Vai Andrea Trinkjēri ir basketbola Bobs Hārtlijs?
Zināms, ka uz Latvijas vīriešu valstsvienības galvenā trenera amatu palikuši divi kandidāti, ko Artūrs Štālbergs trešdien prezentēs Latvijas Basketbola savienības (LBS) Treneru komisijai. Viens no kandidātiem ir labi zināmais pašmāju speciālists Roberts Štelmahers, bet otrs kandidāts ir itāliešu stratēģis Andrea Trinkjēri - kas viņš ir un vai ir gana labs, lai vadītu mūsu vīru izlasi?
Roberts Štelmahers lielu daļu trenera karjeras pavadījis mūsu acu priekšā pie Latvijas labāko klubu stūrēm, triumfējot Latvijas čempionātā gan ar “Ventspili”, gan “Valmieru”. Šogad izcīnīts arī Latvijas-Igaunijas līgas tituls, uzvarējis Baltijas līgas finālā (2013), zaudējis Baltijas līgas finālā (2015), ar "Pieno žvaigždes" savulaik spēlēts Lietuvas kausa finālā. Bijis asistents Eirolīgas klubā ("Rytas" 2010./2011. gada sezonā). Sekmīgi strādājis ar U20 izlasi 2012. gada vasarā, kad četras uzvaras deviņās spēlēs deva sesto vietu Eiropā, bijis asistents pieaugušo valstsvienībā.
Eiropā Štelmahers ar “Ventspili” nav gāzis kalnus, bet lielākoties sasniedzis atbilstošu rezultātu kluba iespējām (aizvien kremt zaudējums dāņiem FIBA Eiropas kausa astotdaļfinālā 2018. gadā, taču Dānijas komanda vēlāk pierādīja, ka tā nav nejaušība, tiekot līdz pusfinālam). Ar ventspilniekiem spējis pārvarēt kritiskus brīžus, tostarp aizvadītajā sezonā, kad, neraugoties uz būtiskiem iztrūkumiem sastāvā savainojumu dēļ, spēja aizvest komandu līdz 31 uzvaras sērijai Latvijas-Igaunijas līgā.
Pie panākumiem noteikti jāmin arī Polijā paveiktais - ar “Energa Czarni” pēc astotās vietas regulārajā sezonā izdevās “play-off” izsist regulārās sezonas labāko komandu un galveno favorīti “Anwil”. To, ko prasa uzvarēt titulus, Štelmahers ļoti labi zina arī no spēlētāja karjeras - kā saspēles vadītājs savulaik kļuva par čempionu vai kausa ieguvēju Latvijā, Lietuvā, Baltijā, Polijā, Slovēnijā, Turcijā un ULEB kausā. Izteikta priekšrocība pret otru kandidātu - jau šobrīd labi zina visus Latvijas spēlētājus, tostarp tuvākās rezerves. Laikā, kad sagatavošanās posms ir minimāls, tas var būt ļoti būtiski, varbūt pat izšķiroši.
Tiktāl par mums labāk zināmo kandidātu Štelmaheru, kura izvēle kā galvenajam pašmāju kandidātam uz Latvijas izlases galvenā trenera amatu ir absolūti saprotama. Bet kas ir Andrea Trinkjēri un vai viņš būtu piemērots Latvijas izlases vadīšanai? Kas ir šis "speisinga" un "pick'n'roll" spēles burvis? CV redzams, ka Trinkjēri izgājis pilnu ciklu - sācis ar jauniešu trenēšanu, bijis asistents profesionāļos un savu galvenā trenera ceļu sāka no Itālijas trešās līgas. Aizveda Kremonu uz otro līgu, aizveda Veroli ar vēlāko četrkārtējo Eirolīgas čempionu Kailu Hainsu (divreiz Eirolīgas labākais aizsardzības spēlētājs) ierindā līdz otrās līgas kausam un pats saņēma otrās līgas labākā trenera atzinību.
Darbu ar augstākās raudzes Itālijas klubiem sāka tad, kad Latvijas basketbols pēc "Baigās vasaras" uzsāka būtisku pārmaiņu posmu, proti, 2009. gada rudenī. Abās pirmajās sezonās pie Kantu komandas stūres atkal kļuva par labāko savā valstī, tikai nu jau A sērijā. Tam par pamatu bija komandas aizvešana vispirms līdz ceturtajai vietai, bet pēc tam jau līdz Itālijas finālam. Tas ļāva komandai, kas pirms Trinkjēri atnākšanas bija palikusi pat bez vietas A sērijas izslēgšanas turnīrā, tikt pie dalības vispirms ULEB Eiropas kausā, bet nākamās divas sezonas arī Eirolīgā. Lieli kalni tur netika gāzti, bet startēts atbilstoši kluba budžeta iespējām un varbūt pat nedaudz virs (iekļūšana Top16 debijas sezonā).
