Kad nu ne pavisam nav paveicies...
Rīkot Eiropas čempionāta finālturnīru futbolā nav tikai prestiža jautājums. Būsim godīgi - tas ir arī ļoti lielas naudas jautājums. Protams, uz prāviem ienākumiem ļoti cer arī nākamā finālturnīra organizētājas Polija un Ukraina, taču ir zināmas bažas, ka vienai tas beigsies ar lielu vilšanos.
Pēdējās nedēļās izdevies satikt vairākus poļu žurnālistus aci pret aci, un viņi neslēpj, ka finansiālajā ziņā valstsvienībai ar grupu izlozi nu ne pavisam nav paveicies. Raugi, viņi uzskata, ka izlase ir ielozēta krīzes grupā... Atgādināšu, ka poļiem A grupā būs jāsacenšas ar Grieķijas, Krievijas un Čehijas izlasēm, kamēr ukraiņi D grupā mērosies spēkiem ar Angliju, Franciju un Zviedriju.
Par grieķiem, šķiet, šobrīd jautājumi tiešām ir lieki. Valstī ir pamatīga krīze, un pat gudrākie ekonomisti īsti neredz ceļu, kā no šī finanšu purva izbrist. Nav šaubu, ka grieķi ir lieli futbola cienītāji. Arī līdzi jušanas tradīcijas ir spēcīgas, taču jāpiekrīt, ka bažas par grieķu tērēšanās kāri arī varētu būt stipri pamatotas. Nudien nevar izslēgt, ka daļa futbola cienītāju, kuri 8. jūnijā atklāšanas spēles laikā - Polija pret Grieķiju - labprāt būtu Varšavā, sēdēs savā dzīvoklītī ar TV pulti rokā. Tā lētāk. Taču katrs šāds līdzjutējs ir ar mīnusa zīmi Polijas valsts ekonomikai – nenopirkta avio biļete, neizīrēts viesnīcas numuriņš, neizdzerts alus, neapēsts burgers un nenopirkts futbola krekls...
Arī krieviem, ja runājam par vienkāršo tautu, futbola mīlestība ir lielāka nekā finansiālā rocība. No otras puses, viņu ir tik daudz... Vēl grupā ir čehi, kuri it kā dzīvo turpat blakus, bet skaties, no kuras puses gribi, čehi tomēr nav angļi, vācieši, holandieši vai franči.
Polijā notiks arī C grupas spēles ar Spānijas, Itālijas, Īrijas un Horvātijas izlašu piedalīšanos. Arī šajās valstīs krīze cirtusi sāpīgi, un diezin vai tērēšanās kāre būs tikpat liela, kā tas bijis ekonomikas augšupejas gados. Acīmredzot poļiem neatliks nekas cits, kā cerēt, ka Eiropas čempionāta finālturnīrs būs patīkams izņēmums un ka būs gan kupls ārzemnieku pulks, gan viņu apetīte tērēties - neapmierināma.
Situāciju droši vien uz labo pusi var vērst arī paši poļi, izkļūstot no grupas un ceturtdaļfinālā uz Varšavu vai Gdaņsku atvedot kādu no B grupas grandiem. Šajā kompānijā par pirmajām divām vietām sacentīsies Nīderlande, Dānija, Vācija un Portugāle. Domāju, būtu tomēr atšķirība, vai, piemēram, Varšavā sacenstos Grieķija - Vācija vai tomēr Polija - Vācija...
Visādi citādi poļi esot priekšzīmīgi rīkotāji. Katrā ziņā "sacensībā" ar Ukrainu viņi visdažādākajos aspektos nemitīgi ir priekšā - labāka infrastruktūra, laicīgāk pabeigti objekti, mazāk runu par korupciju... No UEFA gan nāk labas ziņas, ka viss būs izdarīts tā, lai tas netraucētu čempionāta veiksmīgai norisei. Svētki būs, un tie solās būt grandiozi.
Lai arī visa uzmanība šobrīd vērsta uz to, kā labāk sagatavoties, poļi un ukraiņi jau sākuši lauzīt galvu, kā būs pēc tam. Ir gan optimistiskas cerības, gan arī bažas. Ja runājam par Poliju, nav šaubu, ka uzceltie stadioni ar labu infrastruktūru ir liels solis uz priekšu šās valsts futbola attīstībā, taču, no otras puses, jāsāk domāt, vai tas nebūs solis atpakaļ, ja pēc tam šajos lielajos stadionos vairāk svilpos vējš nekā līdzjutēji. Runāju ar poļu žurnālistu Mihalu Polu, kurš noradīja, ka, piemēram, Poznaņas "Lech" mājas spēlēs šosezon tiek aizpildīta tikai viena ceturtā daļa no 42 tūkstošiem skatītāju vietu. 10 tūkstoši it kā nav mazs skaits, taču uz tik liela stadiona fona tas viss izskatās stipri nepievilcīgi gan tad, ja pats spēli skaties klātienē, gan tad, ja sēdi pie TV ekrāna. Lejupslīde piedzīvota, jo "Lech" komanda šosezon nekvalificējās Eiropas kausiem un nespēja uz Poznaņu atvest tādus grandus kā "Juventus" vai "Manchester City". Nav pārliecības, ka tuvākajos gados tas atkal notiks. Un, ja vēl prom aizbrauks snaiperis Artjoms Rudņevs un komanda turpinās lejupslīdi ekstraklases tabulā...
Ja runājam par to, kas notiks pēc tam, poļu puse jau iesniegusi atskaiti UEFA, norādot, ka šis finālturnīrs nākamo 13 gadu laikā palīdzēs radīt vairāk nekā 100 tūkstošus jaunu darba vietu. Lai arī uz 38 miljonu iedzīvotāju fona tas nebūt nav grandiozs skaitlis, tas nav arī mazs. Un varbūt ielozēšanas krīzes grupā ir tikai īslaicīga neveiksme.
Saziņā ar UEFA noskaidroju, ka tā, pateicoties EURO 2012 finālturnīram, cer uz 1,3 miljardus eiro lieliem ienākumiem. Tas ir apmēram tikpat daudz, cik UEFA nopelnīja ar EURO 2008 finālturnīru. Vairāk par vienu trešdaļu no šās naudas - 498 miljoni eiro - laikā no 2012. līdz 2016. gadam būs atvēlēta tā saucamajām "HatTrick" programmām, no kurām savs labums atlec arī Latvijas futbolam. Jācer, ka UEFA prognozes nebūs bijušas maldīgas, ka poļu bažas arī nepiepildīsies, un mums pēc dažiem gadiem būs jauks stadions Latvijas valstsvienībai...
P.S. Patiesībā poļiem ir pat ļoti paveicies, ka viņiem uzticēts rīkot tik nozīmīgas futbola sacensības, lai kas arī viņu grupā spēlētu, jo pat tāda futbola nācija kā Anglija jau kuru reizi palikusi ar garu degunu.
+1 [+] [-]
+3 [+] [-]