Kas Latvijas valstsvienības gaida 2014. gadā?
2013. gada Eiropas čempionāti ir ierakstīti basketbola vēstures grāmatās, taču cīņa par nākamajiem finālturnīriem jau risinās pilnā sparā. Sportacentrs.com piedāvā iepazīties ar spēku izvietojumu pirms 2014. gada kampaņas.
Dāmas
2007. gadā FIBA Eiropas nodaļa paplašināja finālturnīra dalībnieču skaitu no 12 līdz 16 komandām, bet piecas vasaras vēlāk tika atcelts sadalījums A un B divīzijās.
Pirms Eiropas čempionāta Francijā kvalifikācijas sacensības notika atbilstoši jaunajai kārtībai. Ja agrāk A divīzijas ietvaros par tiesībām spēlēt finālturnīrā sacentās 25 valstis, jaunās atlases iespējas nolēma izmantot 32 valstis.
Londonas spēļu vai Olimpiskā kvalifikācijas turnīra dalībnieces Krievija, Turcija, Francija, Čehija, Horvātija un Lielbritānija automātiski nodrošināja vietu finālturnīrā. Bosnija-Hercegovina atsauca pieteikumu, bet pārējās 25 valstis izspēlēja atlikušās desmit ceļazīmes.
Vēl septiņas federācijas – Malta, Maķedonija, Skotija, Austrija, Moldova, Gibraltārs un Velsa – pieteicās “Mazo valstu” čempionātam.
Jaunās sistēmas ieviešana vājākajām komandām draudēja ar palikšanu bez spēļu prakses finālturnīru gados, tāpēc šovasar Minhene ieviesa kārtējo jauninājumu. Valstsvienības, kuras nekvalificējās finālturnīram, ieguva iespēju piedalīties 2015. gada Eiropas čempionāta pirmajā kvalifikācijas turnīrā.
Pirmo iespēju nolēma izmantot 14 valstis – Beļģija, Bulgārija, Igaunija, Maķedonija, Somija, Vācija, Grieķija, Izraēla, Luksemburga, Nīderlandes, Polija, Portugāle, Slovēnija un Šveice. Ceļazīmi uz finālturnīru izcīnīja Grieķijas basketbolistes, kuras pirms gada EuroBasket Women 2013 atlasē finišēja aiz Latvijas izlases un netika uz Franciju.
2014. gada vasarā notiks otrais kvalifikācijas turnīrs. Ja finālturnīra dalībnieču skaits nemainītos, kandidātēm nāktos rēķināties ar milzīgu konkurenci, jo piedāvājumā būtu tikai septiņas, nevis deviņas vai desmit ceļazīmes.
Kas ir mainījies?
Pirmkārt, 2015. gada finālturnīrā pirmo reizi spēlēs 20 komandas. Deviņas dalībnieces jau zināmas – Pasaules čempionāta rīkotāja Turcija, piecu labāko rezultātu īpašnieces Spānija, Francija, Serbija, Baltkrievija un Čehija, pirmā kvalifikācijas turnīra uzvarētāja Grieķija, kā arī mājinieces Ungārija un Rumānija.
Otrkārt, atlasē tiks izspēlētas 11 ceļazīmes. Gaidāms, ka otrajā kvalifikācijas turnīrā sacentīsies ne mazāk kā 23 komandas – Zviedrija, Itālija, Lielbritānija, Melnkalne, Horvātija, Slovākija, Krievija, Lietuva, Latvija, Ukraina, Beļģija, Bulgārija, Igaunija, Maķedonija, Somija, Vācija, Izraēla, Luksemburga, Nīderlandes, Polija, Portugāle, Slovēnija un Šveice.
Ņemot vērā, ka pirmās astoņas komandas Francijā finišēja augstāk, Latvijas valstsvienība izlozi sāks otrajā vai trešajā grozā. Tālāko noteiks sportiskie rezultāti.
Valstsvienības treniņš Olimpiskajā sporta centrā. Foto: Romualds Vambuts
Kungi
Līdzīgi kā sievietēm, arī nosacīti vājajām vīriešu izlasēm vasarā radās iespēja piedalīties 2015. gada Eiropas čempionāta pirmajā kvalifikācijas turnīrā.
Jauno tuneli uz Ukrainu pirmie izraka Igaunijas basketbolisti, augusta kampaņā apsteidzot Austriju, Baltkrieviju, Bulgāriju, Dāniju, Ungāriju, Islandi, Luksemburgu, Nīderlandi, Portugāli, Rumāniju, Slovākiju un Šveici.
Finālturnīrā Slovēnijā spēlei par septīto vietu bija dubulta likme. Pirmkārt, Spānijas finišs “Top 6” nozīmēja, ka Pasaules kausa izcīņai kvalificēsies arī septītās vietas īpašnieki. Otrkārt, visi Pasaules kausa dalībnieki automātiski garantēja ceļazīmes uz nākamo Eiropas čempionātu.
