadus vecais austrālietis Džastiss Hani. Pirms starta profesionāļos Hani aizvadīja arī atzīstamu karjeru amatieru boksā, kļūstot par junioru pasaules čempionu un izcīnot bronzu pieaugušo pasaules čempionātā.
Ar 12 uzvarām tikpat cīņās Hani ir izdevies ielauzties jau WBO ranga labāko pieciniekā.
Nedaudz tālākā perspektīvā var izcelt arī jauno britu Mozesu Itaumu (dz. Enriko Itauma). 20 gadus vecais bokseris pamanījies tikt jau pie 11-0 bilances, savā pēdējā cīņā pieveicot Demsiju Makkīnu (22-1) un izcīnot WBO starpkontinentālā čempiona jostu. Jāpiebilst, ka arī Itauma ir kreilis.
Smagā svara elite nekad nav bijusi vakanta. Pēc Maika Taisona nāca Evanders Holifīlds un Lenokss Luiss. Kad cimdus vadzī kāra britu spīdeklis, zenītā bija brāļi Kļičko. Tad sekoja Fjūrijs kopā ar raksta pirmajā daļā minēto trīs vīru gvardi. Bet šā kvarteta laiks šobrīd strauji tuvojas beigām. Arī viņu vietā nāks jauni spīdekļi, jo tā vienkārši notiek.
[+] [-]
[+] [-]