Layout: current: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:1, Did:0, useCase: 3
Autors: Rolands Eliņš

Cīņa par negūtajiem miljoniem: vistrakākā fināla varonis iesūdz tiesā NCAA

Cīņa par negūtajiem miljoniem: vistrakākā fināla varonis iesūdz tiesā NCAA
Krisa Dženkinsa uzvaru nesošā metiena brīdis 2016. gada NCAA finālā. Foto: Ncaa.com

2016. gada NCAA vīriešu basketbola turnīra finālā Villanovas universitāte ar 77:74 pieveica Ziemeļkarolīnu, aizvadot vienu no saspringtākajām un emocionālākajām spēles galotnēm turnīra vēsturē. Kriss Dženkinss, basketbolists, kurš pēdējā sekundē trāpīja uzvaru nesošo metienu, uzskata, ka ar šo notikumu nopelnīja daudzi - NCAA, universitātes, televīzijas, sponsori utt., taču ne viņš. Viņš cenšas šo netaisnību labot un iesūdzējis NCAA tiesā par negodīgu komercpraksi, liedzot viņam tiesības izmantot savu brendu. Kamēr NCAA gaida iznākumu kopējā tiesas prāvā, kas, sakot ar šovasaru, būtiski izmainīs ASV studentu sporta sistēmu, Dženkinss izvēlējies savas tiesības aizstāvēt individuāli.

ASV studentu sports ir lielu pārmaiņu priekšā. ASV federālajā tiesā šobrīd tiek izskatīta vienošanās gandrīz trīs miljardu dolāru vērtībā starp NCAA un vairāk nekā 100 tūkstošiem bijušo sportistu, kuri piedalījušies studentu sporta sacensībās. Iepriekšējie noteikumi paredzēja, ka studenti nevar saņemt atalgojumu par dalību NCAA sacensībās, taču šie noteikumi mainīti. Ņemot to vērā, bijušie NCAA sportisti apvienojušies kopējā prasībā pret NCAA, pieprasot dalīties iepriekš gūtajos ienākumos.

Prasību parakstījuši 102 tūkstoši bijušo NCAA sportistu, un NCAA ir piekritusi kompensācijās izmaksāt 2.8 miljardu dolāru. Galīgais tiesas apstiprinājums gan vēl nav saņemts, un vakar notikušajā lietas izskatīšanā ASV federālajā tiesā tiesnese Klaudija Vilkena norādīja uz vēl vairākām neskaidrībām šajā prāvā, aicinot abas iesaistītās puses nedēļas laikā sniegt atbildes uz viņas jautājumiem: "Daži jautājumi ir nozīmīgi, daži - ne tik ļoti. Taču kopumā es uzskatu, ka šī ir laba vienošanās un ka šos dažus neskaidros punktus var atrisināt, ja iesaistītās puses vēlas tos atrisināt."

Neskaidrie punkti ir, piemēram, par atalgoto sportistu skaita ierobežojuma atcelšanu un sportistu tiesībām vēlāk apstrīdēt noslēgto vienošanos. Šobrīd NCAA ierobežo, cik stipendijas katra universitāte var piedāvāt sportistiem, bet jaunais kolektīvais līgums paredz, ka šāda ierobežojuma nav, un universitāte var izsniegt pilnu stipendiju tik daudziem, cik vien vēlas. Lai to risinātu, NCAA piedāvā ierobežot piesakāmo sportistu skaitu, kas savukārt nozīmē, ka vairākiem pašreizējiem sportistiem jaunajā sistēmā vairs neatradīsies vieta. Tāpat vairāki sportisti snieguši iebildumus, ka vienošanās pašreizējā versija viņus novērtē pārāk zemu, neņemot vērā mūsdienu sporta tirgus realitāti. Pašreizējā vienošanās versija paredz, ka 90% no izmaksātās kompensācijas tiks vīriešiem, kas spēlējuši NCAA amerikāņu futbola un basketbola sacensībās.

Šīs gan tiek uzskatītas par juridiskām formalitātēm, kas uz kopējā fona tomēr nav tik nozīmīgas, un viss liecina, ka galvenie vienošanās punkti paliks nemainīgi un stāsies spēkā jau šovasar, proti, NCAA izmaksās 2.8 miljardus bijušajiem sportistiem. Taču NCAA iegūs tiesības kontrolēt universitāšu izdevumus sportistu atalgojuma ziņā, ieviešot sistēmu, kas principā būs līdzīga algu griestiem (20.5 miljoni dolāru gadā). Tiek sagaidīts, ka pēc pēdējiem labojumiem vienošanās tiks apstiprināta tuvāko nedēļu laikā, un universitātes jau jūlijā varēs sākt oficiāli apmaksāt savus sportistus.

Taču ne visi bijušie NCAA sportisti vēlas iet pa šo ceļu, un daži izvēlējušies iesniegt individuālas prasības. Spilgts piemērs ir bijušais basketbolists Kriss Dženkinss, 2016. gada fināla varonis, kurš pēdējā sekundē iemeta uzvaru nesošo tālmetienu Villanovas universitātes uzvarā pār Ziemeļkarolīnu. Ar viņa rokām tika radīts ikonisks studentu basketbola brīdis, taču Dženkinss uzskata, ka ar to nopelnīja daudzi citi, nevis viņš pats.

"Uzskatu, ka mana situācija ir atšķirīga no citām tiesas prāvām, un NCAA pati ir uzsvērusi, ka šī spēle ir citāda nekā citi pagātnes notikumi, jo tā bija daudz lielāka, piesaistīja daudz lielāku ažiotāžu un sniedza NCAA lielākus finansiālos ieguvumus laikā, kad aktīvi bija nelikumīgie noteikumi, kas aizliedza mums gūt labumu no sava paveiktā," Dženkinss skaidroja savu nostāju ESPN.

