Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 3

Galvanovskis par Steļmaha lietu: "Slikta rezonanse basketbolam"

Rolands Eliņš

Galvanovskis par Steļmaha lietu: "Slikta rezonanse basketbolam"
Agris Galvanovskis. Foto: FIBA

LBS Treneru komisija pirms dažām dienām publicēja pārskatu par komisijas sēdi, kurā apsprieda trenera Andra Steļmaha rīcību Latvijas Sieviešu basketbola līgas spēlē un pieņēma viņa aiziešanu no komisijas, taču nepieprasīja, lai viņš atstāj Latvijas U18 sieviešu izlases trenera amatu. Treneru komisijas vadītājs Agris Galvanovskis portālam Sportacentrs.com skaidroja komisijas skatījumu uz situāciju, ko atzina kā nepatīkamu visam Latvijas basketbolam.

"Treneru komisijā bija vienprātība, ka šis nebija tik milzīgs pārkāpums, lai par to piespriestu radikālus sodus, kā, piemēram, atbrīvošana no trenera amata," izteicās Agris Galvanovskis. "Par tādu iespēju neviens pat neierunājās. Tas principā ir tāds pārkāpums, kas fiksējams spēles laikā, tiesnešiem piespriežot trenerim tehnisko piezīmi vai labojot situāciju."

Saskaņā ar LBS reglamentu, Treneru komisijas jurisdikcijā turklāt nemaz nav disciplinārsodu piešķiršana. Galvanovskis paskaidroja, ka Treneru komisija var tikai sniegt ieteikumus LBS valdei: "Mūsu komisijai ir tikai konsultējošs spēks. Mēs varam ieteikt valdei, bet tam pašam par sevi nav nekāda spēka. Tieši tāpat arī par izlases treneru izvirzīšanu - mēs varam tikai ieteikt kandidātus, un tad valde lemj, vai tos apstiprināt. Nav tā, ka mums ir vara pieņemt kaut kādus lēmumus."

LBSL otrās divīzijas bronzas spēlē "Jūrmala" pārspēja "Jelgavu", taču pēc mača tika publicēti vairāki video, kuros novērojams, kā "Jūrmalas" komandas treneris Andris Steļmahs sniedz norādes, lai soda metienus izpildītu cita spēlētāja, nevis tā, kurai tas būtu jādara. To, ka soda metieni netika izpildīti korekti, nefiksēja arī spēles tiesneši. Situācija gan nepalika bez ievērības, un LBS Treneru komisija 24. martā noturēja attālināto sēdi, kurā uzklausīja Steļmahu, atzina, ka viņš pārkāpis Godīgas spēles principus, un pieņēma viņa aiziešanu no komisijas, taču nekādus citus soda mērus savā paziņojumā nepiesauca.

"No ētiskā viedokļa, protams, bija pārkāpums, turklāt vēl izlases trenerim," turpināja LBS Treneru komisijas vadītājs. "No spēles tāda tehniskā viedokļa... ja viņš to būtu izdarījis Latvijas izlases spēlē pret Serbiju un uzvarējis, tad arī nekādas šādas ažiotāžas nebūtu, bet gan cilvēki un mediji runātu, kāds viņš varonis. Joks, bet ar daļu patiesības."

Komisijas sēdē Steļmahs atzina savu kļūdu un mums norādīja, ka tā vairs nerīkosies," norādīja Galvanovskis. "Viņš atzina, ka tā nebija ētiski pareiza rīcība un ka izlases trenerim nebija pareizi šādi rīkoties."

Kā liecina portāla Sportacentrs.com rīcībā esošā informācija, lai arī Štelmaham no LBS vadības puses U18 izlases trenera amats nav uzteikts, esot sniegts brīdinājums, lai šāda rīcība neatkārtotos, citādi tiks parādīta sarkanā kartīte. Pagaidām tikai dzeltenā.

