Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:131, Did:0, useCase: 0

Vēveris: "Mājasdarbu esmu veicis, savas pozīcijas spēlētājus pētīju jau pērn"

Emils Ozerinskis

Vēveris: "Mājasdarbu esmu veicis, savas pozīcijas spēlētājus pētīju jau pērn"
Valters Vēveris. Foto: FIBA

Jau piektdien tiks dots starta šāviens "Pafbet" Latvijas - Igaunijas basketbola līgai, kad pirmajā Latvijas komandu cīņā tiksies pērn Latvijas čempionāta bronzas medaļas dalījušās "Ogres" un "Jūrmalas" komandas. Divas dienas vēlāk turnīrā iesaistīsies valmierieši, kuru rindās debiju Latvijas klubu basketbola augstākajā līmenī piedzīvos Valters Vēveris.

Aizpērnajā vasarā Eiropas U18 čempionāta sudraba medaļu izcīnījušais Valters Vēveris pērns devās uz Spānijas basketbola virtuvi, taču ar lielu interesi basketbolists turpināja sekot "Valmiera Glass/ViA" komandas gaitām, kura no LBL 2. divīzijas pārgāja uz pavienoto Latvijas - Igaunijas līgu. Šosezon Vēveris no "MoraBanc Andorra" izīrēts atpakaļ Valmieras komandai un gados jaunajam basketbolistam gaidāma būtiska loma vidzemnieku rindās.

Kā notika gatavošanās starpsezonā un kā pats jūties pirms sezonas sākuma?
Personīgi jūtos lieliski. Esmu ļoti labā formā, domāju, ka labākajā kādā jebkad esmu bijis. Runājot par sagatavošanās procesu, esam aizvadījuši daudz un labus treniņus. Esam kārtīgi strādājuši pie fiziskās sagatavotības un esam daudz skrējuši, lai realizētu trenera vīziju laukumā. Pārbaudes spēlēs sākumā bija haoss, jo vēl nebijām saspēlējušies kā komanda, taču varējām daudz skriet un neviens nenogurst. Fiziskajam spēkam tagad klāt nākusi arī savstarpējā sapratne, kas ļāvusi izveidoties labam komandas mikroklimatam laukumā un ārpus tā. Domāju, ka sezona būs ļoti interesanta.

Kā pats redzi savu lomu komandā?
Protams, darīt visu, kas manos spēkos, lai komanda uzvarētu. Tāds vienmēr esmu bijis gan laukumā, gan ārpus tā. Ja treneris prasīs mest punktus, tad to darīšu, ja spēlēt aizsardzībā, tad arī to esmu vienmēr gatavs darīt. Individuālie mērķi ir otrajā plānā, centīšos palīdzēt komandai kā vien spēju.

Pašam šī būs debija profesionālajā līmenī. Ko no sevis sagaidi šajā sezonā?
Gribu veiksmīgi startēt un sevi veiksmīgi parādīt. Ceru pilnveidoties un iegūt pieredzi, spēlējot ar pieredzējušiem spēlētājiem. Vairāki individuālie mērķi ir uzstādīti, bet tos paturēšu pie sevis.

Pastāsti par aizvadīto sezonu. Pārcēlies uz Spānijas basketbola sistēmu, bet būtībā dzīvoji pundurvalstī Andorā. Kā ir dzīvot šajā valstī?
Dzīvot Andorā ir ļoti, ļoti forši. Man tur tiešām patika. Jau aizbraucot atrādīties pirms sezonas, no pirmajiem mirkļiem iepatikās. Valsts un pati pilsēta ir ļoti skaista – apkārt kalni. Klimats īpaši no Latvijas neatšķiras. Vidēji ir nedaudz siltāks, bet ir arī aukstās dienas. Pilsēta ir sakopta, varu teikt tikai labākos vārdus.

