Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:135, Did:0, useCase: 0

Bulgārijas ielāps Latvijas basketbolā: Freimaņa jaunais karjeras izaicinājums

Toms Mālmeisters
Toms Mālmeisters

Bulgārijas ielāps Latvijas basketbolā: Freimaņa jaunais karjeras izaicinājums
Foto: FIBA

2021. gada februārī Latvijas nacionālā basketbola izlase piedzīvoja vienu no rūgtākajiem zaudējumiem pēdējos gados. Tikmēr augusta izskaņā Roberts Freimanis kļuva par ceturto latvieti, kurš karjeras laikā devies spēlēt uz Bulgāriju, pievienojoties Plovdivas ‘’Academic’’. Sarunā ar portālu ‘’Sportacentrs.com’’ spēlētājs atklāja Bulgārijas izvēles iemeslus un skaidroja valstī spēlēto basketbola stilu.

30 gadus vecais spēka uzbrucējs Roberts Freimanis 2020./2021. gadā devās leģionāra gaitās, apliecinot sevi Igaunijā un pievienojoties ‘’Rapla’’ komandai. Kopā ar to Freimanis kļuva par Igaunijas čempionāta bronzas medaļnieku, kā arī ceturtās vietas ieguvēju apvienotajā Latvijas-Igaunijas līgā, pie tam, esot gan komandas kapteinim, gan vienam no līderiem laukumā. Īsi pirms jaunās sezonas sākuma kļuva zināms, ka sportists basketbolista karjeru turpinās Bulgārijā, pievienojoties pagājušās sezonas bronzas ieguvējai Plovdivas ‘’Academic’’. Freimanis kļuvis tikai par ceturto latvieti aiz Igora Miglinieka, Pāvela Veselova un Kaspara Kambalas, kurš karjeras laikā būs spēlējis Bulgārijā.

Neparakstītais līgums Polijā un trenera arguments par labu Bulgārijai

Pēc statistiski veiksmīgās sezonas Igaunijā (apvienotajā līgā vidēji 13.3 punkti, 7.8 atlēkušās bumbas, bet Igaunijas čempionātā 12.8 punkti un 6.4 atlēkušās bumbas) interese par 30 gadus vecā latvieša pakalpojumiem bija pietiekami liela. Jau pavasarī Freimanis pauda, ka vēlētos turpināt meklēt jaunus izaicinājums ārzemēs nevis Latvijas vai Igaunijas komandu vidū, tamdēļ piedāvājumus no tādām vietējās līgas komandām kā ‘’Liepāja’’ un ‘’Ogre’’ pieklājīgi atteica.

Vasaras sākumā Freimanis tuvojās Polijas čempionātam, kurā šobrīd spēlē Roberts Stumbris un Klāvs Čavars, tomēr pēdējā brīdī klubs pārdomāja, līgumu ar latvieti neparakstot. Sekojusi interese no Francijas, Austrijas, Nīderlandes un Grieķijas otrās līgas komandām, taču visvairāk uzrunājis Plovdivas ''Academic''. ‘’Augusta beigās parādījās šāds variants. Galvenais treneris ļoti vēlējās mani redzēt sastāvā. Pirms lēmuma pieņemšanas viņš ar mani sazinājās un izklāstīja, kā redz mani komandā. Uzskatīju, ka klubs spēlē labos turnīros, kā arī līmenis ir atbilstošs, tāpēc lēmu pievienoties,’’ par ‘’Academic’’ pastiprināšanu klāsta Freimanis, atklājot, ka treneris Jordans Jankovs atvēlējis latvietim viena no komandas līdera lomām. ‘’Man ir jānes rezultāts kā jebkuram leģionāram. Tikšu daudzveidīgi izmantots, kas man kā spēlētājam patīk,’’ turpināja Freimanis, skaidrojot, ka pirmo reizi kopš jaunatnes basketbola laikiem viņš spēlēs tiekot iespēlēts trešā numura pozīcijā.

Līdzīgi kā Raplā, arī Plovdivā Freimanis būs viens no līderiem arī ģērbtuvē, taču šajā sezonā kapteiņa pienākumus spēlētājs nepildīs. ‘’Manā pozīcijā aiz manis ir divi jauni spēlētāji, arī saspēles vadītāja pozīcijā mums ir gados jauni basketbolisti. Jāpalīdz viņiem ar līdzšinējā karjerā iegūto pieredzi,’’ par savu lomu ārpus basketbola laukuma turpināja liepājnieks.

