Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:721, Did:0, useCase: 3

Mārtiņš Zībarts: jāpalīdz tiem, kuri grib mācīties

Mārtiņš Zībarts: jāpalīdz tiem, kuri grib mācīties
Mārtiņš Zībarts
Foto: Mārtiņš Sīlis

Latvijas Basketbola savienības valde LBS padomei ieteikusi atjaunotās Treneru komisijas vadītāja amatā apstiprināt Mārtiņu Zībartu, kura profesionālo CV rotā Eiropas U20 sieviešu čempionāta bronzas medaļas, uzvara Eiropas čempionāta B līgas turnīrā U18 grupā un ceļazīme uz A līgu U16 grupā, trīs veiksmīgi gadi Barona treneru kolektīva sastāvā, kā arī 12 gadu pieredze lektora un basketbola trenera amatā Latvijas Universitātē.

Kādas ir galvenās problēmas, kas nodarbina trenerus?

Viena no galvenajām ir treneru sabiedrības neticība kopdarba efektivitātei. Pēdējā pieredze bijusi neveiksmīga, daudzi treneri netic, ka var kaut ko izdarīt.

Darba organizācijas, kvalitātes vai ietekmes ziņā?

Pa daļai no visa. Taču LBS vadībai ir svarīgi dzirdēt profesionāļu viedokli – visu izlašu plānu un darba analīzi, ieteikumus un vērtējumus.  Otrkārt, treneru profesionālās organizācijas darbībai jābūt vērstai uz izglītību, treneru izaugsmi. Mūsu profesijā strādā dažādi cilvēki, tomēr, manuprāt, lielais vairums ir pozitīvi noskaņoti – vēlas mācīties paši un negrib turēt zināšanas pie sevis. Tādiem jāpalīdz.

Kādā veidā?

Protams, semināri Latvijā un ārzemēs ir laba lieta, taču jāattīsta arī vēl lētākas un izdevīgākas metodes. Piemēram, savs treneru stūrītis LBS mājaslapā. Jāveido visiem treneriem pieejama bibliotēka un arī videotēka ar spēļu un treniņu ierakstiem, lai var mācīties, analizēt un saprast, kāpēc komanda spēlē tieši tā un vai treneris izdarījis visu, lai novērstu kļūdas.

Kādi vēl uzdevumi nosprausti?

Jāizstrādā metodiskie ieteikumi darbam ar jauniešiem vecumā no 8 līdz 15 gadiem, lai uzlabotu vispārējo sagatavotības līmeni. Jāievieš testus, kas reizi gadā dotu iespēju novērtēt jaunā spēlētāja attīstības dinamiku, arī palīdzētu pamanīt kādu talantu. Jādomā, kā ieinteresēt mazo skolu trenerus sūtīt savus talantīgākos audzēkņus uz internātu, jo talantu mums nav daudz un visiem no 14-15 gadu vecuma vajadzētu trenēties pie labākajiem treneriem.  Ir doma sadarbībā ar LSPA un LU izveidot zinātnisko brigādi, kas varētu palīdzēt visām izlasēm.

Labas idejas mēdz atdurties pret inerces spēku...

Iecerēta treneru licencēšana, piešķirot trenerim tiesības strādāt ar jauniešiem, amatieriem vai profesionāļiem. Ceru, ka par labu stimulu varētu kļūt balva Gada treneris.

Par Latvijā pieejamās treneru izglītības kvalitāti dzirdēts daudz kritikas. Vai tā šķiet pamatota?

Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā Ieliek labus vispārējos pamatus – par organisma norisēm, kā būvēts treniņprocess utt. Specializācijas ziņā milzīga nozīme ir pašu iniciatīvai. Šai ziņā treneru komisijas veikums varētu būt ļoti svarīgs.

Vai visam pietiks spēka un laika?

Nāksim kopā un koleģiāli lemsim, kuras ir prioritāras, kuras risināmas pamazām. Protams, samērosim vēlmes ar resursiem.

Kuri treneri varētu darboties komisijā?

Darboties piekrituši Ainārs Čukste, Guntis Endzels, Agris Galvanovskis, Uvis Helmanis, Ziedonis Jansons, Nikolajs Mazurs, Pēteris Ozoliņš, Aivars Vīnbergs un Mudīte Zandere. Klāt nāktu valstsvienību treneri un Andris Rudzītis no LSPA. Konsultācijas neliegs Kārlis Muižnieks un Gundars Vētra. Pārstāvēti ir gan jaunieši, gan pieaugušie, gan sievietes, gan vīrieši. 

Guntis Keisels