Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 3

Mārtiņš Zībarts "mūžīgo ienaidnieku" slazdā

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

Mārtiņš Zībarts "mūžīgo ienaidnieku" slazdā
Mārtiņš Zībarts 2022. gada 2. novembrī. Foto: Olympiacos SFP

Mārtiņš Zībarts pirmajā sezonā ar Pirejas "Olympiacos SFP" basketbolistēm sasniedza kluba vēsturē labāko rezultātu Eiropas kausā, izcīnīja Grieķijas kausu un uzvarēja Grieķijas čempionātā. Nosauktie panākumi un kvalificēšanās Eirolīgai nedeva atlaides vietējā derbijā pret "Panathinaikos" – no 26. decembra latvietis formāli neveic "sarkano" galvenā trenera pienākumus.

“Olympiacos” un “Panathinaikos” duelis ir viens no slavenākajiem derbijiem pasaulē. Pirmkārt, futbolā, taču līdzīgas kaislības valda arī citos sporta veidos. “Olympiacos” 2025. gadā svinēs 100 gadu jubileju un, šķiet, ka tuvojoties apaļajai gadskārtai, katra “mūžīgo ienaidnieku” tikšanās tiek gaidīta ar sakāpinātām cerībām – “zaļajiem” zaudēt nedrīkst!

Zībarta pieredze Grieķijas lielpilsētā atsauc atmiņā Ainara Bagatska vārdus – profesionālajā sportā pastāv tikai šodiena. Tieši tā bija pirms sešām nedēļām. “Divdesmit trešajā decembrī notika Grieķijas kausa spēle pret “Panathinaikos”. Pēc slikta sākuma atspēlējāmies, pēdējā minūtē tiekot līdz plus trīs. Neveiksmīgas epizodes, neveiksmīgi lēmumi un piedzīvojām zaudējumu.”

Gaidāmās Ziemassvētku brīvdienas nekalpoja par argumentu piedošanai. “Pēc divu dienu klusuma notika saruna ar menedžeri, kur man piedāvāja pārtraukt līgumu. Tas ir spēkā līdz sezonas beigām. Runājiet ar aģentu, kurš mani pārstāv. Aģents pateica, ka ir divas iespējas. Mārtiņš Zībarts ir galvenais treneris, vai – izpildiet līgumā rakstīto.

Klubs mēģinājis pārtraukt līgumu ar atsevišķu vienošanos. Zībarta vietā par galvenā trenera pienākumu izpildītāju tika iecelts viņa šīssezonas asistents un Grieķijas U20 izlases treneris Tanoss Niklass. “Noslēdzot līgumu ārzemēs, katrs treneris rēķinās (ar tādām situācijām). Jebkurš atbildīgs klubs izpilda līgumu atbilstoši tā nosacījumiem, nevis cenšas meklēt citus risinājumus.”

“Olympiacos SFP” vadība kopš 26. decembra nav sniegusi nekādu oficiālus paziņojumus. “Esmu Grieķijā, jo līgums nav pārtraukts. Nezinu, kāda būs kluba turpmākā rīcība. Redzot komandas sniegumu... Knapi nosargāts +15 Grieķijas čempionāta atbildes spēlē pret “Panathinaikos”. Spēlē, kurā bija -29, komanda beigās atgriezās pie taktikas, ar kuru guvām labākos panākumus.”

Grieķijas čempionāta pirmajā aplī “sarkanās” uzvarēja ar 89:74. Viesos pirms nedēļas tika piedzīvota sakāve ar 63:77, tiesa, “Olympiacos” nosargāja minimālu pārsvaru divcīņas summā. “Jaunās taktiskās iestrādes 26. minūtē sagādāja -29. Un tad komanda sāka spēlēt spēli, kuru spēlējām sezonas pirmajā pusē un pirmajās divās spēlēs pret “Panathinaikos”. Ar “match-up” zonu atspēlējās līdz 14 punktiem. Grieķijā ir unikāla izspēles sistēma, jo regulārās sezonas spēļu rezultāti iet “play-off” ieskaitē.”