Basketbola nozīme Plovdivā un vietējo basketbolistu pilnā Bulgārijas līga

Plovdiva ir otra lielākā Bulgārijas pilsēta, kura atrodas Egejas jūrā ietekošās Maricas upes krastos. Pilsēta tiek uzskatīta par Bulgārijas kultūras galvaspilsētu, bet 2019. gadā bija Eiropas kultūras galvaspilsēta. Plovdiva ir nozīmīgs Bulgārijas ekonomikas, transporta, kultūras un izglītības centrs. Arī sports ir neiztrūkstoša sastāvdaļa otrajā lielākajā Bulgārijas pilsētā. Valstī, kurā futbols tiek uzskatīts par nozīmīgāko sportu, Plovdiva augstākajā līgā ir pārstāvēta ar diviem klubiem – ‘’Lokomotiv’’ un ‘’Botev’’. Otrā no tām pēc šogad čempionātā aizvadītām 12 spēlēm ir trešie, kamēr ‘’Lokomotiv’’ sezonu iesākusi ne tik veiksmīgi, esot astotajā pozīcijā.

Plovdivas ''Academic'' dibināts tālajā 1948. gadā, un bez Bulgārijas čempionāta klubs spēļu prakses palielināšanas nolūkā piedalās arī Balkānu līgā. Pēdējos gados komanda spērusi nozīmīgus soļus uz priekšu, vēsturiski labāko sezonu aizvadot 2020./2021. gadā. Bulgārijas čempionātu tā noslēdza trešajā vietā, bet Balkānu līgā, kur spēlē dažādas Balkānu reģiona un arī Izraēlas basketbola komandas, tā aizkļuva līdz finālam, kurā tikai mača galotnē piekāpās Čempionu līgas dalībniecei Holonas ‘’Hapoel’’. Pirms sezonas ''Academic'' spēlēja FIBA Eiropas kausa kvalifikācijā, taču iekļūt grupu turnīrā klubs nespēja.

Bulgārijas basketbola augstākajā čempionātā piedalās desmit komandas, kuras regulārajā sezonā izspēlē trīs apļu turnīru, pēc kura astoņas labākās turpina cīņu izslēgšanas spēlēs. Pagaidām vienīgā, kura izcīnījusi panākumus visās trijās atklāšanas spēlēs, ir FIBA Eiropas kausā spēlējošā ‘’Rilski Sportist’’, kuru Freimanis uzskatot par spēcīgāko čempionāta komandu. ‘’Komandas ir ļoti līdzīgas. Divas ir vājākas par citām, bet pārējās astoņas var vienu otru uzvarēt,’’ konkurences līmenī Bulgārijā ieskicē Freimanis. ‘’Rilski Sportist’’ ir arī apjomīgākās finanses starp valsts basketbola klubiem, budžetam sasniedzot aptuveni līdzīgu apmēru, kāds ir astoņkārtējai Latvijas čempionei ‘’VEF Rīga’’ – 1.2 miljoni eiro. ‘’Mums ir aptuveni sestais budžets līgā, taču mūsu lielākais spēks ir taktiski gudrs un ambiciozs treneris,’’ savas komandas rocību atklāj 30 gadus vecais latvietis.

Kas pamanīts – lielais vietējo basketbolistu skaits komandās. Nacionālās izlases spēlētāji pārsvarā sevi apliecina tieši Bulgārijas čempionātā, jo arī savas valsts klubos var nopelnīt pieklājīgu samaksu, bet ārpus Bulgārijas tie nav nemaz tik pieprasīti. Katrā komandā spēlē līdz četriem leģionāriem, atsevišķās komandās tieši viesspēlētājiem nodrošinot rezultātu.

Bēdīgi slavenajā Latvijas izlases zaudējumā pret Bulgāriju pretinieki spēlēja pozicionālu un lēnu basketbolu, izmetot daudz tālmetienus (31). Līdzīgs spēles stils novērots Bulgārijas līgā, kur gandrīz visām komandām ir pa kādam augumā garam un masīvam centra spēlētājam. ‘’Neredzu šeit nevienu komandu kā pirms gada ‘’Ogri’’, kura spēlēja tā saucamo ‘’small-ball’’,’’ pirmos novērojumus par spēles stilu Bulgārijā atklāja latvietis. Arī ‘’Academic’’ ir 217 cm garš centra spēlētājs Nemanja Besovičs, ar kuru laukumā spēle tiek veidota pozicionālāka un lēnāka. Galvenais treneris Jordans Jankovs bieži vienlaicīgi laukumā sūta trīs garā auguma spēlētājus, Freimanim spēlējot trešā numura pozīcijā. ‘’Uzskatu, ka taktiski esam viena no spēcīgākajām čempionāta komandām,’’ atkārtoti galveno treneri cildināja liepājnieks.