Treneru komisija savā paziņojumā bija norādījusi, ka rosina pastiprināt atbildību par Godīgas spēles principu ievērošanu. Kā tieši tas varētu notikt? "Treneru komisija ir gatava piedalīties šajā darbā, lai uz Olimpiskās hartas pamatiem un Latvijas basketbola apstākļiem izstrādātu attiecīgus noteikumus. Šajā sakarā gan jāpiemin, ka iepriekš pirms sezonas gan spēlētājiem, gan treneriem LBL bija jāparaksta apliecinājums par pieturēšanos godīgas spēles principiem. Šosezon tā nebija. Iespējams, pandēmijas dēļ šis kaut kā izkritis no ierasto darbu loka, šis nedaudz palaists garām."

Šeit arī jāņem vērā, ka LBS nemaz nav Ētikas komisijas vai Disciplinārlietu komisijas (atšķirībā, piemēram, no Latvijas Futbola federācijas), un Galvanovskis piekrita, ka šajā konkrētā gadījumā tāda būtu noderējusi: "LBS visu laiku ir jāpilnveidojas un jāsagatavojas situācijām un to novēršanai. Pēc šīs reizes arī vairs šādu gadījumu gan jau nebūs, tiesneši un treneri tam rūpīgāk pievērsis uzmanību. Ja es šādā situācijā būtu pretējās komandas treneris, es taču nepieļautu, ka kāda cita spēlētāja met soda metienus. Tā tomēr ir spēles situācija, uz ko tiesnešiem un spēles sekretariātam bija jāreaģē. Bet tagad sanāk, ka, ja nebūtu no malas nofilmēts un publicēts video, tad vispār neviens nepateiktu šobrīd, ka kaut kas nebija labi."

"Līdz ar to, manuprāt, uzdevumu augstumos nebija ne pretinieku komanda, ne tiesneši, ne sekretariāta galdiņš, ja reiz tā varēja notikt. Vispār neatceros tādu gadījumu. Parasti tomēr, ja reiz šmaucas, tad šmaucas tā, ka spēlētājs pasaka "Man ir trauma" un viņu nomaina pret labāko metēju," sacīja Galvanovskis. "Bet tas, ka vienkārši aiziet cita spēlētāja izmest soda metienus un neviens nenoreaģē, tas parāda, ka tā spēle jau bija aizgājusi pašplūsmā. Tas gan tāpat neattaisno trenera rīcību."

Sasummējot situāciju, Galvanovskis norādīja, ka šeit ieguvēju nav: "Slikta rezonanse basketbolam. Situācija tika izlaista no rāmjiem un kļuva jau par kaut ko lielāku. Tas ir slikti gan Basketbola savienības lauciņā, gan trenera, gan mūsu Treneru komisijas lauciņā. Nākotnē šādi nevajadzētu notikt."

Galvanovskis gan piebilda, ka dažādu ētikas jautājumu sakarā apspriesta tikusi vairāku treneru rīcība dažādās situācijās: "Treneri daudz ko izdarās spēlēs. Kaut vai, piemēram, rupju vārdu lietošana. Teorētiski mēs šobrīd tagad gandrīz katru treneri varētu ņemt un likt pie sienas, sak, tu spēlē lamājies un kāds no malas tevi dzirdēja, tagad atbildi par savu rīcību. Tāpēc arī ētikas kodekss basketbolā ir jāsakārto, lai ir noteikumi, pie kuriem pieturēties un lai šādas situācijas nerastos."

"Bet viens gan ir skaidrs, manuprāt. Tās "Jūrmalas" un "Jelgavas" spēles divi tiesneši šādu kļūdu vairs nekad dzīvē nepieļaus," pasmaidīja Treneru komisijas vadītājs. "Esmu drošs, ka tagad viņi katrā spēlē līdz pēdējam pārbaudīs, vai soda metienus patiešām izpilda tas spēlētājs, kuram tas ir jādara."

