Kas ir Latvijas basketbola izlases nākamais galvenais treneris Sito Alonso?
Īsi pirms Lieldienām, aizvadītajā ceturtdienā Latvijas Basketbola savienības (LBS) valde izraudzījās nākamo Latvijas vīriešu basketbola izlases treneri – spāņu stratēģi Sito Alonso. Darbs ar Latvijas valstsvienību spānim būs pirmā pieredze galvenā trenera amatā pieaugušo izlašu līmenī, taču klubu basketbolā Alonso sevi līdz šim apliecinājis augstākajā līmenī Eiropā un darījis to gana sekmīgi, tostarp sadarbojoties arī ar vairākiem pašreizējiem Latvijas valstsvienības basketbolistiem.
Tuvojas 50 gadu slieksnim, bet par treneri strādā teju 40 gadus
Latvijas vīriešu basketbola izlases nākamais galvenais treneris Sito Alonso šā gada 4. decembrī svinēs 50. jubileju. Lai arī basketbola stratēģim vēl gana jauns, spānis līdzšinējā karjerā paguvis iekrāt milzu pieredzi. Līdzīgi kā pašreizējais Latvijas izlases galvenais treneris Luka Banki, arī Sito Alonso profesionāli basketbolu nav spēlējis, bet jau neraksturīgi agrā vecumā atradis savu dzīves aicinājumu – trenēšanu.
Viņa tēvs, Alfonso Alonso, arī ir basketbola treneris, un galvenokārt tieši tas noveda Sito pie viņa pirmās komandas 11 gadu vecumā, tēva pārraudzībā trenējot bērnu grupu vecumā no sešiem līdz desmit gadiem. Būtisks, taču traģisks notikums vēl vairāk stiprināja Sito Alonso mīlestību pret basketbolu un tā mācīšanu citiem – traģiskā Fernando Martina bojāeja autoavārijā, kad Alonso bija 14 gadus vecs. Sito Alonso nedēļām gaidīja Saragosas un Madrides ''Real'' dueli, lai tiktu pie iespējas lūgt Martina autogrāfu. Pirmais spāņu NBA basketbolists tobrīd bija traumēts un pats devās uz Saragosu, taču galamērķi nesasniedza, ejot bojā autoavārijā. Traģiskais notikums uz Sito atstāja lielu emocionālo nospiedumu, par ko pats stratēģis vēlāk intervijās izteicies, ka esot pavadījis bezmiega naktis raudot.
Sasniedzis 20 gadu vecumu, Alonso kļuva par Saragosā bāzētā Spānijas zemāko līgu kluba ''Centro Natacion Helios'' galveno treneri un tehnisko koordinatoru, bet 1999. gadā tika iecelts Spānijas pēc spēka ceturtās līgas komandas ''Cosehisa Monzon'' galvenā stratēģa amatā. Piecu gadu laikā Alonso vadībā klubs sasniedza labākos rezultātus tā vēsturē, bet 2004. gadā sekoja zvans no ACB līgas kluba Badalonas ''Joventut'' par tā fārmkluba ''CB Prat'' pārņemšanu. Pratas vienība arī nesenā pagātnē bijusi saistīta ar vairākiem latviešu un arī izlases basketbolistiem – esot Badalonas kluba sistēmā, tās rindas pārstāvēja Artūrs Žagars un Krišs Helmanis. Tāpat komandā spēlējis arī Kristaps Gludītis.
