Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 3

Vētra: "Francija ir favorīte"

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

Vētra: "Francija ir favorīte"
Gundars Vētra
Foto: basket.ugmk.com

“Neviens sportā nevienam vieglu dzīvi nav apsolījis, tāpēc jāmāk sevi motivēt un atrast emocijas. No sportiskā viedokļa sešpadsmit dienu turnīrs spēlētājām un treneriem ir labāks, jo radīsies vairāk iespēju atjaunot spēkus,” apkopojot pirmos iespaidus par Eiropas čempionāta izlozes rezultātiem, teica Krievijas sieviešu basketbola čempionvienības Jekaterinburgas UGMK galvenais treneris un Latvijas U20 valstsvienības konsultants Gundars Vētra

2007. un 2009. gadā Eiropas čempionātu vadošās komandas četrpadsmit dienās aizvadīja deviņas spēles. Pasaules čempionāta grafiks bija vēl saspringtāks – 9 spēles 11 dienās, turklāt visos minētajos turnīros trīs “play-off” kārtas tika izspēlētas apmēram 50 stundu laikā. Ņemot to vērā, FIBA Europe pieņēma lēmumu pagarināt finālturnīra norises laiku līdz sešpadsmit dienām. Latvija čempionātu sāks, D grupā sacenšoties ar Grieķiju, Franciju un Horvātiju.

“Latvijas grupā nav nevienas komandas, kuru varētu viegli uzvarēt. Horvātijai ir labas saspēles vadītājas, piemēram, šosezon ļoti labi spēlē Iva Ciglara. Grieķijas līderu Maltsi un Kaltsidu vārdi komentārus neprasa, tās ir augstākās klases spēlētājas. Francija ir grupas favorīte,” īsu komentāru par pirmajām pretiniecēm sniedz seškārtējais Krievijas čempions un pirmais latvietis NBA, turpinājumā sniedzot ieskatu pārējās grupās.

Par A grupu

Spēcīgākā grupa. Lietuva labi spēlēja kvalifikācijas turnīrā un Kauņas klubs “VICI Aistes” klubs labi spēlē Eirolīgā (mājās uzvarētas Maskavas apgabala “Spartak” un Salamankas “Halcon Avenida” komandas), spēlētājas progresē. Pieskaitot tādas spēlētājas kā Sandra Linkevičiene Lietuva ir spēcīga. Slovākija ilgi strādājusi talantīgas treneres Pokijas Četmenas vadībā.

Turcijai būs laba komanda, jo valstī paralēli ar Krieviju ir labākais nacionālais čempionāts. Līgas komandās var spēlēt četras ārzemnieces (Eirolīgā ir divu neeiropiešu limits – Sportacentrs.com), neskatoties, kas rakstīts pasēs. Tas čempionātu padara spēcīgu un ļauj pievilkties vietējām spēlētājām. “Fenerbahce” un “Galatasaray” klubos spēlējošās turcietes ir laba līmeņa Eiropas spēlētājas. Treneri ir labi, komanda spēlē disciplinētu basketbolu.

Neskaidrākas ir Krievijas izlases aprises. Notiek izmaiņas valsts basketbola vadībā, būs jauns federācijas prezidents un nav zināms, kāds būs viņa redzējums. Vai tiks nolemts saglabāt pašreizējo treneri Borisu Sokolovski vai izvēlēsies citu. Otrkārt, trenera stratēģija. Pastāv iespēja turpināt spēlēt ar iepriekšējo sastāvu – Stepanovu, Abrosimovu, Korstinu, jo šajā Eiropas čempionātā to vēl iespējams darīt. Pirmajai vietai nepietiks, par medaļām cīnīties var. Skatoties Olimpiādes kontekstā, pārmaiņas ir nepieciešamas. Manuprāt, tas jau nokavēts, jo paaudžu maiņu bija jāsak Rīgas čempionātā.

Par B grupu

Pirms pasaules čempionāta radās iespaids, ka Čehijas izlase jau nodziedājusi savu gulbja dziesmu, tomēr notikumi Brno un Karlovi Varos liecināja, ka čehietes savu potenciālu vēl nav izsmēlušas. Kopumā B grupa ir salīdzinoši vieglāka par pārējām.

Par C grupu

Spānijas spēku ietekmēs (naturalizētās) Sančo Litlas klātbūtne. Šogad viņa ielika iztrūkstošo daļu izlases sastāvā, turklāt labā līmenī nospēlēja pārējās Spānijas spēlētājas. Grūti pateikt, vai Eiropas čempionātā viņas būs tādā pašā gatavībā. Vai Valdemoro būs spējīga spēlēt, vai Palau būs motivēta. Torrensa, Nikolsa un pārējā Spānijas jauniešu kompānija vēl varētu nebūt tāda līmenī, pastāv daudz dažādu apstākļu.Polijai kā čempionāta saimniecei droši vien pienācās vieglāka grupa. Nacionālā čempionāta līmenis ir augsts, labi spēlē Krakovas, Gdiņas, Goržovas klubi, liels spēles laiks ir divām Polijas U20 izlases spēlētājām. Mājinieces var labi sagatavoties un noteikti cīnīties par vietu astoņniekā. Čehija un Polija ir divas komandas, kuras labāko sniegumu var parādīt tieši mājās. Melnkalnes komandai pagaidām nav nācies sekot līdzi, bet kvalifikācijas turnīra uzvarētājas noskaidrosies tikai īsi pirms čempionāta.

Par čempionāta kalendāru

Treneriem un spēlētājām čempionāta dienās būs vairāk laika gatavoties spēlēm, skatītājiem divu nedēļu un divu dienu turnīrs ir nedaudz par garu. No sportiskā viedokļa tas būs labāk, jo radīsies vairāk iespēju atjaunot spēkus

Deviņas spēles vienpadsmit dienās kā bija Eiropas U20 čempionātā un pasaules čempionātā – tas ir par traku. Tas nozīmē negulētas naktis, turklāt var gadīties, ka viena spēle sākas vakarā un nākamā seko pa dienu. Tas ir nedaudz pāri saviem spēkiem. Ja mainītu reglamentu, čempionāts būtu īsāks, spēļu mazāk. Pēc pašreizējā nolikuma 16 dienas dod iespēju vairāk spēļu aizvadīt augstā līmenī un saglabāt spēlētāju veselību, tas varētu būt labāk.

Par turnīra norises laiku

Ja vienlaikus strādā klubā un izlasē, finālturnīru rīkot jūnijā nav sliktākais variants. Pabeidz sezonu, var nedēļu atpūsties, spēlētājas ir labā fiziskā kondīcijā, spēļu prakses pietiek. Tieši spēles ziņā komandu ir vieglāk sagatavot. Kad ir vēlie čempionāti, vajag vairāk laika, lai spēlētājas sagatavotu fiziski. Tam jāveltī divas trīs nedēļas plus jāaizvada pārbaudes spēļu. Kā treneris gribētu, lai finālturnīri notiek pēc sezonas. No otras puses, spēlētājas saka, ka pēc sezonas emocijas ir lejā. Neviens sportā nevienam vieglu dzīvi nav apsolījis, tāpēc jāmāk sevi motivēt, atrast emocijas un darīt darbu. Man patīk šis variants. Var uzreiz vairāk domāt tieši par basketbolu.