Savā tiesas prāvā Dženkinss norāda, ka viņa uzvaras metiens bija galvenais iemesls, kādēļ Villanovas universitāte 2016. gadā saņēma ziedojumu 22.6 miljonu apmērā. Tāpat viņš norāda, ka NCAA turpina izmantot video ar viņa metienu, popularizējot savu brendu.

"Tā ir unikāla situācija," sacīja Dženkinss. "Pirms es to izdarīju, mums nebija bijusi tāda fināla galotne, kurā pēdējā sekundē tiek trāpīts uzvaru nesošais tālmetiens. Jūs joprojām redzat šo video ASV televīzijas pārraidēs un NCAA reklāmās, un tas parāda šī brīža vērtību. Es neesmu spēlējis basketbolu NCAA sacensībās astoņus gadus, bet mana metiena video joprojām tiek atkārtoti izmantots, kamēr es pats par to neesmu saņēmis nekāda veida atalgojumu."

Dženkinss tiesas prāvā norāda, ka NCAA tobrīdējie noteikumi, kas aizliedza NCAA dalībniekiem izmantot savu brendu finansiālo labumu gūšanai (piemēram, reklāmlīgumu noslēgšanai), ir pārkāpuši ASV federālos konkurences likumus.
"Esmu priecīgs par NCAA sportistiem, kuri šobrīd var saņemt attiecīgu atalgojumu par savu dalību NCAA sacensībās," turpināja Dženkinss. "Taču man tobrīd bija liegta iespēja izmantot savu vārdu un brendu, un tas nostādīja manu ģimeni sliktākā situācijā un ierobežoja manu attīstību."

Dženkinss pēc triumfa 2016. gadā aizvadīja vēl vienu sezonu Villanovas universitātē. Pēc tam viņš netika izvēlēts NBA draftā. Dženkinss uzspēlēja G līgā, izmēģināja savus spēkus Eiropā, kur aizvadīja sezonu Vācijas "Eisbaren" sastāvā, un 2020. gadā lika punktu spēlētāja karjerai, atgriežoties Villanovas universitātē sporta attīstības nodaļā kā funkcionārs.

Izmantotie resursi:
https://apnews.com/article/house-se...
https://apnews.com/article/nil-ncaa...
https://www.espn.com/mens-college-b...


, 2025-04-08 15:41, pirms 6 dienām
hmmm... man arī šķiet, ka pirms 20 gadiem priekšnieks man maksāja neadekvāti mazu algu... vajadzētu patiesāties...
, 2025-04-08 15:51, pirms 6 dienām
Interesanti, kad viņi visi iestājās universitātē un nolēma startēt NCAA sacensībās, nezināja par šiem noteikumiem? Tu piekrīti konkrētiem noteikumiem - saņemsi izglītību, pro līmeņa iespēju trenēties, stipendiju un par šiem labumiem spēlēsi mūsu komandā. Lai saglabātu komandai izdevīgumu sniegt visus šos labumus, mārketings balstās uz komandas nevis indivīdu mārketingu tāpēc neviens savu brendu nedrīkst izmantot. Visiem taču bija zināmi spēles noteikumi un tiem piekrīt, pēctam sāk tiesāties - pasaule iet sviestā... LU varētu tagad visus savus bijušos spēlētajus iesūdzēt, ka tie neienesa peļņu!!
, 2025-04-08 17:26, pirms 6 dienām
Filmā Jordan Air beigās rādīja, ka Nike pārstāvis Sanijs, kurš pielauza Džordanus parakstīt līgumu ar Nike, pēc karjeras beigām Nike savāca gandrīz visus NCAA studnetus un iesniedza kolektīvu prasību pret NCAA.
Mazliet esmu pārsteigts, ka NCAA tik viegli padevās, bet 28000$ katram laikam tomēr ir adekvāts cipars, it sevišķi, ka tas ir komandas sports.
Par atsevišķu prasību - domāju, ka noraidīs, jo NCAA izmanto nevis atsevišķu indivīdu tēlus, bet gan komandu un tās nosaukumu, kurā bieži vien pat neparādās universitātes nosaukums. Un nav nekādi miljoni par atsevišķiem spēlētājiem, labākā gadījumā simti tūkstoši, kurus varētu iekasēt atpakaļ kā mācību maksu, jo universitātes tērē milzīgu naudu sporta komandu uzturēšanai, nereti pat NBA profiņi atkopjas universitāšu sporta bāzēs, lai būtu tuvāk ķirurgiem un rehabilitācija.
Ja šodien skuking huku valsts visos 50 štatos utaisītu aptauju, kur atrodas Gonzalesas univerisitāte, kura pēdējos gados čakarē prātu NCAA turnīros lielajām universitātēm, daudzi jeņķi raustītu plecus. Iespējams, ka tai skaitā arī pats sūdzambībele.
, 2025-04-08 17:32, pirms 6 dienām
Gatis rakstīja: hmmm... man arī šķiet, ka pirms 20 gadiem priekšnieks man maksāja neadekvāti mazu algu... vajadzētu patiesāties...
vergoji bez peļņas? un aizliedza haltūrēt?
, 2025-04-09 17:16, pirms 5 dienām
AndrisLakotkins rakstīja: vergoji bez peļņas? un aizliedza haltūrēt?
nē... haltūrēju, alga bija normāla...
vienkārši tikko izdomāju, ka gribu vairāk... ka pirms 20 gadiem šefs varēja maksāt arī vairāk...