Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:370, Did:0, useCase: 3

Lokauts – profesionālā sporta bieds

Juris Miņins
Juris Miņins

Lokauts – profesionālā sporta bieds
NFL komisārs Rodžers Gūdels
Foto: AP/Scanpix

Nacionālajā futbola līgā (NFL) pašlaik ir lokauts, ar to pašu draud beigties arī Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) un līgas spēlētāju arodbiedrības (NBAPA) sarunas. Ko tas sola pašu organizāciju attīstībai?

Lokauts, ja skatās skaidrojošo vārdnīcu ir "(organizācijas/uzņēmuma) darbības apstādināšana, kuras pamatā ir darba devēja aizliegums darbiniekiem veikt savu darbu". Profesionālajā sportā tas izpaužas tā, ka spēlētājiem tiek aizliegts ierasties komandas treniņu bāzēs, aizliegts kontaktēties ar komandas personālu. Jeb vienkāršiem vārdiem sakot, viņi vienkārši netiek pielaisti komandai tuvumā. Protams, arī darba devējiem (komandu vadībām) ir savi ierobežojumi (piemēram, nedrīkst slēgt līgumus ar jauniem spēlētājiem), taču tie konkrētā situācijā nav tik būtiski.

Lai arī kādam var likties pretēji, spēlētāju un komandu īpašnieku (līgas) domstarpību risināšanā streiki un lokauti Ziemeļamerikas profesionālajā sportā ir izmantoti visai bieži. "Lielā četrinieka" līgas (NFL, MLB, NBA, NHL) savas pastāvēšanas laikā 18 reizes ir piedzīvojušas darbības pārtraukšanu – septiņas reizes tas bija lokauts, bet 10 – spēlētāju streiks. Visbiežāk ar šādām metodēm savus konfliktus risināja beisbolisti, jo MLB vēsturē ir bijuši trīs lokauti un četri streiki. NFL vēsturē ir piedzīvoti pieci streiki (lai gan 1968. gadā domstarpības bija tik lielas, ka abas puses nevarēja pat vienoties par to vai darbības apstādināšanas iemesls bija streiks vai lokauts) un viens lokauts (pašlaik aktuālais), NHL – divi lokauti un viens streiks, bet NBA spēlētāji ir bijuši vismiermīlīgākie, jo pagaidām organizācijas pastāvēšanas vēsturē ir bijis tikai viens lokauts.

Iemesli visiem šiem lokautiem ir pavisam vienkārši – nauda. Precīzāk tas kā sadalīt līgas ienākumus starp spēlētājiem un klubiem, kādos apmēros nodrošināt bijušo spēlētāju pensijas vai jautājumi par algas griestu ieviešanu utt. Šie paši iemesli ir par pamatu arī pašreizējam NFL lokautam (ienākumu sadale) un, iespējams, iniciēs NBA lokautu (ienākumu sadale un spēlētāju algu sistēmas pārskatīšana).

Taču tas viss ir vēsture, ko vārds "lokauts" patiesībā sevī ietver? Spēlētājiem tā ir ne tikai dīkstāve, bet arī nesaņemtā alga. Spēlētāju arodbiedrības jau laicīgi brīdina savus biedrus, lai viņi veic kādus uzkrājumus, jo šis dīkstāves periods var ieilgt. Paši spēlētāji gan pa šo laiku negarlaikojas un pievēršas dažādām nodarbēm. Protams, ja lokauts ir NHL vai NBA, tad šie spēlētāji var doties pāri okeānam un būt "spēļu apritē", ko arī viņi dara. Tā Riks Nešs NHL lokauta laikā kļuva par Šveices čempionu (kopā uz Eiropu tolaik devās ap 400 NHL hokejistu), bet gaidot NBA lokautu vairāki spēlētāji ir izteikušies, ka ja tas ieilgs, tad viņi dosies darba meklējumos uz Ķīnu. Savukārt mazāk izplatīto sporta veidu pārstāvji cenšas izklaidēties citādākā veidā, piemēram, piedalās rodeo sacensībās (Čads Očosinko, NFL), nodarbojas ar boksu (Rejs Edvardss, Toms Zbikovskis, abi NFL) vai arī trenējas un cer uz ātrām lokauta beigām.

Taču tas viss ir vērtējot lokautu no sportiskās puses, bet ir arī cita puse – ekonomiskā un sociālā.

Pievēršoties ekonomikai, jāsaka, ka zaudējumus piedzīvo ne tikai komandu īpašnieki, spēlētāji un apkalpojošais personāls. Zaudējumus piedzīvo arī pilsētas, kurās ir bāzētas šīs komandas, jo viena profesionālā sporta komanda ap sevi veido vairākus "mazos biznesus", kas piedāvā dažādas preces un pakalpojumus. Eksperti jau ir aprēķinājuši, ka viena NFL regulārās sezonas spēle pilsētas ekonomikai dod 12 līdz 20 miljonus ASV dolāru lielus ienākumus. Ja notiks ļaunākais un NFL nāksies izlaist visus sezonu, tad zaudējumi katrai pilsētai būs mērāmi no 192 līdz 320 miljoniem ASV dolāru. Par NBA komandu dīkstāves ietekmi uz pilsētas ekonomiku aprēķinus vēl neviens nav publicējis, taču tie noteikti ir ne mazāk iespaidīgi skaitļi.

