TTT izcilo Eirolīgas sezonu pabeidz ar zaudējumu čempionēm
TTT basketbolistes piektdien, 8. martā, savā laukumā zaudēja Jekaterinburgas UGMK ar 55:77, Eirolīgas ceturtdaļfināla sērijā līdz divām uzvarām piedzīvojot sakāvi ar 0-2.
Mārtiņa Zībarta, Jāņa Nešpora, Matīsa Rožlapas un Alenas Eldmanes trenētā komanda aizvadīja izcilu sezonu Eirolīgā. Rīdzinieces 18 spēlēs kvalifikācijā, pamatturnīrā un “play-off” nopelnīja bilanci 10-8, pirmo reizi iekļūstot FIBA Eirolīgas astoņu spēcīgāko klubu vidū.
TTT piedzīvoja sešus zaudējumus pret 2018. gada “Četru fināla” komandām Kurskas “Dynamo”, ungāru “Sopron Basket” un Jekaterinburgas UGMK. Pārējās 12 spēlēs komanda finišēja ar uzvaru un zaudējumu attiecību 10-2.
Starta piecinieki
TTT: Pedija, Krēsliņa, Baško, Vītola, Brumermane
UGMK: Vanderslūta, Makbraida, Torensa, Mēsemana, Grainere
Komandu sākumsastāvos, salīdzinot ar otrdienas spēli, notika pa vienai izmaiņai. Otrā numura pozīcijā laukumā devās Kate Krēsliņa, savukārt viešņām spēka uzbrucējas postenī spēlēja Emma Mēsemana, nevis Marija Vadejeva. Piektajā minūtē laukumā pēc 23 dienu pārtraukuma atgriezās Aivija Slotere – vienlaikus ar pirmās ceturtdaļfināla spēles rīdzinieču vērtīgākā spēlētāja Ieva Kūlīte. UGMK noskaņojās maksimāli nopietni – pirmajā ceturtdaļā pretiniecēm spēlēja sešas superzvaigznes (piecinieks + Vadejeva) un talantīgā slovēņu saspēles vadītāja Nika Bariča.
Jekaterinburgas priekšējā līnija radīja spiedienu rīdzinieču soda laukumā, bet saspēles vadītāja Kortnija Vanderslūta iemeta pirmo trīspunktu metienu – 0:7. TTT pirmo grozu no spēles guva, pateicoties Guntas Baško tālmetienam (4:9), bet astotajā minūtē Ieva Kūlīte izcēlās ar 2+1 gājienu, par spīti iespaidīgās Britnijas Graineres pretestībai. Pavisam 10 minūšu laikā tuvāk grozam izdevās trāpīt tikai divreiz (vēl Kristīnei Vītolai, metieni no spēles 3/14), kamēr pretinieces izmantoja iespējas no visām pozīcijām.
Nākamajā ceturtdaļā UGMK nomainīja divas labākās aizsardzes – amerikānietes Vanderslūtu un Makbraidu, viņu vietā laukumā ejot Baričai un Krievijas valstsvienības kapteinei Beļakovai. Tas nozīmēja brīvākas rokas perimetrā – 10 minūšu laikā rīdzinieces iemeta 5 no 10 tālmetieniem, tādā veidā sakrājot 15 no 19 punktiem. Tuvāk grozam metienu bija daudz mazāk, Graineres masīvā klātbūtne neļāva izpausties soda laukumā. Guntas Baško, Aivijas Sloteres, Šejas Pedijas un Ievas Pulveres tālmetieni neļāva apdzist intrigai, tomēr puslaikā Jekaterinburgas pārsvars sasniedza 15 punktus – 28:43.
Beidzoties pārtraukumam, laukumā atgriezās Vanderslūta, sameklējot garās spēlētājas labākās pozīcijās. Grainere un Mēsemana turpināja izmantot iespējas – 32:51. Divdesmit piektajā minūtē Gunta Baško izcēlās ar 2+1 gājienu, pirmā no rīdziniecēm sasniedzot 10 gūto punktu robežu – 35:51. Kristīne Vītola papildināja tālmetēju sarakstu, taču pretinieču mazo spēlētāju augstā precizitāte neļāva samazināt starpību – 38:55. Rīdzinieces uzbrukumā spēlēja arvien agresīvāk, mazās spēlētājas bija daudz drošākas nekā Jekaterinburgā, tādēļ rezultāts turpināja augt līdzīgi – 47:63. Pēdējais uzbrukums puslaikā beidzās ar kļūdu.