Kad savā dzimtenē bija paveikts jau daudz (bez A sērijas fināla arī divi kausa fināli un viens superkauss), par nākamo soli savā attīstībā treneris izvēlējās nolikt sevi ārpus komforta zonas - strādāt ārzemēs. Un atkal pirmā pieredze jaunā vietā izvērtās vairāk nekā sekmīga - ar Kazaņas "Unics" izdevās izcīnīt trešo vietu VTB līgā, bet vēl labāk sekmējās Eiropas kausā. Sezonā, kad VEF, Īdžeja Roulenda elektrizēta, spēlēja Eiropas kausa Top16, Trinkjēri vadītā "Unics" ar desmit uzvarām pirmajās 12 spēlēs tika līdz finālam, kur gan atzina nākamās čempiones "Valencia" pārākumu abos mačos. Tas neliedza Trinkjēri atkal tikt pie individuālās atzinības - nu jau kā Eiropas kausa sezonas labākajam trenerim.
Vieta Eirolīgā tik un tā bija kabatā, taču... Trinkjēri lielas naudas vietā pieņēma jaunu izaicinājumu - doties uz Bambergu, kas tikko bija aizvadījusi saviem tā brīža standartiem neatbilstošu sezonu (pēc četriem Vācijas tituliem zaudējums jau Bundeslīgas ceturtdaļfinālā, Eirolīgā vien trīs uzvaras desmit spēlēs, Eiropas kausā neizdevās iekļūt pat izslēgšanas turnīrā). Lēmumu vieglāku padarīja arī vācu kluba iepriekš tovasar paveiktais, par sporta direktoru ieceļot Trinkjēri tautieti Danielu Baiezi. Atgriešanās Eirolīgā nekur nepazuda, jo jau pirmajā sezonā Trinkjēri vadībā "Brose" atguva Vācijas čempiones godu, ko nosargāja vēl divus gadus. Eirolīgā komanda Trinkjēri vadībā divarpus sezonu laikā izcīnīja 31 uzvaru 76 spēlēs un reizi iekļuva Top16 turnīrā.
Līdz ar Baiezi aiziešanu (2017. gada vasarā Bambergu cīņā par itālieti pārsolīja naudīgākais Minhenes "Bayern") arī Trinkjēri pozīcija Bambergā kļuva vājāka. Trenera vadībā sevi jaunā kvalitātē bija pieteikuši iepriekš mazāk apdziedāti talanti (Strēlnieks, Taiss, Melli, Vanameikers, Millers u.c.), kas cīņā par šo spēlētāju noturēšanu lika piekāpties superklubu piedāvājumu priekšā. Ar krietni izmainītu sastāvu sezonas pirmā puse neizdevās, un pagājušā gada februārī, kad bija skaidrs, ka Eirolīgā "play-off" nespīd (astoņas uzvaras 22 spēlēs), abas puses nolēma pārtraukt sadarbību. Bamberga joprojām turpina meklēt pareizo risinājumu savu labāko dienu atgriešanai, bet Trinkjēri tikmēr nodevies jaunam izaicinājumam Belgradas "Partizan" veidolā, ar ko atkal mēģinās paveikt to, kas viņam izdevies iepriekš ne reizi vien - pacelt komandu nākamajā līmenī un atgriezt "Partizan" uz elitārās Eirolīgas kartes.