 +11 [+] [-]

, 2023-03-28 17:23, pirms 2 mēnešiem
Vai uzvarētajā spēlē Jūrmalas komandai ir piešķirts zaudējums par krāpniecisku rīcību ?

 +12 [+] [-]

, 2023-03-28 17:38, pirms 2 mēnešiem
Agri, Tu muldi pilnīgu *uiņu...! 100 pateikti bļģ, n*hui, s*ka neietekmē spēles iznākumu atšķirībā no konkrētajā mačā veiktās krāpšanās izšķirīgos spēles brīžos.

Un man nebūtu vajadzīga tāda uzvara pār Serbiju.

  +9 [+] [-]

, 2023-03-28 17:47, pirms 2 mēnešiem
Galvanovska kungs iemācījies skaisti runāt. Varbūt jāveido politiskā karjera...

  +6 [+] [-]

, 2023-03-28 17:59, pirms 2 mēnešiem
Draugs draugam . . .Galvanovskis maigs un saprotošs, ka visa LBS vadība.

  +7 [+] [-]

, 2023-03-28 19:14, pirms 2 mēnešiem
Lai kā centās Cipruss spodrināt LBS tēlu,bet tad atnāca Steļmahs ar sūdiem pilnu lāpstu un sačakarēja skaisto tēlu...!
Par to pat tagad hokejisti ierēc,kas tā par spēli ,ka tiesneši ir akli laukumā un neko neredz ... !
Pilnīgas auzas!!!

  +5 [+] [-]

, 2023-03-28 19:59, pirms 2 mēnešiem
Hahaha, manu iepriekšējo komētu izdzēsa. Neko rupju nerakstīju, tikai to ka Galvanovskis ir pilnīgs glumiķis ar visu savu šaiku komisiju. Savu kārt LBS ir pilnīgas ņuņas, ka pat nav spējuši šo lietu komentēt. 🤮🤮🤮🤮

  +6 [+] [-]

, 2023-03-28 20:12, pirms 2 mēnešiem
Galvanovskis ir nieciba. Bezmugurkaulnieks. LBS, savukart, parada savu impotenci un blatu sistemu. Malachi.

  +2 [+] [-]

, 2023-03-28 20:39, pirms 2 mēnešiem
Nekādi mēri, nekādas konkrētības, bet spēles rezultāts tika apzināti ietekmēts. Pilnīgs murgs, pakratīja pirkstu un mauc rupji sakot totto tālāk. Kretīnu kantoris nolādēts.

 +11 [+] [-]

, 2023-03-28 20:49, pirms 2 mēnešiem
U18 izlases treneris spēles laikā krāpjas, bet LBS treneru komisijas vadītājs un visa komisija konstatē - tas nav tik milzīgs pārkāpums, jo redz citi vainīgi - galdiņš, tiesneši, pretinieku komanda, jo nepamanīja!!!! Pie tam, redz, pirms sezonas nav parakstījušies par godīgas spēles principiem, līdz ar to "jūra līdz ceļiem". Salīdzināt treneru lamāšanos ar apzinātu krāpšanos, vēlreiz uzsvēršu, U18 izlases trenerim ietekmējot spēles rezultātu, manuprāt ir vienkārši domas "augstākais lidojums"!!! Absurds!!!! Kā jums, treneru komisija ar vadītāju priekšgalā, šķiet, vai CIEŅA pret jums ir saglabājusies??? Štrunts par jums kā basketbola speciālistiem, taču viss šis parāda kādas jūs esat "personības". Ja jums, kā komisijai, nav nekādu pilnvaru, kā tikai nominēt izlases trenerus un uzklausīt to atskaites pēc turnīriem, tad, kam jūs esat vispār vajadzīgi. Tāpat, komisijas vadītājam ieteiktu nejokot, nav jūsu stiprā puse!

