NFL drafts beidzies, nākamgad gaidām latviešus
Nacionālajā futbola līgā (NFL) aizvadītajā naktī noslēdzās ikgadējā jauno spēlētāju izvēles jeb drafta ceremonija. Ar pirmo numuru šogad izvēlējās saspēles vadītāju Kemu Ņūtonu, bet kas gan notika tālākajās kārtās?
Nacionālajā futbola līgā, pretēji NHL vai, jo vēl vairāk, NBA, galvenā uzmanība nav pievērsta vien pirmajai kārtai, jo arī otrajā un trešajā kārtā izvēlētie spēlētāji nereti ir gatavi nekavējoties dot ieguldījumu komandas spēlē. Tieši tāpēc arī NFL drafts ir "izstiepts" uz trim dienām (pirmajā dienā – pirmā kārta, otrajā – 2. un 3., trešajā – 4.-7.), turklāt tādā veidā arī pēdējās kārtās izvēlētie spēlētāji saņem uzmanību no līdzjutēju puses (nemaz nerunājot par to, ka triju dienu pasākums ir lielisks līgas reklamēšanas gājiens).
Vērtējot draftu kopumā, jāsaka, ka šogad bija izteikts saspēles vadītāju deficīts, tāpēc arī labākie (kopā tika izvēlēti 12) arī saņēma augstus izvēles numurus. Kems Ņūtons, protams, bija šīs grupas līderis, taču, jāsaka, ka ne jau viņš viens var kļūt par līgas vadošo spēlētāju, gluži pretēji. Karolīnas vienība ar savu izvēli ir skaidri parādījusi, ka Džimijs Klausens (pagājušajā gadā draftētais QB) ir kļuvis neaktuāls un tagad visa uzmanība tiks pievērsta Ņūtonam. Taču, viena lieta ir saspēles vadītājs, cita – komandas gatavība. Un ja negatavai komandai "uzspiež" vēl ne visai pieredzējušu saspēles vadītāju, var sanākt visai negaidīts rezultāts.
Labās pozīcijās, lai arī cik paradoksāli tas liktos, atrodas spēlētāji, kas ir ņemti ar domu par nākotni, t.i., komandās ar stabiliem saspēles vadītājiem-veterāniem un konkrētu spēles shēmu. Piemēram, Bleins Geberts, kuru ar kopējo 10. numuru izvēlējās Džeksonvilas "Jaguars".
Savukārt pozīcija, kur nebija deficīta (kopumā izvēlēti 48 spēlētāji) bija malējie aizsargi. Patriks Pītersons bija kā pirmais (Arizonas "Cardinals") šīs pozīcijas spēlētājs. Jāsaka, ka tas nav pārsteigums, jo pozīcijas specifika pieprasa ātrus spēlētājus aizsardzības malās, bet ne kurš katrs veterāns var saglabāt savu ātrumu. Turklāt, izvēloties "kornerbeku", komandas iegūst "3in1" opciju, jo aizsargi var spēlēt arī kā sitienu/spērienu atgriezēji un arī kā pēdējie aizsargi.
Runājot par pēdējiem aizsargiem, jāsaka, ka arī šajā pozīcijā bija izteikts talanta deficīts, jo draftā pie komandas tika tikai pieci "drošībnieki", tas arī izskaidro malējo aizsargu pārpilnību.
Ja runā par (potenciāli) kvalitatīvāko pozīciju, precīzāk, izvēlēm, tad tā ir aizsardzības līnija. Protams, šī pozīcija katru gadu tiek attiecīgi novērtēta (īstenībā, tāpat kā uzbrukuma līnija), taču šogad no 45 draftētajiem aizsardzības līnijas spēlētājiem 12 bija izvēlēti pirmajā kārtā. Turklāt, tieši šajā pozīcijā pirmajās divās kārtās bija zināmi pārsteigumi, proti, Nika Feirlija nonākšana Detroitā (t.i., gan salīdzinoši zemā izvēle, gan komanda), kā arī Dekvana Boversa nonākšana Tampabejā. Šie divi spēlētāji, noteikti, var spēlēt labāk nekā rāda viņu drafta numuri, taču dažādu problēmu dēļ (gan veselības, gan attieksmes) viņi ir tieši tur kur ir. Tieši tāpēc šīs bija riskantas izvēles, taču, ja tās atmaksāsies, gan "Lions", gan "Buccaneers" būs tikuši pie "brīnumnūjiņām".
Zīmīgi, ka šogad drafta pirmajā kārtā tika izvēlēts tikai viens pussargs – bijušais "heismaneietis" Marks Ingrems. Arī malējie uzbrucēji šogad nebija TOP'ā (protams, atskaitot dažus līderus). Taču nevajag izdarīt pārsteidzīgus secinājumus, jo šajās pozīcijās visu izsaka iespēju izmantošana, tādējādi par līgas zvaigzni var kļūt arī nedraftēts spēlētājs (kā tas ne vienu vien reizi ir arī noticis).
Visbeidzot, par šī gada drafta "Misteru Pēdējo" (piešķir pēdējai drafta izvēlei) kļuva Četa Ozugvu, aizsardzības līnijas ārējais spēlētājs, kuru izvēlējās Hjūstonas "Texans". Savukārt Marks Herčliczs, spēlētājs, kurš vēl pirms gada cīnījās par savu veselību dēļ audzējiem kājā, netika izvēlēts šī gada draftā, lai gan pirms slimības viņam tika prognozētas pirmās divas kārtas.
Tāpat, nevar nepieminēt, visai nesliktus rādītājus ir sasniegušas "otrā ešelona" NCAA divīzijas (FCS, II, III divīzijas), kuras šī gada draftam deleģējušas 25 spēlētājus.
Tāds izskatās īss ieskats drafta ciparos, taču, kā jau vienmēr, runājot par aizvadīto draftu, nevar nepieminēt gaidāmo, kas risināsies 2012. gada pavasarī. Latvijas sporta līdzjutējiem tas arī varētu būt interesants, jo tajā jau varēs piedalīties arī latviešu izcelsmes spēlētāji. Lielākās cerības, protams, ir jāliek uz Markusu Zuševicu, kurš, lai arī pašlaik nav starp drošajām drafta izvēlēm, pēc veiksmīgas pēdējās NCAA sezonas varētu palielināt savu "tirgus vērtību". Jāpiebilst, ka pašlaik, 198 cm garais un 134 kg smagais Markuss, neoficiālajā savas pozīcijas (OT) rangā ieņem 71. vietu (šis rangs gan vēl ir ļoti nosacīts, jo reāli spēku samēri atklāsies vien nākamās sezonas vidū), taču ir ceturtais ātrākais uzbrukuma līnijas bloķētājs valstī, jo 40 jardu (36.5 metru) sprintu futbolists veic 4.96 sekundēs (labākais rādītājs – 4.87).
Tāpat nevar nepieminēt, ka uz 2012. gada draftu pretendē arī Floridas "Gators" komandu pārstāvošais lietuviešu izcelsmes spēlētājs, "kikeris" Kalebs Struģis, kuram paredz trešās kārtas izvēli.
Līdz ar to var teikt, ka jaunie spēlētāji ir izvēlēti, nākamā gada "prospekti" arī pamazām tiek apzināti, atliek tikai "mazumiņš" – parakstīt kolektīvo līgumu, lai 2011. gada NFL sezona, tomēr, notiktu un iesāktos laikā.
2011. gada drafta izvēļu saraksts:
en.wikipedia.org
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]