Komandas pacelšana nākamajā līmenī parasti nozīmē arī spēlētāju pacelšanu tajā, kas savukārt var maksāt šo spēlētāju zaudēšanu, ja cīņā par tiem iesaistās bagātākas organizācijas. Tā ir viena lieta, ko, apjautājot Itālijas un Grieķijas mediju cilvēkus, uzsver katrs - Trinkjēri vadībā sevi jaunā kvalitātē pieteikusi virkne spēlētāju. Tas pats Strēlnieks, kurš šobrīd ir stabils Eirolīgas superklubu spēlētājs. 2013. gadā "Unics" ULEB Eiropas kausa pusfinālā spēlēja pret "Crvena Zvezda", kas pirms tam ceturtdaļfinālā divu spēļu summā saspringtā cīņā bija pieveikusi Ainara Bagatska trenēto "Budivelnik" ar Jāni Strēlnieku kā galveno kijeviešu spēles diriģentu. Iespējams, tieši tad, skautojot "Zvezdas" iepriekšējās spēles, Trinkjēri padziļināti iepazinās ar Strēlnieka spējām (attiecīgi 20 punkti un piecas piespēles, 11 punkti un četras piespēles), kuras uzskatīja par pilnīgi atbilstošām, lai pēc tam uzaicinātu talsenieku uz Bambergu. Taiss un Melli - nu jau abi ir NBA spēlētāji. Spēlētāju pacelšana nākamajā līmenī būs tas, kas nepieciešams Latvijas vīriešu izlasei, kam "EuroBasket 2021" kvalifikācijas turnīrā būs jāspēlē bez virknes labāko spēlētāju, kas azņemti darbā Eirolīgas un NBA klubos.
Tas, kas dara piesardzīgu, ir Trinkjēri līdzšinējā pieredze izlašu basketbolā. Proti, 2013. gadā tā brīža "Unics" galvenais treneris Trinkjēri tika iecelts arī Grieķijas izlases galvenā trenera amatā, komandai brioestot "EuroBasket 2013" finālturnīram pēc vairākiem mēnešiem. Līdz finālturnīram grieķi demonstrēja izcilu sniegumu, taču oficiālajos mačos sagādāja saviem līdzjutējiem vilšanos (11. vieta joprojām ir sliktākais rādītājs kopš 1999. gada). Taisnības labad gan jāpiezīmē, ka būtiski patraucēja arī vadošo spēlētāju savainojumi turnīra laikā (Spanulis, Zisiss, Papanikolau). Izdevās apspēlēt Zviedriju, Krieviju, Turciju un pat tā brīža čempioni, nākamo bronzas medaļnieci Spāniju, tomēr zaudējumi Somijai, Itālijai, Slovēnijai un divu pagarinājumu drāmā arī Horvātijai aizšķērsoja ceļu uz ceturtdaļfinālu.
Federācija nolēma neturpināt sadarbību ar itāliešu speciālistu, taču atsauksmes no spēlētājiem un medijiem par Trinkjēri laiku Grieķijā palikušas labas. Tās jūsu uzmanībai zemāk. Trinkjēri raksturojumos dzirdēti arī apzīmējumi "godkārīgs", "cimperlīgs", "ar raksturiņu", taču kopumā medijiem Trinkjēri ir ļoti pateicīgs personāžs - amerikāņiem ir teiciens "citātu mašīna", kas lieliski raksturo Trinkjēri publisko runu. Inteliģents, atvērts, tiešs. Savā ziņā basketbola Bobs Hārtlijs. Tā kā Jānis Strēlnieks ir aktīvs Latvijas izlases spēlētājs, nebūtu korekti viņam vaicāt viedokli par Trinkjēri pirms trenera izvēles, tāpēc jautāju to citam mūsējam - jaunatnes izlašu līderim Edmundam Dukulim, kurš itālieša vadībā trenējās "Cantu" vienībā Trinkjēri debijas sezonā pie kluba stūres un pielika savu artavu tam, lai Kantu komanda tiktu līdz Itālijas finālam. Dukulis, kurš tagad beidzis spēlētāja gaitas, norādīja uz vēl kādu iespējamu sakritību ar Hārtliju - ja algojam Trinkjēri, viņu vajadzētu izmantot arī kā atbalsta punktu jaunatnes basketbola trenēšanas sistēmas pilnveidošanā.
Turpinājumā Dukuļa un citu aptaujāto ekspertu viedokļi par Trinkjēri.
Vagelis Patasss, grieķu basketbola žurnālists
"Andrea ir ļoti īpaša personība. Viņam ir interesanti uzskati par basketbolu un viņa preses konferences ir baudāmas, jo viņš neatbild standartfrāzēs. Viņš ir eksperts, kurš nebaidās pieņemt riskantus lēmumus. Piemēram, ja uzskatīs, ka tā var palīdzēt komandai, viņš izmantos spēlētājus pozīcijās, kurās tie nav spēlējuši iepriekš. Viņš zina, kā un ko runāt ar spēlētājiem. Dod priekšroku spēlētājiem, kuri ir cīnītāji, nevis uzvedas kā zvaigznes, spēlētājiem, kuros redz potenciālu. Vairākus spēlētājus padarījis par zvaigznēm.