Pēc sezonas ''Joventut'' otrajā komandā Alonso saņēma uzaicinājumu no leģendārā spāņu trenera Aito Garsijas pievienoties viņa treneru štābam Badalonas pirmajā komandā. Kā pats Alonso izteicies, gan viņa tēvs, gan Garsija bijuši viņa lielākie mentori un padomdevēji trenera karjerā. Esot leģendārā Aito Garsijas asistents, Alonso ielauzās ACB līgā un Eiropas augstākajā līmenī, izcīnot 2006. gada FIBA ''EuroCup'' trofeju, kā arī 2008. gada Spānijas Karaļa kausu un ULEB Eirokausu. Badalonas vienība, jo īpaši vēsturiski, zināma kā viena no labākajām Spānijas talantu kalvēm. Laikā, kad Alonso strādāja Katalonijas komandā, pieaugušo basketbolā sevi pieteica Rudijs Fernandess un Rikijs Rubio, kurš joprojām ir ACB līgas visu laiku jaunākais basketbolists, Eiropas prestižākajā vietējā čempionātā debitējot 14 gadu un 11 mēnešu vecumā.
2008. gadā Aito Garsija pieņēma Spānijas valstsvienības izaicinājumu, bet Badalonas komandas vadība nolēma uzticēties Sito Alonso, dodot tobrīd 32 gadus vecajam trenerim pirmo pieredzi galvenā stratēģa amatā Spānijas ACB līgā. Pirmā sezona izvērtās gana veiksmīga – piektā vieta regulārajā sezonā un zaudējums ceturtdaļfināla izšķirošajā mačā pret Madrides ''Real''. Visai sekmīgi Alonso sāka arī otro sezonu pie ''Joventut'' stūres, taču sezonas otrajā daļā tika piedzīvoti seši zaudējumi pēc kārtas, kas rezultējās trenera atbrīvošanā no amatā. Svarīgs fakts, kas jāatzīmē – Alonso otrajā sezonā pie ''Joventut'' stūres Rikijs Rubio pārcēlās uz NBA, bet kā talantīgā spāņa aizstājējs tika nolīgts tobrīdējais Latvijas izlases pamatsaspēlnieks Kristaps Valters.
Nedaudz vairāk kā gadu netrenējis augstākajā līmenī, Sito Alonso pie ''Gipuzkoa'' stūres 2011. gadā saņēma iespēju atgriezties ACB līgā. Sekmīga pirmā sezona, sasniedzot Sansevastjanas kluba rekordaugsto piekto vietu un dalību Karaļa kausā, ļāva topošajam Latvijas izlases trenerim tikt izraudzītam par ACB līgas sezonas labāko treneri un ielikt pamatus brazīliešu aizsarga Raula Netu ceļam uz NBA. Tieši Alonso vadībā Brazīlijas basketbola zvaigzne spēra pirmos soļus Eiropas basketbolā. Otro sezonu tikpat spilgti atkārtot neizdevās, taču izdevās sastrādāties ar latvieti – līdz janvārim kluba rindās spēlēja Rihards Kuksiks. Trešajā sezonā pie ''Gipuzkoa'' stūres Alonso vadītā komanda atkal klauvēja pie izslēgšanas spēļu durvīm, taču neveiksmīgi – zaudējumi Madrides ''Real'' un ''Gran Canaria'' liedza sansevastjaniešiem iekļūt Spānijas labāko astoņu komandu pulkā.

Sito Alonso ar Raulu Netu (pa kreisi) un Rikiju Rubio. Foto: sitoalonso.com
Ievērības cienīgo nogriezni ''Gipuzkoa'' galvenā trenera amatā novērtēja Spānijas Basketbola federācija, kas 2013. gadā Alonso uzticēja vadīt Spānijas U20 izlasi, kuras vairāki spēlētāji trenerim bija pazīstami gan no sezonas ''Gipuzkoa'', gan no viņa iepriekšējās darba vietas Badalonā.
