Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:133, Did:0, useCase: 3

Šmits un Džordana krustdēls pret Atamanu: kas uzvarēs Eirolīgas finālā?

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

Šmits un Džordana krustdēls pret Atamanu: kas uzvarēs Eirolīgas finālā?
Pau Gazols un Šeins Larkins 2021. gada 29. maijā. Foto: Euroleague

Svētdien, 30. maijā, "Lanxess" arēnā Ķelnē notiks "Turkish Airlines" Eirolīgas 21. sezonas medaļu spēles. Maskavas CSKA plkst. 18:30 bronzas spēlē sacentīsies pret "Olimpia Milano". Fināls starp "Barcelona" un "Anadolu Efes" sāksies plkst. 21:30.

Šarūna Jasikēviča trenētā “Barcelona” pusfinālā uzvarēja Milānu, pateicoties Korija Higinsa divpunktu metienam 0,8 sekundes pirms pamatlaika beigām – 84:82. “Anadolu Efes” iztērēja 20 punktu pārsvaru, tomēr revanšējās Maskavas CSKA par 2019. gada finālā piedzīvoto neveiksmi – 89:86.

Eirolīgā līdz šim uzvarējis 21 klubs, tai skaitā 13 to paveikuši vairāk nekā vienu reizi. "Barcelona" ar diviem tituliem dala desmito vietu ar Boloņas "Virtus", "Cantu" un Zagrebas "Cibona". Par vienu panākumu vairāk ir Pirejas “Olympiacos”, “Olimpia Milano”, Rīgas ASK un Splitas “Jugoplastika”.

FIBA ērā “Barcelona” piedzīvoja piecus zaudējumus finālā (1984, 1990, 1991, 1996, 1997). Neveiksmju sēriju izdevās pārtraukt ULEB ēras trešajā sezonā – 2003. gada 11. maijā katalāņu klubs dzimtajā pilsētā “Palau Sant Jordi” arēnā uzvarēja “Benetton Treviso” ar 76:65 un pirmo reizi nopelnīja prestižo trofeju. Otrais tituls tika pievienots 2010. gadā “Bercy” arēnā Parīzē.

Turcijas klubi pie pirmā titula tika 2017. gadā, pateicoties Stambulas “Fenerbahce” uzvarai pār “Olympiacos”. Žeļko Obradoviča trenētā komanda finālā spēlēja trīs pavasarus pēc kārtas, 2016. un 2018. gadā samierinoties ar zaudējumu. Stafeti pārņēma "Anadolu Efes" (2019, 2021), tādējādi Turcija finālā būs pārstāvēta piekto reizi pēc kārtas.

Spēlētāji

"Anadolu Efes" rindās ir desmit vīri no 2019. gada sastāva – Šeins Larkins, Rodrigo Bobuā, Dogušs Balbajs, Sertažs Šanli, Adrians Moermans, Tibors Plaiss, Vasilije Micičs, Džeimss Andersons, Braients Danstons un Krunoslavs Simons. “Final 4” pieredze ir vienpadsmit – Kriss Singltons 2016. gadā ieguva trešo vietu ar Krasnodaras “Lokomotiv-Kubaņ”.

Finālturnīrā iepriekš nav spēlējis vienīgi Džanans Musa – bosnietis pērn bija Rodiona Kuruca komandas biedrs Bruklinas “Nets” rindās. Čempiona titula pagaidām nav nevienam, lai gan, piemēram, Braients Danstons finālā spēlēs trešo reizi (2015. gadā otrā vieta ar “Olympiacos”). Trīs vīri – Plaiss, Moermans un Singltons – karjeras laikā aizstāvējuši arī Barselonas krāsas.

