Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:111, Did:0, useCase: 3

Profils pirms cīņas: mutīgais un veiklais "milzis" Taisons Fjūrijs

Matīss Kleinbergs
Matīss Kleinbergs

Profils pirms cīņas: mutīgais un veiklais "milzis" Taisons Fjūrijs
Taisons Fjūrijs Foto: AP/Scanpix

Taisona Fjūrija otrais duelis pret Oleksandru Usiku ir tepat ap stūri. Pirms plaši gaidītā dueļa Sportacentrs.com piedāvā iepazīties ar britu superzvaigznes cīkstoņa profilu.

Ringā paveiktais jeb profesionālā boksa bilance

Fjūrijs karjeras laikā aizvadījis 36 cīņas, panākumu svinot 34 no tām. Britu bokseris priekšlaicīgi pabeidzis 24 jeb 70,5% cīņu. Pirmos pasaules čempiona titulus viņš izcīnīja 2015. gada cīņā pret Vladimiru Kļičko, tiekot pie ukraiņa IBF, IBO un WBO čempiona jostām.

Pēc trīs gadu pauzes Fjūrijs aizvadīja divas “iesildošās” cīņas, pārspējot Saferu Seferi un Frančesko Pianetu. Nākamo reizi, kad ap Fjūrija vidukli tika likta pasaules čempiona josta, fani pieredzēja 2020. gadā, britam nokautējot Deonteju Vailderu.

Fjūrijs allaž publiski lepojās ar tā saukto lineārā čempiona jostu. Lineārais čempions ir bokseris, kurš uzveica iepriekšējo lineāro čempionu. Šo jostu bokserim var atņemt tikai cīņā vai arī brīdī, kad viņš liek punktu karjerai. Šobrīd šī josta jau pieder Oleksandram Usikam.

Jāatzīmē, ka pērnā gada rudenī aizvadītais duelis pret bijušo UFC smagā svara čempionu Fransisu Nganū arī tika sankcionēta kā profesionāla boksa cīņa. Karjeras vienīgo zaudējumu Fjūrijs piedzīvoja šajā pavasarī, pēc tiesnešu lēmuma atzīstot Oleksandra Usika pārākumu. Savukārt līdz tam vienīgā cīņa, kurā Fjūrijs neuzvarēja, bija 2018. gada tikšanās ar Deonteju Vailderu. Šī cīņa noslēdzās ar neizšķirtu.

Meistara zīmogs jeb boksa stils

Fjūrijs cīnās klasiskajā stājā, džebam izmantojot kreiso roku. Tajā pašā laikā viņš cīņu laikā nekautrējas pārslēgties arī uz kreiļa stāju. Britu var nodēvēt par unikālu bokseri, jo roku ātrums un kāju darbība brīžiem liek aizmirst, ka runa ir par 206 centimetrus garu un ~120 kilogramus smagu vīru. Tāpat viņa galva reti kad būs tā sauktajā centra līnijā.

Fjūrijs var lepoties arī ar roku vērsumu (216 centimetri), kas atbilst viņa auguma parametriem. Līdz ar to distances samazināšana pret britu “milzi” nav viegli atrisināms rēbuss. Fjūrijs lieliski izmanto pārākumu fiziskajos apmēros, klinčā “uzguļoties” pretinieku pleciem. Tas, protams, otru bokseri nogurdina. Fjūrijs nav cīkstonis, kuram piemīt tāds sitiena spēks, lai viņš varētu visu cīņu gaidīt lielo iespēju trāpīt iecerēto “veseri”. Viņam pretinieks ringā jānoboksē un to brits dara, izmantojot jau minētās īpašības, kā arī ne tos tīrākos paņēmienus.

Karjeras laikā Fjūrijs ne reizi vien izcēlies ar rīcību, kas neatbilst boksa noteikumiem. Piemēram, cīņā pret Vladimiru Kļičko viņam tika atņemts punkts par sitienu pa pakausi. Duelī pret Kevinu Džonsonu viņš zaudēja punktu par sitienu “breika” laikā. Arī Dilons Vaits pēc 2022. gada cīņas pret Fjūriju tautieti apvainoja neatļautu paņēmienu izmantošanā. 2013. gada duelī pret Stīvu Kaningemu viņam tika atņemts punkts par sitienu ar galvu. Tāpat Fjūrijs zaudēja punktu arī otrajā cīņā pret Vailderu.

Starp Fjūrija stiprajām pusēm noteikti nevar minēt žokli. Jā, viņš spēj atkopties pēc nonākšanas nokdaunā (dažreiz ar ļoti garu tiesneša skaitījumu līdz 10), bet apdullināts viņš tiek pietiekami regulāri. Saprotams, ka Valders viņu pirmajā cīņā faktiski nokautēja, kā arī divreiz nosūtīja nokdaunā otrajā duelī, bet Fjūriju 9. raundā pamatīgi satricināt spēja arī Usiks, kurš nav pazīstams ar sitiena spēku.