Kārtis pajauca 2015. gada finālturnīra rīkotāja Ukraina. Iekļūstot labāko sešniekā, Maika Fratello vīri samazināja Eiropas “favorītu” loku par vienu komandu. Par cietējiem kļuva itālieši, kuriem no jauna var nākties spēlēt kvalifikācijā.
Astoņas valstsvienības – Ukraina, Igaunija, Francija, Lietuva, Spānija, Horvātija, Slovēnija un Serbija – jau nodrošinājušas dalību nākamajā čempionātā. Piedāvājumā palikušas 16 ceļazīmes, taču ne visas no tām tiks sadalītas pēc sportiskajiem principiem.
Pasaules kausa “wild-card” īpašnieces bonusā saņems arī braucienu uz Tarasa Ševčenko un Vitālija Kļičko dzimteni. Divos iepriekšējos gadījumos pie tādas priekšrocības tika pa trīs Eiropas izlasēm, taču 2013. gada vasaras notikumi liecina, ka šoreiz to skaits var sarukt līdz divām vienībām.
FIBA neatļausies divus gadus pirms Rio spēlēm atstāt Brazīliju bez spēļu prakses. Atšķirībā no britiem, nav šaubu par brazīliešu piederību groza bumbas elitei un viņu komandas var neuztraukties par kvalificēšanos Olimpiādes spēlēm. Tikpat droša “wild-card” pretendente ir Ķīna, kuras milzīgais tirgus un TV auditorijas lielums mīkstinās Ženēvas sirdi.
Eiropas tirgū cīņā par atlikušajām divām “wild-card” teorētiski var iesaistīties jebkura federācija, kura gatava galdā likt pusmiljonu eiro. Realitātē spēcīgu pretendentu loks apstājas pie skaitļa 5. Lieliskajā piecniekā ietilpst Grieķija, Turcija, Krievija, Itālija un Vācija. Augstāk vērtējamas grieķu un turku izredzes, taču apstākļu sakritības gadījumā viņu vietā var nākt kāda cita valsts. Atlases finālistu izziņošana paredzēta 23.-24. novembrī Buenosairesā, savukārt galīgais lēmums tiks paziņots FIBA Centrālās valdes sanāksmē 1. un 2. februārī Barselonā.
2014. gada Pasaules kausa dalībnieces. Foto: FIBA
Pieņemot, ka “wild-card” saņems Grieķija un Turcija, piedāvājumā uz 2015. gadu paliek 14 ceļazīmes. Kandidātu pulkā paliek ne mazāk kā 27 valstis – Itālija, Somija, Beļģija, Latvija, Bosnija, Čehija, Lielbritānija, Zviedrija, Vācija, Melnkalne, Gruzija, Maķedonija, Izraēla, Krievija, Polija, Baltkrievija, Austrija, Bulgārija, Dānija, Ungārija, Islande, Luksemburga, Nīderlande, Portugāle, Rumānija, Slovākija un Šveice.
Pretendentu loku var papildināt arī valstis, kuras nepiedalījās EuroBasket 2015 pirmajā atlasē, bet startēja iepriekšējā čempionāta kvalifikācijā – Azerbaidžāna, Albānija un Kipra. Pārējās FIBA locekles drīzāk izvēlēsies piedalīties “Mazo valstu” čempionātā (tādu ceļu 2012. gadā izvēlējās Andora, Moldova, Malta, Sanmarīno, Velsa, Skotija un Gibraltārs) vai nepieteiksies vispār.
Labā ziņa – Slovēnijā izcīnītā 11. vieta ļauj ar 99% pārliecību apgalvot, ka otrā kvalifikācijas turnīra izlozē Latvijas basketbolisti tiks izsēti no pirmā groza.
+6 [+] [-]
[+] [-]
Var gan gadīties, ka Latvijai par ceļazīmi būs jāiztur ļoti nopietna konkurece, daudz ko izšķirs izloze. Tiešām, ja trāpās pretim Izraēla, Krievija, Vācija, vai kāda no bijušās Dienvidslāvijas komandām- tad kvalifikācijas turnīrs var kļūt par ļoti nopietnu pārbaudījumu.
-1 [+] [-]
[+] [-]
+4 [+] [-]
[+] [-]
Latvija var sagādāt visādus pārsteigumus! Vai kāds domāja, ka zaudēsim Beļģijai?! Kad būs izloze un redzēs, kas spēlēs izlasē, tad jau redzēs. Bet, objektīvi protams, ka Latvijai jāspēlē finālturnīrā un jācenšas izdarīt to, ko palaida vējā šī gada komanda. Nākošajā čempionātā gan visas komandas būs spēcīgākas, jo šogad daudzās komandās nebija labākie spēlētāji un Latvijai izveidojās ļoti labvēlīga situācija.
+1 [+] [-]
-1 [+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]