PlayStation, paēst un gulēt: vai ''Trail Blazers'' ķīniešu Jokičs būs nākamā NBA superzvaigzne?
Pagājušās Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) sezonas laikā vairākkārt izskanēja līgas vai tās pārstāvju sūdzības par reitingu krišanos ASV. Pieaugot globālā talanta līmenim, NBA savas reitingu pozīcijas ārpus ASV spējusi saglabāt, joprojām izraisot milzu interesi gan Āzijā, gan citur. Viena no valstīm, kur NBA produkts ir pats populārākais, ir Ķīna – pēc ''S&P Global'' 2024. gada aplēsēm 52% Ķīnas interneta lietotāju skatoties NBA spēles. Un tas viss ar to, ka Ķīnai jau teju 15 gadus nav savas NBA zvaigznes. Tas, iespējams, drīzumā varētu mainīties, jo nesen aizvadītajā draftā Portlendas ''Trail Blazers'' izvēlējās Ķīnas uzlēcošo zvaigzni Janu Hansenu. Par viņu plašāk arī šajā rakstā.
NBA zvaigzne ķīnietis – īpaši svarīgi līgai, kas atsakās kritizēt Ķīnas varu
Jūnija izskaņā 213 centimetrus raženais un nu jau 20 gadus vecais Jans Hansens kļuva par septīto Ķīnas basketbolistu, kurš izraudzīts NBA draftā. Ar kopējo 16. izvēli Hansenu izvēlējās Memfisas ''Grizzlies'', taču centru nepaturēja – viņu savā komandā ļoti vēlējās redzēt Portlendas ''Trail Blazers'', kas aizmainīja ar 11. numuru draftēto Kolinu Kovardu, pretī bez Hansena saņemot arī nākotnes pirmās un otrās kārtas drafta izvēles (2028. gada pirmo un otro kārtu, kā arī 2027. gada otro kārtu).
''Trail Blazers'' lēmums ar 16. numuru iegūt Janu Hansenu uzskatāms par aizvadītā NBA drafta lielāko pārsteigumu. Ķīniešu talantam drafta eksperti un apskatnieki paredzēja vietu otrās kārtas vidū par aptuveni 20 vietām zemāk nekā viņš tika izvēlēts.
Pirmsdrafta periodā lielu interesi par Hansenu izrādīja arī Kristapa Porziņģa jaunā komanda Atlantas ''Hawks'', kuras pārstāvji ar ķīniešu talantu arī vairākkārt tikās. Pirmās kārtas beigās centru izraudzīties lūkoja arī Bruklinas ''Nets''.
Šī informācija neļāva ''Trail Blazers'' justies droši par to, ka noskatītais talants būs pieejams arī vēlāk – kā sākotnēji prognozēts. ''Nejutāmies komfortabli vēlāk par 16. izvēli. Mums bija ļoti svarīgi viņu izvēlēties. Nolēmām darīt to, ko citi sauktu par riskantu izvēli, un veicām šo darījumu, teorētiski izvēloties spēlētāju augstāk nekā prognozēts. Tas parāda to, cik augstu viņu vērtējam,'' pēc drafta teica portlendiešu ģenerālmenedžeris Džo Kronins.
Lai arī pasaules otrajā visplašāk apdzīvotajā valstī basketbols ir neapšaubāmi populārākais sporta veids, ar savu talantu audzināšanu elites līmenim Ķīnai tik labi nesokas. No teju pusotru miljardu cilvēku apdzīvotās Ķīnas līdz šā gada jūnijam bija draftēti vien seši basketbolisti, no kuriem pieci spēlējuši garā gala pozīcijās – izņēmums ir vien Suns Juē, kuram gan karjerā kopumā desmit spēles un seši gūti punkti NBA, taču gana ražīgas sasniegumu ziņā, ķīnietim kļūstot par NBA čempionu 2010. gadā ar ''Lakers''.
Līdz šim vienīgā īstā Ķīnas zvaigzne uz NBA skatuves bijusi 229 centimetrus raženais Jao Mins, kurš 2002. gada NBA draftā tika izvēlēts kā pirmais. Mins traumu dēļ NBA aizvadīja vien astoņas sezonas, 486 karjeras mačos vidēji iekrājot 19.2 punktus, 9.6 atlēkušās bumbas un 1.9 bloķētus metienus. Ļoti pieklājīga statistika, tomēr nebūt ne tāda, kas šķietami ļautu kļūt par līgas populārāko spēlētāju ērā, kurā dominēja nelaiķis Kobe Braients un sāka uzmirdzēt joprojām līgā esošais un par karali dēvētais Lebrons Džeimss. Taču tā notika – visās aizvadītajās astoņās sezonās, arī pēdējā, kurā vien aizvadītas vien piecas spēles (2010./2011.), Jao Mins bija Visu zvaigžņu spēles dalībnieks. Jao savas karjeras laikā bija tas, ko tagad plaši tiražē līgas pašreizējās zvaigznes, izrādot lielu sabiedrisko aktivitāti – vairāk nekā tikai sportists. Jao Mins bija būtisks tilts starp pasaules lielvarām Ķīnu un ASV, un arī neizbēgami viens no Ķīnas galvenajiem maigās varas elementiem.
