Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:133, Did:0, useCase: 0

Oligarhu draugs Kurtinaitis un zvaigžņu lielie ego - kas īsti notika ar ''Khimki''?

Toms Mālmeisters
Toms Mālmeisters

Oligarhu draugs Kurtinaitis un zvaigžņu lielie ego - kas īsti notika ar ''Khimki''?
Rims Kurtinaitis un Jānis Timma. Foto: Khimki/Bayern

Daira Bertāna un Jāna Timmas Maskavas apgabala ‘’Khimki’’ šajā sezonā Krievijā kļuvis jau gandrīz par apsmieklu, ULEB Eirolīgā piedzīvojot vienu sagrāvi pēc otras. Pēc kārtējās kaunpilnās izgāšanās, kad ar 60:99 klubs cieta fiasko pret Stambulas ‘’Anadolu Efes’’ un tika atlaists galvenais treneris Rims Kurtinaitis, portāls ‘’Sportacentrs.com’’, lai uzzinātu klubā notiekošo, uzrunāja divus Krievijas basketbola zinātājus – bijušo vīriešu valstsvienības darbinieku Vladimiru Spivaku un basketbola žurnālistu Dmitriju Plaņidinu.

Maskavas apgabala ‘’Khimki’’ lika lielas cerības šai sezonai, atverot maku un parakstot vairākus individuāli spēcīgus basketbolistus kā Gregu Monro un Eriku Makolumu, kuri papildināja Alekseju Švedu, Jāni Timmu, Dairi Bertānu, Jūnasu Žerebko un citus. Gaidītās uzvaras laukumā izpalika, vienībai līdz šim aizvadot kaunpilnu sezonu. Eirolīgā izcīnītas tikai divas uzvaras 20 spēlēs, kamēr VTB līgā ar piecām uzvarām 11 mačos tā atrodas vien astotajā vietā.

Komplektācijas kļūdas

Neveiksmīgu spēlētāju selekciju šai sezonai kā vienu no lielākajām kļūdām min abi uzrunātie Krievijas basketbola zinātāji – Dmitrijs Plaņidins un Vladimirs Spivaks. Savākti basketbolisti ar lielu ego, kas nav gatavi to nolikt malā. Kamēr klubā būs Aleksejs Šveds, laukumā viss notiks ap šo basketbolistu un pārējiem tam jāpielāgojas. Gan Monro, gan Makolums ir spēlētāji, kam nepieciešama bumba, ko, spēlējot kopā ar Švedu, ir problemātiski saņemt vēlamajā apmērā. ‘’Liels jautājums ‘’Khimki’’ menedžmentam par selekciju. Šveds kā basketbolists nemainīsies, līdz ar to ap viņu jāvāc basketbolisti, kas Alekseju papildina. Ir jābūt psihologam, nevis basketbola trenerim, lai šos ego saturētu kopā,’’ vērtēja Spivaks. Viņu papildina Plaņidins, sakot, ka lielākā komplektācijas kļūda bijusi Monro parakstīšana: ‘’Viņa piesaistīšana, manuprāt, nebija pareiza no mikroklimata viedokļa. Spēļu laikā bieži varēja redzēt vilšanos un dusmas par notiekošo laukumā. Neapmierinātība aizgāja līdz līmenim, kad basketbolists pārstāja spēlēt aizsardzībā. Nav Monro tas labākais speciālists sava groza sargāšanā arī tāpat. Lai arī viņa līgums vēl ir spēkā, par 99.9% Monro ‘’Khimki’’ kreklā vairs nespēlēs.’’ Komandas vadība piesaistīja zvaigznes, bet kā vairākkārtīgi sportā tas pierādījies – ar to nav gana uzvarām un bieži vien šādos sastāvos parādās problēmas.

Netiek aizmirsts arī Aleksejs Šveds. Basketbolists, kurš pāris gadus pavadīja basketbola mekā NBA, kopš 2015. gada sezonas pārstāv ‘’Khimki’’, esot tās neaizvietojams līderis. Spēlētājs, kuram patīk pārturēt bumbu uzbrukumā un slinkot aizsardzībā. Labākajās dienās viņš ir viens no Eiropas meistarīgākajiem basketbolistiem ar noteikumu, ja izlemj spēlēt aizsardzībā. Sliktākajās – bieži vien redzēts TV ekrānos spēļu laikā. Švedam apkārt neder tādi basketbolisti kā Monro vai Makolums, kas pārtur bumbu. Viņam nepieciešami spēlētāji, kas var iemest pēc piespēles vai, saņemot bumbu, izveidot situācijas sev paši. Neaizmirsīsim, ka Šveda aģents 2020. gada aprīlī vēstīja, ka viņa klients vasarā pirmo reizi vairāku gadu laikā kļūs par brīvo aģentu. ''Khimki'' gan izdevās pārliecināt krievu palikt komandā, abām pusēm jūnija beigās parakstot jaunu līgumu uz trim gadiem.