Kā izlases trenerim viņam ir tikai īsa pieredze Grieķijā, kas nebeidzās pārak labi, tāpēc ir aktuāls jautājums, vai viņš var būt labs izlašu treneris vai tomēr labāk strādā ar klubiem ilgākā laika posmā. Varbūt Latvijas izlase viņam būtu piemērotāka, jo Grieķijā no viņa tika prasīts tūlītējs rezultāts. Viņš nespēja atrast veidu, kā iedvesmot Grieķijas izlases spēlētājus un kā likt viņiem saprast savu basketbola filozofiju. Man tas ir liels neatbildēts jautājums - vai Trinkjēri var būt labs treneris tieši izlasēm? Jo skaodrs, ka kopumā viņš ir ļoti augstas raudzes treneris un labs cilvēks."
Marko Paljaričo, itāliešu basketbola žurnālists
"Vislabāk par Trinkjēri stāsta viņa karjera. Sāka no apakšas un soli pa solim tika līdz Eirolīgai. Viņš ir liels basketbola lietpratējs, tai pašā laikā vienmēr mācās no tā, kas notiek apkārt. Runa nav tikai par basketbolu. Viņš spēj izspiest maksimumu no materiāla, kas ir viņa rīcībā. Ļoti prasīgs treneris. Tai pašā laikā nezinu nevienu spēlētāju, kurš par viņu teiktu ko sliktu. Esmu runājis par viņu ar Nikolo Melli, Kailu Hainsu, Avudu Abasu - visi saka tikai labāko. Cik noprotu, viņš ir lielisks psihologs darbā ar spēlētājiem.
Spējis paveikt lielas lietas ar komandam, kurām nav milzu budžeti, jo vienmēr labi pārzina spēlētājus un situācijas. Darbs ar Kantu un Bambergas komandām ir Trinkjēri paveiktā manifests. Vienīgais zemais punkts ir darbs ar Grieķijas izlasi. Lai gan Spanulis par Trinkjēri sacīja tikai labākos vārdus, domāju, ka komandā bija pārāk daudz zvaigžņu un pārāk maz laika, lai ieviestu savu basketbolu. Tāpat Bambergā viņš palika nedaudz par ilgu - domāju, ka tāpēc zaudēja iespējas tikt pie darba kādā no Eirolīgas lielajiem klubiem.
Trinkjēri komandas vienmēr spelē lielisku basketbolu - tā nav skriešana ar galvu sienā, bet perfekts mehānisms, kas ļauj spēlētājiem izcelties individuāli. Padomājiet vien, ko viņs izdarīja ar Bambergas komandu un ar Vanameikera, Melli, Taisa karjerām... Bet viņam vajadzīgs laiks, lai visus spēlētājus dabūtu uz vienas lapas. Tāpēc droši vien redzu viņu kā pilna laika treneri izlasē. Zinu, ka Latvijai ir tā pati problēma, kas Slovēnijai - septiņi astoņi ļoti labi speletāji, bet trūkst rezervju. Droši vien tapēc cietāt visvairāk FIBA izveidotās sistēmas dēļ. Jebkuram trenerim šādos apstākļos ir grūti strādāt, īpasi Trinkjēri, kuram nepieciešams laiks, lai izveidotu savu sistēmu komandā. Uzskatu, ka visu sarežģītu padara nevis Trinkjēri kā trenera kvalitāte, bet situācija, kādā izlasēm jāstrādā."
Aris Barkass, grieķu basketbola žurnālists, Eurohoops.net galvenais redaktors
"Domāju, ka Trinkjēri ir izcils treneris, atvērta personība ar spēcīgiem uzskatiem laukumā un ārpus tā. Viņš spēj strādāt ar jebkādu spelētāju sastāvu, kas ir viņa rīcībā. Darbā ar Grieķijas izlasi viņam vienkārši nācās samaksāt par nesasniegto rezultātu, nekas vairāk. Ja viņam būtu bijis vairāk laika, visdrīzak, viņam būtu izdevies izveidot labāku produktu. Uzskatu, ka pat bez daudziem atslēgas spēlētājiem, viņš ir spējīgs izveidot Latvijas izlasi, kas var kvalificēties Eiropas čempionātam."
