Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:371, Did:0, useCase: 0

MLB paziņo par lokautu

Juris Miņins
Juris Miņins

MLB paziņo par lokautu
MLB komisārs Robs Manfreds, Foto:AP/Scanpix

Augstako beisbola līgu (MLB) komandu īpašnieki, pāris minūtes pēc iepriekšējā kolektīvā līguma beigām, ar vienbalsīgu lēmumu ir vienojušies par lokauta izsludināšanu.

Divas minūtes pēc tam kā bija beidzies 2016. gada starp līgu un spēlētāju asociāciju (MLBPA) noslēgtais kolektīvais līgums, MLB nāca klaja ar paziņojumu, ka klubu īpašnieki vienbalsīgi ir pieņēmuši lēmumu par spēletāju atstādināšanu no darba pienākumu pildīšanas, t.i., lēmuši par labu lokautam.

Šāds lēmums ir pieņemts tāpēc, lai izprovocētu spēlētāju arodbiedrību sākt aktīvākas sarunas par jauno kolektīvo līgumu, kā arī, lai šajās sarunās varētu izmantot savu spēka pozīciju.

Līdz šim MLBPA nesteidzās sarunu vešanā, jo starpsezonā spēlētāji tāpat nesaņem atalgojumu un viņu labklājība un ikdiena no tā nekādā veidā netiek ietekmēta, tāpēc spēlētāju nometne šo laiku gribēja izmantot savā labā, t.i., atlikt vienošanās parakstīšanu, ar domu, ka vēlāk, kad sezonas sākums būs jau daudz tuvāk, līgas vadībai, lai neietekmētu turnīra norisi, nāktos piekāpties kādās strīdus pozīcijās.

Izsludinot lokautu spēlētāji ne tikai netiks laisti komandu treniņbāzēs un atjaunošanās procedūru kabinetos, bet arī ir apturēta visa jauno līgumu parakstīšana un arī spēlētāju maiņas.

Pašlaik vēl ir pāragri runāt par to cik ilgi šis lokauts būs spēkā, taču tiek prognozēts, ka pavasara treniņnometnes sākuma laiki, t.i., marta sākums, varētu būt "mīkstais dedlains" jauna kolektīvā līguma parakstīšanai, taču tajā paša laikā eksperti uzskata, ka domstarpībām starp spēlētājiem un komandu īpašniekiem nebūtu jāietekmē jaunās regulārās sezonas norisi.

Galvenie strīdus aspekti, protams, kā jau šādās situācijās ir ierasts, ir nauda. Beisbolisti uzskata, ka komandas ir pārāk "skopas" nolīgstot spēlētājus brīvaja tirgū, kā arī izmanto iespēju "tankot", t.i., apzināti pavājina sastāvu, no zemākajām līgām izsaucot mazāk meistarīgus un daudz lētākos beisbolistus. Tāpat, protams, ir arī citas pretenzijas.

Atgādināsim, ka 2020. gadā, kad MLB regulāro sezonu ietekmēja Covid-19 pandēmija, MLB un MLBPA diskusija bija visnotaļ asa, jo abas puses brīziem bija ar diametrāli pretējiem viedokļiem par sezonas iespējamo norisi.

Šodien izsludinātais lokauts ir pirmais MLB lokauts kopš 1990. gada un tikai trešais visa līgas vairāk ka 100 gadus ilgaja vēsturē, tiesa, 94./95. gadā līga piedzīvoja spēlētāju streiku (tādi kopuma ir bijuši četri).

Izmantotie resursi:
https://www.mlb.com/