Kurtinaiša faktors un kāpēc viņu tik ilgi neatlaida?

Liela atbildība par šosezon notiekošo ‘’Khimki’’ jāuzņemas jau bijušajam galvenajam trenerim Rimam Kurtinaitim. Šī bija otrā reize, kad lietuviešu speciālists uzņēmās kluba vadītāja lomu. Pirmais piegājiens bija no 2011. – 2016. gadam. ‘’Kurtinaitis uzskatāms par vecās skolas pārstāvi, kura metodes līdzinās Padomju Savienības treneru. Daudzi līderi kā Monro un Žerebko ar tām šosezon nebija mierā un atteicās turpmāk spēlēt viņa vadībā. Viņš neprot strādāt ar šādām zvaigznēm,’’ kritiski lietuviešu speciālistu vērtē Vladimirs Spivaks. Krievijas basketbola zinātājs, kurš iepriekš strādājis Krievijas valstsvienībā un ‘’Nizhny Novgorod’’ komandā, pauda uzskatu, ka pie parastiem apstākļiem bez pandēmijas un ar alternatīvu trenera amatā Kurtinaitis jau sen būtu atlaists. Šāds lēmums no ‘’Khimki’’ nāca 15. janvārī – dienu pēc kārtējā kaunpilnā zaudējuma ULEB Eirolīgā pret ‘’Anadolu Efes’’ ar 60:99. Kurtinaiša vietu ieņēma Andrejs Maļcevs, kam šī ir pirmā profesionālā pieredze darbā ar pieaugušo komandu un kam cita starpā ir tas pats aģents, kas bijušajam trenerim… Kāpēc lēmums atbrīvot Kurtinaiti nesekoja agrāk? Esot divi iemesli:

a) Rimam Kurtinaitim esot politiskas saites un draudzība ar ‘’Khimki’’ vienu no lielākajiem sponsoriem;
b) Viņa līgumā bija iekļauta izpirkuma maksa atbrīvošanas gadījumā, kas lēsta vairāk kā viena miljona eiro apmērā.

Vēl pieminēšanas vērts fakts, ka Kurtinaiša aģents ir pārstāvis arī komandas līderim Aleksejam Švedam un vēl virknei vienības basketbolistu. Jautra komandas virtuve.. Gan Plaņidins, gan Spivaks pauž uzskatu, ka Kurtinaitis atlaists, jo kluba sponsoriem apnicis piedzīvot šādus kaunpilnus zaudējumus. ‘’Kas notika Stambulā, bija apkaunojums. Nekādas vēlmes no spēlētājiem spēlēt, bet treneriem trenēt komandu. Viņi saprata, ka nekas nemainīsies, ja Kurtinaitis paliks trenera amatā. Esmu pārliecināts, ka viņš saņems savu izpirkuma naudu līdz pēdējam centam. Kad ‘’Khimki’’ meklēs jaunu treneru, dodu 100%, ka kandidātu sarakstā parādīsies Kurtinaiša vārds. Jau otro reizi viņš pārsteidzoši kļuva par galveno treneri savu draudzīgo saišu ar sponsoriem un aģenta dēļ,’’ izmaiņas treneru sastāvā un Kurtinaiša draudzīgās attiecības klubā komentē Spivaks.

Kritisks par Maļceva nozīmēšanu par trenera vietas izpildītāju ir Dmitrijs Plaņidins, kurš domā, ka šis speciālists neko nemainīs: ‘’Viņi izšķirās par vieglāko opciju. Maļcevs nav treneris, kurš kaut ko mainīs. Šī ir viņa pirmā profesionālā pieredze. Principā viņš ir jauniešu treneris. Iepriekš ilgus gadus vadījis CSKA junioru komandu, kā arī ‘’Khimki’’ fārmklubu. Domāju, ka ar viņu arī pabeigs sezonu.’’ Līdzīgi domā Spivaks, kurš citēja speciālistu pirms 17. janvāra VTB spēles pret Kazaņas ''Unics''. Maļcevs apgalvoja, ka komandā lielu pārmaiņu nebūšot, kas Krievijā daudziem licis secināt – ‘’Khimki’’ turpinās zaudēt, rādot bezzobainu sniegumu. ‘’Cik zinu, šobrīd nav izveidots saraksts ar treneriem. Tiek gaidīts, kā veiksies Maļcevam. Esmu dzirdējis, ka ir izrādīta interese par Krievijas izlases galveno treneri Sergeju Bazareviču, kurš nekad nav strādājis klubā, lai gan dzīvo 500 metru attālumā no halles. Tāpat pieejams ir Žeļko Obradovičs, taču viņš nebrauks uz Eirolīgas sliktāko komandu.’’