Pirms 12 gadiem Tallinā trenera Alonso un Spānijas ceļu uz finālu aizšķērsoja tieši Latvija, pusfinālā spāņus pieveicot ar 64:63. Tajā mačā rezultatīvākie bija vairāki joprojām Latvijas izlases tuvumā esoši basketbolisti – valstsvienības pamatvērtība Andrejs Gražulis (12 punkti, astoņas bumbas), nesenos logos kandidātu lokā esoši vai spēlējuši basketbolisti kā Ojārs Siliņš (11 punkti) un Jānis Bērziņš (14 punkti), un arī gadu jaunākais Toms Leimanis, kuram gan tikai trīs minūtes pusfinālā pret Spāniju. Ar 12 punktiem Latvijas U20 izlases uzvaru pār Sito Alonso trenētajiem Spānijas vienaudžiem pirms 12 gadiem kaldināja Ingus Jakovičs, kurš šajā sezonā pārstāv ACB līgas klubu ''Leyma Coruna'', bet izlasē ilgāku laiku nav bijis. Varbūt pie Sito Alonso sagaidāma atgriešanās? 34 minūtes 2013. gadā pret Spāniju nospēlēja arī Kaspars Vecvagars, kurš iepriekšējos izlases sasaukumos darbojies ar valstsvienību kā brīvprātīgais treneris. Rezumējot Sito Alonso vasaru ar U20 izlasi – pēc ''EuroBasket 2025'' finālturnīra gaidāma atkalsatikšanās ar vairākiem nupat minētajiem basketbolistiem un, kas zina, iespējams, arī kādu no tās Latvijas U20 izlases treneru korpusa. Tā modeļa galvenais treneris Artūrs Štālbergs no basketbola pagājis nostāk, bet viņa asistenti Raimonds Feldmanis un Jevgeņijs Kosuškins joprojām aktīvi darbojas Latvijas basketbolā – kā klubu, tā 3x3.
Vēl vasaru vēlāk Sito Alonso strādāja arī Spānijas pieaugušo izlasē, tobrīd esot tā laika galvenā trenera Huana Antonio Orengas pirmais asistents. Spāņiem gan 2014. gada Pasaules kausā nācās piedzīvot vilšanos – zaudējums Madridē savu skatītāju priekšā ceturtdaļfinālā pret Franciju ar 52:65.
Alonso iespētais Sansevastjanā nepalika nepamanīts Spānijas basketbola aprindās, taču nākamā trenera karjeras pieturvieta tālu nebija jāmeklē, Sito parakstot divu gadu līgumu ar citu Basku zemes klubu ''Bilbao'', kur jau priekšā gaidīja vēl viens latvietis – pašreizējais izlases kapteinis Dairis Bertāns. Alonso vadībā Bilbao abās sezonās sasniedza izslēgšanas spēles Spānijas čempionātā, un pēc pirmās sezonas paveiktais ļāva tikt arī pie ilgtermiņa līguma – panākta vienošanās uz pieciem gadiem. Spāņu treneris gan Bilbao pameta pēc otrās sezonas, saņemot piedāvājumu, kam atteikt bija grūti – zvanīja viens no leģendārākajiem Spānijas basketbola klubiem Vitorijas ''Baskonia'', piedāvājot iespēju trenēt Eirolīgā.
Paliekot turpat Basku zemē, taču sperot vēl vienu soli augšup, Alonso turpināja apliecināt sevi – pirmajā sezonā uz ''Baskonia'' komandtiltiņa sasniegtas izslēgšanas spēles Eirolīgā, kā arī pusfināls gan Spānijas meistarsacīkstēs, gan arī Karaļa kausā. Trenera virsvadībā pirmos soļus Eiropas basketbolā spēra pašreizējā Eirolīgas superzvaigzne Šeins Larkins. Lai arī sezona izvērtās veiksmīga, Alonso ''Baskonia'' organizācijā nepalika – treneris spēra vēl vienu soli augšup, panāca mutisku vienošanos ar Vitorijas komandu par sadarbības pārtraukšanu un devās uz Kataloniju, lai kļūtu par ''Barcelona'' galveno treneri.
Kāpēc tieši ''Barcelona''? ''Nekad nav slikts brīdis parakstīt līgumu ar Barselonu,'' pēc nonākšanas Katalonijas grandā sacīja Sito Alonso. Pati komanda, trīs sezonas pēc kārtas palikusi bez Eirolīgas Final Four, vēlējās atsvaidzināt basketbola sekciju un to darīt tieši Alonso vadībā. Puses vienojās par līgumu pēc formulas 2+1, taču 2017./2018. gada sezona kļuva par to, kurā uz brīdi aprāvās trenera Alonso allaž veiksmīgais kāpums trenera karjerā.