  +6 [+] [-]

, 2023-03-28 20:54, pirms 2 mēnešiem
Vienbrīd likās, ka basketbola savienībā lietas iet pareizā virzienā. Noteikumu apzināta pārkāpšana tagad esot taktiskā viltība. Nu smalki. Un to saka federācija !
Kā par jauniešu izlases treneri var strādāt cilvēks, kurš saviem audzēkņiem māca krāpties ? Kur paliek fair play ? Parasti treneri zaudējumus izmanto, lai motivētu savus audzēkņus pilnveidoties.

Bet nākas piekrist, ka sabiedrībai kopumā tas šķiet normāli un nekas tāds. Jebkurš no sponsoriem, kurš klusē un neiebilst, ar savu atbalstu apliecina piekrišanu.

  +1 [+] [-]

, 2023-03-28 21:08, pirms 2 mēnešiem
Pajokoja, pasmaidīja, pakratīja ar pirkstu, pateica, ka Jelgavas komanda arī nebija uzdevumu augstumos.

Spogulī diez var paskatīties?

  +6 [+] [-]

, 2023-03-28 21:17, pirms 2 mēnešiem
Riebjas lasīt tādu attaisnošanos. Vēl viena kliķe, kur viens otru aizstāv. Nu viņam tiks dota iespēja šo triku iztaisīt starptautiskā arēnā - a lai pamēģina, mož arī tur neviens nepamanīs un, ja pamanīs, tad visi redzēsim, kādas ir sekas šādai rīcībai. Bet nedomāju, ka serbu vai jebkurš cits treneris to tā atstātu, bet augstāka mēroga sacensībās ir vesela treneru komanda un to noteikti pamanītu. Un pretinieku komandai jau nu gan nav tāda uzdevuma, kā Galvanovskis saka, sekot līdz, kurš izmet sodiņus. Tam domāti tiesneši.

  +9 [+] [-]

, 2023-03-28 21:19, pirms 2 mēnešiem
Pie tam, komisijas vadītājs uzsver, ka: "treneru komisijā bija vienprātība, ka šis nebija tik milzīgs pārkāpums, lai par to piespriestu radikālus sodus, kā, piemēram, atbrīvošana no trenera amata". Papētot, kas ir treneru komisijā un ja tiešām ir tā, ka komisijā ir bijusi vienprātība par šo, tad man ir milzīga vilšanās par tādiem treneriem kā Endzels, nemaz nerunājot par A. Visocki-Rubeni.

  +3 [+] [-]

, 2023-03-28 22:24, pirms 2 mēnešiem
loleks rakstīja: Riebjas lasīt tādu attaisnošanos. Vēl viena kliķe, kur viens otru aizstāv. Nu viņam tiks dota iespēja šo triku iztaisīt starptautiskā arēnā - a lai pamēģina, mož arī tur neviens nepamanīs un, ja pamanīs, tad visi redzēsim, kādas ir sekas šādai rīcībai. Bet nedomāju, ka serbu vai jebkurš cits treneris to tā atstātu, bet augstāka mēroga sacensībās ir vesela treneru komanda un to noteikti pamanītu. Un pretinieku komandai jau nu gan nav tāda uzdevuma, kā Galvanovskis saka, sekot līdz, kurš izmet sodiņus. Tam domāti tiesneši.
Epizode varbūt pat nav krimināla, augstākā līmenī tiešām neiespējama, bet tas sliktākais - fakts kā tāds jau norāda, mēs paši (komandas, tiesneši, funkcionāri) savu rķoto pasākumu nostādam sētas līmenī. U-18trenera kolātbūtnes aktualizēšana ir galvenā sāls - diez tiesneši kaut ko neievērotu arī tad, ja līdzīgi mēģinātu darboties pretinieki no Ārrīgas kluba? Tie, kuru kompetencē nav potenciālie izsaukumi uz to pašu U-18, arī tiesnešu norīkojumi? Nezinu konkrētos tiesnešus, bet - kaut kā neticu, ka paviršibas netika pamanītas, vienkārši nostrādāja hierarhija - biedriem no centra vienmēr taisnība ...
Un - Agrim nevajadzēja jokot ... Savu kolēģi no negoda tāpat nepasargāsi, paņemot daļu kauna uz sevi un treneru komisijas pleciem.