Daira Bertāna un Jāņa Timmas nākotne ''Khimki''

Arī latvieši Dairis Bertāns un Jānis Timma neaizvada to produktīvo sezonu ‘’Khimki’’ sastāvā. Īpaši tiek atzīmēts kritums Timmas sniegumā, kurš pirms gada bijis komandas otrs labākais basketbolists aiz Šveda. Arī statistika to pierāda. 2019./2020. gada sezonā ULEB Eirolīgā vidēji 29.9 minūtēs basketbolists guva 12.5 punktus, izcīnīja 3.1 atlēkušo bumbu un atdeva divas rezultatīvās piespēles, kamēr šosezon 26.3 minūtēs punktu raža samazinājusies gandrīz uz pusi – 7.7 punkti, 2.8 atlēkušās bumbas un 1.2 rezultatīvas piespēles. Taisnības labad jāatzīst – sezonas sākumā izslimotais Covid-19 un šobrīd gūtā trauma var būt ietekmējošs faktors basketbolista sniegumā. ‘’Pirms gada Timma bija otrs labākais spēlētājs. Viņš veidoja situācijas sev, meta ar labu precizitāti un spēlēja ar lielu pārliecību. Šīs sezonas lielākā atšķirība – viņš saņem uzbrukumā bumbu krietni mazāk. Esmu runājis kluba iekšienē, kas man apliecināja – Jānim ir savainojums un citu problēmu nav,’’ Timmas sniegumu pussezonā vērtēja Plaņidins. Basketbola kuluāros 2020. gada beigās cirkulēja ziņas par iespējamo Stambulas ‘’Fenerbahce’’ interesi, un Vladimirs Spivaks uzskatījis, ka arī Timma, līdzīgi kā Žerebko un Monro, ‘’Khimki’’ vairs nespēlēs: ‘’Viņam šī nav veiksmīga sezona un neesmu pārliecināts par iemesliem. Timma ir daudz kritizēts par savu privāto dzīvi, bet neesmu pozīcijā, lai rīkotos līdzīgi. Viņš izskatās laimīgs tāpat kā viņa sieva. Uzskatu, ka Jānis nav savā labākajā fiziskajā formā. Viņa spēcīgākās puses ir tālmetiens un spēle ar muguru pret grozu. Šosezon pieklibo cīņa par atlēkušajām bumbām. Jāsaka, ka ‘’Khimki’’ ir cietusi fiasko šīs pozīcijas selekcijā. Šobrīd reāli gatavi spēlēt ir divarpus basketbolisti. Sergejs Karasjovs aizvada briesmīgu sezonu, kamēr Voronovs ir jauns un nespēlē daudz.’’

Daira Bertāna statistika ULEB Eirolīgā neko daudz neatšķiras no 2019./2020. gada. Laukumā šosezon pavadījis 15.8 minūtes iepretī 16.9 pirms gada un guvis 4.5 punktus. Dairis ir izteikts snaiperis un šosezon tālmetienu precizitāte klibo. Ja pirms gada trīspunktniekus Eirolīgā Bertāns realizēja ar 42.9% precizitāti, tad šogad ar 33.3 %. Tas ir basketbolista zemākais radītājs 10 gadu laikā. Abi basketbola apskatnieki ir vienisprātis – tieši metienu precizitāti ir iemesls Bertāna salīdzinoši mazam spēles laikam. Basketbolists kļuvis par izteiktu lomas spēlētāju, kam nav daudz nepieciešama bumba. Lai saņemtu vairāk minūtes laukumā, esot jāstrādā aizsardzībā, kur šosezon viņa pozīcijā veiksmīgi sevi apliecinājis Vjačeslavs Zaicevs.

Gan Plaņidins, gan Spivaks uzskata, ka pēc šīs sezonas Bertāns neturpinās pārstāvēt ‘’Khimki’’. Abi ir vienisprātis, ka Eirolīgā citi klubi spētu labāk izmantot basketbolista kvalitātes laukumā. Visticamāk, arī Timma nākamgad pārstāvēs kādu citu vienību.

Kas tālāk ''Khimki''?

Abi Krievijas basketbola zinātāji uzskata, ka ir liela iespējamība, ka nākamgad ‘’Khimki’’ nespēlēs ULEB Eirolīgā, kas nozīmēs mazāku budžetu. Klubam ir B licence, kas negarantē automātisku dalību Eirolīgā. Eiropas prestižākā basketbola turnīra sezona ir norakstīta – tajā nav par ko cīnīties. Šobrīd ‘’Khimki’’ jākoncentrējas uz labāku sniegumu VTB līgā, kur ar veiksmīgu atlikušo sezonu var pārliecināt Eirolīgas vadību paturēt tajā Maskavas apgabala komandu.