Vietējā čempionātā ''Barcelona'' spēlēja atbilstoši vadības prasībām, ieņemot vietu vadošajā trijniekā. Krietni sliktāk klājās Eirolīgā, ar bilanci 7-14 komandai esot tālu no izslēgšanas spēlēm. Pēdējais piliens Barsas vadībai bija graujošais zaudējums pret nevienu citu kā Alonso bijušo komandu ''Baskonia'' 2018. gada 4. februārī ar 72:96.
Tā paša gada vasarā Sito Alonso tika pie trīs gadu līguma ar vienu no lielākajiem Horvātijas klubiem Zagrebas ''Cedevita''. Horvātijā spāņa laiks bija viņa līdzšinējai karjerai rekordīss – vien 35 dienas pēc pirmās spēles Alonso pameta Zagrebas vienību. Tas gan skaidrojams ar vairākām izmaiņām kluba vadībā – ieradās gan jauns ģenerālmenedžeris, gan prezidents, un arī neilgi pēc tam ''Cedevita'' no došanās pa skuju taku izglāba apvienošanās ar Slovēnijas vienību Ļubļanas ''Olimpija''.
Nākamo darba vietu un arī joprojām pašreizējo treneris Alonso atrada tās pašas sezonas janvārī, atgriežoties Spānijā, taču šoreiz pie ''Murcia'' stūres. Mursijas vienībā treneris Alonso nomainīja Havjeru Huaresu, pirmajā pussezonā sakārtoja komandas sniegumu un paglāba no izkrišanas, bet turpmākajos gados nostabilizēja ''Murcia'' starp komandām, kas aktīvi iesaistās cīņā par Spānijas ACB līgas izslēgšanas spēlēm, nevis tikai domā par vietas nosargāšanu augstākajā līgā.
Savās pirmajās trīs sezonās Mursijā treneris Alonso sastrādājās ar vēl vienu latvieti – Rinaldu Mālmani, kuram gan niecīga loma komandas kopējā zīmējumā. Vēl viena sezona bez latviešiem, bet tad ''Murcia'' ieradās Rodions Kurucs, kurš komandu pārstāv joprojām un neapšaubāmi ir viens no Latvijas vīriešu izlases līderiem. Divas nepilnas sezonas trenera Alonso vadībā Mursijā sanāca arī Rodiona brālim Artūram Kurucam, bet viņam lai arī lielāka, taču tik un tā līdzīga loma kā Rinaldam Mālmanim.

Rodions Kurucs un Sito Alonso. Foto: FIBA Champions League
Kopš Rodiona Kuruca pievienošanās Mursijas komandai tai trenera Alonso vadībā izdevies sasniegt lielākos augstumus – bronza pagājušā gada FIBA Čempionu līgā un Spānijas ACB līgas sudrabs, finālsērijā atzīstot Madrides ''Real'' pārākumu.
Šī sezona Mursijai pagaidām nav tik veiksmīga, cik iepriekšējā. Komanda pašlaik ar 13 uzvarām 28 mačos ierindojas desmitajā vietā 18 klubu konkurencē, no izslēgšanas spēlēm atpaliekot par vienu uzvaru. Izdevies gan saglabāt lielāko daļu pagājušās sezonas veiksminieku sastāva – būtiskākais iztrūkums meklējams amerikāņu spēka uzbrucēja Dastina Slevas personā, kurš vasarā pārcēlās uz Stambulas ''Bešiktaš''. Pats Rodions sarunā ar portālu ''Sportacentrs.com'' tieši Slevas došanos prom nosauca kā galveno iemeslu tam, kāpēc šī sezona pagaidām nav tik sekmīga, cik iepriekšējā: ''Viņš bija tas džeks, kurš pagājušajā sezonā kopā ar mani deva mums fizikalitāti gan aizsardzībā, gan uzbrukumā. Mēs ar viņu izcīnījām ļoti daudz bumbas uzbrukumā un aizsardzībā. Viņš bija viens no atslēgas spēlētājiem, kuru mums vajadzēja parakstīt, bet tā sanāca, ka viņš arī aizgāja uz labāku situāciju, ko bija pelnījis ar savu spēli, un tagad arī tur rāda labus rezultātus.''