Vai Jans Hansens kulturālā un politiskā līmenī starp ASV un Ķīnu kļūs par nākamo Jao Minu? To rādīs laiks, taču tam ir visi priekšnoteikumi. Jau tagad Hansena spilgtākās epizodes NBA Vasaras līgā par viņu liek runāt ne tikai dzimtenē, bet arī ASV medijos, ļaujot priekā sist plaukstas Adamam Silveram un viņa kolēģiem par potenciāli ievērojamu tirgus atgūšanu Ķīnā.
Viena ārpus basketbola iezīme jau tagad Hansenam ir vienāda ar savu raženāko tautieti – abi ASV ieradušies ar sliktu angļu valodu un izmanto tulka pakalpojumus. ''Dažkārt es guļu. Visu laiku es guļu. Man patīk spēlēt PlayStation 5, man patīk ēst,'' savā iepazīstināšanas preses konferencē Portlendā uz jautājumu par savām brīvā laika nodarbēm lauzītā angļu valodā izteicās Jans Hansens, reizē nosmejot un klātienē sanākušajiem medijiem atgādinot Jao Mina karjeras ievada vienkāršo un humoristisko preses konferenču manieri.
Līgas savstarpējās attiecības ar Ķīnu pēc Jao Mina karjeras noslēguma varētu dēvēt par pamatīgiem amerikāņu kalniņiem – centra karjeras beigas iezīmēja gana būtisku reitingu kritumu, lai arī joprojām tie bija mērāmi simtos miljonu. Lielāko sitienu NBA saņēma 2019. gadā, kad ''Rockets'' tā laika ģenerālmenedžeris Derils Morijs savos sociālo tīklu kontos pauda atbalstu Hongkongas protestu dalībniekiem. NBA, savukārt, sākotnēji no Morija norobežojās, cenšoties sargāt biznesa intereses, taču nenosodot autoritāro Ķīnas režīmu.
Morija izteikumi rezultējās tajā, ka Ķīnas nacionālā televīzija, kas nepilnus 20 gadus bija demonstrējusi NBA spēles, to pārtrauca darīt, un līga zaudēja vairākus simtus miljonu dolāru. 2022. gadā Ķīnā klusām atsāka NBA spēles raidīt publiskajā apraidē, taču ierobežoti.

Jao Mins un Kobe Braients. Foto: Reuters/Scanpix
NBA draftā izraudzītie Ķīnas basketbolisti
Gads | Spēlētājs | Izvēle | Komanda |
---|---|---|---|
2002. | Jao Mins | 1. | Rockets |
2007. | Ji Dzjaņliaņs | 6. | Bucks |
2025. | Jans Hansens | 16. | Grizzlies (aizmainīts uz Trail Blazers) |
1999. | Vans Džidži | 36. | Mavericks |
2007. | Suns Juē | 40. | Lakers |
2016. | Džou Cji | 43. | Rockets |
2016. | Vans Dželiņs | 57. | Grizzlies |
Jana Hansena draftēšana – operācija divu gadu garumā
Portlendas ''Trail Blazers'' kluba vēsturē tikusi pie viena čempiontitula 1977. gadā, bet 2000. gadu otrajā desmitgadē ilgstoši bija komanda, kurai, iespējams, trūka viena vai divu puzles gabaliņu titula atkārtošanai. Deimiena Lilarda ērā no 2012. līdz 2023. gadam Rip City basketbolisti astoņas sezonas pēc kārtas spēlēja NBA izslēgšanas spēlēs, pīķi sasniedzot 2019. gadā, kad Rietumu konferences finālā ar 0-4 atzina Goldensteitas ''Warriors'' pārākumu.
Iepriekšējās četras sezonas ''Trail Blazers'' nav izdevies sasniegt play-off. Šis laika posms arī iezīmējis pārmaiņas organizācijā, atvadoties no ilggadējā līdera Deimiena Lilarda un noalgojot Maiku Šmicu ģenerālmenedžera asistenta – vīru, kurš ilgus gadus bija ESPN un ''DraftExpress'' vadošais NBA drafta apskatnieks. Viņa kvalitātes talantu identificēšanā pierāda fakts, ka Šmics bijis viens no pirmajiem Viktora Vembanjamas atklājējiem. Šmics sevi Portlendā jau paguvis apliecināt kā liels Deni Avdijas un Tumanī Kamarā fans – abi darījumi tika līdzjutēju kritizēti un apskatnieku neizprasti, taču, kā redzams tagad, šķietami atmaksājušies.