Eirolīgas čempions (2017) un Pasaules kausa dalībnieks ir gatavs atgriezties pie “Olympiacos” stūres, ja būs nepieciešams. “Strādāju pēc līguma nosacījumiem. Ja klubs aicinās atgriezties, darīšu darbu pēc labākās sirdsapziņas. Pusotras sezonas laikā neizlaidu nevienu treniņu un nevienu spēli – arī dienās, kad bija kādas veselības likstas.”

Pirmajā sezonā gūtie panākumi negarantēja rīcības brīvību starpsezonā. “Manās rokās nebija 100% sastāva komplektācija. Tas bija galvenais iemesls, kādēļ sarunās ar kluba vadību nepiekritu uzņemties pilnu atbildību par šīs sezonas rezultātiem.”

“Lielu robu iesita ātri parakstītie līgumi ar grieķu spēlētājām, kuras iepriekšējā sezonā bija tālākās rezervistes. Viņas bija vienpadsmitā un divpadsmitā, pat trīspadsmitā spēlētāja pozīcijās, taču labi atbalstīja komandu – ar labiem raksturiem. Piekritu, ka viņas var palikt.

Vasarā Grieķijas federācija pieņēma lēmumu, ka 11. un 12. spēlētājai jābūt jaunākām par 20 gadiem. Mums klubā iepriekšējā sezonā nebija jauniešu komandas un to izveidoja tikai vasaras otrajā pusē. Konkurētspējīgu spēlētāju (U izlašu spēlētājas), kas varētu darboties profesionālas komandas treniņu intensitātē, nebija.

Sastāvā bija lieli robi un nevarējām intensīvi trenēties, tai skaitā pieci pret pieci. Mūsu treniņi notiek dienas vidū. Jaunās spēlētājas pēc skolas nāca tikai uz treniņa otro pusi. Vienos video, divos treniņa sākums, taču viņas nevarēja būt klāt visā procesā.”

Sastāva problēmas un savainojumi neļāva pilnībā izpildīt treniņu ieceres. “Reāli komandā bija tikai 10 spēlētājas. Pēc Dignas (Strautmanes) savainojuma ierindā palika brīžiem astoņas, brīžiem deviņas spēlētājas – Angeliki Nikolopulu ilgāku laiku nespēlēja. Izjuka modelis, kurš uzvarēja Eirolīgas kvalifikācijā un uzsāka Eirolīgas regulāro sezonu.”

“Nepilnā sastāvā aizvadījām visu sezonas pirmo pusi, līdz komanda īsi pirms Ziemassvētkiem piesaistīja Maju Skoriču un Mariju Avczi. Neskatoties uz visiem minētajiem izaicinājumiem, biju izstrādājis plānu, kā uzlabot sniegumu un sasniegt sezonas galveno mērķi – uzvarēt Grieķijas čempionātā.”

Viena no komandas jaunpienācējām bija Digna Strautmane, kurai tikai septembrī beidzās vasaras (Dienvidu puslodē – ziemas) sezona Austrālijā. “Eirolīgas kvalifikācija, regulārās sezonas spēles pret Buržu un Polkovici – viņa spēlēja lielu lomu. Sedza labākās spēlētājas, piemēram, “Fenerbahce” metēju Keilu Makbraidu. Viņas pienesums būtu ļoti liels un izaugsme strauja.

“Biju ļoti priecīgs par viņas piesaisti. Dignai bija ļoti gara vasara, kura beidzās Austrālijas līgas finālā. Viņa pievienojās pēc garas un labas sezonas. Dignas balss bija dzirdama vienmēr, arī pēc savainojuma. Eirolīgas mājas spēlēs Miera un draudzības zālē Dignu var dzirdēt arī video – kā viņa atbalsta un uzmundrina komandas biedres. Saglabā pozitīvu attieksmi, lai gan iet cauri grūtībām.”

     [+] [-]

, 2023-02-10 09:53, pirms 4 mēnešiem
Zibarta kungs taisnojas, vai sudzas?