Trenera Alonso CV
Alonso basketbola rokraksts – stingra aizsardzība un ātrās pārejas
Alonso laukuma malā ir šķietami līdzīgs pašreizējam Latvijas izlases galvenajam Lukam Banki – ārēji mierīgs, bet atsevišķās epizodēs spēj arī eksplodēt, tiesa, tādas gan negadās pārlieku bieži. Arī spāņu un itāļu stratēģu basketbola rokrakstā redzamas līdzības.
''Labākais treneris ir tas, kurš sagatavo tādu 12 spēlētāju komandu, kurā sezonas ievadā ir daži augsta līmeņa spēlētāji, vairāki viduslīmeņa spēlētāji un pāris zemāka līmeņa spēlētāji, un, sezonai noslēdzoties, viņi visi ir progresējuši un komandas vidējais līmenis ir augstāks nekā sezonas sākumā,'' intervijā izteicies Latvijas izlases nākamais galvenais treneris. ''Dažu spēlētāju paveiktais statistika neparādās, taču viņi ir vitāli svarīgi komandai. Pati svarīgākā lieta ir likt spēlētājam justies svarīgam trenera acīs. Ja treneris nenovērtē spēlētāju, basketbolists nevar progresēt,'' turpināja spānis.
Trijās no iepriekšējām četrām sezonām Sito Alonso vadītā Mursija uzrādījusi top 3 labāko aizsardzību Spānijas ACB līgā. Šajā sezonā ''Murcia'' ierindojas otrajā vietā pēc aizsardzības reitinga, uz simts aizsardzības pozīcijām ielaižot 109.0 punktus. Tāpat Mursijas piespiež pretiniekus mest ar trešo sliktāko procentu Spānijas čempionātā – zemāka pretinieku precizitāte ir tikai Madrides ''Real'' un Valensijai.
Lai arī uzbrukumu tempa ziņā Sito Alonso vadībā Mursija nav atradusies starp pašām ātrākajām komandām un šajā sezonā ieņem 11. vietu starp 18 ACB līgas komandām pēc tempa, iespējas uzskriet nākamā Latvijas izlases galvenā trenera vadītais klubs izmantojis teicami – gūti 1.212 punkti uz pārejas uzbrukumu.
Par trenera Alonso lielo taktisko risinājumu arsenālu liecina rādītājs par gūtajiem punktiem pēc minūtes pārtraukumiem jeb ATO. Spānijas līgā šajā sezonā ''Murcia'' iespējusi 1.008 punktus uzbrukumā pēc minūtes pārtraukuma, kas ir ļoti labs rādītājs. Salīdzinājumam – Spānijas labākā uzbrukuma komanda ''Valencia'' pēc minūtes pārtraukumiem gūst 0.984 punktus uz uzbrukumu, bet Madrides ''Real'' – 0.958 punktus.
Novembrī Sito Alonso aizvadīs pirmās spēles Latvijas valstsvienības galvenā trenera amatā – laika ieskrieties nebūs. Spāņu stratēģa rīcībā būs vien pāris dienas treniņu darba pirms oficiālajiem mačiem Pasaules kausa kvalifikācijā, taču trenera pieredze un iepriekšējie sasniegumi ļauj domāt, ka Alonso būs īstais Latvijas izlases augšupejošās līknes turpinājums.
[+] [-]
Bet nu lai veicas vismaz tāpāt kā ar Banki - izcils treneris, kas sakārtoja mūsējiem galvas un sadarbību.
[+] [-]