Tieši Šmics kopā ar citu ģenerālmenedžera asistentu spāni Serži Olivu 2023. gada rudenī devās divu nedēļu ilgā komandējumā uz Ķīnu ar mērķi savām acīm ieraudzīt un izpētīt Janu Hansenu, Ķīnas basketbola uzlēcošo zvaigzni, kuru tā gada vasarā U19 Pasaules kausa izcīņā savā blociņā bija atzīmējis viens no ''Trail Blazers'' starptautiskajiem skautiem.
''Viņš izskatījās pēc puiša, kurš, ja spēlētu koledžu basketbolu, būtu pirmās kārtas izvēle,'' savus pirmos iespaidus par Hansenu sarunā ar ''OregonLive'' atminējās Maiks Šmics. ''Spēlētājs ar neticamu laukuma pārredzēšanu un piespēlētāja prasmi, mīkstu roku groza tuvumā un lielisku izmēru, kurš spēlē ar lielu entuziasmu un vēlmi uzvarēt.''
Pirms draftēšanas Jans Hansens pārstāvēja Ķīnas Basketbola asociācijas (CBA) vienību ''Qingdao Eagles'', noslēdzošajā sezonā pirms drafta atzīmējoties ar 16.6 punktiem, 10.5 atlēkušajām bumbām un 2.6 bloķētiem metieniem.
CBA ir viena no maksātspējīgākajām līgām pasaulē, uz kuru ierasti dodas izbijušas NBA zvaigznes kā Stefons Mārberijs, kurš citstarpā Ķīnā sasniedzis leģendas statusu, un dažādi lomu spēlētāji. Tieši viņu būšanu Hansena pretiniekos atzīmēja Šmics, izceļot Džeredu Salindžeru, Keitu Beitsu-Diopu un Kvindariju Vederspūnu – šāda kalibra pretinieki ļāvuši vieglāk izvērtēt, kādā līmenī Jans Hansens spēj spēlēt. Ķīniešu talanta izvērtēšanai palīdzējis arī CBA ātrais spēles temps un augstais pick'n'roll sadarbību skaits, kurā bez prasmīgas operēšanas kā aizsardzībā, tā uzbrukumā mūsdienās NBA spēlēt ir ļoti sarežģīti.
Lai arī milzīgs talants spēles veidošanā uzbrukumā, bažas par spēju izcelties NBA Šmicam un Olivam raisīja Hansena fiziskās spējas. ''Viņš bija nedaudz apvēlies. Redzējām, ka nepieciešama nopietna fizisko spēju attīstība.''
Šā gada maijā ''Trail Blazers'' uzaicināja Janu Hansenu uz pirmsdrafta treniņiem. Jau veicot fiziskos testus, Portlendas komanda bija patīkami pārsteigta – jaunā talanta ķermeņa tauku saturs bija vien ap 7%. Savā bāzē pirmsdrafta treniņos Blazers testēja Janu Hansenu pret citiem potenciālajiem drafta pirmās kārtas prospektiem – Laiemu Maknīliju (izraudzīts ar 29. numuru), Vilu Railiju (21.), Džeisu Ričardsonu (25.), Asu Ņūelu (23.) un Rašīru Flemingu (31.). ''Šie treniņi mums palīdzēja gūt papildu pārliecību savos novērojumus par Janu Hansenu. Mūsu veselības un fiziskās sagatavotības komanda bija patiešām ļoti pārsteigta par tik lielu spēlētāju – viņa kustībām, spēju mainīt ātrumu, virzienu un pāriet no viena laukuma gala uz otru,'' sacīja Šmics.
Arī pirms gada ''Trail Blazers'' izraudzījās centra spēlētāju, ar septīto numuru draftējot Donovanu Klingenu. Gan komandas ģenerālmenedžeris Džo Kronins, gan viņa asistents Maiks Šmics norādīja, ka komandas drafta filozofija ir iet pēc labākā spēlētāja kluba nākotnes perspektīvā, neraugoties uz pozīciju.
Lai arī draftēts ar 16. numuru, ''Trail Blazers'' nākamajā sezonā no ķīnieša nesagaida zvaigznes cienīgu statistiku – Hansens esot nākotnes projekts. Pastāv iespēja, ka kādu laiku nākamajā sezonā Ķīnas basketbola talants pavadīs arī attīstības komandā G-līgā.
''Domāju, ka viņš šobrīd ir gatavs NBA galvenokārt domāšanas, spēles izjūtā un basketbola IQ ziņā. Viņš ātri uztver jaunas lietas. Spēles temps un aizsardzība – tas viss var prasīt kādu laiku. Mēs nevēlamies viņam ne uzlikt pārāk lielas cerības, ne ierobežot iespējas. Katru reizi, kad viņu redzam, viņš turpina pārspēt mūsu gaidas,'' izteicās Maiks Šmics.