Ceturtās ceturtdaļas sākumā Migels Mendess deva vārdu trešajai saspēles vadītājai Jeļenai Beglovai. Nepieciešamības gadījumā bumbu pāri laukumam nogādāja arī Alba Torensa. TTT pēc kārtējā Guntas Baško tālmetiena (rīdziniecēm devītā) samazināja starpību līdz 15 punktiem – 50:65. Vēl pēc brīža UGMK pirmo reizi atļāvās vienlaikus laukumā turēt trīs salīdzinoši mazākas aizsardzes (Vanderslūta, Beglova, Makbraida). Kompānijā ar Mēsemanu un Graineri viņas piecas minūtes pirms pamatlaika beigām panāca lielāko pārsvaru – 50:70. Mājiniecēm ilgu laiku neizdevās pārsniegt pussimts gūto punktu robežu. Mēsemana izcēlās ar 2+1 gājienu, palielinot personīgo krājumu līdz 27 punktiem – 50:74. Ievas Pulveres enerģiskā spēle palīdzēja samazināt starpību, taču pēc pāris minūtēm Eirolīgas sezona bija galā.
Ceturtdaļfināla otrā spēle, 8. marts, "Elektrum" Olimpiskais centrs
TTT Rīga – UGMK 55:77 (9:20, 19:23, 19:20, 8:14)
TTT: Baško 13 (2p 1/5, 3p 3/5, 1p 2/3; 4ab), Pulvere 11 (2p 4/7, 3p 1/6; 3ab, 3rp), Vītola 8 (8ab), Pedija 7 (5rp), Kūlīte 5 (6ab), Slotere 5 (6ab), Krēsliņa 3, Pilābere 3, Brumermane, Eglīte; Mote. Rozenberga.
UGMK: Mēsemana 27 (2p 11/18, 1p 5/5; 6ab), Grainere 19 (2p 5/12, 1p 9/10; 8ab), Makbraida 11 (2p 4/7, 3p 1/6; 6ab), Vanderslūta 9 (9rp, 3pb), Torensa 4 (16ab, 7rp, 3pb), Vadejeva 3, Bariča 2 (3rp), Beglova 2, Beļakova, Musina, Vjeru; Petrušina.
Tiesneši: Marek Maliszewski (Polija), Zdravko Rutesič (Melnkalne), Svetlana Stojanova (Bulgārija).
Komisārs Andres Tobi (Igaunija).
Statistika. TTT 55, UGMK 77
Metieni no spēles: 18/64 vs 28/70
2p: 8/35 vs 26/54
3p: 10/29 vs 2/16
1p: 9/12 vs 19/23
AB: 40 (10/30) vs 51 (15/36)
RP: 16 vs 24
Kļ.: 13 vs 8
PB: 5 vs 10
BM: 5 vs 3
Personiskās piezīmes: 22 vs 15
Punkti pēc kļūdām: 5 vs 12
Punkti ātrajos izrāvienos: 2 vs 9
Punkti soda laukumā: 14 vs 34
Otrās iespējas punkti: 10 vs 9
Starta piecinieki: 31 vs 70
Rezerves: 24 vs 7
+2 [+] [-]
-2 [+] [-]
Malaces TTT meitenes un labs darbs Zībartam&Co!
[+] [-]
+5 [+] [-]
+2 [+] [-]
[+] [-]
Vēl bišķi aukstasinības un šodien arī būtu vētraina kauja.
Gribas Guntai pavaicāt - cik Tev gadu!!!! Pozitīvā nozīmē!
-3 [+] [-]
+3 [+] [-]
Spēle bija laba. Ar šādu spēli nav žēl nobeigt Eirolīgas sezonu. Aizsardzībā tika darīts, viss, ko var, bet nu pret Graineri un Mēsemanu var izdarīt tik, cik var. Arī uzbrukums bija daudzmaz ok, varbūt par daudz mētāšanas brīžiem, bet ko padarīt, kad zem groza tornis pretī. No tāda skatpunkta pat jāapbrīno Pulveres drosme (un daži panākumi) reizēm ieskriet apakšā. Skaidrs, ka, ja dažām spēlētājām izdotos karjeras spēle, savukārt UGMK līderēm nebūtu lielā diena, uzvara būtu iespējama, bet nu tur tomēr zvaigznēm jāsastājas pie šā brīža sastāviem.