Līdz ar to, ja par pamatu ņem "smagāko" gadījumu – Pilsētu, kurā ir gan NFL, gan NBA komandas un abās līgās sezona tiek atcelta, tad šī pilsēta sezonas laikā zaudē (par pamatu ņemot mazākos iespējamos zaudējumus) aptuveni 300 miljonus ASV dolāru. Lielākajām pilsētām (piemēram, Ņujorkai), kā jau paspējuši izteikties atbildīgie cilvēki, šādi zaudējumi lielu skādi nenodarīs, taču mazākās gan varētu ciest pamatīgi.

Līdz ar to aktualizējas arī otra problēma – sociālā. Sporta komandas pilsētās, neapšaubāmi, ir kā viena no sabiedrību vienojošajām lietām, sporta spēļu apmeklēšana ļauj "darba ļaudīm" izlādēt negatīvās emocijas, kas sakrājušās nedēļas laikā. Ja savas durvis slēdz ciet gan NBA, gan NFL stadioni, tad cilvēki, daļa no kuriem palikuši bez darba tieši lokautu dēļ, sāks meklēt alternatīvas "izklaides". Baltomoras "Ravens" (NFL) aizsargs Rejs Luiss, NFL dzīvā leģenda un viens no pašiem cienījamākajiem spēlētājiem, intervijā ESPN jau ir izteicies, ka, ja futbola sezona tiks atcelta, pilsētās var dramatiski pieaugt noziedzības līmenis.

Līdz ar to, šo līgu un spēlētāju arodbiedrību vadībām ir jārēķinās, ka viņu tielēšanās par vienam vai otram izdevīgākiem kolektīvā līguma nosacījumiem var beigties ar to, ka pilsētu vadībām nebūs intereses par profesionālo sporta komandu atbalstīšanu, bet to iedzīvotāji vienkārši nenāks uz spēlēm (pētījumi rāda, ka ceturtā daļa NFL spēļu apmeklētāju apsver iespēju nākotnē (nākamajās sezonās) vairāk nenākt uz stadionu, ja 2011. gada sezona tiks atcelta).

Taču atgriežoties pie lokautu norises, jāsaka, ka viss nemaz neizskatās tik vienkārši, kā tam būtu jābūt, jo, piemēram, lai arī NFL komandām ir liegts kontaktēties ar vienības spēlētājiem un slēgt jaunus līgumus, "mistiskā" kārtā, tomēr, spēlētāji iegūst norādes un jaunās izspēles no saviem treneriem, bet spēlētāju aģenti viens pēc otra ziņo, ka ar viņiem ir kontaktējušies konkrētu komandu pārstāvji, lai vismaz mutiski vienoties par to, ka spēlētājs izskatīs līguma piedāvājumu.

Pēc šādiem paziņojumiem tā vien liekas, ka patiesībā cīņa ir nevis starp komandām un spēlētājiem, bet gan konkrēti līgu un arodbiedrību vadību, kuri vispirms vēlas lielāku ekonomisko labumu, bet paralēli tam arī vēlas iegūt lielāku ietekmi šajā sistēmā, tā teikt, sportiskas intereses dzīti, cīnās "kurš kuru nokodīs". Zaudētāji no tā ir visi, taču, šķiet, ka pašlaik, kā pirms gadiem 40, streiki un lokauti atkal nāk modē un kamēr visas profesionālās organizācijas neatrisinās savas problēmas, domājams, tie nebeigsies un šovasar viss tikai sākas.

  +2 [+] [-]

, 2011-05-25 14:13, pirms 14 gadiem
Ceru, ka NFL lokauts beigsies un sezona sāksies laicīgi.
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2011-05-25 15:30, pirms 14 gadiem
kas attiecas uz NBA, tad līdz novembrim laika vēl daudz un domāju(gribētos tā domāt), ka uz "biznesa pārrunu" rēķina cietīs tikai Vasaras līga un maksimums, daļa pārbaudes spēļu, bet pati sezona sāksies laikā...
no otras puses - varbūt mums nākamajā sezonā Latvijā būs iespēja redzēt kādu augstākas klases špīleru(augstākas nekā ir iespēja skatīt šobrīd), vismaz tādu, kurš NBA ir arī reāli spēlējis, nevis uz papīra kādu laiku skaitījies komandas sastāvā. ja ne mēs paši, tad domājams, ka leiši gan kādu meistaru varētu savervēt..