“Vistālāko” ceļu mērojis Dogušs Balbajs – turku basketbolists "Anadolu Efes" rindās aizvadījis jau 10 sezonas. Pirms profesionāļa karjeras sākuma viņš trīs sezonas nospēlēja “Texas Longhorns” rindās (2008-2011). No vietējiem spīdekļiem jāizceļ arī Sertažs Šanli – centrs piecas sezonas pārstāvēja “Galatasaray” (2010-2015), pēdējās trīs no tām spēlējot Ergina Atamana vadībā.

“Barcelona” sastāvā ir divi Eirolīgas čempioni. Niks Kalatess 2011. gadā triumfēja turnīrā, pārstāvot Atēnu “Panathinaikos”, savukārt Korijs Higinss 2016. un 2019. gadā aizstāvēja Maskavas CSKA krāsas. Maikla Džordana krustdēlam šis ir piektais “Final Four” turnīrs pēc kārtas un pirmais iznāciens katalāņu kluba kreklā.

Pau Gazols ir vienīgais fināla dalībnieks – neskaitot abus galvenos trenerus – kurš sacenties FIBA ērā. Pasaules junioru čempions 2000. gada 20. aprīlī uz piecām minūtēm izgāja laukumā bronzas spēlē pret Ergina Atamana trenēto “Anadolu Efes”. Gazols startēja arī pirmajā ULEB ēras sezonā. “Barsa” toreiz apstājās astotdaļfinālā, ar 0-2 piekāpjoties Trevīzo “Benetton”.

Nikola Mirotičs, tāpat kā viņa pārstāvētā komanda, “Četru finālā” atgriezies pēc septiņu gadu pārtraukuma. Melnkalnes basketbolists ar Spānijas pasi daudzus gadus spēlēja “Real Madrid” sistēmā, tostarp trīs reizes aizcīnījas līdz Eirolīgas finālturnīram. Debijas iznācienā 2011. gadā ceturtā vieta, savukārt 2013. un 2014. gadā nācās samierināties ar otro pozīciju.

Ungārijas basketbolists Adams Hanga finālturnīrā debitēja 2016. gadā, kopā ar Dāvi Bertānu pārstāvot Vitorijas "Baskonia" (ceturtā vieta). Viktors Klavers toreiz cīnījās plecu pie pleca ar Krisu Singltonu, aizsniedzoties līdz trešajai vietai “Lokomotiv-Kubaņ” rindās. Cits spānis Pjērs Oriola 2015. gada sezonā bija Kristapa Porziņģa komandas biedrs ACB līgas klubā “Sevilla”.

Sasummējot datus, finālturnīra pieredze ir deviņiem vīriem – neskaitot Gazolu, Kalatesu, Mirotiču, Hangu, Higinsu un Klaveru, pulkā ir Ugandas pases īpašnieks Brendons Deiviss, francūzis Leo Vestermans un Alekss Abriness (2013, 2014). Debitanti – latvietis Rolands Šmits, ukrainis Artjoms Pustovijs, Slovākijas pavalstnieks Kails Kuričs, itālietis Leandro Balmaro un Serhi Martiness.

Deiviss 2018. gadā palīdzēja Jasikēvičam un "Žalgirim" sasniegt lielāko panākumu ULEB ērā – pirmo reizi kvalificēties "Final Four" un izcīnīt tajā trešo vietu. Bronzas spēlē lietuvieši pieveica Vestermana pārstāvēto Maskavas CSKA. Taisnības labad jāpiebilst, ka Francijas basketbolists pirms un pēc tam spēlēja Kauņas kluba rindās.

Rolands Šmits ir viens no trim Barselonas spēlētājiem, kurš piedalījies visās 40 Eirolīgas cīņās (pārējie divi ir Hanga un Kalatess). Abrinesa, Higinsa, Kuriča un Oriolas rēķinā ir 38 spēles. Stambulas kluba rindās 40 iznācienus sakrājuši Andersons, Moermans un Singltons.

