Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:134, Did:0, useCase: 3

LBS izstrādājusi vadlīnijas treniņprocesam jauniešiem vecumā no 13 līdz 18 gadiem

Toms Mālmeisters
Toms Mālmeisters

LBS izstrādājusi vadlīnijas treniņprocesam jauniešiem vecumā no 13 līdz 18 gadiem
Agris Galvanovskis darbā ar Latvijas jauniešiem. Foto: Siim Semiskar, basket.ee

Latvijas Basketbola savienība (LBS) informē, ka Treneru komisijas vadītāja Agra Galvanovska vadībā izstrādātas vadlīnijas treniņprocesam darbā ar jauniešiem vecumā no 13 līdz 18 gadiem. To uzdevums ir pilnveidot spēlētāju tehnisko un individuālo meistarību, samazinot taktiskos uzdevumus uzvaru iegūšanā agrīnā vecumā.

Pēc Latvijas U19 izlases piedalīšanās U19 Pasaules kausā, kurš jūlija sākumā notika Rīgā un Daugavpilī, saasinājās diskusijas par Latvijas jauno basketbolistu fizisko un tehnisko sagatavotību, kas atpaliek no citām valstīm. Savus viedokļus izteica gandrīz visi šīs vasaras jauniešu izlašu treneri, uzsvaru liekot, ka jauniešu vecumā mazāk jādomā par uzvaru izcīnīšanu ar taktiskiem līdzekļiem, bet vairāk jādomā par tehniskā arsenāla pilnveidošanu un individuālās meistarības uzlabošanu.

Latvijas Basketbola savienība (LBS) publicējusi izveidotās vadlīnijas treniņprocesam no 13 līdz 18 gadiem. Katrā posmā ieteikts pilnveidot noteiktas darbības gan uzbrukumā, gan aizsardzībā, jaunākos vecumos lielāku uzmanību veltot individuālām prasmēm, kamēr 18 gados jau apgūstot arī taktiskās komponentes gan uzbrukumā, gan aizsardzībā. “Starptautiskajos jauniešu basketbola turnīros aizvien asāk izpaužas Latvijas jauno basketbolistu tehniskās meistarības, individuālās taktikas izpratnes un prasmes pieņemt lēmumus spēles stresa situācijās neatbilstība modernā basketbola prasībām,'' izstrādāto vadlīniju mērķus skaidroja treneru komisijas vadītājs Agris Galvanovskis.

''Īstermiņā šīs problēmas var piesegt, ekspluatējot spilgtākos talantus un organizējot komandas spēli tā, lai maksimāli noslēptu individuālos trūkumus. Tā ir tuvredzīga rīcība. Pieaugušo basketbols nežēlīgi soda par bērnu un pusaudžu gados nepareizi ieliktiem meistarības pamatiem. Cieš spēlētāji, kuriem tiek pasliktināta konkurētspēja starptautiskajā basketbola darba tirgū. Cieš Latvijas klubi. Cieš valstsvienība. Šo problēmu nevar atrisināt tikai jaunatnes izlasēs, kurās treniņdarbs organizēts ne vairāk kā divus mēnešus gadā. Kvalitatīvai apmācībai jānotiek ikdienā, katrā treniņā sporta skolā. Vadlīnijas ir orientieri, nevis konkrēta instrukcija katrai treniņnodarbībai,'' turpināja speciālists.

Kā norāda Galvanovskis, tad galvenais mērķis ir izaudzināt spēlētāju ar stabili ieliktiem meistarības pamatiem, uz kuriem balstīsies viņa visa turpmākā basketbolista karjera: ''Vadlīnijas akcentē pamatiemaņas, kuras mērķtiecīgi jāattīsta attiecīgajā vecumā. Liekot lietā katra trenera radošo izdomu, izgudrojot konkrētus vingrinājumus. Pacietīgi pieprasot precīzu izpildījumu un labojot pamanītās kļūdas. Konsekventi izmantojot apgūto spēlēs, sākotnēji nepievēršot uzmanību rezultātam uz tablo. Kā kvalitatīvi iedzīvināt vadlīnijas ikdienā – par to runāsim oficiālajos treneru semināros un neformālajās pārrunās. Par to runāsim ar kolēģiem LBS jaunatnes komisijā, nepieciešamības gadījumā koriģējot Latvijas Jaunatnes basketbola līgas nolikumu. Jo jaunatnes basketbolā galvenais mērķis nav turnīrā izcīnītā vieta vai ieraksti spēļu individuālās statistikas ailēs. Galvenais mērķis – spēlētājs ar stabili ieliktiem meistarības pamatiem, uz kuriem balstīsies visa turpmākā karjera basketbolā.''

# LBS izstrādātās vadlīnijas treniņdarbam vecumā no 13 līdz 18 gadiem

Izmantotie resursi:
Izstrādātas LBS vadlīnijas treniņprocesam...