Un tomēr – vieta vakanta nepaliktu, un tādas vienības kā Boloņas ‘’Virtus’’ gaida savu iespēju. ‘’Manuprāt, viņiem nav nekādu cerību noturēties Eirolīgā, jo tās vadība nevēlēsies vairs trīs krievu komandas. Arī Sanktpēterburgas ‘’Zenit’’ nav A licences, taču viņiem ir ’’Gazprom’’ licence. Esmu pārliecināts, ka ‘’Zenit’’ nākamgad spēlēs Eirolīgā, bet ‘’Khimki nē. Tas nozīmēs krietnu budžeta samazinājumu,’’ drūmu nākotnes vīziju ieskicē Spivaks. Līdzīgu viedokli pauž viņa kolēģis Dmitrijs Plaņidins: ‘’Viņiem labi jānospēlē VTB līgā, lai var Eirolīgai teikt, ka bijuši vieni no labākajiem Krievijā. ‘’Khimki’’ negrib spēlēt Eirokausā, jo 100% tāda budžeta vairs nebūs. Jāskatās, vai viņi var uzlabot savu sastāvu, jo VTB līgā ‘’Unics’’ un ‘’Lokomotiv Kuban’’ arī ir spēcīgas.’’

  +3 [+] [-]

, 2021-01-18 16:43, pirms 3 mēnešiem
Lai arī ko kuluāros teiktu par Timmu un Bertānu, bet viņiem ir jātinās no šī kluba pēc iespējas tālāk, un jāatrod jauns Eirolīgas darba devējs. Viņi nav tik slikti, cik šosezon izskatās šajā komandā. Džeki vēl var uzspēlēt augstā līmenī, it īpaši Timma.
Lai izdodas!

     [+] [-]

, 2021-01-18 17:02, pirms 3 mēnešiem
Jack Daniel`s rakstīja: Lai arī ko kuluāros teiktu par Timmu un Bertānu, bet viņiem ir jātinās no šī kluba pēc iespējas tālāk, un jāatrod jauns Eirolīgas darba devējs. Viņi nav tik slikti, cik šosezon izskatās šajā komandā. Džeki vēl var uzspēlēt augstā līmenī, it īpaši Timma.
Lai izdodas!
Diezgan objektīvi. Atbalstu. Bet, vēl jau nav JT nolicēji/heiteri teikuši savu vārdu. Drīz būs!

  +1 [+] [-]

, 2021-01-18 17:05, pirms 3 mēnešiem
Jack Daniel`s rakstīja: Lai arī ko kuluāros teiktu par Timmu un Bertānu, bet viņiem ir jātinās no šī kluba pēc iespējas tālāk, un jāatrod jauns Eirolīgas darba devējs. Viņi nav tik slikti, cik šosezon izskatās šajā komandā. Džeki vēl var uzspēlēt augstā līmenī, it īpaši Timma.
Lai izdodas!
Var piekrist, bet tik lielu algu kā maksāja Himkos diezin vai kur citur piedāvās.

  +1 [+] [-]

, 2021-01-18 17:25, pirms 3 mēnešiem
Timma un Bertāns ir pelnījuši spēlēt citā Eirolīgas klubā, taču man ir pamatotas bažas par Jāni Sedakovas dēļ. Nebrauks viņa nekur prom ārpus Krievijas, ja vien uz kādu siltu vietu Spānijā. Grūti būs viņam.

  -1 [+] [-]

, 2021-01-18 17:37, pirms 3 mēnešiem
'Jānis uz pusslodzi var trenēt Sedakovu.

  -1 [+] [-]

, 2021-01-18 17:46, pirms 3 mēnešiem
Nu, tik milzīgu naudu abiem mūsējiem nekur Eiropā vairs neviens nemaksās, īpaši pēc šīs briesmīgās sezonas. Tomēr patiešām vēlētos abu divu atdzimšanu kādā citā Eirolīgas klubā nākamgad. Un prom no tās kaimiņvalsts - jo ātrāk, jo labāk. Nauda nav viss dzīvē. Ko tur minēja - Fenerbahče? Un kāpēc gan ne?

     [+] [-]

, 2021-01-18 18:06, pirms 3 mēnešiem
Skaidra lieta, ka mūsu "speciālisti" zina labāk par visiem, gan par algu izmēriem kas ko ir pelnījis, gan par to kā un kur, un ar ko dzīvot. Eksperti vnk!!!