Karjeras meistarstiķis jeb lielākā uzvara

2015. gada panākums pret Vladimiru Kļičko. Šajā cīņā visi tiesneši uzvaru atdeva Fjūrijam (116:111, 115:112 x2). Šai uzvarai Fjūrija karjerā pat nav tuva konkurenta. Pirmkārt, viņš, kā jau minēts, pirmoreiz karjerā kļuva par pasaules čempionu. Otrkārt, Kļičko toreiz bija viens no labākajiem bokseriem pasaulē, ESPN “pound-for-pound” rangā ieņemot 8. vietu. Ukraiņu spīdekli pavisam noteikti varēja dēvēt par labāko smagā svara bokseri, pie tam, ar atrāvienu. Pirms dueļa pret Fjūriju Kļičko bija iekrājis 22 uzvaru sēriju.

Fjūrijs, kā jau minēts, profesionālā boksa karjeras laikā izcīnījis 34 uzvaras, bet panākumu pār augstākā kalibra bokseriem viņa rezumē ir maz. Lai gan Vailders savas karjeras zenītā bija uzskatāms par vienu no labākajiem bokseriem smagajā svarā, Kļičko pirms cīņas pret Fjūriju valdīja pār šo divīziju.

Lielākais pārbaudījums jeb grūtākā cīņa

Loģiski būtu pieminēt Fjūrija līdz šim pēdējo dueli, kurā viņš cieta savas profesionālās karjeras pirmo zaudējumu. Tomēr zem termina “lielākais pārbaudījums” gribētos minēt cīņu, kurā viņa zaudējumu ailīte netika papildināta.

Var minēt pirmo cīņu pret Vailderu, kurā brits 12. raundā faktiski tika nokautēts, bet brīnumainā kārtā spēja piecelties un cīņu turpināt. Jāatgādina, ka pirms 12. raunda Fjūrijs bija vadībā divu tiesnešu pierakstos (105:103, 106:102, 103:105).

Lai atbildētu uz jautājumu par Fjūrija smagāko cīņu, jācitē pats bokseris. 2018. gada vizītē Džo Rogana podkāstā Fjūrijs par savas karjeras grūtāko cīņu nodēvēja dueli pret Stīvu Kaningemu, kurš pirms tam bija čempions “krūzeru” divīzijā. Ņemot vērā, ka pēc 2018. gada par sarežģītām Fjūrija cīņām var nosaukt vienīgi pieminētos dueļus pret Usiku un Vailderu, tikšanās ar Kaningemu joprojām varētu ieņemt 1. vietu brita karjeras grūtāko cīņu “topā”.

“Skanēs jocīgi, bet cīņa pret Kaningemu bija grūtākā manā karjerā – gan profesionāļos, gan amatieros. Viņš bija ļoti kustīgs. Nespēju viņu iedzīt stūrī. Viņš bija veikls un talantīgs bokseris. Mēģināju izmantot gabarītu un spēka pārsvaru, bet viņš boksēja labāk par mani. Pret Stīvu Kaningemu nespēju izmantot savas labākās īpašības,” 2018. gadā teica Fjūrijs.

Tiesneši toreiz Fjūrijam atdeva nepārliecinošu uzvaru – 56:56 un 57:55x2

Skarbākā aina jeb iespaidīgākais nokauts

Kā jau minēts ievadā, Fjūrijs nav bokseris, kurš ar vienu sitienu pretinieku atstāj raustāmies konvulsijās. Ja runa būtu par Vailderu, tad šeit būtu pamats garai diskusijai. Fjūrija gadījumā atbilde ir krietni vienkāršāka – trešā cīņa pret Vailderu.

Lai gan pats Fjūrijs šī dueļa 4. raundā divreiz pabija uz ringa grīdas, viņš 11. raundā pretinieku bija apdullinājis, nokausējis un piespiedis pie virvēm. Atlika vien atrast cīņas noslēdzošo sitienu un šoreiz tas bija labais āķis, pēc kura Vailders devās “pie miera”.

Vistuvāk dēļiem jeb sāpīgākais brīdis ringā

Boksa sabiedrībā valda pamatots uzskats, ka nesenajā cīņā pret Usiku tiesnesim devītajā raundā nebija jāpārtrauc cīņa, bet gan jāļauj Usikam apdullināto Fjūriju nosūtīt nokdaunā. Tomēr starp bīstamākajiem mirkļiem gribētos minēt divas citas epizodes.

Viena no tām, protams, ir slavenais nokdauns pirmajā cīņā pret Vailderu. Tas bija sitiens, no kura nevajadzētu spēt piecelties...

Otra epizode, vai drīzāk cīņa, ir Fjūrija 2019. gada tikšanās ar Oto Volinu. Jā, Fjūrijs pārliecinoši uzvarēja pēc punktiem (118-110, 117-111, 116-112), bet trešajā raundā virs brita labās acs tika atvērta pamatīga brūce, kas cīņas turpinājumā kļuva tikai plašāka.