Bulgārija likusi mainīt spēles stilu arī Freimanim. Ja apvienotajā Latvijas-Igaunijas līgā 70% gadījumos basketbolists uzbruka situācijās, kad atradās ar muguru pret grozu, tad Bulgārijā punktu gūšanā jārod radošāki risinājumi. Sezonas sākums Freimanim nav izdevies cerētajās gaidās, taču tam patraucējis savainojums. Laukumā, visticamāk, Freimanis atgriezīsies vien vēlākais decembra sākumā: ‘’Nav nekas nopietns, pārslodzes dēļ radies savainojums. Sasteidzām atgriešanos vienā no Balkānu līgas spēlēm. Sākotnēji domājām, ka varētu atgriezties laukumā novembra sākumā, taču saistībā ar izlašu logu novembrī nav paredzētas daudz spēles, tāpēc treneris vēlas, lai šoreiz nesteidzos, un, iespējams, atgriezīšos vien decembra sākumā.’’ Spēlētājs gan cenšas esošo situāciju vērtēt pozitīvi, jo svarīgākās spēles tikai priekšā.

Piezemētie bulgāri, karstasinīgie fani un laba līmeņa organizācija

Lai arī Bulgārijā spēlējuši vien četri Latvijas basketbolisti, šīs valsts basketbola aprindās Latvijas groza bumbas vārds ir zināms. Komentārus šeit neprasa nedz ‘’VEF Rīga’’, nedz ‘’Ventspils’’ komandas, kā arī labākos mūsu valsts basketbolistus vietējie Bulgārijas basketbola cilvēki zinot.

‘’Viņi saprot, ka tā bija sakritība. Laiks, vieta, apstākļi, spēles gaita un metienu precizitāte – viss sakrita tā, lai viņiem paveiktos. Bulgāri neuzskata, ka viņi bija pārāki, bet ir visnotaļ piezemēti par šo uzvaru,’’ 2021. gada februārī piedzīvotais zaudējums Eiropas čempionāta kvalifikācijas izšķirošajā spēlē aizmirsts vēl nav, taču arī pieminēts ļoti netiekot, atzina Freimanis. Visvairāk latvietim to atgādinājis Plovdivas ‘’Academic’’ trenera asistents uzreiz pēc Freimaņa ielidošanas valstī. No tās izlases modeļa ''Academic'' spēlē Vasils Bačevs, taču Freimanis no jaunā komandas biedra par februārī izcīnītās uzvaras faktu izjokots neesot. Uzvarā pār Latviju Bačevs gan spēlēja maz – nedaudz vairāk kā piecās minūtēs ar punktiem neizceļoties.

Bulgārija zināma arīdzan ar sporta līdzjutēju karstasinīgo fanošanu. Covid-19 izplatības dēļ sezonas sākumā Bulgārijas čempionāts noritēja pie tukšām tribīnēm, taču pagājušās nedēļas izskaņā vietējā līga noteikumus mainījusi. No novembra, kad spēles atkal varēs apmeklēt fani, gan spēlētājiem, gan skatītājiem jābūt ar Covid-19 vakcinācijas sertifikātu. Līdzjutēji gan varēs apmeklēt spēles arī ar negatīvu Covid-19 testu, kura izmaksas ir pieci eiro.

Aktīvo fanu atbalstu tribīnēs vēlas izbaudīt arī Freimanis, atklājot pieredzēto Melnkalnē kādā no Balkānu līgas spēlēm: ‘’Braucām ārā no pilsētas, un vietējie fani mūsu autobusu apmētāja ar olām. Prasīju serbam, vai tas ir normāli, uz ko saņēmu atbildi, ka jā, jo ir bijušas reizes, kad līdzjutēji metuši ar akmeņiem. Šo patiesībā vēlos izbaudīt, jo tas ir kas pavisam cits kā Latvijā un Igaunijā.’’

Organizatoriski klubs Freimanim nodrošinājis visu nepieciešamo – dzīvokli, ēdināšanas pakalpojumus, bet auto vietā ir šoferis, kurš spēlētājus nogādā uz treniņu un spēļu halli un atpakaļ. Cilvēki klubā cenšas, lai tiktu nodrošināts viss nepieciešams, tāpēc var uzskatīt, ka Plovdivā organizatoriski darbs tiek paveikts kā jebkurā laba līmeņa basketbola komandā. Sadzīviski Freimani pozitīvi pārsteigušas lētās cenas. Doties pusdienot vai vakariņot restorānā ir lētāk kā gatavot mājās pašiem. Tāpat latvieti iepriecinājusi cilvēku laipnība, viesmīlība un izpalīdzība. Tomēr pirmie iespaidi likuši secināt, ka kultūras ziņā ir nozīmīgas atšķirības, bet attīstības ziņā Bulgārija iepaliek Latvijai.

  -1 [+] [-]

, 2021-10-27 13:35, pirms mēneša
Spēlēs pie zemniekiem

     [+] [-]

, 2021-10-27 13:50, pirms mēneša
Nez šie nesajauks ar īsti Freimani

     [+] [-]

, 2021-10-28 22:28, pirms mēneša
Beidzot normāls līmenis..... Spēles kvalitāte un algas čeks arī krietni lielāks😎