No Vienradža prototipu ēras pie Jokiča līdzinieku ēras
Vasarā pirms desmit gadiem ar ceturto numuru Ņujorkas ''Knicks'' izraudzījās stiegrainu un ļoti garu liepājnieku vārdā Kristaps Porziņģis. Sākotnēji ņujorkiešu līdzjutēji un arī pāris apskatnieki nespēja samierināties ar Fila Džeksona izvēli, norādot, ka tā būs izgāšanās, taču Porziņģis kritiķus apklusināja ar spilgtu spēli un kļūšanu par NBA zvaigzni. Latvijas basketbola spilgtākā talanta paveikto ievēroja arī viens no NBA visu laiku labākajiem punktu guvējiem Kevins Durents, piešķirot iesauku Vienradzis.
Šo rindu autoraprāt tieši Porziņģa draftēšana un latvieša demonstrētais sniegums kļuva par ievērojamu pavērsiena punktu NBA vēsturē – klubi sāka pārvērtēt Andrea Barnjāni radīto ''tieva, gara un balta eiropieša'' stigmu, kā arī neveiksmīgo Šona Bredlija izvēli 1993. gadā, un tuvākajos gados izraudzījās vairākus Porziņģa spēles stilam līdzīgus basketbolistus. Nākamais drafts gan Fīniksas ''Suns'' bija izgāšanās, horvātu uzbrucējam Draganam Benderam nespējot attaisnot cerības, taču turpinājums bijis ļoti spilgts – pirms trīs gadiem draftēts NBA čempions Čets Holmgrens, bet pirms diviem par šobrīd talantīgāko planētas basketbolistu uzskatītais francūzis Viktors Vembanjama.
Gadu pirms Kristapa Porziņģa ar 41. izvēli Denveras ''Nuggets'' ātrās ēdināšanas uzņēmuma ''Taco Bell'' nu jau leģendāras reklāmas laikā izraudzījās serbu tīni Nikola Jokiču, kura fiziskās spējas daudzuprāt neatbilda NBA līmenim. Tas arī ir viens no iemesliem, kādēļ ar neapbruņotu aci redzamais talants vēl gadu pēc drafta pavadīja dzimtajā Serbijā. 2015. gadā Jokičs kopā ar Porziņģi ienāca NBA un pāris gadu laikā kļuva par līgas labāko centra spēlētāju, čempionu, vairākkārtēju līgas vērtīgāko spēlētāju un nu jau arī pasaules labāko basketbolistu.
Jokiča iespētais ar izcilu spēles izpratni, piespēlēšanas prasmi un laukuma izplešanu NBA klubu pārstāvjiem pierādīja, ka ne vienmēr fiziskā izcilība un necilvēcisks atlētisms nosaka basketbolista spējas krāt statistiku un palīdzēt komandai uzvarēt. Serba panākumi NBA komandu drafta filozofijās ienesa vēl vienu dimensiju – ne tas fiziski attīstītākais, taču ar izcilu spēles izpratni apveltīts basketbolists. Kā viens no spilgtākajiem piemēriem šīs filozofijas pielietošanai ir turku centrs Alperens Šengins, kuru 2021. gadā ar 16. numuru izvēlējās Hjūstonas ''Rockets''. Par līdzīgu pierādījumu tuvākajos gados varētu kļūt arī Jans Hansens, kurš prototipiski ir ļoti līdzīgs spēlētājs Jokičam un jau publiski ieguvis palamu ''ķīniešu Jokičs''.

Jans Hansens NBA Vasaras līgā. Foto: Portland Trail Blazers
Vai Hansenam izdosies kaut pietuvoties Jokiča un Šengina augstumiem pateiks tikai un vienīgi laiks, tomēr jau tagad vērojamas līdzības Jokiča pirmajos soļos otrpus okeānam – arī ķīnieša izvēle draftā bija visai kurioza. Hansens netika uzaicināts uz zaļo istabu un pēc sava vārda nosaukšanas pie NBA komisāra Adama Silvera devās no tribīnēm, kur drafta laikā atrodas arī līdzjutēji. Un arī pretēji citiem augstu drafta izvēļu basketbolistiem Hansenam nebija piemērīta cepures...
China's Yang Hansen was in the stands when drafted 🙌
— SportsCenter (@SportsCenter) June 26, 2025
He's headed to the Portland Trail Blazers in a trade with Memphis 🔥 pic.twitter.com/D6sghlRuNK
Izmantotie resursi:
https://www.oregonlive.com/blazers/...
https://www.nba.com/news/trail-blaz...