Nikolaoss Varlass, grieķu basketbola žurnālists
"Viņš ir ekselents treneris ar dziļām zināšanām basketbolā un attīsta sevi katru dienu, jo viņam patīk mācīties un apkopot dažādas idejas, veidojot savu spēles filozofiju. Viņš var pielāgoties spēlētājiem, kas ir viņa rīcībā. Viņš var uzvarēt lēnā basketbolā ar 60 iemestiem punktiem vai gluži otrādi - simt punktu spēlē skrienošā basketbolā ar pārejas basketbolu, kas tik ļoti patīk latviešiem. Uzskatu, ka Latvijas izlasei Trinkjēri var dot ļoti daudz. Ļoti pieredzējis, labi strādā ar jauniem spēlētājiem.
Viņš dzīvo basketbolā, ir ļoti aizrautīgs. Jāatkārtojas - viņam ir ļoti, ļoti dziļas zināšanas un basketbola izjūta. Protams, katram no mums ir vājās vietas - visa cieņa Trinkjēri, bet dažreiz viņam mēdz būt problēmas ar emociju savaldīšanu pret spēlētājiem maču laikā. Sagatavojot komandu spēlēm, viņš strādā ekselenti - tiek izrunāta katra detaļa, lai katrs spēlētājs laukumā zinātu precīzi to, kas no viņa tiek prasīts. Bet dažreiz viņš spēļu laikā pārspīlē ar savu uzvedību, un tas var atspēlēties uz visu komandu."
Edmunds Dukulis, bijušais Latvijas jaunatnes izlašu līderis
"Treneris ar augstu basketbola IQ un inteliģenci. Karstasinīgs, taktiski spēcīgs, sagaida maksimālu koncentrāciju no visiem spēlētājiem un komandas personāla gan treniņprocesā, gan spēļu laikā.Kopš 2010./2011. gada sezonas teicami startējis dažāda līmeņa turnīros ar komandām, kuru budžeti un selekcija nebūt nav starp favorītēm, jo spēj atrast balansu ģērbtuvē starp pieredzējušajiem un jaunajiem spēlētājiem, kā arī dzelžaini pieturas pie izstrādātā spēles plāna. Tanī pat laikā nezaudē personisko saiti ar komandu. Spēlētājiem ar nepietiekamu spēles izpratni varētu rasties grūtības iekļauties sastāvā, ņemot vērā, ka bieži vien tiek izmantoti dažādās pozīcijās. Pēdējos gados neesmu sekojis viņa gaitām, bet pieļauju, ka šīs tendences nav mainījušās.
Katru vasaru dodas uz Lasvegasas NBA vasaras līgu, kurā personīgi atlasīja un uzrunāja spēlētājus saviem klubiem, šo gadu laikā ir atklājis plašākai sabiedrībai nerzināmus spēlētājus gan ASV, gan Eiropā. Grūti komentēt piemērotibu Latvijas izlasei, ņemot vērā pašreizējo kvalifikācijas turnīra formātu, kas izslēdz iespējas gariem sagatavošanās cikliem. Tā bijusi daļa no viņa veiksmes atslēgām. Ja Trinkjēri kļūtu par Latvijas izlases galveno treneri, manuprāt, būtu tālredzīgi izmantot viņa zināšanas un laiku arī Latvijas jaunatnes basketbola programmas stiprināšanai."
+4 [+] [-]
[+] [-]
-2 [+] [-]
+3 [+] [-]
+2 [+] [-]
+8 [+] [-]
Protams, par KP ir pāragri runāt, bet ar tiem pašiem resursiem, mēs esam konkurētspējīgi. Kas to lai zin, varbūt pēc 3 gadiem KP tomēr uzkapā atkal ar izlasi.
[+] [-]
ja pats nejēdz, paņem sekretāri
-1 [+] [-]
vai itālis ir NBA čempions? pat tuvumā nav bijis NBA ..
+4 [+] [-]
+2 [+] [-]
bet.
nav skaidrs vai būtu tikai izlasē vai apvienotu arī ar klubu.
tādā gadījumā nebūtu labi - kā klubam radīsies kaut mazākās problēmas, tā būs negatīvi mājieni par papildus darbu izlasē (saprotams. un skaidrs, ka pašam arī prioritāte klubs).
un neder mērķis tikai kvalificēties EČ, tur jātiek ar jebkuru treneri. mērķim jābūt medaļām un dalība WC & OG.
+2 [+] [-]
[+] [-]
-3 [+] [-]
+2 [+] [-]
+1 [+] [-]
+4 [+] [-]
Tikai normāli būtu, ja treneris būtu izvēlēts nedaudz agrāk un šobrīd jau notiktu pirmā 10 dienu nometne, kurā viņš varētu iepazīties ar izlases kandidātiem!
+1 [+] [-]
+2 [+] [-]
+3 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
-2 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]