Šādi pušumi cīņas sportā allaž liek domāt par ārsta iejaukšanos un cīņas pārtraukšanu:

Baumu laiks jeb skaļākais skandāls

Fjūrijs ir bokseris, kurš nevairās no gozēšanās mediju virsrakstos. Brits nereti savos izteikumos pārkāpj mūsdienu ētikas robežas. Viņš gadu gaitā nācis klajā ar aizskarošiem izteikumiem par sievietēm, ebrejiem un arī homoseksuālām personām.

Tāpat pēc cīņas pret Kļičko Fjūrija analīzēs tika atrasta neatļauta viela. Brits šo pārkāpumu skaidroja ar visnotaļ neparastu rīcību – viņš pirms cīņas esot baudījis nekastrētas meža cūkas gaļu.

Vēl atzīmējama arī Fjūrija saistība ar Danielu Kinahanu, kurš pazīstams kā īru organizētās noziedzības boss. 2022. gadā Fjūrijs netika ielaists ASV. Medijos kā pamatojums šādam lēmumam tika minēta Fjūrija saistība ar Kinahanu. Tiesa, 2020. gadā Fjūrijs paziņoja, ka ar pārtraucis darba attiecības ar īru organizētās noziedzības vadoni.

Tomēr būtiskākais Fjūrija karjeras skandāls pavisam noteikti ir viņa lejupslīde pēc uzvaras pār Kļičko.

Fjūrijs nekautrējas runāt par problēmām dzīvē laika posmā no 2015. līdz 2018. gadam. Viņš bija ieslīdzis dziļā depresijā, kas sevī iekļāva arī regulāras domas par pašnāvību. Tāpat bokseris cīnījās ar alkohola un narkotiku atkarībām, kā arī lieko svaru. Pats Fjūrijs atzinis, ka grūtākajos dzīves brīžos viņa svars pārsniedzis pat 170 kilogramus. Kontekstam – viņa svars cīņā pret Usiku bija 118 kilogrami...

Labās rokas jeb promouteru komanda

Mūsdienu boksa augstākajā līmenī bez promoutera iesaistes neiztikt. Tomēr, ja ir kāds bokseris, kurš ar cīņu popularizēšanu varētu tikt galā pats, tad viņa vārds pavisam noteikti ir Taisons Fjūrijs.

Tomēr pat slavenajam britam ir savs promouters un viņa vārds ir Frenks Vorens. Domājams, ka pat sporta pazinējiem, kuri ar boksu ir uz “jūs”, Vorena vārds pa ausu galam kaut kur būs dzirdēts.

Ja Fjūrijs ir smagsvars ringā, tad Vorens par tādu uzskatāms promouteru konkurencē. Zem Vorena izveidotās “Quensberry promotions” vārda ringā devušās tādas zvaigznes kā Bilijs Džo Sonderss, Kriss Jūbenkss, Amirs Kāns, Naidžels Bens u.c.

Vēl pieminēšanas vērts ir arī Taisona tēvs Džons, kurš pats savulaik aizvadīja visnotaļ neizteiksmīgu boksera karjeru, bet medijos regulāri nāk klajā ar skaļiem un pat absurdiem izteikumiem. Šeit gan var padiskutēt, vai Džona izdarības Taisona karjerai nāk par labu...

Nospiedums mūžībā jeb vieta boksa vēsturē

Pats Fjūrijs teiks, ka ringā uzveiktu pat Muhamedu Ali. Augstākā līmeņa bokseri nemaz citādāk nedrīkst domāt. Vai viņš liekams starp visu laiku labāko boksa smagsvaru pašā smailē? Visticamāk, nē, jo boksa vēsturē netrūkst leģendāru smagsvaru.

Fjūrija rezumē trūkst lielu ierakstu. Ja šajā nedēļas nogalē izdosies pārspēt Oleksandru Usiku, tad brita vārds, iespējams, jau tiks locīts pavisam citā gaismā. Tomēr šobrīd ar uzvarām pār Vailderu un Kļičko īsti nepietiek, lai apsteigtu tādas leģendas kā Muhamedu Ali, Džordžu Formenu, Evanderu Holifīldu, Lenoksu Luisu vai Maiku Taisonu.

Ja runa būtu par visu laiku unikālāko bokseri, Fjūrija arguments būtu krietni spēcīgāks, jo viņš ringā rāda īpašības, kuras citiem boksa “milžiem” nav bijušas. Divas dienas pirms cīņas pret Usiku, gribētos teikt, ka Fjūriju pēc 20 gadiem atcerēsies kā vienu no visu laiku neparastākajiem bokseriem.

     [+] [-]

, 2024-12-19 20:30, pirms 2 dienām
Nu 4igans ir zvērs tur nav divu domu, bet Usiks ir raķete gan uzbrukumā gan aizsardziba neviens viņam neko nevar izdarīt punkts!