Par pēdējām pāris spēlēm
Lai arī visi zaudējumi pelnīti (=pretinieču uzvaras ir pelnītas), tomēr nepameta sajūta, ka kaut kā neveicās. Tādi 50/50 metieni, kas tomēr varētu iekrist, būtībā visi izgriezās vai palēkāja pa stīpu un neiekrita. Abās mājas spēles tomēr divas-trīs tādas epizodes, kas noslēgtos labvēlīgi, varētu varbūt uzlabot pārliecību un maču mazliet pagriezt pozitīvā virzienā. Savukārt, ja jau desmitais tāds metiens izgriežas, tad zūd gan pārliecība, gan ticība. To šodien varēja labi redzēt 4. ceturtdaļas beigās, kad Baško mestā bumba, viņai guļot jau uz zemes pēc soda, tomēr pamocījās un iekrita grozā, un viņa pameta rokas gaisā ar domu "Nu tad beidzot!".
Protams, var teikt, ka vienkārši jāmet precīzāk, un tā būtu taisnība, tomēr kāpēc lai mazliet nepaveiktos? Atsevišķs stāsts ir centru (it īpaši Vītolas!) nespēja mierīgi iedabūt bumbu grozā gan pusbrīvās, gan pat brīvās situācijās groza apakšā, kas vispār ir nacionāla mēroga traģēdija, bet nu tur laikam psiholoģija ir tik ļoti visam apakšā, ka vairs neko (es gan vēl ceru, ka tas mainīsies, bet nu nez). Pozitīvi, ka vismaz dažās spēlēs Brumermane radīja sajūtu, ka komandā ir centrs, kuru kā centru arī var izmantot.
Par sezonu
Protams, ka sezona jāvērtē ar lielu plusa zīmi, jo noteikti tika sasniegts vairāk, nekā cerēts. Es pieņemu, ka sākotnējais uzstādījums - cīnīties par vismaz sesto vietu, lai turpinātu Eirokausu play-off, klusībā tā arī bija domāts - kapāties par sesto vietu un to izcīnīt. Sausi skatoties, jau 11. kārtā bija ļoti drošas pozīcijas četriniekam, 13. kārtā tas tika nodrošināts un 14. pat bija cīņa par otro vietu grupā. Absolūti negaidīti un pozitīvi.
Tajā pašā laikā kaut kāda mazuma sajūta mazliet ir, kas man droši vien ir no tā, ka bija ļoti reāli dabūt "ņemamu" pretinieku 1/4 finālā un cīnīties par Final 4. Pietrūka vai nu vienas izspiestas uzvaras (Kurska, Šoprona) vai arī tā, kas interesanti, ka Šoprona nebūtu uzvarējusi Kursku (paliekot aiz TTT) vai nebūtu zaudējusi Avenida (esot priekšā TTT).
Bet ko nu tur daudz. Ar prātu skatoties, lieliska sezona, paldies spēlētājām par to, cerams, ka nākamgad komanda nepajuks un būs vismaz līdzīga cīņa.
-2 [+] [-]
-1 [+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
Ja paskatās uz šo sezonu, tad būtībā no latviešu spēlētājām tāpat tikai piecas arī spēlēja nopietnu lomu un pārējās laukumā tika vien epizodiski. Tā kā nekas pat ļoti daudz nemainītos, tikai samazinātos spēles laiks, bet komanda tāpat paliktu pietiekami latviska. Bet nu tas tā, no sapņošanas viedokļa, jo jaudīgām ārzemniecēm vajag droši vien vairāk naudas, nekā TTT šobrīd ir.
-1 [+] [-]
Overachievers – TTT Riga
Three things. Firstly, the previous (modern day) record of TTT Riga was far from impressive. In fact, it was poor. Secondly, they had not even been playing in the tournament in these past season – instead competing in EuroCup Women. Thirdly, even taking into account that they finished 4th in their Group when they could have took second, I don’t believe a single person would have predicted them having an 8-6 record. So much so, the measure of how much they overachieved is probably immersed in the fact any TTT Riga fan would have ripped your hand off for a 6-8 record! Meanwhile Praha and Nadezhda were in with a real shout of this award when I was going through each team.
Best Coach – Martins Zibarts (TTT Riga)
I actually found this one by far the most difficult category which is testament to the super job that so many play-callers have done this season. From Victor Lapena and his first year in Orenburg, Roberto Iniguez juggling injuries at Sopron and finishing second, to Natalia Hejkova going 10-4 after having all of her top scorers leave last summer, the defensive prowess of Maros Kovacik and CCC becoming a Top 8 team and of course the Russian giants and their 13-1 records under Lucas Mondelo and Miguel Mendez respectively. But, on balance, I have to just sneak it in the pocket of Coach Zibarts. Namely because his team have surpassed all expectations (see overachievers below), have played with style and this all comes off the back of that demoralizing 0-3 at the FIBA Women’s Basketball World Cup 2018 with Larvia when I am sure he had to do a lot of soul searching during the early trip back home.