  +7 [+] [-]

, 2023-03-28 22:26, pirms 2 mēnešiem
Galvanovskis tas ir cilvēks ar baigi ego, komisija ir viens runātājs un pārējie ir klausītāji kuri beigas visam piekrīt. Neviens negrib konfliktēt sava stārpa. Bet šī taktiska mahinācija ir sabojājusi visus godīgas spēles principus. Tāda sajūta ka atrodamies tālajos 90 gados. Domāju ka tālāk nebūs vērts turpināt.

  +6 [+] [-]

, 2023-03-28 22:46, pirms 2 mēnešiem
Jautājums, kādēļ Steļmaham tas bija tik ļoti vajadzīgs. Domāju, ka ir arī tīri merkantilas intereses - rudenī pašvaldība par godalgoto vietu kādu aploksnīti iešķiebs + izlases treneris bez medaļām - varbūt nav nemaz tik spējīgs.
.

  +1 [+] [-]

, 2023-03-29 00:29, pirms 2 mēnešiem
LetterTwo rakstīja: Pie tam, komisijas vadītājs uzsver, ka: "treneru komisijā bija vienprātība, ka šis nebija tik milzīgs pārkāpums, lai par to piespriestu radikālus sodus, kā, piemēram, atbrīvošana no trenera amata". Papētot, kas ir treneru komisijā un ja tiešām ir tā, ka komisijā ir bijusi vienprātība par šo, tad man ir milzīga vilšanās par tādiem treneriem kā Endzels, nemaz nerunājot par A. Visocki-Rubeni.
Visockis un Rubenis esot kristietis. tiem tak tā norma, krāpties...

  +2 [+] [-]

, 2023-03-29 10:43, pirms 2 mēnešiem
Bļ...., portāl Sportacentr, galveno lietu noskaidrot - kāds būs lēmums par šo spēli to jūs nevarat pajautāt? Kādā stadijā - vai viss ir beidzies ar šo pirksta pakratīšanu, vai lieta vēl tiks skatīta LBS valdē vai kas? Ja šī komisija tikai var sniegt savus ieteikumus/priekšlikumus vai LBS vēl lems šī "fantastiskā" trenera jautājumā?

     [+] [-]

, 2023-03-29 11:37, pirms 2 mēnešiem
Kauns par A.Šteļmahu. Kauns par Jūrmalas komandu un negodīgo bronzu. Bet vairāk kauns par LBS un šīs "situācijas" atrisināšanu, ja par tādu var nosaukt pirksta pakratīšanu trenera virzienā! Es esmu šokā!
Ieteiktu ielikt aptauju šeit portālā ar dažādiem variantiem, lai cienījamie "dīvāna eksperti" izsaka savu viedokli par šo. Pieņemu, ka LBS ar rezultātu būtu šokēti - cik daudzi šo "murgu" neuzskata par normālu!

  +1 [+] [-]

, 2023-03-29 11:42, pirms 2 mēnešiem
Cik Jelgavas meitenes bija U-18 izlases kandidātes? Uzsvars uz vārdu BIJA, jo skaiidrs, ka viņas uuz šo izlasi vairs neviens neaicnās, vai arī atteiksies pašas.

     [+] [-]

, 2023-03-29 15:35, pirms 2 mēnešiem
vitax rakstīja: Jautājums, kādēļ Steļmaham tas bija tik ļoti vajadzīgs. Domāju, ka ir arī tīri merkantilas intereses - rudenī pašvaldība par godalgoto vietu kādu aploksnīti iešķiebs + izlases treneris bez medaļām - varbūt nav nemaz tik spējīgs.
.
Nedomāju, ka kaut kas merkantils. Drīzāk - tāds obradoviča provinces variants, ieradums (prasme-?) uzspiest uz spēles norisi, tā teikt - visos virzienos.