Galvenais jautājums pirms fināla – vai "Barcelona" varēs palīdzēt Niks Kalatess? “Florida” zvaigzne pusfināla cīņas beigās guva savainojumu, tāpēc pēdējos uzbrukumos bumba atradās Higinsa rokās. Jasikēvičs pēc spēles izteicās, ka par saspēles vadītāja līdzdalību izlems svētdien.

Treneri

Erginam Atamanam pieder unikāls sasniegums. Turku speciālists ar “Anadolu Efes” sasniedzis finālčetrinieku FIBA ērā (trešā vieta 2000. gadā), FIBA Suprolīgā (trešā vieta 2001. gadā) un ULEB ērā (fināls 2019, 2021). Pietrūkst vienīgi galvenā balva.

Šarūnam Jasikēvičam ir četri Eirolīgas tituli kā spēlētājam, tostarp leģendārais pirmais panākums ar "Barcelona". Astoņpadsmit gadus vēlāk lietuvietis ar katalāņu klubu atgriezies finālā, šoreiz jau galvenā trenera lomā.

Uzvaras atslēgas

“Barcelona” šosezon ielaidusi vismazāk punktu Eirolīgā – vidēji 73,2 spēlē, tiesa, zaudējusi konkurentei abās regulārās sezonas cīņās. Katalāņu kluba galvenā priekšrocība uzbrukumā ir garie spēlētāji Mirotičs, Deiviss, Gazols un Šmits. Viņu pilnvērtīga izmantošana iespējama, spēlējot lēnākā tempā.

“Anadolu Efes” galvenais ierocis ir aizsargu spēle. Micičs nopelnīja MVP balvu, Larkins ir Eirolīgas rekordists vienā spēlē gūtajos punktos, izšaut var Simons un Bobuā. Minētais kvartets pusfinālā sameta 61 no 89 koandas punktiem.

"Četru fināls" ULEB ērā

GadsČempioniFinālistiPusfinālistiPusfinālisti
2001Virtus BolognaBaskoniaFortitudoAEK
2002PanathinaikosVirtus BolognaTrevisoMaccabi Tel Aviv
2003FC BarcelonaTrevisoSienaCSKA
2004Maccabi Tel AvivFortitudoCSKASiena
2005Maccabi Tel AvivBaskoniaPanathinaikosCSKA
2006CSKAMaccabiBaskoniaFC Barcelona
2007PanathinaikosCSKAUnicajaBaskonia
2008CSKAMaccabiSienaBaskonia
2009PanathinaikosCSKAFC BarcelonaOlympiacos
2010FC BarcelonaOlympiacosCSKAPartizan
2011PanathinaikosMaccabi Tel AvivSienaReal Madrid
2012OlympiacosCSKAFC BarcelonaPanathinaikos
2013OlympiacosReal MadridCSKAFC Barcelona
2014Maccabi Tel AvivReal MadridFC BarcelonaCSKA
2015Real MadridOlympiacosCSKAFenerbahce
2016CSKAFenerbahceLokomotivBaskonia
2017FenerbahceOlympiacosCSKAReal Madrid
2018Real MadridFenerbahceŽalgirisCSKA
2019CSKAAnadolu EfesReal MadridFenerbahce

Izmantotie resursi:
CSKA fantastiski met no distances un astoto reizi uzvar Eirolīgā
Strēlnieka un Šmita lielā iespēja: vai Eirolīgā būs latviešu fināls?

     [+] [-]

, 2021-05-30 13:39, pirms 4 gadiem
“,,Barcelona” sastāvā ir divi Eirolīgas čempioni. Niks Kalatess 2011. gadā triumfēja turnīrā, pārstāvot Atēnu “Panathinaikos”, savukārt Korijs Higinss 2016. un 2019. gadā aizstāvēja Maskavas CSKA krāsas. Maikla Džordana mazdēlam šis ir piektais “Final Four” turnīrs pēc kārtas un pirmais iznāciens katalāņu kluba kreklā.,,Mazdēls ? Krustdēls?