Daudzi mūsu basketbolisti, aizbraucot uz Spāniju, iemācās spāņu valodu. Taču Andorā oficiālā valoda ir katalāņu, bet klubā noteikti runājat angliski. Kā veicās ar jaunu valodu apguvi aizvadītajā sezonā?
Bija interesanti, jo Andorā tiešām pamata valoda ir katalāņu, taču visi runā arī spāniski. Laikā, kad trenējos pie ACB līgas komandas, viss notika angliski, jo spāniski tur praktiski neviens nerunā. Vakara treniņos pie savas komandas, tur viņi runā katalāņu valodā. Taču bija vairāki spēlētāji, kuri saprot tikai spāniski un starp viņiem apgrozījās šī valoda. Protams, gada laikā spāniski iemācīties runāt īsti nevar. Sākumā bija grūti, bet ar laiku samācījos pamatus – vienkāršās lietas, kā pastāstīt par sevi. Sāku arī uztvert to, ko cilvēki man mēģina pateikt. Gada beigās jau varēju arī dialogu ar cilvēkiem izveidot, ja zināju par ko ir runa.

Kā tās divas valodas atšķiras savā starpā vai nejūk pašam galvā?
Viņas ir diezgan atšķiras. Ir cilvēki kuri runā spāniski, bet katalāņu valodu neuztver. Vārdi un frāzes diezgan atšķirās, bet ja uzmanīgi klausās, tad kaut arī spāņi kaut ko var saprast.

Pastāsti par basketbola sistēmu tur. Kur pats spēlēji un kādā līmenī tas bija?
Jauniešu čempionātā es nespēlēju. Pamanīju vairākos portālos, ka bija ielikts, ka spēlēju jauniešu līgā – tā nebija. Spēlēju EBA līgā, kas pēc spēka sanāk ceturtā. Tur konkurence bija ļoti spēcīga. Aizbraucot uz turieni, domāju, ka līmenis būs daudz švakāks. Tur spēlē jaunie, talantīgie spāņu basketbolisti, kuri ir U18 un U19 izlasēs. Tāpat tur spēlē profesionālo karjeru jau beiguši, bet uzspēlēt vēl griboši basketbolisti, kuri savulaik spēlējuši LEB Oro (Spānijas 2. līga) un pat ACB līgā. Viņi ir gados vecāki un treniņiem tik nopietni nepievēršas, bet līmenis bija adekvāts. Tas ātrums un aizsardzība, kādu tur spēlē, tas man bija kas jauns.

Latvijā iepriekš esi spēlējis LBL 2. divīzijā. Cik daudz zini par Latvijas – Igaunijas līgas basketbolistiem un cik daudz nāksies laika pavadīt pētot skautinga video materiālus, lai sagatavotos spēlēm?
Latvijas basketbolam vienmēr esmu sekojis līdzi un skatījos augstākās līgas spēles arī kad spēlēju LBL2. Spēlētāji man nav sveši, protams, ir daži par kuriem neko daudz nezinu. Arī pagājušajā sezonā, esot Spānijā, sekoju līdzi visām Valmieras spēlēm. Sezonas izskaņā, parādoties variantam atgriezties Valmierā, sāku īpaši pētīt savas pozīcijas spēlētājus, pret kuriem šosezon var sanākt cīnīties. Domāju, ka būs interesanti, jo dažus mājas darbus jau esmu veicis.

Kāds ir iespaids par Igaunijas basketbolu? Cik daudz par viņiem zini?
Igauņi spēlē līdzīgi kā to dara Latvijā. Līmenis abās valstīs ir adekvāts, jo līga kā nekā ir profesionāla. Līmenis Latvijas – Igaunijas līgā ir pietiekami konkurētspējīgs.

Ko šosezon gaidi no līdzjutējiem tribīnēs?
Protams, gaidu pilnas tribīnes. Spēlēt mājās pie saviem skatītājiem ir fantastiski. Kā zinām, Valmierā basketbols ir cieņā. Cerams, ka uz pirmo spēli atnāks daudz skatītāju un ar savu sniegumu laukumā dosim iemeslu nākt vēl un vēl.

Izmantotie resursi:
VALMIERA GLASS VIA