Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:12, Did:0, useCase: 3

Ķipurs: "Vācijā sports ir kā mašīna..."

Ķipurs: "Vācijā sports ir kā mašīna..."
Jānis Ķipurs

Ceturtdien "Latvijas Radio 1" (LR) raidījumā "Piespēle" viesojās 1988. gada Kalgari olimpisko spēļu čempions bobslejā un pašreizējais Kanādas valstsvienības pilotu treneris Jānis Ķipurs. Ar viņu sarunājās žurnāliste Inita Kresa.

Viens no visu laiku labākajiem latviešu pilotiem vakar Latvijas radio "nošāva uzreiz divus zaķus". Pirmajā studijā notika ierakstu sesija "Jāņi dzied 2008". Tā saucamajā Jāņu čempionu kvartetā skaņdarbu iedziedāja arī cits bobslejists- Jānis Ozols, olimpiskais čempions kanoe Ivans Klementjevs, kā ari pasaules čempions skeitbordā Jānis Kuzmins.

Kad dziedamā rīkle bija ievingrināta, tad LR sporta raidījumu producente Inita Kresa Jāni Ķipuru aicināja uz tiešraides studiju, lai aprunātos par bobsleja tematu un raidījuma gaitā atbildētu arī uz eSports.lv portālā iesūtītajiem jautājumiem.

Pagājuši 16 gadi, kopš Jānis bija Latvijas delegācijas karognesējs Albervilā, darba gaitas aizvadītas Šveicē, ASV, Francijā un tagad turpinās Kanādā.

Vai salīdzināmas izjūtas, kad pašam bija tā laime stāvēt uz goda pjedestāla, ar tām, kad olimpiskajās spēlēs apbalvo audzēkņus?
Precīzi neesmu saskaitījis, cik mani audzēkņi medaļu izcīnījuši, bet to gan varu teikt, ka astoņas olimpiskās medaļas, zeltu ieskaitot un vairāk par desmit pasaules čempionāta medaļām ir noteikti. Tas pirmsstarta drudzis jau tāds pats ir, bet trenera statusā nevaru to drudzi dabūt ārā, tas turpina kratīt.

Mans darbs praktiski ir palīdzēt pilotiem pēc iespējas ātrāk apgūt trasi, jo ritms tagad pasaules kausos ir intensīvs. Strādāju Kanādas izlasē gan ar sieviešu, gan vīriešu bobsleju.

Tā runā, ka savulaik viens no bobsleja pionieriem Latvijā Rolands Upatnieks teicis: "Uzliec uz pleca kartupeļu maisu un palaid, lai noskrien 100 metrus". Vēlākajos gados spārnotais teiciens bijis par tevi. Jo, lūk biji īstens dabas bērns, apveltīts ar ātrumu, spēku, prasmi vadīt bobu- tā sakot ideāls bobsleja pilots?
Neviens tajā laikā mēs nebijām izcili vieglatlēti, sprinteri va spēkavīri. Mums bija bobslejistam nepieciešamais vairāku īpašību apvienojums - augstā līmenī mēs bijām. Laikam treneris arī tā domāja, ka uzveļot mums to maisu uz pleciem varējām kādus 60 metrus noskriet gandrīz līdzīgā ātrumā - gan ar, gan bez kartupeļa maisa.

Zīmīgi,ka tagad latvieši pūlas atrast īsto atslēgu, kā atvērt to pareizo ceļu uz veiksmi četriniekos. Pats Kalgari izcīnīji zeltu divniekos un četriniekos- bronzu. Kā vērtē vāciešu triumfu bobsslejā?
Pilnīgi noteikti man ir savs viedoklis par Vācijas sportistu rezultātiem, un šis pasaules čempionāts ir apstiprinājums tam. Visās disciplīnās un prakstiski visas iespējamās medaļas savāca vācieši. Vācijā sports - tas ir tā kā mašīna - vācieši ir ļoti punktuāli, labi organizēti, sports ir valsts līmenī un izveidota kā sporta mašīna. Citiem tas varētu šķist sīkums, bet vācieši tam pievērš maksimālu uzmanību, visam tam nepieciešamais finansējums, kadri, tas arī dod vēlamo rezultātu. Un pārējiem nav tās mašīnas. Iedziļinoties tālā pagātnē, kara laikā vācieši gribēja valdīt pār visu pasauli, tad viņi bija izveidojuši kara mašīnu. Visa nācija ar prātu, emocijām bija tajā iekšā un tā bija briesmīga mašīna. Un sportā arī tā ir liela mašinērija, ar kuru faktiski nevar sacensties.

Pie tās savas mašīnas ārvalstu trenerus nemaz klāt nelaiž?
Tur ir ļoti precīza sistēma, tur nevienam neļauj iebāzt savu degunu. Nedz pie slidu, nedz kamanu izgatavošanas tehnoloģijas. Tur arī milzīgi līdzeklī tiek ieguldīti - slidu izgatavošanā, apstrādes tehnoloģijā, kā atklāt kādu jaunu slidu uzlabošanas tehnoloģiju utt.

Ķipura atbildes uz eSports.lv lasītāju uzdotajiem jautājumiem
Vai Latvijā būs iespējams supertreneru sastāvs- Prūsis, Ķipurs, Skrastiņš?
Nekad nesaki nekad, bet es nezinu vai tas būs tas labākais variants. Trīs personībām atrasties blakus - tā būtu dublēšanās. Prūsis pašlaik darbu dara labi, un viņam būtu vajadzīgi palīgi kaut kādās sfērās, nevis tādi, kuri dublētu viņa pienākumus.

Vai uzskatāt, ka lai arī cik labi apmaksāts darbs ārzemēs, tā tomēr ir un paliek trimda.Vai tomēr pazemojošāk ir par kapeikām strādāt savā tēvu zemē?
Es nevaru atļauties par kapeikām strādāt tēvu zemē, jo man ir ģimene, man arī jārūpējas par savu dzīves kvalitāti. Ja man ir iespēja normāli dzīvot un apgādāt savu ģimeni, man par to ir jādomā.

Kāda varētu būt bobslejista galvenā rakstura vai temperamenta īpašība?
Tas ir sportiskais niknums, motivācija. Konstatēt, ja kaut kas trūkst, uz to virzīt, motivēt. Lai būtu tā vēlēšanās kļūt par čempionu. Latvijā allaž patīkami atgriezties, it īpaši šosezon, kad sezona gara ievilkusies.Praktiski tā vēl nav pat beigusies, jo pēc dažām dienām lidošu uz Kanādu. Tur paredzēta treniņnometne jaunajā Vankuveras olimpiskajā trasē.

Diemžēl latviešiem nekāds "blats" uz biežāku trases izmantošanu nebūšot, jo lemšana nav Jāņa pārziņā.Paredzami stingri noteikumi un visticamāk neviens neiegūs papildus braucienus. Kanādieši ir tādi piekasīgi un nedaudz pat dusmīgi uz eiropiešiem, īpaši vāciešiem, kuri nekad savas trases izmantošanā papildus iespējas kanādiešiem nav devuši. Visticamāk, ka kanādieši atbildēs ar to pašu, prognozē Jānis Ķipurs.

  -1 [+] [-]

, 2008-02-29 12:07, pirms 17 gadiem
laba intervija arī mans jautājums iekļuvis- un būs iven jāpiekrīt ka tik zvaigžņots treneru sastāvs nemaz nedotu labāko rezultātu!